Poszukiwane newsy

Dramatyczny apel Ołeny Zełenskiej: "Wasi mężowie, bracia, rodacy zabijają ukraińskie dzieci"

Poszukiwane newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Szpital w Mariupolu

Pierwsza dama Ukrainy opublikowała w mediach społecznościowych pełną mocnych słów odezwę, w której zwróciła się do mediów na całym świecie. Poruszona śmiercią kolejnego dziecka prezydentowa poprosiła dziennikarzy o nagłaśnianie zbrodni, których mają się dopuszczać w Ukrainie rosyjscy żołnierze. - Przekażcie tę straszną prawdę: rosyjscy najeźdźcy zabijają ukraińskie dzieci - napisała Ołena Zełenska. Dramatyczny tekst zamieściła w 5 językach, a na towarzyszących wpisom zdjęciach można zobaczyć ofiary oraz ich rodziny.

Wojna w Ukrainie. Giną dzieci

Wojna w Ukrainie pochłania kolejne ofiary. Niestety wśród nich są także cywile, kobiety i dzieci. Ukraińcy apelują o utworzenie korytarzy, by móc ewakuować mieszkańców oblężonych miast. W osaczonym przez Rosjan Mariupolu mówi się już o katastrofie humanitarnej. W sobotę 6 marca wojska agresora złamały warunki zawieszenia broni i ostatecznie operacja wyprowadzenie ludności z miasta nie powiodło się. Wśród zabitych w Mariupolu jest 18-miesięczny chłopiec, którego historię - wraz z tragicznymi losami innych dzieci - przytoczyła Ołena Zełenska.

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Rosyjscy okupanci zabijają ukraińskie dzieci - stwierdziła wprost.

- Świadomie i cynicznie. 18-miesięczny Kirył z Mariupola został pilnie zabrany przez rodziców do szpitala. Był ranny w wyniku ostrzału, a lekarze nie mogli nic zrobić. Alicja z Ochtyrki. Mogła skończyć osiem lat. Została zabita w ostrzale wraz z chroniącym ją dziadkiem. Polina z Kijowa. Zginęła podczas ostrzału na ulicach stolicy wraz z rodzicami i bratem. Jej siostra jest w stanie krytycznym. Arsenij, 14 lat. Odłamek pocisku trafił go w głowę. Medycy nie mogli dotrzeć do chłopca pod ostrzałem. Arsenij wykrwawił się na śmierć. Sofia, 6 lat. Razem z półtoramiesięcznym bratem, matką, babcią i dziadkiem została zastrzelona w samochodzie. Rodzina próbowała wyjechać z Nowej Kachowki - napisała na swoim instagramowym profilu prezentowa.

Ołena Zełenska ten sam post umieściła 5-krotnie. Każdorazowo tekst napisany był w innym języku, a na zdjęciach można było zobaczyć zamordowane dzieci oraz ich rodziny.

Apel Ołeny Zełenskiej

Ołena Zełenska zwróciła się do społeczności międzynarodowej o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. Wcześniej o to samo wielokrotnie apelował jej mąż. Pierwsza dama zwróciła się również do dziennikarzy.

- Do wszystkich uczciwych mediów na świecie! Przekażcie tę straszną prawdę: rosyjscy najeźdźcy zabijają dzieci - grzmiała. - I robią to celowo, strzelając, by zabić, rzucić nas na kolana, by uniemożliwić pomoc humanitarną. Pokażcie to rosyjskim matkom - niech wiedzą, co robią ich synowie w Ukrainie! Pokaż te zdjęcia Rosjankom - wasi mężczyźni, bracia, mężowie, rodacy zabijają dzieci takie jak twoje! I jesteście osobiście odpowiedzialne za śmierć każdego ukraińskiego dziecka, skoro wyrażacie milczącą zgodę na te zbrodnie. Kraje NATO: zamknijcie wreszcie niebo przed rosyjskimi samolotami! Uratuj nasze dzieci, aby jutro nie umarły twoje - dodała.

Ołena Zełenska przekazała, że od początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie zginęło 38 dzieci. Zaznaczyła również, że wciąż setki z nich ukrywają się w piwnicach pozbawione dostępu do wody, jedzenia i pomocy lekarskiej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: olenazelenska_official / Instagram

Pozostałe wiadomości