Na co może pomóc szklanka wody? Ile trwa leczenie wodą i czy można przejść je w domu? A może należy jechać do uzdrowiska? Jakie właściwości mają polskie wody lecznicze? W Dzień Dobry TVN dr n. med. Robert Szafkowski, krajowy konsultant w dziedzinie balneologii (działu medycyny zajmującego się zastosowaniem naturalnych surowców leczniczych) powiedział, jakie choroby można wyleczyć za pomocą wód i jak taka terapia wygląda.
Wiele kobiet domaga się cesarskiego cięcia. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekolog dr Marzenę Dębską i prezeskę fundacji "Rodzić po ludzku" Joannę Pietrusiecz, by zapytać, jakie są wskazania do tego zabiegu. Czy prawo reguluje tę sprawę?
Chrapanie to problem zdrowotny i społeczny. Na świcie boryka się z nim ok. 2 miliardy osób. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy laryngologa dra Michała Michalika, aby zapytać, jakie są przyczyny chrapania, do czego ono prowadzi i jak je leczyć. Dowiedzieliśmy się również, co to jest bezdech.
We Włoszech trwa debata na temat wprowadzenia urlopu menstruacyjnego. Gdyby tamtejszy parlament uchwalił takie prawo, kobiecie przysługiwałoby w ciągu miesiąca wolne z powodu "kobiecych" dolegliwości. Czy to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: socjolog Karolinę Oponowicz i ginekologa prof. Romualda Dębskiego? Kiedy miesiączka jest bolesna? Jak można walczyć z tymi bólami? Czy wprowadzenie takiego urlopu może osłabić pozycję kobiet na rynku pracy? Zobaczcie, o jaki urlop Marcin Prokop walczyłby dla mężczyzn ;)
Synowie Katarzyny Miechoń i Aleksandry Gładyś-Jakubczyk chorują na zespół Downa. Kobiety postanowiły więc poświęcić życie swoim dzieciom. Pani Katarzyna opuściła Warszawę i założyła w Kielcach ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy. Pani Aleksandra - fundację wspierającą dzieci, które wymagają kompleksowej specjalistycznej pomocy. Mamy tworzą również grupy wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Chcą, by pamiętali, że są nie tylko rodzicami, ale również zwykłymi ludźmi i mają prawo do szczęścia. A dzieci? Kobiety w cyklu Zielone Drzwi Anny Maruszeczko zgodnie stwierdziły, że dopiero synowie nauczyli je prawdziwie kochać.
Jaki olej najlepiej ssać? O jakiej porze i w jaki sposób to robić? A co z nacieraniem ciała? W Dzień Dobry TVN autorka bloga o modzie i urodzie, która przez 2 lata płukała usta olejem kokosowym Magdalena Suzynowicz i specjalistka oczyszczania organizmu Marta Gładuń, powiedziały o zaletach olejowania.
Zdarzają się takie sytuacje, że dziecko podczas zabawy, treningu lub po prostu upadku wybija sobie bądź łamie stały ząb. Co robić, gdy dziecko wybije sobie ząb? Czy takiego uszkodzonego zęba można jeszcze uratować? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z lekarzem stomatologiem Szymonem Frankiem.
Sok z brzozy to w 95 proc. woda. Pozostałe 5 proc. to niezwykły ładunek witamin i minerałów, których potrzebuje nasz organizm, zwłaszcza okresie zimowym. Wzmacnia naszą odporność. Korzystnie wpływa na porost włosów, a Słowianie wierzyli, że oczyszcza wątrobę i nerki. Jak go uzyskać nie krzywdząc przy tym drzewa? W cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska zdradziła wszystkie sekrety soku z brzozy.
W Krakowie jest jedyny w Polsce oddział medyczny, który nosi nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Znajduje się on w klinice neonatologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Tam lekarze zajmują się skrajnie małymi wcześniakami, które ważą zaledwie 0,5 kilograma. Na miejscu był dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Jaką niespodziankę przygotował dla małych pacjentów Jerzy Owsiak?
W 2016 roku Polacy wydali 31 miliardów na leki bez recepty. Dlaczego zamiast iść do lekarza, próbujemy leczyć się sami? W Dzień Dobry TVN pulmonolog dr Tadeusz M. Zielonka stwierdził, że są trzy powody: po pierwsze, zdrowie jest dla nas ogromną wartością, po drugie, służba zdrowia w Polsce jest nieskuteczna, a po trzecie - Polacy traktują medycynę jak magię. Czy da się zmienić podejście Polaków do medycyny? Na to pytanie odpowiedział psycholog zdrowia Mateusz Banaszkiewicz.
Do lekarza medycyny estetycznej Marcina Ambroziaka coraz częściej przychodzą kobiety, które nie chcą poprawiać swojego wyglądu, a zachować go na dłużej. Jakie zabiegi stosuje się w takich przypadkach? Czy da się być wiecznie młodym? W Dzień Dobry TVN dr Ambroziak powiedział, jak zachować młody wygląd. Co poleciłby kobietom w różnych grupach wiekowych?
Według immunologa Pawła Grzesiowskiego 99 proc. obaw dotyczących szczepień bierze się z Internetu. Rodzice, ze stron antyszczepionkowych, dowiadują się, że szczepienia mogą powodować m.in. raka i bezpłodność u dzieci. Odkrywają również, że kalendarz szczepień jest różny na terenie różnych krajów, nawet tych będących członkami Unii Europejskiej. Dlaczego tak jest? Gdzie szczepienia nie są obowiązkowe? Które szczepienia w Polsce są bezpłatne i jak wpływają na organizm dziecka? W Dzień Dobry TVN obalamy szczepionkowe mity.
Po wypadku komunikacyjnym Krzysztof Stern znalazł się na wózku inwalidzkim. Jak przyznaje, wydawało mu się wtedy, że będzie samotny do końca życia. Stało się jednak inaczej - dziś ma piękną żonę, Karolinę i córeczkę Mariannę. Karolina jest zawodniczką fitness, a Krzysztof trenuje crossfit i uczestniczy w maratonach. Jak para wkroczyła w świat sportu? Dlaczego Karolina nie chciała iść z nim na randkę przed wypadkiem? W cyklu "Zielone Drzwi" Anny Maruszeczko niesamowita historia miłości bez barier.
Wiele kobiet zmaga się z chorobami tarczycy. Jakie objawy mogą sugerować, że mamy z nią problem? O czym może świadczyć podwyższone TSH u mężczyzn? Skąd się bierze niedoczynność tarczycy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z ekspertem mikroodżywiania Martą Mieloszyk-Pawelec.
"Może to być coś rewolucyjnego na rynku protetycznym i mam nadzieję, że będzie to natchnieniem dla kogoś i pomoże to niepełnosprawnym". Naszym gościem był Jarosław Juszczak - student II stopnia inżynierii biomedycznej na Politechnice Łódzkiej, który stworzył model sztucznej ręki, naśladujący ludzką kończynę. Co ważne, jego projekt kosztuje niecałe 1000 złotych, czyli ponad 100 razy mniej niż najtańsza bioproteza na rynku! Poznajcie młodego wynalazcę i jego projekt!
Dwa tygodnie po tym, jak dowiedziała się, że jest w ciąży, otrzymała informację o tym, że ma raka piersi. Zazwyczaj takie pacjentki stawia się przed wyborem: chemioterapia albo dziecko. Katarzyna Boodie nie wybrała. Walczy z rakiem i czeka na rozwiązanie. Matki z rakiem nazywa się Boskimi Matkami. Ona jest pierwszą kolorową - jej mąż pochodzi z Surinamu. Czy leczenie onkologiczne faktycznie wpływa na rozwój płodu? Ile jest w Polsce Boskich Matek? Czy ich leczenie różni się od leczenia zwyczajnych pacjentów onkologicznych? Razem z Katarzyną na kanapie Dzień Dobry TVN usiadła Marta Ozimek-Kędzior, koordynatorka projektu „Boskie Matki".
Ostatnią wolą Małgorzaty Braunek było, alby jej bliscy założyli fundację wspomagającą osoby chore na raka. Tak powstała Fundacja Bądź, która nie tylko organizuje warsztaty takie jak joga śmiechu dla swoich podopiecznych, ale również zbiera i weryfikuje informacje na temat alternatywnych i komplementarnych metod leczenia raka. W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko gościła córkę zmarłej aktorki i wykonawczynię jej ostatniej woli Orinę Krajewską oraz lekarkę medycyny integralnej Elżbietę Dudzińską. Kobiety powiedziały, jaki wpływ na proces leczenia ma nastawienie pacjenta do siebie.
Dlaczego na przełomie zimy i wiosny czujemy się ospali i pozbawieni energii? Podobno to wina przesilenia wiosennego. To prawdziwe zjawisko czy miejska legenda? W Dzień Dobry TVN lekarz Łukasz Durajski potwierdził istnienie tego zjawiska i powiedział, jak zimowy brak naturalnego światła, zmiana temperatury, długości dnia i ciśnienia wpływają na nasz organizm. A co na to wszystko astrologia? O tym astrolog Anna Grtzywaczewska-Ciuciura znana również jako Merkuria.
Dużą popularnością - także w Polsce - cieszą się operacje powiększania biustu. Jak lekarz powinien się przygotować do takiego zabiegu? Jak dobrać rozmiar biustu do figury? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chirurgii plastycznej dr Janusz Greese Łyko.
Wracamy do historii Krystiana Brolla i Feliksa Meszka, którzy po bezprawnym przetrzymywaniu w szpitalu psychiatrycznym domagali się odszkodowania. Niestety obaj panowie nie doczekali sprawiedliwości. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ich pełnomocnika mec. Piotra Wojtaszaka, by zapytać, czy rodziny zmarłych mogą domagać się odszkodowania. Czy do osadzenia kogoś w szpitalu psychiatrycznym potrzebny jest wyrok? Dużo jest takich spraw w Polsce?
Od lat kilku lat pokazujemy niesamowite historie osób, dla którym olbrzymim problemem były braki w uzębieniu. Na oczach lekarze z Malo Clinic przywracają piękny uśmiech, który do tej pory był niemożliwy. Dlatego, jeśli masz poważne problemy z uzębieniem, a marzysz o pięknym, nowym uśmiechu – ten casting jest właśnie dla Ciebie!
W wyniku napadu Łukasz Rodawski stracił trzy zęby. Nie stać go było na ich leczenie, a z upływem lat tracił kolejne. O nowe zęby Łukasza postanowili zadbać lekarze z Malo Clinic. Zobaczcie, jak wyglądał przed zabiegiem i, jak wygląda teraz.
Ogromnym problemem Agnieszki Żak był brak zębów w szczęce. Z tego powodu unikała kontaktów z innymi ludźmi, krępowała się nawet swojego męża. Na szczęście specjaliści z Malo Clinic Warsaw pomogli Agnieszce odzyskać uśmiech. Jaki zabieg przeszła? Zobaczcie, jak teraz wygląda.
Zęby pani Edyty były zepsute już podczas jej Pierwszej Komunii. Niedługo potem zostały jej tylko dwa. Ze względu na tak wczesne usunięcie uzębienia miał miejsce zanik kości w szczęce. Przed Armando Lopezem z Malo Clinic stało więc niełatwe zadanie: implanty musiały zostać zamocowane w kości jarzmowej. Było to możliwe dzięki nowości w dziedzinie stomatologii - implantom zygomatycznym. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o zmianach jakie implanty zębowe powodują w ludzkiej twarzy.
Magda Kiszczak ma problemy odkąd zaczęły wyrastać jej zęby stałe. Okazało się, że pojawiło kilka nadliczbowych, które zostały usunięte przez stomatologa oraz ortodontę. Nie był to jednak koniec jej problemów: w wieku 20 lat była zmuszona do usunięcia całego uzębienia z górnej szczęki ze względu na niewyobrażalny ból. Ze względu na sztuczną szczękę sepleniła, co nie spodobało się jednemu z potencjalnych pracodawców. Po 10 latach powiedziała sobie dość i pojechała do Warszawy, by szukać pomocy u lekarzy z Malo Clinic. Jak wygląda nowy uśmiech Magdy? O pierwszych dniach po zabiegu opowiedziała w Dzień Dobry TVN w towarzystwie stomatologia Armando Lopeza.
W wieku 16 lat Anna Mularczyk zaczęła mieć problem z zębami. Strach przed bólem związanym z ich leczeniem spowodował, że po kilku latach jej zęby zaczęły wypadać. Ania postanowiła to zmienić. O jej zęby zadbali specjaliści z Malo Clinic. Jaką metodę wykorzystali? Zobaczcie, jak Ania Wyglądała przed i po zabiegu. Wraz z dr. Paulo Malo - właścicielem Malo Clinic Warsaw gościliśmy ją w Dzień Dobry TVN.
Wiosna to trudny czas dla alergików. Co, poza odczulaniem i przyjmowaniem tabletek, można zrobić, by ulżyć sobie w pyłkowym cierpieniu? W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Ibisz-Nowak i gadżety dla alergików: urządzenie eksterminujące roztocza, nebulizatory, maska na pyłki roślinne, oczyszczacze powietrza i pościel. Na co zwracać uwagę przy ich kupnie? Co warto mieć w domu? I jak to wszystko działa? Zobaczcie!
W szpitalach w Warszawie pojawiła się superbakteria oporna na antybiotyki - New Delhi. Ile osób może być jej nosicielami? Czy jest groźna? Jak się przed nią uchronić? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dr Dorotę Żabicką z Narodowego Instytutu Leków, Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej.
Kolejny sezon na alergie oficjalnie się rozpoczął. Pierwsze drzewa, leszczyny, zaczęły pylić już pod koniec lutego. Jak przetrwać ten fatalny dla alergików okres? Czy możemy poradzić sobie bez leków? O jakiej porze dnia w powietrzu jest najwięcej pyłków? W Dzień Dobry TVN alergolog dr Piotr Dąbrowiecki o alergenach, kichaniu i lekach antyhistaminowych.
5 tysięcy dzieci w Polsce cierpi z powodu skoliozy. Na to skrzywienie kręgosłupa nie pomoże rehabilitacja - konieczna jest operacja. Do tej pory pacjentom groziły liczne powikłania. Derotator Pankowskiego to rewolucyjny przyrząd, który ma to zmienić. W Dzień Dobry TVN jego twórca, dr. hab. n. med. Rafał Pankowski, powiedział o leczeniu niebezpiecznego schorzenia.