Katar nieleczony trwa tydzień, leczony - siedem dni, a z czystkiem - cztery. Jakie są inne prozdrowotne właściwości tej rośliny? Po jaki rodzaj czystka sięgać? Czy można podawać go dzieciom? Dlaczego powinni po niego sięgać palacze? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Istnieje teoria, że cukier uzależnia tak silne jak alkohol i narkotyki. Czy to prawda? Czy jedzenie niedzielnego ciasta babci to już uzależnienie? Jak na glukozę reaguje nasz organizm? W Dzień Dobry TVN dietetyk Justyna Mizera powiedziała, jak zachowuje się człowiek na cukrowym "głodzie" i kto jest w grupie wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o uzależnienie od cukru.
Przyjęło się mówić, że nasze kręgosłupy są zniszczone od długiego siedzenia. Innego zdania jest fizjoterapeuta Wacław Niedzielski, który uważa, że mamy problemy z kręgosłupem, ponieważ siedzimy w nieodpowiedniej pozycji. Jakie ma na to dowody? Jak należy siedzieć, aby nie obciążać kręgosłupa? Pan Wacław przyniósł do Dzień Dobry TVN ergonomiczne krzesło przyjazne dla kręgosłupa. Czym się różni od zwykłego krzesła? Czy siedzenie na piłce jest zdrowe?
Rak piersi dotyka wielu kobiet. Według danych jedna na osiem Polek zachoruje na ten nowotwór. Życie chorych może być łatwiejsze dzięki urządzeniu stworzonemu przez polskich naukowców - innowacyjnemu aparatowi do śródoperacyjnego naświetlania raka. Na czym polega ta metoda? Czym różni się od zwykłej radioterapii? W jakich nowotworach aparat może być wykorzystywany?
Pod skrzydłami Fundacji TVN Nie Jesteś Sam jest wielu podopiecznych. Wśród nich są Wiktoria Klińska i Paulina Bogacz. O czym marzą dziewczynki? Jak ich rodzice walczą o to, aby miały w miarę normalne dzieciństwo? W jaki sposób pomaga im fundacja? Dziewczynki i ich rodziców gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Piotr Wróbel, filmowiec i muzyk, a przede wszystkim ojciec autystycznego Iana, postanowił pokonać na piechotę ponad 500 kilometrów, by zbierać pieniądze na chorego syna i rozpropagować ideę przekazania 1 proc. podatku na jego rehabilitację. O trasie, którą pokonał, projekcie i swoim poświęceniu dla chorego syna opowiedział w Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył mu oczywiście syn Ian. Ile czasu zajęło mu pokonanie tej trasy? Czy czuje się bohaterem? I co może powiedzieć rodzicom autystycznych dzieci?
Niewłaściwa dieta matki wpływa na dziecko karmione piersią. Jak powinna odżywiać się matka? Jakich produktów nie powinna spożywać? I jak radzić sobie z kolkami u niemowlęcia? O to zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN - pediatrę dr Jolantę Wacławek z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma on zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Co powinniśmy wiedzieć o autyzmie? Czy jest możliwe, aby osoby dotknięte autyzmem żyły normalne? Jak możemy im pomóc? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem i terapeutką Joanną Grochowską z Fundacji Synapsis, Izabelą Mingą - mamą chłopca z autyzmem oraz psychologiem i dyrektorką przedszkola dla dzieci z autyzmem Magdaleną Pytel.
Nick Littlehales uczył gwiazdy sportu, jak spać, by się wyspać. Jego bestsellerowy poradnik właśnie ukazał się po polsku. Jak należy przygotować się do snu? Ile godzin powinniśmy spać, aby się wyspać i w jakiej pozycji? Nicka gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Pokrzywa to wyjątkowe źródło witamin i minerałów. Jakich? O jej zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. W jakich miesiącach najlepiej zbierać pokrzywę? W jakiej postaci można ją serwować?
Lekarz gwiazd, autor książki "Twoje zdrowie w twoich rękach", francuski kardiolog i dietetyk. W Dzień Dobry TVN dr Frédéric Saldmann wytłumaczył, na czym polegają systemy samoleczenia, w które wyposażony jest ludzki organizm. Dlaczego należy spać nago i w zupełnej ciemności? Jaka jest optymalna długość urlopu? I co to znaczy, że "ładujemy się w ruchu"?
To miał być sympatyczny wypad na gokarty. 18-letnia wtedy Sandra Karaś wybrała się na tor ze znajomymi. Doszło jednak do tragicznego wypadku. Sandra najechała na pustego gokarta, odbiła się od niego, uderzyła w ścianę z blachy, przebiła ją i spadła pięć metrów na niższe piętro hali. Lekarze nie dawali nastolatce szans na powrót do normalnego życia. Dzięki mamie, Małgorzacie Smolińskiej, która zrezygnowała z pracy, by opiekować się córką i własnemu samozaparciu dziś weszła do Dzień Dobry TVN na własnych nogach. Mama, spytana o to, jak znalazła w sobie siłę, by tak mocno wspierać córkę odpowiedziała: "Musiałam podjąć walkę razem z nią".
Paweł R., który podłożył bombę we wrocławskim autobusie. Swoje zachowanie tłumaczył depresją wywołaną preparatami na trądzik. Czy jego wyjaśnienia są logiczne? Czy rzeczywiście tego typu leki mogą być przyczyną depresji? Zapytaliśmy o to dermatolog dr Ewę Chlebus, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wydawałoby się, że wszystkie owoce i warzywa są zdrowe. Okazuje się, że nie jest to prawda. Które z nich są trujące? Jakie toksyny zawierają? Czy można zjeść owoc, po odkrojeniu zepsutego fragmentu? Czy zielony ziemniak jest zdrowy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dietetyczka Aneta Łańcuchowska.
Jak z dwóch bezrobotnych osób zrobić trzy osoby pracujące? Takie pytanie zadał sobie jakiś czas temu bohater naszego reportażu Paweł Parus. Stworzył projekt wspierający osoby z niepełnosprawnością, dzięki któremu… sam znalazł miłość swojego życia.
Dziś lekarze szpitala wojskowego w Bydgoszczy planują wybudzić Tomasza Golloba ze śpiączki farmakologicznej. Marcin Sawicki spotkał się tam z dr. Cezarym Rybackim - lekarzem żużlowca. Jakich urazów doznał sportowiec, w jakim jest obecnie stanie i czy możliwy jest ewentualny powrót mistrza na tor? W studiu. o tym dlaczego sportowcy decydują się na podejmowanie tak ogromnego ryzyka, rozmawialiśmy z motocyklistą Adamem Badziakiem.
Dr inż. Adam Kuzdraliński jest pomysłodawcą urządzenia, które "zmieni świat rolnictwa i tym samym każdego z nas". Aktualnie w produkcji rolniczej nadużywa się pestycydów... profilaktycznie. Nie wiadomo bowiem co może roślinie zaszkodzić. Urządzenie, które zaprezentował nam nasz gość, pozwala dobrać konkretne środki do jej ochrony. Pozwala to ograniczyć ilość stosowanych środków ochronnych co przełoży się na oszczędności i sprawi, że konsumenci otrzymają produkty rolne ze znacznie mniejszą zawartością szkodliwych substancji.
Do wypalenia zawodowego mogą doprowadzić: wyścig szczurów i ogrom obowiązków w pracy. Co jeszcze? Jak się przed nim bronić? Czym różni się wypalenie zawodowe od zwykłego zmęczenia? Czy wypalenie dotyczy wszystkich grup zawodowych? U kogo szukać pomocy w razie wypalenia? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN trenera biznesowego Pawła Jaremka.
Kancelaria Prezydenta pracuje nad projektem ustawy mającym wprowadzić zakaz korzystania z solarium przez nieletnich. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa Marcina Ambroziaka i psycholog Małgorzatę Ohme, by porozmawiać o zagrożeniach związanych z opalaniem w solarium młodej skóry i powszechnym kulcie piękna panującym wśród młodzieży. Dlaczego rodzice przyprowadzają do solarium małe dzieci?
W Wielkopolsce u osiemnastu osób stwierdzono żółtaczkę pokarmową, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A, a ponad sto objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Niestety to nie koniec. Jaki jest przebieg tego typu epidemii? Jak ustrzec się przed zachorowaniem na żółtaczkę pokarmową? Jakie są jej objawy? Czy może przebiegać bezobjawowo? Z dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzejem Bilińskim spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Wiele kobiet depiluje miejsca intymne. Czy ze względów zdrowotnych to dobry pomysł? Czy to prawda, że włosy są barierą dla zarazków? Zapytaliśmy o to ginekolog dr Beatę Sterlińską-Tulimowską. W Dzień Dobry TVN gościliśmy również seksuolog Izabelę Jąderek. Dlaczego kobiety decydują się na depilację miejsc intymnych?
Kobiecie, która poroniła przed 22 tygodniem ciąży przysługuje wiele uprawnień. Jakich? O czym musi poinformować ją szpital, kiedy dojdzie do poronienia? Co powinien jej zagwarantować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prawniczka Katarzyna Łodygowska.
O głos trzeba dbać. Jak to robić? Jak sprawdzić, w jakiej kondycji są nasze struny głosowe? Jakie czynniki zewnętrzne wpływają na głos? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: otolaryngologa dra Norberta Górskiego i laryngologa dra Martę Grotthuss.
Generalnie córeczki bawią się lalkami. Z Alą jest inaczej. Dziewczynka od samego początku bardziej interesowała się klockami i piłkami. Dzisiaj, mimo niepełnosprawności ruchowej, gra w piłkę nożną. Jest to możliwe dzięki pierwszej w Polsce drużynie Amp Footballu. Jak treningi wpływają na niepełnosprawne dzieci i czym ich treningi różnią się od tych, w których uczestniczą pełnosprawne dzieci? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko gościła Alicję Sowińską z mamą Anetą i trenera AMP Footballu - Łukasza Kacprzaka.
Grzyba cerrena unicolor, powszechnie znanego jako huba, można znaleźć praktycznie w każdym polskim lesie. Pod mikroskop wzięły go trzy badaczki z Uniwersytetu Lubelskiego: dr hab. Magdalena Jaszek, dr Magdalena Mizerska-Kowalska i dr Anna Matuszewska. Wyniki ich badan są zaskakujące: okazało się, że huba zawiera enzym, który niszczy komórki raka macicy. Czy to przełom w leczeniu onkologicznym? Kiedy lek będzie dostępny dla pacjentów? Badaczki o swoim niesamowitym odkryciu powiedziały w Dzień Dobry TVN.
Jakie są pierwsze oznaki starzenia się skóry i czy można je zatrzymać? Jak witamina D działa na naszą skórę? I co to retinol? W kawiarence Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska rozmawiała z ekspertką marki Lirene Karoliną Bazelą o sposobach na promienną i pełną energii skórę.
Marcin Sawicki spotkał się z Arseniuszem Finsterem - burmistrzem Chojnic, czyli najmniejszego miasta w Polsce, które zdecydowało się na finansowanie zabiegów in vitro. Jaką cenę musi zapłacić burmistrz za tę inicjatywę? O problemach z płodnością, rządowych sposobach na jej wspieranie i zabiegach in vitro rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr. n. med. Waldemarem Kuczyńskim, przewodniczącym sekcji płodności i niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Pani Katarzyna Stankow jest autorką książki kucharskiej dla dzieci chorych na nowotwory, a Pani Ewa Dygaszewicz - dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dlaczego postanowiły stworzyć takie poradniki? Czym dieta dzieci chorych na nowotwory różni się od diety dzieci zdrowych? Czy osoby niepełnosprawne łatwo dają się przekonać do gotowania?
Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? W studiu gościliśmy Annę Kalitę, dziennikarkę programu „Uwaga! TVN”, która towarzyszyła doktorowi w pierwszych dniach pracy po powrocie. Cały reportaż już dziś o 19.50 w programie "Uwaga! TVN". Zapraszamy!
Na co powinni zwracać uwagę mężczyźni, żeby ich plemniki były w jak najlepszej kondycji? O tym jaki tryb życia sprzyja, a jaki szkodzi plemnikom opowiedział nam, ginekolog-położnik, dr Janusz Pałaszewski. Zobaczcie jak dbać o plemniki!