Anna Kmieć: "Jaś urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową, rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem wewnętrznym i wiotkością krtani. W swoim krótkim życiu przeszedł już 18 operacji. Pomimo tych swoich chorób (...) jest bardzo uśmiechnięty, ten jego uśmiech, ta jego iskierka w oczach wszystko wynagradza". Jaś Kmieć i Łukasz Malaczewski poznali się podczas rehabilitacji. Dziś są przyjaciółmi i wspólnie przygotowują się do triathlonu.
Jak zrobić syrop z sosny? Które pędy najlepiej się do tego nadają? W cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska opowiedziała o cudownych właściwościach sosny oraz zastosowaniu jej młodych pędów, pączków, kory, żywicy i drewna. Z pędów, poza syropem, można zrobić również sałatkę albo nalewkę. Co jeszcze? Wiemy, że pyłki sosny uczulają. Czy to znaczy, że sosnowa kuracja nie jest dla każdego? Na to pytanie Agnieszka Cegielska odpowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Wyniki badań u dziecka dezaktualizują się nawet w ciągu miesiąca. To jeden z powodów dla których u małych pacjentów tak trudno zdiagnozować nowotwór we wczesnym stadium. Jakie badania warto wykonywać regularnie? Czym nowotwór u dziecka różni się od raka u dorosłego? W Dzień Dobry TVN o profilaktyce onkologicznej u dzieci mówiła pediatra z Kliniki Onkologii Centrum Zdrowia Dziecka dr Olga Gryniewicz-Kwiatkowska.
Wirus HIV, czyli wirus zespołu nabytego braku odporności, może być przenoszony drogą płciową poprzez stosunek z osobą zakażoną lub poprzez transfuzję zakażonej krwi, a także używanie igieł zanieczyszczonych krwią zakażonych osób oraz przez łożysko lub krew w trakcie porodu. Okres inkubacji wynosi nawet kilka lat. Ile w Polsce żyje osób z wirusem HIV? Z czym muszą się na co dzień mierzyć osoby z HIV? Gdzie mogą się zgłosić po pomoc? I jak wygląda ich leczenie i czy można całkowicie wyleczyć HIV? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dr n. med. Joannę Kubicką z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie i Irenę Przepiórkę, certyfikowanego konsultanta ds. HIV/AIDS, prezesa Stowarzyszenia Wolontariuszy Wobec AIDS "Bądź z nami".
Na zespół Perraulta choruje tylko kilkadziesiąt osób na świecie. Wśród nich znalazły się pozytywnie nastawione do świata siostry: Magda i Natalia Cegielskie. Choroba odbiera im słuch i powoduje coraz większe problemy ze sprawnością fizyczną. Co sprawia im największą trudność w życiu codziennym? Pamiętają jak to jest słyszeć? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko rozmawiała z siostrami i ich mamą Iwoną Głowacz.
Jakub Pater w wypadku samochodowym stracił przednie zęby. Nowy uśmiech chciał mieć ze względu na swoje dzieci. Zabieg wszczepiania implantów nie był prosty - doszło również do częściowego zaniku kości w szczęce. Czy przebiegł bez komplikacji o tym w Dzień Dobry TVN powiedział dr Armando Lopes z Malo Clinic. Czy panu Jakubowi trudno było przyzwyczaić się do nowych zębów?
Bardzo wiele kobiet w ciąży ma nudności. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ekspertkę mikroodżywiania Martę Mieloszyk-Pawelec, aby podpowiedziała, jak sobie radzić z tą uciążliwą przypadłością.
Mniszek lekarski towarzyszy ludziom od wieków. W Polsce jest dwieście jego odmian. Jakie ma właściwości prozdrowotne? Jak wykorzystuje się go w kosmetyce? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Jaś urodził się w 29 tygodniu ciąży i ważył 790 gramów. Rodzice Jasia oprócz wielkiej radości poczuli przerażenie i bezsilność. Lękali się o życie synka, który trafił na oddział intensywnej terapii. Jakie czynniki sprzyjają przedwczesnemu porodowi? Jakie problemy zdrowotne miewają wcześniaki? I czego najbardziej obawiają się rodzice wcześniaków? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN neonatolog prof. Ryszard Lauterbach. Ile ważyło najmniejsze urodzone dziecko?
Agencja Leżę i Pracuję nie testuje materaców, a jej pracownikom nie w głowie odpoczynek. Jej założyciele to: Artur Szaflik, który po wypadku cierpi na paraliż wszystkich 4 kończyn oraz Maja Lipiak, która od zawsze chciała poświęcić życie pomocy innym ludziom. Jak zaczęła się ich wspólna ścieżka? Opowiedzieli o tym w cyklu Zielone Drzwi Anny Maruszeczko.
Wiosna to pora, kiedy rośliny budzą się do życia. Które z nich można wykorzystać do pielęgnacji ciała? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły chemiczki i zielarki: Marta Remplewicz oraz Zofia Marciniak.
W wyniku przewlekłego zapalenia ucha środkowego Pan Eugeniusz Konieczny stracił słuch w prawym uchu. Z pomocą przyszli mu lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wszczepili pacjentowi protezę ucha środkowego. To pierwsza taka operacja w Polsce i przełom w laryngologii! Jak dziś czuje się pacjent i na czym polega innowacyjność implantu? Naszymi gośćmi byli dr Agnieszka Wiatr, dr hab. Maciej Wiatr i prof. Jacek Składzień.
Każdy z nas ma w pracy stresujące momenty. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psychologa biznesu Tomasza Jamroziaka, aby powiedział, czy każdy rodzaj stresu jest niebezpieczny dla zdrowia i jak radzić sobie z długotrwałym stresem związanym z życiem zawodowym. Obok niego na naszej kanapie usiadł strażak Błażej Klęczar. Zapytaliśmy go, jak odreagowuje stres i czy strażacy czasami potrzebują pomocy psychologa.
Katar nieleczony trwa tydzień, leczony - siedem dni, a z czystkiem - cztery. Jakie są inne prozdrowotne właściwości tej rośliny? Po jaki rodzaj czystka sięgać? Czy można podawać go dzieciom? Dlaczego powinni po niego sięgać palacze? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Istnieje teoria, że cukier uzależnia tak silne jak alkohol i narkotyki. Czy to prawda? Czy jedzenie niedzielnego ciasta babci to już uzależnienie? Jak na glukozę reaguje nasz organizm? W Dzień Dobry TVN dietetyk Justyna Mizera powiedziała, jak zachowuje się człowiek na cukrowym "głodzie" i kto jest w grupie wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o uzależnienie od cukru.
Przyjęło się mówić, że nasze kręgosłupy są zniszczone od długiego siedzenia. Innego zdania jest fizjoterapeuta Wacław Niedzielski, który uważa, że mamy problemy z kręgosłupem, ponieważ siedzimy w nieodpowiedniej pozycji. Jakie ma na to dowody? Jak należy siedzieć, aby nie obciążać kręgosłupa? Pan Wacław przyniósł do Dzień Dobry TVN ergonomiczne krzesło przyjazne dla kręgosłupa. Czym się różni od zwykłego krzesła? Czy siedzenie na piłce jest zdrowe?
Rak piersi dotyka wielu kobiet. Według danych jedna na osiem Polek zachoruje na ten nowotwór. Życie chorych może być łatwiejsze dzięki urządzeniu stworzonemu przez polskich naukowców - innowacyjnemu aparatowi do śródoperacyjnego naświetlania raka. Na czym polega ta metoda? Czym różni się od zwykłej radioterapii? W jakich nowotworach aparat może być wykorzystywany?
Pod skrzydłami Fundacji TVN Nie Jesteś Sam jest wielu podopiecznych. Wśród nich są Wiktoria Klińska i Paulina Bogacz. O czym marzą dziewczynki? Jak ich rodzice walczą o to, aby miały w miarę normalne dzieciństwo? W jaki sposób pomaga im fundacja? Dziewczynki i ich rodziców gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Piotr Wróbel, filmowiec i muzyk, a przede wszystkim ojciec autystycznego Iana, postanowił pokonać na piechotę ponad 500 kilometrów, by zbierać pieniądze na chorego syna i rozpropagować ideę przekazania 1 proc. podatku na jego rehabilitację. O trasie, którą pokonał, projekcie i swoim poświęceniu dla chorego syna opowiedział w Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył mu oczywiście syn Ian. Ile czasu zajęło mu pokonanie tej trasy? Czy czuje się bohaterem? I co może powiedzieć rodzicom autystycznych dzieci?
Niewłaściwa dieta matki wpływa na dziecko karmione piersią. Jak powinna odżywiać się matka? Jakich produktów nie powinna spożywać? I jak radzić sobie z kolkami u niemowlęcia? O to zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN - pediatrę dr Jolantę Wacławek z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Kwiecień jest Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu. Ma on zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem. Co powinniśmy wiedzieć o autyzmie? Czy jest możliwe, aby osoby dotknięte autyzmem żyły normalne? Jak możemy im pomóc? Rozmawialiśmy o tym z psychologiem i terapeutką Joanną Grochowską z Fundacji Synapsis, Izabelą Mingą - mamą chłopca z autyzmem oraz psychologiem i dyrektorką przedszkola dla dzieci z autyzmem Magdaleną Pytel.
Nick Littlehales uczył gwiazdy sportu, jak spać, by się wyspać. Jego bestsellerowy poradnik właśnie ukazał się po polsku. Jak należy przygotować się do snu? Ile godzin powinniśmy spać, aby się wyspać i w jakiej pozycji? Nicka gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Pokrzywa to wyjątkowe źródło witamin i minerałów. Jakich? O jej zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska. W jakich miesiącach najlepiej zbierać pokrzywę? W jakiej postaci można ją serwować?
Lekarz gwiazd, autor książki "Twoje zdrowie w twoich rękach", francuski kardiolog i dietetyk. W Dzień Dobry TVN dr Frédéric Saldmann wytłumaczył, na czym polegają systemy samoleczenia, w które wyposażony jest ludzki organizm. Dlaczego należy spać nago i w zupełnej ciemności? Jaka jest optymalna długość urlopu? I co to znaczy, że "ładujemy się w ruchu"?
To miał być sympatyczny wypad na gokarty. 18-letnia wtedy Sandra Karaś wybrała się na tor ze znajomymi. Doszło jednak do tragicznego wypadku. Sandra najechała na pustego gokarta, odbiła się od niego, uderzyła w ścianę z blachy, przebiła ją i spadła pięć metrów na niższe piętro hali. Lekarze nie dawali nastolatce szans na powrót do normalnego życia. Dzięki mamie, Małgorzacie Smolińskiej, która zrezygnowała z pracy, by opiekować się córką i własnemu samozaparciu dziś weszła do Dzień Dobry TVN na własnych nogach. Mama, spytana o to, jak znalazła w sobie siłę, by tak mocno wspierać córkę odpowiedziała: "Musiałam podjąć walkę razem z nią".
Paweł R., który podłożył bombę we wrocławskim autobusie. Swoje zachowanie tłumaczył depresją wywołaną preparatami na trądzik. Czy jego wyjaśnienia są logiczne? Czy rzeczywiście tego typu leki mogą być przyczyną depresji? Zapytaliśmy o to dermatolog dr Ewę Chlebus, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wydawałoby się, że wszystkie owoce i warzywa są zdrowe. Okazuje się, że nie jest to prawda. Które z nich są trujące? Jakie toksyny zawierają? Czy można zjeść owoc, po odkrojeniu zepsutego fragmentu? Czy zielony ziemniak jest zdrowy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dietetyczka Aneta Łańcuchowska.
Jak z dwóch bezrobotnych osób zrobić trzy osoby pracujące? Takie pytanie zadał sobie jakiś czas temu bohater naszego reportażu Paweł Parus. Stworzył projekt wspierający osoby z niepełnosprawnością, dzięki któremu… sam znalazł miłość swojego życia.
Dziś lekarze szpitala wojskowego w Bydgoszczy planują wybudzić Tomasza Golloba ze śpiączki farmakologicznej. Marcin Sawicki spotkał się tam z dr. Cezarym Rybackim - lekarzem żużlowca. Jakich urazów doznał sportowiec, w jakim jest obecnie stanie i czy możliwy jest ewentualny powrót mistrza na tor? W studiu. o tym dlaczego sportowcy decydują się na podejmowanie tak ogromnego ryzyka, rozmawialiśmy z motocyklistą Adamem Badziakiem.
Dr inż. Adam Kuzdraliński jest pomysłodawcą urządzenia, które "zmieni świat rolnictwa i tym samym każdego z nas". Aktualnie w produkcji rolniczej nadużywa się pestycydów... profilaktycznie. Nie wiadomo bowiem co może roślinie zaszkodzić. Urządzenie, które zaprezentował nam nasz gość, pozwala dobrać konkretne środki do jej ochrony. Pozwala to ograniczyć ilość stosowanych środków ochronnych co przełoży się na oszczędności i sprawi, że konsumenci otrzymają produkty rolne ze znacznie mniejszą zawartością szkodliwych substancji.