To miał być sympatyczny wypad na gokarty. 18-letnia wtedy Sandra Karaś wybrała się na tor ze znajomymi. Doszło jednak do tragicznego wypadku. Sandra najechała na pustego gokarta, odbiła się od niego, uderzyła w ścianę z blachy, przebiła ją i spadła pięć metrów na niższe piętro hali. Lekarze nie dawali nastolatce szans na powrót do normalnego życia. Dzięki mamie, Małgorzacie Smolińskiej, która zrezygnowała z pracy, by opiekować się córką i własnemu samozaparciu dziś weszła do Dzień Dobry TVN na własnych nogach. Mama, spytana o to, jak znalazła w sobie siłę, by tak mocno wspierać córkę odpowiedziała: "Musiałam podjąć walkę razem z nią".
Paweł R., który podłożył bombę we wrocławskim autobusie. Swoje zachowanie tłumaczył depresją wywołaną preparatami na trądzik. Czy jego wyjaśnienia są logiczne? Czy rzeczywiście tego typu leki mogą być przyczyną depresji? Zapytaliśmy o to dermatolog dr Ewę Chlebus, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Wydawałoby się, że wszystkie owoce i warzywa są zdrowe. Okazuje się, że nie jest to prawda. Które z nich są trujące? Jakie toksyny zawierają? Czy można zjeść owoc, po odkrojeniu zepsutego fragmentu? Czy zielony ziemniak jest zdrowy? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dietetyczka Aneta Łańcuchowska.
Jak z dwóch bezrobotnych osób zrobić trzy osoby pracujące? Takie pytanie zadał sobie jakiś czas temu bohater naszego reportażu Paweł Parus. Stworzył projekt wspierający osoby z niepełnosprawnością, dzięki któremu… sam znalazł miłość swojego życia.
Dziś lekarze szpitala wojskowego w Bydgoszczy planują wybudzić Tomasza Golloba ze śpiączki farmakologicznej. Marcin Sawicki spotkał się tam z dr. Cezarym Rybackim - lekarzem żużlowca. Jakich urazów doznał sportowiec, w jakim jest obecnie stanie i czy możliwy jest ewentualny powrót mistrza na tor? W studiu. o tym dlaczego sportowcy decydują się na podejmowanie tak ogromnego ryzyka, rozmawialiśmy z motocyklistą Adamem Badziakiem.
Dr inż. Adam Kuzdraliński jest pomysłodawcą urządzenia, które "zmieni świat rolnictwa i tym samym każdego z nas". Aktualnie w produkcji rolniczej nadużywa się pestycydów... profilaktycznie. Nie wiadomo bowiem co może roślinie zaszkodzić. Urządzenie, które zaprezentował nam nasz gość, pozwala dobrać konkretne środki do jej ochrony. Pozwala to ograniczyć ilość stosowanych środków ochronnych co przełoży się na oszczędności i sprawi, że konsumenci otrzymają produkty rolne ze znacznie mniejszą zawartością szkodliwych substancji.
Do wypalenia zawodowego mogą doprowadzić: wyścig szczurów i ogrom obowiązków w pracy. Co jeszcze? Jak się przed nim bronić? Czym różni się wypalenie zawodowe od zwykłego zmęczenia? Czy wypalenie dotyczy wszystkich grup zawodowych? U kogo szukać pomocy w razie wypalenia? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN trenera biznesowego Pawła Jaremka.
Kancelaria Prezydenta pracuje nad projektem ustawy mającym wprowadzić zakaz korzystania z solarium przez nieletnich. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa Marcina Ambroziaka i psycholog Małgorzatę Ohme, by porozmawiać o zagrożeniach związanych z opalaniem w solarium młodej skóry i powszechnym kulcie piękna panującym wśród młodzieży. Dlaczego rodzice przyprowadzają do solarium małe dzieci?
W Wielkopolsce u osiemnastu osób stwierdzono żółtaczkę pokarmową, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A, a ponad sto objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Niestety to nie koniec. Jaki jest przebieg tego typu epidemii? Jak ustrzec się przed zachorowaniem na żółtaczkę pokarmową? Jakie są jej objawy? Czy może przebiegać bezobjawowo? Z dyrektorem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim Andrzejem Bilińskim spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
Wiele kobiet depiluje miejsca intymne. Czy ze względów zdrowotnych to dobry pomysł? Czy to prawda, że włosy są barierą dla zarazków? Zapytaliśmy o to ginekolog dr Beatę Sterlińską-Tulimowską. W Dzień Dobry TVN gościliśmy również seksuolog Izabelę Jąderek. Dlaczego kobiety decydują się na depilację miejsc intymnych?
Kobiecie, która poroniła przed 22 tygodniem ciąży przysługuje wiele uprawnień. Jakich? O czym musi poinformować ją szpital, kiedy dojdzie do poronienia? Co powinien jej zagwarantować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prawniczka Katarzyna Łodygowska.
O głos trzeba dbać. Jak to robić? Jak sprawdzić, w jakiej kondycji są nasze struny głosowe? Jakie czynniki zewnętrzne wpływają na głos? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: otolaryngologa dra Norberta Górskiego i laryngologa dra Martę Grotthuss.
Generalnie córeczki bawią się lalkami. Z Alą jest inaczej. Dziewczynka od samego początku bardziej interesowała się klockami i piłkami. Dzisiaj, mimo niepełnosprawności ruchowej, gra w piłkę nożną. Jest to możliwe dzięki pierwszej w Polsce drużynie Amp Footballu. Jak treningi wpływają na niepełnosprawne dzieci i czym ich treningi różnią się od tych, w których uczestniczą pełnosprawne dzieci? W cyklu Zielone Drzwi Anna Maruszeczko gościła Alicję Sowińską z mamą Anetą i trenera AMP Footballu - Łukasza Kacprzaka.
Grzyba cerrena unicolor, powszechnie znanego jako huba, można znaleźć praktycznie w każdym polskim lesie. Pod mikroskop wzięły go trzy badaczki z Uniwersytetu Lubelskiego: dr hab. Magdalena Jaszek, dr Magdalena Mizerska-Kowalska i dr Anna Matuszewska. Wyniki ich badan są zaskakujące: okazało się, że huba zawiera enzym, który niszczy komórki raka macicy. Czy to przełom w leczeniu onkologicznym? Kiedy lek będzie dostępny dla pacjentów? Badaczki o swoim niesamowitym odkryciu powiedziały w Dzień Dobry TVN.
Jakie są pierwsze oznaki starzenia się skóry i czy można je zatrzymać? Jak witamina D działa na naszą skórę? I co to retinol? W kawiarence Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska rozmawiała z ekspertką marki Lirene Karoliną Bazelą o sposobach na promienną i pełną energii skórę.
Marcin Sawicki spotkał się z Arseniuszem Finsterem - burmistrzem Chojnic, czyli najmniejszego miasta w Polsce, które zdecydowało się na finansowanie zabiegów in vitro. Jaką cenę musi zapłacić burmistrz za tę inicjatywę? O problemach z płodnością, rządowych sposobach na jej wspieranie i zabiegach in vitro rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr. n. med. Waldemarem Kuczyńskim, przewodniczącym sekcji płodności i niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Pani Katarzyna Stankow jest autorką książki kucharskiej dla dzieci chorych na nowotwory, a Pani Ewa Dygaszewicz - dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dlaczego postanowiły stworzyć takie poradniki? Czym dieta dzieci chorych na nowotwory różni się od diety dzieci zdrowych? Czy osoby niepełnosprawne łatwo dają się przekonać do gotowania?
Sąd nakazał przywrócenie do pracy dr. Marka Bachańskiego, który w Centrum Zdrowia Dziecka w leczeniu swoich pacjentów stosował medyczną marihuanę. Czy neurochirurg będzie nadal stosował taką terapię? W studiu gościliśmy Annę Kalitę, dziennikarkę programu „Uwaga! TVN”, która towarzyszyła doktorowi w pierwszych dniach pracy po powrocie. Cały reportaż już dziś o 19.50 w programie "Uwaga! TVN". Zapraszamy!
Na co powinni zwracać uwagę mężczyźni, żeby ich plemniki były w jak najlepszej kondycji? O tym jaki tryb życia sprzyja, a jaki szkodzi plemnikom opowiedział nam, ginekolog-położnik, dr Janusz Pałaszewski. Zobaczcie jak dbać o plemniki!
Pląsawica Huntingtona to choroba genetyczna. Atakuje układ nerwowy i prowadzi do zanikania komórek nerwowych. Efekty działania choroby, dla osób postronnych, mogą wyglądać jak objawy upojenia alkoholowego. Chorzy tracą panowanie nad swoim ciałem, pojawiają się problemy z równowagą, z poruszaniem czy mówieniem. Lekarze ze szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, przeprowadzili nowatorską operację, która w Polsce jest przełomem w leczeniu tej choroby. Naszym gościem był dr Witold Libionka, neurochirurg ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
Ostropest plamisty może przyozdobić ogródek, ale i zadbać o nasze zdrowie. Jakie jest jego działanie prozdrowotne? Kto powinien sięgać i jak często po ostropest? W jakiej formie go przyjmować? Zapytaliśmy o to prowadzącą cykl Naturalnie! Agnieszkę Cegielską.
Każdy z nas ma swoje małe dziwactwo. Gdzie kończy się cecha osobowości, a zaczyna choroba? Jakie są objawy nerwicy natręctw i jak się ją diagnozuje? Czy ataki lęku to też nerwica? Co stanowi największy problem dla chorych? W Dzień Dobry TVN psychiatra Anna Nowak powiedziała o chorobie, przez którą świat się kurczy.
Na co może pomóc szklanka wody? Ile trwa leczenie wodą i czy można przejść je w domu? A może należy jechać do uzdrowiska? Jakie właściwości mają polskie wody lecznicze? W Dzień Dobry TVN dr n. med. Robert Szafkowski, krajowy konsultant w dziedzinie balneologii (działu medycyny zajmującego się zastosowaniem naturalnych surowców leczniczych) powiedział, jakie choroby można wyleczyć za pomocą wód i jak taka terapia wygląda.
Wiele kobiet domaga się cesarskiego cięcia. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekolog dr Marzenę Dębską i prezeskę fundacji "Rodzić po ludzku" Joannę Pietrusiecz, by zapytać, jakie są wskazania do tego zabiegu. Czy prawo reguluje tę sprawę?
Chrapanie to problem zdrowotny i społeczny. Na świcie boryka się z nim ok. 2 miliardy osób. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy laryngologa dra Michała Michalika, aby zapytać, jakie są przyczyny chrapania, do czego ono prowadzi i jak je leczyć. Dowiedzieliśmy się również, co to jest bezdech.
We Włoszech trwa debata na temat wprowadzenia urlopu menstruacyjnego. Gdyby tamtejszy parlament uchwalił takie prawo, kobiecie przysługiwałoby w ciągu miesiąca wolne z powodu "kobiecych" dolegliwości. Czy to dobry pomysł? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: socjolog Karolinę Oponowicz i ginekologa prof. Romualda Dębskiego? Kiedy miesiączka jest bolesna? Jak można walczyć z tymi bólami? Czy wprowadzenie takiego urlopu może osłabić pozycję kobiet na rynku pracy? Zobaczcie, o jaki urlop Marcin Prokop walczyłby dla mężczyzn ;)
Synowie Katarzyny Miechoń i Aleksandry Gładyś-Jakubczyk chorują na zespół Downa. Kobiety postanowiły więc poświęcić życie swoim dzieciom. Pani Katarzyna opuściła Warszawę i założyła w Kielcach ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy. Pani Aleksandra - fundację wspierającą dzieci, które wymagają kompleksowej specjalistycznej pomocy. Mamy tworzą również grupy wsparcia dla rodziców niepełnosprawnych dzieci. Chcą, by pamiętali, że są nie tylko rodzicami, ale również zwykłymi ludźmi i mają prawo do szczęścia. A dzieci? Kobiety w cyklu Zielone Drzwi Anny Maruszeczko zgodnie stwierdziły, że dopiero synowie nauczyli je prawdziwie kochać.
Jaki olej najlepiej ssać? O jakiej porze i w jaki sposób to robić? A co z nacieraniem ciała? W Dzień Dobry TVN autorka bloga o modzie i urodzie, która przez 2 lata płukała usta olejem kokosowym Magdalena Suzynowicz i specjalistka oczyszczania organizmu Marta Gładuń, powiedziały o zaletach olejowania.
Zdarzają się takie sytuacje, że dziecko podczas zabawy, treningu lub po prostu upadku wybija sobie bądź łamie stały ząb. Co robić, gdy dziecko wybije sobie ząb? Czy takiego uszkodzonego zęba można jeszcze uratować? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z lekarzem stomatologiem Szymonem Frankiem.
Sok z brzozy to w 95 proc. woda. Pozostałe 5 proc. to niezwykły ładunek witamin i minerałów, których potrzebuje nasz organizm, zwłaszcza okresie zimowym. Wzmacnia naszą odporność. Korzystnie wpływa na porost włosów, a Słowianie wierzyli, że oczyszcza wątrobę i nerki. Jak go uzyskać nie krzywdząc przy tym drzewa? W cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska zdradziła wszystkie sekrety soku z brzozy.