Wiesław Musiałowski miał problemy z zębami od czasu, kiedy był nastolatkiem. W wieku 58 lat miał w szczęce tylko kilka zębów. Postanowił to zmienić. Przeszedł metamorfozę dzięki specjalistom z Malo Clinic. Oto jej wyniki.
Ciężko jest żyć bez odrobiny słodyczy. Jak nie jeść niezdrowego cukru nie rezygnując jednocześnie ze słodkości? W Dzień Dobry TVN dietetyk Aneta Łańcuchowska przedstawiła swoje top 3, jeśli chodzi o naturalne zamienniki cukru: stewię, ksylitol i miód. Czy poleca je każdemu? Czym charakteryzuje się każdy z zaproponowanych zamienników? Czemu nie ma wśród nich tak popularnych naturalnych substancji słodzących jak: syrop z agawy, syrop klonowy i cukier trzcinowy?
Tzw. antykoncepcja awaryjna znów jest na receptę. Minister Zdrowia kilkukrotnie zmieniał argumentację swojej decyzji, zaczynając od występowania poważnych i częstych powikłań, a na nagminnym kupowaniu jej przez młode dziewczyny kończąc. Wszystkie jego argumenty zostały obalone przez wyniki niezależnych badań. Dlaczego więc tabletka "dzień po" jest znowu na receptę? W Dzień Dobry TVN ginekolog dr Grzegorz Południewski powiedział, kto najczęściej stosuje tabletkę "dzień po" i jakie są skutki jej zażycia. Czy będzie dostępna dla kobiet, które doświadczyły gwałtu?
Kapusta kiszona to jedno z naturalnych źródeł witaminy C. Jakie ma inne właściwości? Czy kapusta kiszona jest rzeczywiście ciężkostrawna? Kto nie powinien jej jeść? O tym prowadząca cykl Naturalnie! Agnieszka Cegielska.
Choroba rzadka to taka, która dotyka mniej niż 5 na 10.000 osób. Do tej pory zidentyfikowano około 8 tysięcy takich chorób. W Polsce na choroby rzadkie cierpi nawet do 3 milionów osób... O problemach z jakimi borykają się chorzy: właściwą diagnozą, kłopotach z dostaniem się do specjalistów czy brakiem leków lub ich wysoką ceną rozmawialiśmy z prof. nadzw. dr hab. n. med. Jolantą Sykut-Cegielską, Konsultantem Krajowym w dziedzinie Pediatrii Metabolicznej Instytutu Matki i Dziecka i Małgorzatą Rybarczyk-Bończak, mamą chorego na SMA Szymona.
Na 3,5 roku wiezienia skazany został właśnie Marek H. - znachor, który zdaniem sądu przyczynił się do śmierci półrocznej Magdy. Co powoduje, że nadal zwracamy się o poradę do znachorów? Kto i dlaczego decyduje się na takie "leczenie"? O medycynie alternatywnej rozmawialiśmy z dr Agnieszką Bukowską, socjologiem z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi Collegium Civitas.
20 lat temu nowotwór odebrał mu nogę. Rafał Gręźlikowski, jednonogi podróżnik i cyklista, swoim sposobem na życie udowadnia codziennie, że im trudniej tym lepiej. W cyklu "Zielone Drzwi" opowiedział Annie Maruszeczko o swoich podróżach nieutartymi szlakami i recepcie na optymizm. Dlaczego podczas zimowych wypraw woli nocować w namiocie niż w hotelu?
Naczelna Rada Aptekarska uważa, że leki nie powinny być sprzedawane w sklepach. Uważa też, że osoby poniżej 16. roku życia nie powinny mieć prawa do zakupu leków, nawet tych bez recepty. Czy to przesada? Większość dorosłych nie zdaje sobie sprawy z tego, że ogólnodostępne tabletki przeciwbólowe zawierają takie substancje psychoaktywne jak kodeina czy pseudoefedryna. Wie to natomiast młodzież i często sięga po łatwo dostępne leki zamiast narkotyków. 1/3 zatruć toksykologicznych w Polsce to zatrucia lekami. 80 proc. w tej grupie to ludzie młodzi. Jakie czynniki złożyły się na powstałą sytuację? W Dzień Dobry TVN pedagog społeczny prof. Mariusz Jędrzejko stwierdził, że popełniamy jeden podstawowy błąd: zakazujemy zamiast edukować. Czy zajęcia dotyczące szkodliwości leków w gimnazjach i liceach przemówiłyby młodym do rozumu?
Według najnowszych badań margaryna miękka zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca aż o 6 proc. Czy to oznacza, ze wszyscy powinniśmy porzucić masło? Na co zwracać uwagę przy kupnie kanapkowych "mazideł"? W Dzień Dobry TVN dietetyk Justyna Mizera powiedziała, kto powinien jeść masło, a kto margarynę.
Na początku 2017 roku w Kijowie przyszedł na świat chłopiec, który ma troje biologicznych rodziców. Jak do tego doszło? Czy są jakieś niebezpieczeństwa związane z tego typu zabiegiem? O komentarz do tej informacji poprosiliśmy gości Dzień Dobry TVN dziennikarkę Karolinę Domagalską, która bada historie rodzin z in vitro i filozofa prof. Zbigniewa Mikołajko.
Do końca swojego życia Tomasz Kalita walczył o zalegalizowanie medycznej marihuany. Czy był taki moment, kiedy chciał się poddać? Czy choroba go zmieniła? Jak wyglądały ostatnie dni jego życia? Co dalej z legalizacją medycznej marihuany? Żonę Tomasza Kality - Annę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
W kolejnym odcinku cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska powiedziała o zaletach kaszy jaglanej. Co zawiera? Kto powinien ją jeść? Czy kaszę jaglaną można przedawkować?
W Katowicach 20 lat temu prof. Jerzy Hołowiecki zdecydował się jako pierwszy w Polsce na przeprowadzenie zabiegu przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego. Jego pacjentką była wówczas Pani Urszula Jaworska. Dlaczego zdecydowała się na zabieg, którego wynik był zupełnie wtedy nieznany? Z jakimi trudnościami mierzyli się lekarze wykonując ten przeszczep? Kim był dawca? Jak wyglądały pierwsze godziny po zabiegu? Z profesorem i jego pacjentką spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.
40 proc. Polaków uważa, że suplementy leczą. Statystyczny Polak wydaje 100 złotych rocznie na suplementy diety. Okazuje się jednak, że suplementy diety nie są kontrolowane tak, jak leki na receptę. Część z nich nigdy nie powinna znaleźć się w obrocie, ponieważ niektóre zawierają groźne dla zdrowia substancje, bakterie kałowe i pochodne amfetaminy. Ze względu na lukę prawną organy takie jak NIK i GIS nie mają odpowiednich narzędzi, by kontrolować rynek, którego wartość w 2015 roku wyniosła 3,5 mld złotych i ciągle rośnie. W Dzień Dobry TVN dyrektor delegatury NIK Przemysław Szewczyk przybliżył nam problem kontroli suplementów. Jakie suplementy diety znalazły się na liście zakazanych, szkodliwych produktów?
Nawet jeśli zdrowo się odżywiasz, możesz mieć w organizmie pełno toksyn, które np. wdychasz wraz ze smogiem. Co jeść, aby oczyścić organizm? W Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey polecił natkę pietruszki i zieloną herbatę. Dlaczego? Czy jeden zielony koktajl dziennie wystarczy, aby pozbyć się toksyn z ciała?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o wychowywaniu w trzeźwości każda wódka, wino czy piwo będą musiały mieć etykietę informującą o tym, ile kalorii zawierają. Ma to zniechęcić do picia napojów wyskokowych. Czy to dobry pomysł? Jak wygląda kaloryczność poszczególnych alkoholi? Co to są puste kalorie? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: terapeutę uzależnień Roberta Rutkowskiego i dietetyka Joannę Rutkowską.
Wielu Polaków cierpi na zaburzenia snu, a kiedy śnią, to męczą ich koszmary. Czy przejmować się nimi? Dlaczego niektórzy ludzie nie pamiętają swoich snów? O czym śnią kobiety, a o czym mężczyźni? Czy sny mogą być prorocze? O tym w Dzień Dobry TVN mówił psychiatra i psychoterapeuta dr Zenon Waldemar Dudek.
Dziś mamy dla Państwa piękna historię o miłości! Poznajcie dzisiejszych gości Anny Maruszeczko: Czesława Ptaszkiewicza i Irenę Awieruszko-Ptaszkiewicz, których połączyła miłość do zumby. Zumby, która dała naszej bohaterce drugie życie!
Anna Kurek, mama Dominika: "Zaraz po urodzeniu dowiedziałam się, że jest krótsza nóżka. Szok, płacz, niedowierzanie. Podczas ciąży nie było tego w ogóle widać. Bałam się czy w ogóle będzie chodził". To była pierwsza taka operacja przeprowadzona w Polsce. O metodzie Paleya opowiedzieli nam prof. Tomasz Kotwicki, kierownik Katedry oraz Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu i dr Milud Shadi , chirurg-ortopeda. Małemu pacjentowi życzymy sukcesów w piłce nożnej!
Osoby, które zachowują się irracjonalnie i agresywnie mogą być pod wpływem dopalaczy. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy socjologa i pedagoga społecznego prof. Mariusza Jędrzejko, by zapytać, jak poznać, czy ktoś jest na dopalaczach i, jak się zachowywać przy osobach, które je zażyły.
Selen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i życia. O jego zaletach i prawidłowej suplementacji rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z genetykiem i onkologiem prof. Janem Lubińskim z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Przy jakich chorobach powinniśmy szczególnie badać jego poziom? Dlaczego Polacy mają niedobory selenu? Jakie produkty zawierają selen? Czy bez badania krwi jesteśmy w stanie sami stwierdzić niedobór lub nadmiar selenu?
Gościem Anny Maruszeczko był dziś Paweł Parus – założyciel i prezes Klubu Kibiców Niepełnosprawnych: "Od 2008 roku czynnie uczestniczymy w tym, żeby poprawiać dostęp do piłki nożnej w Polsce. Sprawiać, że te stadiony będą, po pierwsze dostępne architektonicznie, ale też, że będą zapełniane". Jak ta sytuacja wygląda dziś na polskich obiektach sportowych?
"Nie dbamy o siebie, nie wysypiamy. Resetujemy, relaksujemy trując się alkoholem, narkotykami (...) ulegamy absurdalnym reklamom". Wszystko to powoduje, zdaniem Roberta Rutkowskiego, że Polska przekroczyła średnią europejską, jeśli chodzi o ilość samobójstw. W zeszłym roku Polacy wzięli 9,5 mln dni wolnych z powodu problemów psychicznych. O tym, z czym sobie nie radzą Polacy rozmawialiśmy z Robertem Rutkowskim i Markiem Zuberem.
W 2015 r. gliwiccy lekarze pod przewodnictwem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadzili nowatorski zabieg przeszczepu narządów szyi. Na początku tego roku, właśnie za ten skomplikowany zabieg, prof. Maciejewski otrzymał nagrodę Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej, zwaną medycznym Oscarem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Michała Bentkowskiego, który przeszedł wspomniany przeszczep, aby zapytać, jak zmieniło się jego życie po zabiegu, jak obecnie się czuje i jak przyjął informację, że prof. Maciejewski podejmie się operacji, co mu daje siłę w walce o zdrowie. Michałowi towarzyszył w studiu jego tata Henryk.
Dzień Walki z Rakiem to dobry moment, by wyrobić w sobie nawyki, które wzbogacą nasze życie i pozwolą zachować zdrowie. Jakie to są nawyki? Na jakie nowotwory najczęściej umierają Polacy? Dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki rozmawiał z Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny Elżbietą Kozik i Rzecznikiem Prasowym Nationale-Nederlanden Martą Pokutycką-Madralą.
Buraki to wyjątkowe źródło zdrowia. Jakie witaminy zawierają te warzywa? W jakiej formie i ilości je jeść? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska, która - jak mówi -"kocha się w burakach".
Zaczęło się od zdjęcia z kotem i brzuszkiem, które trenerka personalna Natalia Gacka wrzuciła na swój profil na jednym z portali społecznościowych. Pod zdjęciem - komentarze zaniepokojonych mam, które przestrzegają przed toksoplazmozą. Na czym polega ta choroba i kiedy może być zagrożeniem dla płodu? Jak uchronić się przed zakażeniem, skoro nie istnieje szczepionka na toksoplazmozę? Wbrew mitom, tą chorobą najczęściej zarażamy się nie poprzez kontakt z kotem, a przez zjedzenie półsurowego mięsa oraz źle umytych warzyw i owoców. O toksoplazmozowej profilaktyce w Dzień Dobry TVN powiedziała pediatra dr Aneta Górska-Kot.
W "Zielonych Drzwiach" Anna Maruszeczko rozmawiała z człowiekiem, który umarł cztery razy, a życiowymi doświadczeniami mógłby obdzielić jeszcze cztery inne osoby. Piotr Pogon - sportowiec, aktywista i animator społeczny. Miał raka i pomagał chorym na raka. Był biznesmenem i bezdomnym. Kochał i był kochany. W życiu zdobył i stracił wszystko (i to kilka razy). Człowiek bez płuca, który biegał charytatywne maratony. Teraz czeka na operację zatok i startuje z własną fundacją. Skąd bierze na to wszystko siłę? Na rowerze ma wypisany cytat z Monty Pythona: "dostrzegaj jasne strony życia".
Ich wynalazek został nagrodzony złotym medalem na międzynarodowych targach wynalazczości w Brukseli – Brussels Innova 2016. O biodegradowalnych aerożelach chitozanowych opowiedzieli nam mgr inż. Julia Radwan-Pragłowska i dr inż. Marek Piątkowski - Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej: "Ze śmieci udało nam się stworzyć bardzo zaawansowane biomateriały!". Skąd pozyskują surowiec do tworzenia aerożeli? W czym ich wynalazek jest lepszy od rozwiązań dostępnych na rynku i kiedy ma szansę trafić do masowej produkcji?
Te małe, niepozornie wyglądające ziarenka zawierają więcej kwasów omega niż ryby i tran. Pozytywnie wpływają na wygląd naszych włosów i paznokci, wspomagają prawidłowe funkcjonowanie dróg rodnych i utrzymują wzrok w dobrej kondycji. Jakie jeszcze zalety ma siemię lniane? Z czym najlepiej je łączyć? A jakie właściwości ma olej z siemienia lnianego? O tym w cyklu Naturalnie! Agnieszka Cegielska.