Naczelna Rada Lekarska wydała oświadczenie, w którym negatywnie oceniła stosowanie oraz promowanie homeopatii przez lekarzy. Dlaczego? Czy leki homeopatyczne są nieskuteczne? Czy działanie tych leków da się potwierdzić naukowo? Dlaczego w takim razie tak wiele osób sięga po homeopatię? Gościem Dzień Dobry TVN prof. Jerzy Kruszewski z Wojskowego Instytutu Medycznego i dr Beata Antosik.
Ortoreksja to kolejne po anoreksji i bulimii zaburzenie w odżywianiu. Zjawisko jest nowe, dlatego samą ortoreksję diagnozuje się rzadko. Choroba polega na obsesyjnym zwracaniu uwagi na jakość jedzenia. Problemem nie jest dbanie o zdrowe produkty, ale drastyczne ograniczenie tych produktów. Skrajni ortorektycy potrafią żywić się zaledwie pięcioma produktami. To musi prowadzić do niedoborów żywieniu.
Film „Sala samobójców” przedstawia historię osiemnastoletniego chłopaka, który ośmieszony w szkole postanawia zamknąć się w pokoju i wpada w pułapkę gry online i wirtualnej znajomości. Nasi goście w Dzień Dobry TVN udowodnili nam, że taka sytuacja nie jest tylko wymysłem autora scenariusza.
Dziś dr Piotr Gryglas odpowiedział czy nagły przypływ emocji może zabić, czy wysokie obcasy mogą modelować nasze nogi? Doradził również jak ustrzec się przed grypą.
Jak wynika z raportu Centrum Zdrowia Dziecka, kłopoty z nadwagą ma w Polsce co dziesiąte dziecko! Jak zadbać o to, by dzieci rozwijały się zdrowo?
Masz problemy ze zdrowiem? Ostatnio zauważyłeś niepokojące objawy i nie wiesz co zrobić? Napisz do nas na adres: zdrowie@tvn.pl, a internista Piotr Gryglas udzieli fachowej porady. W dzisiejszym odcinku omawia dwa schorzenia: łysienie androgenne oraz szkarlatynę.
Kiedy nagle atakuje nas choroba i zabiera nam sprawność, nie trudno jest stracić wiarę w sens walki i nadzieję na lepsze jutro. Jednak to właśnie determinacja w leczeniu i rehabilitacji, sprawia, że mimo trudności i cierpienia możemy odkryć na nowo sens życia. Naszym gościem była Anna Bartuszek, która choruje na stwardnienie rozsiane.
Bóle głowy mogą być spowodowane na przykład stresem, ale może to być też pierwszy objaw padaczki - wyjaśnia doktor Piotr Gryglas. Jak postępowa, gdy ból się nasila?
Zespół Pradera Williego to choroba genetyczna, której głównym przejawem jest brak uczucia sytości. Skutkiem zaniechania leczenia jest otyłość. Chorzy, żeby nie przytyć, muszą przyjmować zaledwie 750 kalorii dziennie.
Czy dobroczynne bakterie można "przedawkować"? W jakich produktach możemy znaleźć żywe kultury bakterii? O probiotykach rozmawiamy w Dzień Dobry TVN z dietetykiem Magdaleną Makarowską.
Zdesperowani, którzy chcą się odchudzić, kupują tabletki z zasuszonym tasiemcem, nie zdając sobie sprawy z tego, czym ten sposób odchudzania się może grozić. O niebezpiecznych metodach odchudzania rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z doktorem Pawłem Grzesiowskim z Instytutu Profilaktyki Zakażeń oraz dietetykiem Magdaleną Jarzynką.
Często oceniamy ludzi po wyglądzie. Osoby wysokie kojarzą się z życiowym sukcesem i zaradnością. Tymczasem może się okazać, że to właśnie niski wzrost wymaga prawdziwej życiowej determinacji i motywuje do niezwykłej życiowej zaradności. Gościem Anny Maruszeczko w cyklu Zielone drzwi" był Mariusz Kuncer, aktor niskorosły.
Internista Piotr Gryglas, jak co tydzień, odpowiada w Dzień Dobry TVN na pytania widzów nadesłane na naszą skrzynkę: zdrowie@tvn.pl
Czego polski lekarz może spodziewać się po pacjencie? Dlaczego niektórzy pacjenci są agresywni w stosunku do lekarzy? Czy lekarze nie lubią pacjentów? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli lekarze: Paweł Grzesiowski i ginekolog Witold Rogiewicz.
Po awarii elektrowni atomowej w Japonii Polacy masowo wykupują preparaty z jodem oraz liczniki Geigera do pomiaru promieniowania. Bardziej pomysłowi korzystają z internetowych przepisów i samodzielnie wykonują jodowy preparat w domu. Nie pomagają wypowiedzi ekspertów, którzy uspokajają, że dawka promieniowania w atmosferze, nie zagraża życiu i zdrowiu.
Zarówno życie, jak i śmierć człowieka, może stać się ważną lekcją. Tak było w przypadku jednej z bohaterek Zielonych Drzwi Doroty Hedwig, którą gościmy w Dzień Dobry TVN. Najstarsza córka Pani Doroty - Iga - cierpiała na mukowiscydozę. Jako pierwsza Polka z powodzeniem przeszła operację przeszczepu płuc. Niestety po czterech latach od zabiegu zmarła.
Za 10 lat z nadwagą lub otyłością będzie się zmagał niemal co trzeci polski nastolatek, jeżeli nie zmieni się obecny styl życia. Takie wnioski płyną z badania, które naukowcy z poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego przeprowadzili w jednej z wielkopolskich szkół podstawowych. Gościem DDTVN był szef grupy badawczej prof. Michał Bronikowski oraz dietetyk Agata Lewandowska.
Niepełnosprawność nie zamyka drzwi na świat, może stać się siłą napędową do realizowania własnych celów życiowych. Tak było w przypadku dzisiejszego gościa "Zielonych drzwi" - Pawła Króla, który jako dziecko, w wyniku wypadku, stracił wzrok. Jego wielką pasją jest sport. Na jednym z treningów karate poznał Karola Kleszyka, który wpadł na pomysł zorganizowania rowerowej wyprawy do Ameryki Południowej.
Skaza białkowa kojarzona jest z wysypką występującą u niemowląt, jako reakcja na białko. W przypadku dzieci wystarczy zmiana diety przez karmiącą mamę. Odstawienie jaj, mleka i mięsa wieprzowego nie wystarczy, jeśli niemowlęca skaza białkowa okaże się atopowym zapaleniem skóry.
Autyzm ma bardzo zróżnicowany obraz i przebieg. Przez co nie ma jednego sposobu leczenia i pracy z dziećmi dotkniętymi autyzmem. W naszym studiu gościliśmy Marię Jędral z Fundacji Rozwiąż Autyzm, która opowiedziała o mało znanej w Polsce metodzie leczenia autyzmu - RDI. Naszym gościem by także Krzysztof Malinowski, tata 7,5- letniego Tymka chorego na autyzm.
Właśnie skończył się Światowy Tydzień Alergii, który miał zwrócić uwagę na globalny wymiar chorób alergicznych. Badania epidemiologiczne wskazują, że częstość występowania alergii na całym świecie wzrasta dramatycznie, a do 2020 roku liczba osób chorych może zrównać się z populacją osób zdrowych. Dziś u nas dwoje alergików opowiedziało, jak żyć, gdy cierpi się na niemal wszystkie możliwe alergie.
Dziś w studiu rozmawialiśmy o metodach diagnozowania stanu zdrowia, nie do końca wszystkim znanych. Oberon - to według jego zwolenników, nowoczesny sprzęt umożliwiający wykrycie stanów chorobowych jak i ujawnienie choroby w jej wczesnym stadium, niewykrywalnym przez medycynę konwencjonalną. Czy aparat ten rzeczywiście działa?
Nadmierne używanie antybiotyków doprowadziło do tego, że tracą one skuteczność; bakterie są coraz bardziej oporne. Problem ten dotyczy także Polski.
Wraz z wiosną do życia obudziła się cała flora i fauna. Z zimowego letargu przebudziły się też kleszcze. Mimo tego, że ich najwyższa aktywność przypada na miesiące typowo letnie: czerwiec, lipiec i sierpień to z początkiem wiosny do ataku przystępują już równie niebezpieczne larwy i nimfy kleszczy.
Powiększająca się dziura ozonowa powoduje, że szkodliwe dla skóry promienie ultrafioletowe oddziaływają na człowieka ze zwiększoną siłą. Lekarze uczulają, by już w kwietniu stosować kremy z filtrami. W środowisku miejskim z powodzeniem wystarczy krem z filtrem 15 lub 20. Wybierając się na wakacje lub weekend poza miastem trzeba użyć kremu z filtrem 30-50.
Od wiosny do jesieni jesteśmy szczególnie narażeni na kontakty z brzęczącymi i kłującymi napastnikami. Ataków dręczących komarów, os czy pszczół możemy się spodziewać zwłaszcza podczas weekendu majowego, który większość z nas spędzi na łonie natury. Jak reagować na ukąszenia, co w apteczce powinien mieć każdy wypoczywający, jak poradzić sobie z drobnymi zadrapaniami i oparzeniami? O pierwszej pomocy dla majówkowiczów opowiedział internista dr Piotr Gryglas.
Według badań australijskich naukowców, co dziesiąte dziecko, w wieku od 8 do 12 lat, może cierpieć na zaburzenia smaku, które mogą prowadzić do zmiany diety i sprzyjać otyłości. W konsekwencji dzieci zamiast wybierać zdrową żywność, odżywiają się źle. Czy faktycznie dzieciom może grozić zmiana smaku? Co zrobić, by dzieci od najmłodszych lat odżywiały się zdrowo?
Ukąszenia owadów, szczególnie pszczół, os i szerszeni bywają nie tylko bardzo bolesne, ale i groźne dla życia. Lekarz internista dr Piotr Gryglas radziw DDTVN, jak reagować w przypadku ukąszenia dziecka przez owady i - przede wszystkim - w co zaopatrzyć domową apteczkę.
Pan Tomasz 8 lat temu zachorował na białaczkę. Wygrał walkę z chorobą i teraz - jak sam mówi - "oddaje to co sam dostał". Pomaga innym, przekonuje, że można wygrać i żyć z białaczką, a słowo "wyrok" tylko brzmi groźnie. Walczy również z krzywdzącymi stereotypami na temat oddawania szpiku kostnego. Jego historia przypomina nam, że pomoc bliźniemu, jak powiedział Maciej Stuhr, to "najprostsza droga by zostać bohaterem".
Alergia może dotknąć każdego z nas, może przybrać różne formy i nie leczona może skutkować poważnymi konsekwencjami. Doktor Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń opowiada o sposobach leczenia alergii, jej odmianach i czynnikach, które ja warunkują Towarzyszy mu jego syn, który jest uczulony na czekoladę.