W ostatnim numerze Polityki ukazał się wywiad z doktorem Grzesiowskim, w którym informuje on, że obecnie mamy dwukrotnie wyższą zachorowalność na grypę w porównaniu z październikiem 2009. W dzisiejszym Dzień Dobry TVN mogliście się dowiedzieć, jaki jest stan faktyczny i jak zapobiegać chorobie. Przekonaj się, dlaczego grypa nie powinna być problemem politycznym.
Communication Shutdown, to ogólnoświatowa kampania, mająca na celu zebranie środków na rzecz walki z autyzmem, a także szerzenie świadomości na temat tej choroby. Przeprowadzana jest również w Polsce pod nazwą „Przerwa w komunikacji”. Jej organizatorem w naszym kraju jest Fundacja Synapsis - polska organizacja pozarządowa działająca na rzecz poprawy sytuacji osób z autyzmem w Polsce. W akcji tej, bierze udział ponad 40 państw z całego świata. Polega ona na wykupieniu aplikacji CHAPP, powodującej wyłączenie się z Twittera lub Facebook’a 1 listopada.
Bankowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej można porównać do polisy na życie. Komórki macierzyste pobranie podczas porodu mogą przekształcać się w wyspecjalizowane komórki. To oznacza, że w razie chorób krwi, nieuleczalnych chorób układu nerwowego lub nowotworów, mogą być pomocne w leczeniu.
Matka nastolatki chorej na anoreksję postanowiła uratować córkę w nietypowy sposób. Zawarła z nią układ - sama schudnie, jeśli dziewczyna zacznie się zdrowo odżywiać - podaje serwis dailymail.co.uk W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest wsparcie rodziców w walce z anoreksją dziecka.
Od życia dostali drugą szansę - nowe serce, bez którego dziś, nie byłoby ich wśród nas. Swoich darczyńców nigdy nie poznali, choć pewnie nikt inny, nie jest im równie bliski. To właśnie serca ich dawców biją teraz w ich piersiach. 24- letnia Kasia Borsiak, z nowym sercem żyje od ponad 10 lat. Na przeszczep czekała pół roku. Od transplantacji serca Tomka minęło 6 lat.
Wiele osób uważa, że jedzenie można podzielić na smaczne i …zdrowe. Jak się okazuje żywność ma znacznie więcej w sobie chemii niż mogłoby się wydawać. Wszelkiego rodzaju barwniki, utwardzacze, wypełniacze powodują, że produkty spożywcze sprawiają wrażenie zdrowych, smacznych lub dojrzałych. Jak w dzisiejszym świecie jeść zdrowo? Gdzie szukać odpowiednich produktów? Jakie mogą być konsekwencje spożywania chemii w żywności?
Polscy pracownicy opanowali sztukę unikania zwolnienia z pracy, uciekając na fikcyjne zwolnienia zdrowotne. To prawdziwa plaga, z którą trudno pracodawcom walczyć. Czy ucieczka na "chorobowe" jest chorobą polskiego systemu pracy? Kto najbardziej traci na przeciągających się urlopach zdrowotnych? O to zapytaliśmy Henrykę Bochniarz, Prezydenta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan i psychologa biznesu Jacka Santorskiego.
Czym jest napięcie mięśniowe? Jak można je leczyć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN fizjoterapeutę Paweł Zawitkowskiego. Naszym gościem była też Adrianna Olbrycht, mama 10-miesięcznej Kalinki, u której zdiagnozowano zaburzenie napięcia mięśniowego.
Miał leczyć HIV, nowotwory czy zapalenie wątroby, choć tak naprawdę służy jedynie do uzdatniana wody i dezynfekcji. Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega przed kupowaniem preparatu Miracle Mineral Solution. "To produkt przeznaczony do dezynfekcji i uzdatniania wody pitnej i nie jest przeznaczony do spożycia przez ludzi" - ostrzega w komunikacie Państwowy Zakład Higieny.
Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Choroba może wystąpić u osób bez względu na wiek i płeć. Najczęściej jednak chorują na nią kobiety. Dr Piotr Gryglas opowie o jej objawach i metodach leczenia. Dowiemy się, czy tajemnicze schorzenie zagraża naszemu życiu. O to zapytaliśmy doktora Piotra Gryglasa.
Gośćmi Anny Maruszeczko w cyklu „Zielone drzwi” byli: Małgorzata Nurzyńska oraz Artur Krówka. Oboje chorują na zespół Marfana, jednak - jak sami podkreślają - nie dali si mu podporządkować. Starają się żyć jak normalna para. Są tylko trochę ostrożniejsi. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli, czym jest Zespół Marfana? Jak wiele osób żyje z tą chorobą?
Gościliśmy dziś dr Eugeniusza Siwika – ginekologa i położnika, właściciela kliniki przeprowadzającej wazektomię, który przybliżył naszym widzom temat wazektomii i opowiedział na czym dokładnie polega ten zabieg.
Natasza Grądalska ma 32 lata. Nigdy nie miała problemów ze zdrowiem. Miesiąc temu dowiedziała się, że jest chora na białaczkę. Przyjaciele walczą o jej życie. Namawiają ludzi do oddawania krwi i szpiku. Uświadamiają, na czym polega ten zabieg i, jak łatwo jest zostać dawcą szpiku.
Przeciętny Polak zjada ok. 4 kg makaronu rocznie. To mało, zważywszy na jego wartość odżywczą, cenę, dostępność i smak. Makaron zawiera wodę oraz mąkę pszenną, czasem dodawane są także jajka i sól. Dziś w Dzień Dobry TVN mogliście się dowiedzieć jak dobrze wybrać i przygotować makaron.
Pracownicy Fundacji "Dobra Wioska" są autorami pierwszego w naszym kraju zintegrowanego programu delfinoterapeutycznego. Kto może korzystać z tego rodzaju terapii? o tym w "Zielonych drzwiach".
Krytyk kulinarny Maciej Nowak wybrał się do przedszkola, by sprawdzić, co lubią jeść przedszkolaki.
Kobiety zazwyczaj bardzo szybko potrafią rozpoznać, że są w ciąży. Natury nie da się oszukać, a objawy trudno pomylić z jakąś chorobą, czy chwilowym osłabieniem. A co, jeśli natura jednak zawodzi i nie wysyła oczywistych sygnałów - kobieta wciąż ma okres, a jej brzuch ma niewielki rozmiar? Co stanie się, jeśli kobieta nie zauważyła, że jest w ciąży?
Zima to trudny czas dla organizmu. Mniej słońca i witamin sprawia, iż mamy kłopoty z rozładowaniem stresu i utrzymaniem organizmu w dobrej kondycji. Ukojeniem i panaceum na wszystkie kłopoty może okazać się… joga. Jak zapewnia Anna Kalata, joga pozwala doładować się energetycznie, uspokoić, wyciszyć i rozładować złe emocje oraz stres.
O tym, że postęp medycyny działa cuda w każdej dziedzinie naszego życia, mówi się dużo. Jednak jaki naprawdę jest sens nowych, medycznych technik dowiadujemy się dopiero, kiedy poznajemy ludzi będących tego żywym dowodem.
Możemy hodować zdrowe zwierzęta i cieszyć się smakiem mięsa najwyższej jakości! Od dłuższego czasu, z wielkimi sukcesami pracuje nad tym prof. Agnieszka Wierzbicka, która niedawno otrzymała od Unii Europejskiej 200 milionów euro na rozwój swojego projektu - bio żywości. Podstawowy wymóg, który musi spełniać mięso najwyższej jakości, to całkowite wykluczenie hormonów, sterydów i antybiotyków.
Badania nad syndromem DDA - Dorosłego Dziecka Alkoholika - dowodzą, że dzieci wychowujące się w domu z rodzicem alkoholikiem, w dorosłym życiu cierpią na pewne dysfunkcje społeczne. Istnieje zespół cech, które świadczą o tym, że dana osoba jest DDA, np. problemy z życiem w stałym związku, obniżone poczucie wartości, odczuwanie napięcia i agresji oraz sztywność poglądów.
Chorujesz na migrenę? Może powinnaś "wstrzyknąć sobie botoks". Amerykańscy naukowcy udowodnili właśnie lecznicze działanie preparatu wygładzającego zmarszczki. A amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków oficjalnie dopuściła botoks jako lekarstwo na migrenę. Czy długotrwałe leczenie migreny botoksem jest bezpieczne?
Jak wiele wiemy o swoim zdrowiu? Czy Polacy mają świadomość zagrożeń, jakie niosą ze sobą określone choroby? Na jakie dolegliwości najbardziej narzekamy? Odpowiedzi na te pytania poznamy już wkrótce dzięki internetowemu Narodowemu Testowi Zdrowia Polaków. Inicjatorem przedsięwzięcia jest MedOnet.pl oraz pracownicy naukowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Twoje dziecko je tylko ser żółty i chipsy, a na widok warzyw wpada w panikę? Co dziesiąty polski przedszkolak tak ma - wynika z badań. Specjaliści mówią już o stanie chorobowym, określanym mianem neurofobia. Choroba może zwiastować anoreksję i bulimię. O tym, jak zachęcać dzieci do zdrowego pożywienia opowiedziały w DDTVN psycholog Anna Dzierżawska i Agnieszka Kozioł-Kozakowska, autorka badań.
Zespół Seckela to bardzo rzadka choroba genetyczna. W Polsce brakuje nie tylko literatury, ale przede wszystkim lekarzy, którzy specjalizowaliby się w leczeniu tej wrodzonej wady. Zespół objawia się m.in. karłowatością oraz upośledzeniem umysłowym. Osoby dotknięte tym schorzeniem są całkowicie zależne od innych.
75 proc. z nas samodzielnie diagnozuje u siebie choroby i w efekcie podejmuje kurację na własną rękę. Do gabinetu lekarskiego udajemy się zazwyczaj po receptę bądź wypisanie zwolnienia. To jednak jeszcze nie koniec wniosków płynących z opublikowanego ostatnio raportu IPSOS Health. Z badań wynika, iż zaledwie 30 proc. z nas stosuje się do zaleceń lekarza, zaś głównym źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia i leczenia stał się Internet.
Potrawy na wigilijnym stole to w większości przypadków dania ciężko strawne i bardzo kaloryczne. Dlatego dziś w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy o tym, jak przygotować wigilijny stół tak by znalazły się na nim potrawy niegroźne dla kobiet w ciąży i karmiących mam.
Izby przyjęć w okresie Bożego Narodzenia po prostu pękają w szwach. Tłuste jedzenie czy stres związany z przygotowaniami do świąt mogą okazać się naprawdę groźne. Najlepiej wiedzą o tym dyżurujący lekarze. Z jakimi dolegliwościami najczęściej trafiają pacjenci na ostry dyżur w święta i po świętach? O to zapytaliśmy w DDTVN doktora Piotra Gryglasa.
Skrajnie niskie temperatury korzystnie wpływają na organizm człowieka. Wbrew obiegowym opiniom, to nie ciepłe okłady szybko wyleczą nas z bólu, a zimno. W kriokomorze temperatury spadają, aż do minus stu osiemdziesięciu stopni Celsjusza. Krioterapię zaleca się w leczeniu reumatyzmu i urazów ortopedycznych. Ujemne temperatury opóźniają też procesy starzenia się skóry.
Anna Maruszczeko rozmawiała z gościem "Zielonych drzwi" - doktorem Mateuszem Tylko - współautorem książki "Przekroczyć zwrotnik raka", o tym, jakie znaczenie w walce z chorobami nowotworowymi ma nastawienie pacjenta. Mateusz Tylko od 12 lat zaangażowany jest w pomoc psychoterapeutyczną pacjentom onkologicznym i ich rodzinom.