Coraz więcej w mediach mówi się o wirusie mpox. Patogen może wywoływać tzw. małpią ospę. Co to za choroba? Czy powinniśmy się jej obawiać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział dr Paweł Grzesiowski, główny inspektor sanitarny.
Choroba Alzheimera to jedno z groźniejszych schorzeń. Mimo ogromnego postępu, medycyna nadal nie potrafi sobie z nim poradzić. Donald Weaver, badacz z University Health Network w Toronto jest zdania, że zamiast szukać leku na tę chorobę, najpierw trzeba ją lepiej poznać. Co więcej, ekspert uważa, że Alzheimer wcale nie jest chorobą mózgu.
Lek Eptifab, decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego, został wycofany z obrotu na terenie całego kraju. Taki ruch organu był konieczny po tym, jak wykryto błąd w ulotce dołączonej do preparatu.
Egzema (atopowe zapalenie skóry) jest chorobą o podłożu alergicznym. Najczęściej doskwiera maluchom, które mają od 4 miesięcy do 4 lat. Po tym czasie zanika, ale może powrócić w późniejszych latach. Skuteczne leczenie egzemy u dzieci zmniejsza ryzyko nawrotów.
Mimo że większość z nas zapomniała już koronawirusie SARS-CoV-2 i pandemii, to wirus nie zniknął i wciąż stanowi zagrożenie. Dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny przyznał, że mamy do czynienia z kolejnym uderzeniem choroby. Specjalista wskazał również jakie objawy wywołuje u zakażonych obecnie dominujący wariant wirusa.
Co gwiazda estrady sądzi z perspektywy matki kilkuletniego chłopca o zabieraniu małych dzieci na występy artystów? Sprawdź w najnowszym odcinku "Diagnoz gwiazd".
Sezon na grzyby zaczyna się już w sierpniu, chociaż i wiosną oraz wczesnym latem można zbierać niektóre gatunki. Nie bez powodu różne instytucje ostrzegają, aby zbierać jedynie pewne okazy, gdyż zatrucie nieznanym grzybem może nas kosztować życie. Jak rozpoznać zatrucie grzybami? Co robić, kiedy wystąpi?
Jak można się zarazić?
Pierwsze objawy tej choroby mogą nas zmylić.
Co to za choroba i co ją wywołuje?
Latem chcemy się czuć komfortowo, dlatego stawiamy przede wszystkim na lekkie ubrania i klapki. Te ostanie są bardzo wygodne i pozwalają stopie oddychać. Problem w tym, że nie zawsze to, w czym dobrze się czujemy, jest dla nas dobre. Dlaczego klapki to nie najlepsze obuwie na lato? Jakie buty wybierać, aby sobie nie zaszkodzić? Zapytaliśmy o to Ewelinę Szablowską, fizjoterapeutkę z La Symetrie Centrum Zdrowia i Urody.
Poznaj pięć sprawdzonych sposobów.
Jak się przed nimi chronić?
Sprawdź, jakie rośliny pylą w sierpniu i jak sobie z tym poradzić.
28 lipca przypada Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.
"Czuje się dobrze".
Lekarze mówią o poważnych konsekwencjach nieszczepienia.
Specjalistka wskazała jeden produkt.
Urlop powinien być czasem odpoczynku, regeneracji i ładowania baterii na kolejne miesiące. Niestety bardzo często zdarza się, że wraz z początkiem wypoczynku zaczynamy chorować. Dlaczego tak się dzieje? Co zrobić, aby nie spędzić urlopu na bieganiu po lekarzach? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z psychiatrą Sebastianem Koterwą.
Małgorzata Sajan oswaja raka i przełamuje stereotypy.
Tatuaże cieszą się coraz większą popularnością. Wiele osób decyduje się na nie, aby ozdobić swoje ciało lub upamiętnić ważne dla siebie wydarzenie. Tymczasem - jak pokazują najnowsze badania - to, co cieszy oko może być groźne. Eksperci wykazali, że tuszach do tatuaży znajdują się niebezpieczne bakterie.
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) przygotował wytyczne dotyczące bezpiecznego korzystania ze słońca. W miniporadniku znajdziemy m.in. jak właściwie stosować kosmetyki, a także, o czym należy pamiętać.
Udar słoneczny stanowi zespół objawów, które pojawiają się po nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, zwłaszcza na okolicę głowy i karku. Dolegliwości mogą mieć różny stopień nasilenia. W skrajnych przypadkach udar cieplny może stanowić zagrożenie dla życia.
O tym, jak choroba wpływa na relację z partnerem, Marta Markiewicz opowiedziała w cyklu "Diagnozy gwiazd" redaktorce dziendobry.tvn.pl Berenice Olesińskiej oraz prof. dr. hab. n. med. i o zdr. Piotrowi Skarżyńskiemu.
Od kilku dni w wielu miejscach Polski temperatura przekracza 30 stopni C. Warto więc przypomnieć, że odpowiednie nawodnienie latem jest kluczowe dla naszego organizmu. Kiedy jest gorąco, szybciej się pocimy, a co za tym idzie, pozbywamy się wody oraz cennych substancji mineralnych. Co zatem pić, by bezpiecznie przetrwać upalny czas? Poznaj przepisy na orzeźwiające napoje.
Wysokie temperatury już dają nam się we znaki. W takich dniach ważny jest nie tylko krem z filtrem i przewiewna odzież, ale także odpowiednie nawodnienie. Bez tego nasz organizm nie będzie funkcjonował prawidłowo. Co i jak dużo pić w upalne dni? Jak rozpoznać pierwsze objawy odwodnienia? Jakie napoje nawadniają najlepiej? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
26 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.
Kobieta przez długi czas odkładała wizytę u ginekologa.