Wszy to pasożyty, które przenoszą się z człowieka na człowieka i potrafią bardzo mocno uprzykrzyć życie. Wbrew obiegowej opinii, ich pojawienie się nie oznacza, że dana osoba nie przestrzega podstawowych zasad higieny.
Witamina D to jeden z najczęściej suplementowanych składników odżywczych. W odpowiednio dobranej dawce pozwala na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Natomiast spożywanie w nadmiarze może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, o czym przekonał się jeden z Brytyjczyków. Jakie są skutki przedawkowania witaminy D?
Latem sezonowe owoce kuszą swoimi kolorami, smakiem i zapachem. Pamiętajmy jednak, aby nie jeść ich tuż po zerwaniu z krzaka, lecz zabrać do domu i dokładnie umyć. Lekarze apelują: jedzenie brudnych jagód czy borówek może nieodwracalnie zniszczyć wątrobę.
W czasie wakacji przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych powinniśmy chronić nie tylko skórę, ale również oczy. Jak bardzo słońce jest dla nich niebezpieczne? Czy to dla nich jedyne zagrożenie? Rozmawialiśmy na ten temat z Sylwią Kijewską, optometrystką.
Na TikToku pokazała swój brzuch.
Maślanka to uboczny produkt wytwarzania masła oraz smaczny napój mleczny. Wiele osób zastanawia się jednak, czy maślanka jest zdrowa. Nie podlega dyskusji, że jest lekkostrawna i niskokaloryczna, lecz czy może korzystnie wpływać na ludzki organizm?
Centra Krwiodawstwa w całym kraju potrzebują wsparcia. W szpitalach brakuje krwi. Potrzebne są zwłaszcza najrzadsze grupy, czyli 0Rh+ i 0Rh-, ale też ARh+ i ARh-. - Potrzebujemy Waszej pełnej mobilizacji! - apelują.
Zdradziła, jak zareagowała na diagnozę.
Wyniki badań są niepokojące.
Rower staje się coraz popularniejszym środkiem transportu. Wiele osób przed wyjściem z domu i wejściem na jednoślad wypija filiżankę kawy. Czy mała czarna przed jazdą wpływa na to, jak działa organizm człowieka? Odpowiedzi na pytanie poszukali badacze z Wielkiej Brytanii.
Kleszcz to mały, pasożytniczy pajęczak. Żywi się krwią i atakuje zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Przenosi wiele groźnych chorób, które mogą zakończyć się nawet śmiercią. Jak w takim razie bronić się przed kleszczami? Czy opryski są dobrym pomysłem? Jak go usunąć?
W specjalnych kioskach profilaktycznych można bezpłatnie wykonać pomiary i na miejscu omówić je z doradcą. O ich funkcjonowaniu przypomina serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Kto może z nich skorzystać? Co można zbadać?
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz leków oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w naszym kraju. Na liście znajduje się aż 215 preparatów. Którzy chorujący mogą mieć problemy?
Owoce i warzywa powinny stanowić lwią część naszej diety. Jednak wielu z nas nie potrafi się przestawić i zrezygnować lub ograniczyć jedzenie mięsa.
Specjaliści zachęcają, aby zrezygnować z kupowania wody w plastikowych butelkach.
Bardzo ciepłe lata sprawiają, że coraz chętniej montujemy klimatyzację w domach, czy mieszkaniach. Choć urządzenie pomaga przetrwać naprawdę upalne dni, to nie zawsze korzystnie wpływa na nasze zdrowie.
Wakacyjne wyjazdy mogą być czasem regeneracji, tylko jeśli odpowiednio się do nich przygotujemy.
"Patrzymy na ludzi chorych przez pryzmat Hannibala Lectera".
Na czym polega jego działanie?
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną spowodowaną nieprawidłowym wydzielaniem insuliny przez organizm. Po rozpoznaniu cukrzycy konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zbagatelizowanie tego może wywołać powikłania cukrzycy wczesne i późne, które są nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Nasz gość - Jerzy Magiera, który zmaga się z cukrzycą od ponad 20 lat, opowiedział nam jak wygląda codzienne życie z tą chorobą.
Nadżerka błony śluzowej macicy to zmiana, którą rozpoznaje się u sporej grupy kobiet. Choć jej wykrycie może się kojarzyć z poważną chorobą, to specjalistycznego leczenia wymaga tylko w wyjątkowych przypadkach. Czym właściwie jest i kiedy interwencja lekarza jest konieczna? Na ten temat rozmawialiśmy z dr n. med. Dominiką Trojnarską, ginekologiem-położnikiem z krakowskiego Centrum Medycznego Superior.
Zgodnie z zaleceniami kobieta przynajmniej raz w roku powinna odwiedzić ginekologa i wykonać badania profilaktyczne. Niestety nie wszystkie panie mają równy dostęp do specjalistów. Dotyczy to m.in. kobiet z niepełnosprawnościami. Na szczęście dzięki kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie" to ma się zmienić i w kilku miastach w Polsce panie, które mają utrudniony dostęp do ginekologa, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Gdzie i kiedy można wykonać badania?
Rak piersi to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u kobiet w Polsce. Mimo że wczesne wykryte zmiany można bardzo skutecznie leczyć, to niestety spora grupa pań zgłasza się do lekarza zbyt późno. Być może dzięki nowej terapii walka z nowotworem będzie łatwiejsza. Jak działa nowoopracowany lek?
Owoce (i warzywa) powinny stanowić lwią część naszej diety. Są zdrowe i bogate w substancje, których nasz organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Niestety często są pryskane dla ochrony przed szkodnikami i aby dłużej zachowały trwałość. Jak oczyścić owoce pestycydów? Sprawdzone sposoby w Dzień Dobry TVN pokazywała Kornelia Westergaard, technolog żywienia, biotechnolog, propagatorka zdrowego odżywiania.
Fizjoterapeutka uroginekologiczna Aneta Mirska wylicza, jakie błędy popełniamy i tym samym niszczymy sobie zdrowie.
Wszelkie wątpliwości na ten temat rozwiał w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Piotr Kajfasz.
Sezon na alergię w pełni. Wiele osób cierpi z powodu pylących traw i innych roślin. Co oprócz leków można stosować podczas alergii? O to, które domowe metody leczenia faktycznie działają, zapytaliśmy specjalistę.
Odpowiada na pytanie, czy rzeczywiście istnieje coś takiego jak alergia na wodę?
Zbliża się sezon wakacyjny. Podczas zażywania słonecznych kąpieli należy szczególnie uważać, by nie dostać udaru. Jak się przed nim uchronić? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak udzielić pierwszej pomocy na plaży? Kiedy musimy zrezygnować ze słońca? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Ariel Szczotok, ratownik medyczny.
Jakie są objawy choroby? Jak można się zakazić? Czy grozi nam epidemia?