Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która jest trudna do zdiagnozowania. Jak ją zatem rozpoznać? Czy wystarczy odstawić gluten, by poczuć się lepiej? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedzieli psychodietetyczka Dominika Musiałowska oraz dr hab. n. med. Wojciech Marlicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Nadmierna potliwość to problem mężczyzn oraz kobiet. Popularnym środkiem, który może pomóc go rozwiązać, jest bloker potu, który posiada specjalną substancję blokującą gruczoły potowe. Sprawdź, jak to działa i jaki bloker potu jest najskuteczniejszy.
Łagodna i stosunkowo ciepła zima sprawiła, że w lasach, ale także w miejskich parkach już zaczęły pojawiać się kleszcze. Jak się chronić przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami? Czy dla ludzi - tak jak dla zwierząt - powstanie tabletka, która będzie chroniła przed ukłuciem kleszcza?
Od wielu lat ocet jabłkowy cieszy się ogromną popularnością. Zdaniem wielu osób wspomaga odchudzanie. Niektóre badania sugerują, że także obniża poziom cukru oraz cholesterolu. Czy faktycznie tak jest? Czy octy powinny być obecne w naszej diecie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dr Wanda Baltaza.
21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto od 2012 roku objęte jest patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jak postrzegane są osoby z tym zespołem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały uczestniczki programu "Down The Road" oraz Przemysław Kossakowski, prowadzący show.
Palenie papierosów to bardzo niebezpieczny nałóg. Przyczynia się do rozwoju raka płuc, może także powodować poważne problemy z krążeniem. O tym, jak groźne mogą być papierosy przekonała się pewna mieszkanka RPA. Kobieta przez swoje uzależnienie od nikotyny może stracić palce. Jak to możliwe?
Sandra Lee, znana jako "Doktor Pryszczylla" powróciła na antenę z kolejna odsłoną swojego programu. Z tej okazji legendarna dermatolog opowiedziała serwisowi dziendobry.tvn.pl o tym, jak rozumie swoją rolę. Zdradziła również, co czeka nas w kolejnym sezonie uwielbianego programu.
Przesilenie wiosenne, którego symptomami są: przemęczenie, nieuzasadniony niepokój, problemy z koncentracją, a niejednokrotnie także kołatanie serca, stanowi efekt zmiany, jaką dla organizmu jest przejście z okresu jesienno-zimowego do wiosenno-letniego.
Badacze z Australii zidentyfikowali geny mające wpływ na rozwój choroby wieńcowej, a w konsekwencji wystąpienie zawału serca. Czy ich posiadanie przesądza sprawę? Co możemy zrobić, aby uniknąć problemów z sercem? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. dr hab. n.med. Marcinem Grabowskim, kierownikiem Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
18-letnia Julia Cymerman zdecydowała się na udział w turnusie odchudzającym. Okazało się, że obok walki o zdrowie, kluczowym jest odzyskanie poczucia własnej wartości. Paulina Mierzejewska, psycholożka dziecięca, tłumaczy, jak rozmawiać z dziećmi o problemach z utrzymaniem prawidłowej wagi.
Problemy z przemianą materii niekoniecznie muszą wiązać się ze zmianami wyglądu. Bo fakt, że wciąż mieścisz się w stare ubrania, nie musi oznaczać, że w organizmie nie dochodzi do szkodliwych procesów.
Badania pokazują, że zwierzaki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Badacze znają odpowiedź.
Dla których maluchów będzie to obowiązkowe?
W lutym minęło 25 lat od pierwszego przeszczepu szpiku od niespokrewnionego dawcy. Pacjentką była Urszula Jaworska. Jak zabieg odmienił jej życie? Co przez ten czas zmieniło się w polskiej transplantologii? Ulę i jej córkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Historią Grzegorza Galasińskiego żył cały kraj. Mężczyzna jest pierwszym Polakiem, któremu przeszczepiono twarz. Jak wygląda jego życie po operacji? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Pojawia się mimowolnie. Często towarzyszy słuchaniu muzyki i wywołuje przyjemne odczucia. ASMR, bo o tym mowa, może mieć szersze zastosowanie, niż dotychczas sądzono. To światełko w tunelu dla wielu ludzi. Sprawdź, czym jest orgazm mózgu.
Płyn Lugola, który podawano dzieciom i dorosłym po katastrofie w Czarnobylu, znów zyskał na popularności. Pod wpływem niepokojących doniesień na temat zajęcia zaporoskiej elektrowni atomowej, Polacy tłumnie ruszyli do aptek po zapomniany preparat. Profilaktyczne spożywanie roztworu jodu może jednak prowadzić do problemów ze zdrowiem.
127 instytucji w 104 krajach na wszystkich kontynentach przeprowadziło bezprecedensowe badania. Sprawdzono zanieczyszczenie rzek pod kątem znajdujących się tam medykamentów. Do jakich wniosków doszli naukowcy?
Hugo i Ross Turnerowie to znani brytyjscy podróżnicy i sportowcy. W rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedzieli o swoim eksperymencie dietetyczno-medycznym. Jak zareagowały ich organizmy? Jakie są najciekawsze badania dotyczące bliźniąt?
Dzięki diecie można zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych chorób lub złagodzić ich przebieg. Nie inaczej jest w przypadku COVID-19. Badania polskich naukowców wykazały, że menu bogate w warzywa, owoce, czosnek, orzechy, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe znacząco chroni przed COVID-19.
Korzeniowiec sosnowy to grzyb. Pozyskiwany z niego ekstrakt może pomóc w leczeniu raka jelita grubego. Jak to możliwe? Kiedy pojawi się lek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Haliną Car, internistką i farmakologiem klinicznym oraz dr Ewą Zaporą, chemiczką.
Naukowcy z Wrocławia i Poznania odtwarzają staropolskie leki. Sięgają do starodruków z XVI, XVII, czy XVIII wieku, tłumaczą receptury i badają dawne specyfiki. Po jakie środki sięgano w tamtym okresie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Kardamon, obok szafranu, jest jedną z najbardziej cennych przypraw. Jego siła tkwi w intensywności smaku oraz właściwościach prozdrowotnych. Kardamon to przyprawa dla osób, które lubią przygotowywać potrawy w mocno wyczuwalnym aromacie.
Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W przypadku maluchów należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe mycie zębów, ponieważ pielęgnacja w pierwszych latach życia wpływa na stan uzębienia w wieku dorosłym. Z tego względu rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości. O tym jak zachęcić dziecko do mycia zębów i jaką szczoteczkę wybrać rozmawialiśmy ze stomatolog, Aleksandrą Burczyńską.
Badania pokazuję, że osoby, które przechorowały COVID-19 często mają problemy ze snem. Trudności w zasypianiu może u nas wywoływać także stres spowodowany tym, co dzieje się w Ukrainie. Jak sobie z tym poradzić? Co może pomóc zwalczyć bezsenność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
Anna Jastrzębska wspiera kobiety, które mimo choroby chcą mieć potomstwo. "Ważne, by w cukrzycy ciąża nie była zaskoczeniem" - radzi.
"Straciłem wszystko przez alkohol" - opowiada Wojciech Labiszak. Jak wyszedł na prostą?
Alergia na pyłki roślin, na jad owadów, na produkty spożywcze. W okresie wiosenno-letnim osoby uczulone przechodzą istne piekło. W studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Dąbrowiecki pełnił dyżur i odpowiadał na Wasze pytania zadawane na czacie.
Olej z nasion wiesiołka to drogocenna mikstura, które wspomoże Twoje ciało i umysł w wielu aspektach. Jego właściwości wykorzystać możesz zarówno w celach leczniczych, jak i relaksacyjnych, a efekty będą widoczne niemal od razu.