Choroba Alzheimera to schorzenie neurodegeneracyjne, które zazwyczaj diagnozowane jest u osób starszych. Najnowsze badania pokazują, że pierwsze symptomy alzheimera można zaobserwować już u trzydziestolatków. Aby je wykryć wystarczy sprawdzić dwa parametry.
Naukowcy i lekarze wiedzą coraz więcej na temat możliwych powikłań po przechorowaniu COVID-19. Zaliczają się do nich m.in. rozwój cukrzycy czy zmiany w płucach. Jakie badania zatem warto wykonać po przejściu koronawirusa? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. Michałem Domaszewskim, specjalistą medycyny rodzinnej.
Statystyki mówią, że 15 proc. dzieci w Polsce zmaga się otyłością lub nadwagą. W tej grupie znajduje się 13-letni Szymon. Szansą dla chłopca na pozbycie zbędnych kilogramów jest wyjazd na turnus odchudzający w Ciechocinku. Jak będzie wyglądał jego pobyt w ośrodku i program leczniczy przygotowali dla niego specjaliści?
Graviola to wiecznie zielone drzewo rosnące m.in. w Ameryce Południowej i Środkowej. Rodzi smaczne owoce, które tak samo jak liście, nasiona i kora, ma właściwości lecznicze. Zastosowanie gravioli w medycynie ludowej jest bardzo szerokie, ponieważ roślina ta wzmacnia odporność, działa antybakteryjnie, insektobójczo i przeciwbólowo.
Sosna to iglaste drzewo popularne na terenach Polski. Mało kto wie, że z jego igieł można wykonywać nie tylko maceraty i olejki, ale również wzmacniającą herbatkę lub napar. Co więcej, również z jej szyszek można wykonać taki napój. Sprawdź, jak go zrobić i jakie ma właściwości.
"To jest nasz drugi mózg w jelitach".
Psycholog wyjaśnia, czym jest stresslaxing.
Osoby noszące przez wiele godzin maseczkę często skarżą się na suchość i pieczenie oczu. Medycy określają to syndromem MADE. Co oznacza ten skrót? Jak złagodzić objawy?
Jaką ilość alkoholu spożywać, by uniknąć przykrych konsekwencji? Profesor Mariusz Jędrzejko, ekspert w dziedzinie uzależnień zdradza, czy tzw. bezpieczna dawka w ogóle istnieje.
Naukowcy z Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie jako pierwsi wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Jego drobinki znaleziono w niemal 80 proc. badanych próbek. Jakie mogą być tego konsekwencje?
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która jest trudna do zdiagnozowania. Jak ją zatem rozpoznać? Czy wystarczy odstawić gluten, by poczuć się lepiej? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedzieli psychodietetyczka Dominika Musiałowska oraz dr hab. n. med. Wojciech Marlicz z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Nadmierna potliwość to problem mężczyzn oraz kobiet. Popularnym środkiem, który może pomóc go rozwiązać, jest bloker potu, który posiada specjalną substancję blokującą gruczoły potowe. Sprawdź, jak to działa i jaki bloker potu jest najskuteczniejszy.
Łagodna i stosunkowo ciepła zima sprawiła, że w lasach, ale także w miejskich parkach już zaczęły pojawiać się kleszcze. Jak się chronić przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami? Czy dla ludzi - tak jak dla zwierząt - powstanie tabletka, która będzie chroniła przed ukłuciem kleszcza?
Od wielu lat ocet jabłkowy cieszy się ogromną popularnością. Zdaniem wielu osób wspomaga odchudzanie. Niektóre badania sugerują, że także obniża poziom cukru oraz cholesterolu. Czy faktycznie tak jest? Czy octy powinny być obecne w naszej diecie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dr Wanda Baltaza.
21 marca to Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto od 2012 roku objęte jest patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jak postrzegane są osoby z tym zespołem? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadały uczestniczki programu "Down The Road" oraz Przemysław Kossakowski, prowadzący show.
Palenie papierosów to bardzo niebezpieczny nałóg. Przyczynia się do rozwoju raka płuc, może także powodować poważne problemy z krążeniem. O tym, jak groźne mogą być papierosy przekonała się pewna mieszkanka RPA. Kobieta przez swoje uzależnienie od nikotyny może stracić palce. Jak to możliwe?
Sandra Lee, znana jako "Doktor Pryszczylla" powróciła na antenę z kolejna odsłoną swojego programu. Z tej okazji legendarna dermatolog opowiedziała serwisowi dziendobry.tvn.pl o tym, jak rozumie swoją rolę. Zdradziła również, co czeka nas w kolejnym sezonie uwielbianego programu.
Przesilenie wiosenne, którego symptomami są: przemęczenie, nieuzasadniony niepokój, problemy z koncentracją, a niejednokrotnie także kołatanie serca, stanowi efekt zmiany, jaką dla organizmu jest przejście z okresu jesienno-zimowego do wiosenno-letniego.
Badacze z Australii zidentyfikowali geny mające wpływ na rozwój choroby wieńcowej, a w konsekwencji wystąpienie zawału serca. Czy ich posiadanie przesądza sprawę? Co możemy zrobić, aby uniknąć problemów z sercem? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. dr hab. n.med. Marcinem Grabowskim, kierownikiem Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
18-letnia Julia Cymerman zdecydowała się na udział w turnusie odchudzającym. Okazało się, że obok walki o zdrowie, kluczowym jest odzyskanie poczucia własnej wartości. Paulina Mierzejewska, psycholożka dziecięca, tłumaczy, jak rozmawiać z dziećmi o problemach z utrzymaniem prawidłowej wagi.
Problemy z przemianą materii niekoniecznie muszą wiązać się ze zmianami wyglądu. Bo fakt, że wciąż mieścisz się w stare ubrania, nie musi oznaczać, że w organizmie nie dochodzi do szkodliwych procesów.
Badania pokazują, że zwierzaki mają korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Badacze znają odpowiedź.
Dla których maluchów będzie to obowiązkowe?
W lutym minęło 25 lat od pierwszego przeszczepu szpiku od niespokrewnionego dawcy. Pacjentką była Urszula Jaworska. Jak zabieg odmienił jej życie? Co przez ten czas zmieniło się w polskiej transplantologii? Ulę i jej córkę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Historią Grzegorza Galasińskiego żył cały kraj. Mężczyzna jest pierwszym Polakiem, któremu przeszczepiono twarz. Jak wygląda jego życie po operacji? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Pojawia się mimowolnie. Często towarzyszy słuchaniu muzyki i wywołuje przyjemne odczucia. ASMR, bo o tym mowa, może mieć szersze zastosowanie, niż dotychczas sądzono. To światełko w tunelu dla wielu ludzi. Sprawdź, czym jest orgazm mózgu.
Płyn Lugola, który podawano dzieciom i dorosłym po katastrofie w Czarnobylu, znów zyskał na popularności. Pod wpływem niepokojących doniesień na temat zajęcia zaporoskiej elektrowni atomowej, Polacy tłumnie ruszyli do aptek po zapomniany preparat. Profilaktyczne spożywanie roztworu jodu może jednak prowadzić do problemów ze zdrowiem.
127 instytucji w 104 krajach na wszystkich kontynentach przeprowadziło bezprecedensowe badania. Sprawdzono zanieczyszczenie rzek pod kątem znajdujących się tam medykamentów. Do jakich wniosków doszli naukowcy?
Hugo i Ross Turnerowie to znani brytyjscy podróżnicy i sportowcy. W rozmowie z Marcinem Sawickim opowiedzieli o swoim eksperymencie dietetyczno-medycznym. Jak zareagowały ich organizmy? Jakie są najciekawsze badania dotyczące bliźniąt?