Dzięki diecie można zminimalizować ryzyko wystąpienia niektórych chorób lub złagodzić ich przebieg. Nie inaczej jest w przypadku COVID-19. Badania polskich naukowców wykazały, że menu bogate w warzywa, owoce, czosnek, orzechy, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe znacząco chroni przed COVID-19.
Korzeniowiec sosnowy to grzyb. Pozyskiwany z niego ekstrakt może pomóc w leczeniu raka jelita grubego. Jak to możliwe? Kiedy pojawi się lek? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z prof. Haliną Car, internistką i farmakologiem klinicznym oraz dr Ewą Zaporą, chemiczką.
Naukowcy z Wrocławia i Poznania odtwarzają staropolskie leki. Sięgają do starodruków z XVI, XVII, czy XVIII wieku, tłumaczą receptury i badają dawne specyfiki. Po jakie środki sięgano w tamtym okresie? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Kardamon, obok szafranu, jest jedną z najbardziej cennych przypraw. Jego siła tkwi w intensywności smaku oraz właściwościach prozdrowotnych. Kardamon to przyprawa dla osób, które lubią przygotowywać potrawy w mocno wyczuwalnym aromacie.
Dbanie o higienę jamy ustnej jest niezwykle ważne nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci. W przypadku maluchów należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe mycie zębów, ponieważ pielęgnacja w pierwszych latach życia wpływa na stan uzębienia w wieku dorosłym. Z tego względu rodzice mają mnóstwo pytań i wątpliwości. O tym jak zachęcić dziecko do mycia zębów i jaką szczoteczkę wybrać rozmawialiśmy ze stomatolog, Aleksandrą Burczyńską.
Badania pokazuję, że osoby, które przechorowały COVID-19 często mają problemy ze snem. Trudności w zasypianiu może u nas wywoływać także stres spowodowany tym, co dzieje się w Ukrainie. Jak sobie z tym poradzić? Co może pomóc zwalczyć bezsenność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
Anna Jastrzębska wspiera kobiety, które mimo choroby chcą mieć potomstwo. "Ważne, by w cukrzycy ciąża nie była zaskoczeniem" - radzi.
"Straciłem wszystko przez alkohol" - opowiada Wojciech Labiszak. Jak wyszedł na prostą?
Alergia na pyłki roślin, na jad owadów, na produkty spożywcze. W okresie wiosenno-letnim osoby uczulone przechodzą istne piekło. W studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Dąbrowiecki pełnił dyżur i odpowiadał na Wasze pytania zadawane na czacie.
Olej z nasion wiesiołka to drogocenna mikstura, które wspomoże Twoje ciało i umysł w wielu aspektach. Jego właściwości wykorzystać możesz zarówno w celach leczniczych, jak i relaksacyjnych, a efekty będą widoczne niemal od razu.
Witamina E to niezwykle ważna substancja, bez której organizm człowieka nie może obejść. Jakie ma właściwości? Gdzie jej szukać? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Martą Jachym, dietetykiem klinicznym.
Modeli odżywiania jest bardzo dużo. W ostatnim czasie sporą popularność zdobywa reduktarianizm. Zdaniem niektórych może to być najpopularniejszy trend żywieniowy w 2022 roku. Na czym dokładanie polega reduktarianizm?
Tiffany Mills chciała poddać się zabiegowi zmniejszenia piersi. Niestety lekarze przez pomyłkę wszczepili kobicie implanty powiększające biust. Dodatkowo przeprowadzili również plastykę brzucha. Klinika zamiast naprawić swoją pomyłkę, niechcianą operacje uznała za "bezpłatną usługę".
Na świecie coraz głośniej mówi się, że medyczna marihuana, która w Polsce dostępna jest od 2017 roku, może być pomocna w łagodzeniu bólu, z którym zmagają się kobiety chore na endometriozę. W jakim stopniu taka kuracja może być skuteczna? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.
Chemikalia mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców ze Szwecji pokazują, że kontakt z nimi może zaburzać również rozwój dzieci. Maluchy, których matki w czasie ciąży były narażone na kontakt z chemicznymi zanieczyszczeniami, wolniej uczą się mówić.
Anna Kowalska zmaga się z mukowiscydozą. Mimo choroby kobieta zaszła w ciąże i urodziła zdrowego synka. Zdjęcia z chrzcin chłopca i ślubu jego rodziców, które odbyły się w szpitalu obiegły internet. Jak Ania czuje się obecnie? Jak wygląda leczenie mukowiscydozy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Kowalską oraz dr n.med. Małgorzatą Pietrusińską, specjalistą chorób wewnętrznych.
Klaudia od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Choroba wywołała ogromne spustoszenie w ciele dziewczynki. Szansą dla niej na lepsze życie jest jednoczesny przeszczep wątroby i płuc. Jakie są szanse, że operację uda się przeprowadzić?
Od pewnego czasu testy pozwalające wykryć koronawirusa są powszechnie dostępne. Zestawy do samodzielnego badania można kupić nie tylko w aptekach, ale także w popularnych dyskontach. Z takiego rozwiązania korzysta coraz więcej osób. Jak wykonać taki test, aby jego wynik był najbardziej miarodajny?
Coraz więcej Polaków ma problem z oczami. Osłabienie wzroku wynika przede wszystkim z ogromnych ilości czasu, jaki ludzie spędzają przed ekranem komputera, tabletu, smartfona i telewizora. Do tego dochodzi niewłaściwa, niezdrowa dieta oraz niesprzyjające zdrowym oczom warunki środowiskowe.
BellaBot to niezwykły roboty, którego można spotkać w szpitalu w Chorzowie. Co tam robi? Jak pomaga lekarzom i pacjentom? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Wirus HIV został wyeliminowany z organizmu człowieka trzeci raz na świecie. O wyleczeniu Amerykanki poinformował we wtorek zespół specjalistów z USA. Dokonano tego "przy okazji". Skuteczny okazał się przeszczep komórek krwiotwórczych zawartych w krwi pępowinowej w trakcie leczenia u kobiety ostrej białaczki szpikowej.
Kiedy trafi do pacjentów?
O poronieniu mówimy, kiedy doszło do obumarcia płodu przed ukończeniem 22. tygodnia trwania ciąży. Z kolei ukończenie ciąży po 23. tygodniu nazywane jest porodem przedwczesnym. Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować poronienie. Aktualnie szacuje się, że w Polsce jedna na pięć ciąż kończy się poronieniem.
Sól morska do nosa w formie wodnego roztworu to świetny specyfik zwalczający katar. Ze względu na swoje łagodne działanie może być stosowany przez osoby zmagające się z alergiami, kobiety w ciąży, a nawet niemowlęta. Jak działa sól morska do nosa dla dzieci i dorosłych i kiedy warto po nią sięgnąć?
Morsowanie cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Już w najbliższych dniach do Mielna zjadą morsy z całego świata na Międzynarodowy Zlot Morsów. Jak wygląda spotkanie miłośników kąpieli w zimnej wodzie?
Ekspert rozwiewa wątpliwości.
Laparotomia zwiadowcza to zabieg otwarcia powłok jamy brzusznej dający wgląd w jamę otrzewnową. Operację taką wykonuje się w celu bezpośredniej diagnostyki jamy brzusznej w sytuacji, kiedy USG, prześwietlenie RTG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny nie dają odpowiedzi na kluczowe pytania diagnostyczne.
Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Każdego roku taką diagnozę słyszy ponad 7000 tysięcy osób, z czego niemal połowy nie udaje się uratować. Jak może się objawiać ten nowotwór? Co powinno skłonić do wizyty u specjalisty?
"Nie wystarczy zadzwonić na numer alarmowy".
Kawa nie tylko świetnie smakuje, ale i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Badacze z Instytutu Semmelweisa w Budapeszcie i Queen Mary University w Londynie postanowili sprawdzić, ile kaw dziennie wypijać, aby skorzystały na tym serce i cały układ krążenia. Naukowcy wskazali także, która kawa jest najbardziej wartościowa.