Nadmierna potliwość to problem mężczyzn oraz kobiet. Popularnym środkiem, który może pomóc go rozwiązać, jest bloker potu, który posiada specjalną substancję blokującą gruczoły potowe. Sprawdź, jak to działa i jaki bloker potu jest najskuteczniejszy.
Wydalanie potu jest naturalne dla człowieka. Zwykle nasila się podczas upałów, a także w sytuacjach stresowych i takich, którym towarzyszą silne emocje. Dla niektórych dużym problemem jest także nadmierna potliwość, która może mieć różne przyczyny. Poznaj jeden ze sposobów na to, aby się nie pocić – wypróbuj bloker potu.
Jak dbać o skórę?
Jak dbać o skórę?
Bloker potu a antypespirant
Na co dzień używasz antypespirantu i widzisz, że w stresujących sytuacjach nie zdaje on egzaminu? Nic dziwnego, dezodorant czy antypespirant tylko ograniczają rozkład bakterii. Odpowiadają za brak nieprzyjemnego zapachu podczas pocenia się i zmniejszają uczucie dyskomfortu. Z kolei bloker potu to preparat o silniejszym działaniu, który ma w składzie substancje hamujące pocenie się, docierając w głąb skóry.
Najczęściej w składzie blokera potu znajdziesz chlorek glinu lub chlorek aluminium odpowiedzialne za blokowanie przewodów wyprowadzających na zewnątrz pot. Efekt jest taki, że na skórze pojawia się mniej potu, znika także nieprzyjemny zapach.
Skuteczny bloker potu – dla kogo?
Hamowanie nadaktywności gruczołów potowych jest często niezbędne, aby czuć się komfortowo i bezpiecznie niezależnie od okoliczności. Bloker potu jest przeznaczony dla kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Ze względu na to, że bloker potu działa dosyć silnie, może podrażniać szczególnie wrażliwą skórę. Przed użyciem sprawdź działanie blokera potu na małej powierzchni skóry. Zobacz, czy w miejscu aplikacji nie będzie podrażniona, zaczerwieniona oraz czy nie wystąpi uczulenie.
Najlepszy bloker potu – jak wybrać?
Podczas zakupu blokera potu zwróć uwagę na skład. Aby bloker działał skutecznie, powinien zawierać chlorek aluminium lub chlorek glinu. W składzie nie powinien znaleźć się alkohol, który może spowodować zaczerwienienie skóry. Sprawdź, czy bloker potu nie ma zapachu ani koloru – taki będzie w pełni bezpieczny i nie podrażni dodatkowo skóry. Dzięki przezroczystej barwie nie będzie plamić ubrań, np. piżamy.
Preparat powinien być także wydajny. Jedno opakowanie może starczyć nawet na 4 miesiące. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na dezodoranty czy tradycyjne antyperspiranty. Nie musisz korzystać z żadnych dodatkowych preparatów, stosując bloker potu.
Jak stosować bloker potu?
Antyperspiranty stosujesz codziennie rano i wieczorem. Z kolei regulatory potu stosuj na noc, na umytą, czystą i osuszoną skórę. Nie dotykaj palcami skóry, nałóż jedną warstwę blokera i po prostu połóż się spać. Nie stosuj blokera potu codziennie, aplikuj warstwę preparatu raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli będziesz zbyt często go używać, zablokujesz kanaliki potowe, a w efekcie nabawisz się podrażnienia skóry, a nawet stanów zapalnych.
Blokery potu dostaniesz w aptece. Ich cena to około 20 do 30 złotych. Zawsze czytaj ulotkę dołączoną do opakowania blokera potu. Znajdziesz tam informacje, ile razy w tygodniu możesz zastosować preparat i jak to zrobić.
Bloker potu – tabletki
Wyborem alternatywnym do stosowania regulatorów potu typu roll-on jest używanie blokera potu w tabletkach. Produkty tego typu nie zawierają chlorku aluminium czy glinu, za to w składzie mają często wyciągi z ziół. Tabletki najczęściej zawierają szałwię, pokrzywę, melisę czy skrzyp.
Bloker potu w tabletkach to wygodne rozwiązanie dla mężczyzn i kobiet, ponieważ działa na całe ciało. Tabletki przeciw poceniu się zawierające zioła hamują nadmierne wydzielanie potu dlatego, że płyn, który wyszedłby przez skórę jako pot, jest wydalany wraz z moczem. Dlatego częstsze wizyty w toalecie to częsty skutek uboczny tabletek na nadmierne pocenie się. Niektóre zioła działają także uspokajająco, dlatego w sytuacjach nerwowych organizm wydziela pot w mniejszej ilości.
Bloker potu w tabletkach – dla kogo?
Tabletki przeciw poceniu się są wskazane dla osób, które zmagają się z nadpotliwością całego ciała lub konkretnych partii. Działają znacznie silniej niż w przypadku blokerów potu typu roll-on i mogą powodować różnego typu niepożądane skutki. Jeśli stosujesz inne leki na co dzień albo cierpisz na choroby związane z nerkami czy pęcherzem – lepiej wybierz się do lekarza i skonsultuj, czy takie rozwiązanie jest dla ciebie odpowiednie.
Zawsze sprawdzaj skład tabletek. Jeśli masz uczulenie na którykolwiek składnik, nie korzystaj z blokeru potu w tabletkach.
Zobacz także:
- Otyłość ukryta to podstępny przeciwnik. "Ktoś jest cienki zewnętrznie i otyły wewnętrznie"
- Obniżają poziom stresu, regulują ciśnienie. Co jeszcze daje kontakt ze zwierzętami?
- Za 18 lat będziemy umierać na PChN częściej niż na HIV i raka płuc. Jak tego uniknąć?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Prostock-Studio/Getty Images