Uroda w czasach PRL. Jak w pielęgnacji wykorzystywano płyn do mycia naczyń?

Autor:
Patrycja
Sibilska
Produkty spożywcze do przygotowania kosmetyków domowych

Pomysłowość kobiet lat 80-tych ubiegłego wieku w kwestii domowych zabiegów pielęgnacyjnych z pewnością doprowadziłaby współczesną branżę beauty do bankructwa. W czasach, które wydają się współczesnej młodzieży tak odległe, jak epoka dinozaurów, płyn do mycia naczyń był niczym spray do okien z filmu "Moje wielkie greckie wesele" - dobry na wszystko. Jakie triki urodowe stosowały kobiety w PRL?

Uroda w czasach PRL - włosy

Pielęgnacja włosów w dobie szamponów z pokrzywy, gdzie pokrzywa była głównie w nazwie, nie była prosta. Jednak matka potrzeba zrodziła wiele wynalazków i mikstur, dzięki którym nawet codzienne tapirowanie nie było zagrożeniem dla kondycji pasm. Jedną z nich jest maska z mleka i miodu, ratująca łamliwe kocówki.

Jak dbać o włosy?

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Przepis na maskę do włosów z mleka i miodu:

Wystarczy podgrzać 125 ml pełnotłustego mleka z łyżką miodu. Kiedy składniki się połączą, miksturę powinno się wetrzeć we włosy i owinąć folią spożywczą. Po około 30 minutach maskę należy spłukać ciepłą wodą.

Choć wspominając modne fryzury epoki PRL, ciężko dostrzec w nich zdrowy blask, to panie naprawdę o niego walczyły. Trwała ondulacja czy lakier do włosów z cukru skutecznie im go jednak odbierały. Wtedy też panowie zaczęli zauważać znikający z lodówki trunek niezbędny do relaksu po pracy i większą niż zwykle ilość drożdży i jajek w lodówce. Tym sposobem zwiedzeni obietnicą domowych wypieków przymykali oko na brak chmielowej ambrozji, a blask włosów ich żon przyćmiewał wszelkie obawy.

Przepis na płukankę z piwa:

Włosy po umyciu należy wypłukać w piwie wymieszanym z wodą w proporcjach 1:1 - takiej płukanki nie należy już spłukiwać, lecz pozwolić włosom wyschnąć. Zabieg najlepiej stosować raz w tygodniu. Piwo można także stosować jako mgiełkę oraz rozpylać na włosach po umyciu i - tak jak w przypadku płukanki - nie spłukiwać.

Przepis na maskę z jajek:

W tym wypadku wystarczy ubić białko z 2 łyżkami letniej wody, nałożyć specyfik na włosy i skórę głowy. Masować głowę opuszkami palców przez kilka minut, po czym spłukać zimną wodą i umyć łagodnym szamponem.

Można również przygotować bardziej treściwą i nawilżającą maskę do włosów – wystarczy, że do trzech jajek dodamy 2 łyżki oliwy i łyżkę miodu. Tak przygotowaną mieszankę nałożyć na włosy i skórę głowy. Pozostawić pod czepkiem na około 30 minut.

Przepis na maskę z drożdży:

Domowa drożdżowa maska na włosy wymaga jedynie dwóch składników – drożdży spożywczych i mleka albo miodu. Wystarczy te produkty wymieszać i nakładać na włosy regularnie, co kilka dni. Nałożoną maskę na włosy warto potrzymać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut, by składniki skutecznie zadziałały. Następnie po zastosowaniu maski należy spłukać ją ciepłą wodą i umyć włosy delikatnym szamponem.

Uroda w czasach PRL - skóra

Powszechne problemy skórne takie jak łupież czy trądzik dotykają wszystkich niezależnie od czasów, w jakich żyjemy. Jako, że ocet był jedynym produktem, którego w czasach PRL nie brakowało, pomysłowe panie domu znalazły i dla niego zastosowanie w domowym spa.

Przepis na płukankę z octu, na łupież i przetłuszczanie:

Aby przygotować płukankę z octu, należy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:1. Tak przygotowaną miksturą należy płukać włosy po umyciu i nie spłukiwać.  Ważne, aby nie stosować jej częściej niż 1-2 razy w tygodniu, aby nie przesuszyć włosów.

Przepis na maseczkę oczyszczającą z jajek, miodu i cytryn:

Aby przygotować oczyszczającą maseczkę, do ubitego białka wystarczy dodać znany ze swych właściwości odżywczych i antybakteryjnych miód oraz działający odkażająco i rozjaśniająco sok z cytryny. Całość wymieszać, nałożyć na twarz, zmyć ciepłą wodą po około 20 minutach.

Przepis na maseczkę z drożdży:

Przygotowanie maseczki z drożdży jest banalnie proste. Należy około 25 g drożdży wymieszać z łyżką ciepłego mleka, a następnie nałożyć na twarz, pozostawić na około 25 minut i zmyć ciepłą wodą. Zabieg należy stosować 2-3 razy w tygodniu.  Warto także wspomóc działanie tej bomby witaminowej popijając napój z drożdży, o którym więcej przeczytacie w naszym artykule.

Płyn do mycia naczyń dobry na wszystko

Płyn do mycia naczyń w czasach PRL z powodzeniem otrzymałby wyróżnienie za najbardziej uniwersalny produkt. Sposobów jego wykorzystania było tak samo wiele jak potrzeb, których nie zaspokajały puste sklepowe półki. Powszechnie stosowany w kuchni wkroczył dumnie na salony łazienkowe. Służył do mycia rąk, ciała i włosów. Był niczym spray do mycia okien - dobry na wszystko, jak mawiał bohater kultowego filmu "Moje wielkie greckie wesele".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: vasare/Getty Images

Pozostałe wiadomości