Skóra alabastrowa - czyli jaka?
Skóra alabastrowa to jeden z rodzajów cery. Jest bardzo jasna, blada, niekiedy porcelanowa. Bardzo często posiadacze tego rodzaju cery mają też jasne włosy - najczęściej blond lub rude, niekiedy mają one kasztanowy odcień, ale nie jest to reguła. Zdarza się, że i brunetki mają bardzo jasną cerę.
Porcelanowa karnacja kojarzy nam się ze zdrowiem i młodością. Co ciekawe, bardzo często właśnie taką skórę mają bohaterki popularnych bajek. Jej posiadaczką była np. Królewna Śnieżka. W krajach azjatyckich - zwłaszcza w Chinach oraz Japonii - alabastrowa skóra cieszy się szczególnym uznaniem i pożądaniem.
Jak dbać o skórę?
Jak dbać o skórę alabastrową?
Każdy rodzaj skóry wymaga innej pielęgnacji, dlatego, zanim sięgniemy po jakiś kosmetyk, w pierwszej kolejności warto spotkać się dermatologiem. Specjalista podpowie, jak dbać o skórę oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu kosmetyków. Dzięki konsultacji dowiemy się, czego skórze brakuje i co zrobić, aby te niedobory uzupełnić.
Należy pamiętać, że skóra alabastrowa jest niezwykle wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego osoby, które mają ten rodzaj cery, zawsze powinny mieć przy sobie krem łagodzący, który neutralizuje skórę, a także krem z filtrem przeciwsłonecznym. Ten ostatni powinny stosować przez cały rok.
Skóra alabastrowa potrzebuje też odpowiedniego oczyszczenia. Warto to robić dwa razy dziennie - rano i wieczorem - najlepiej z wykorzystaniem kosmetyków, który zawierają naturalne składniki, takie jak np. aloes. Warto także sięgać po kosmetyki z kolagenem, retinolem oraz kwasem hialuronowym. Zaleca się także, aby co drugi dzień nakładać na twarz maseczkę, która dodatkowo nawilży skórę.
Skóra alabastrowa - czego unikać?
Posiadacze alabastrowej skóry powinni unikać długotrwałego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych. Opalanie nie tylko przyspiesza procesy starzenia się skóry i sprzyja tworzeniu się zmarszczek, ale także może podrażnić skórę. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie używać kremów z filtrem. Należy także unikać częstego dotykania skóry twarzy. Nasze ręce przenoszą zarazki, które potem mogą powodować nieprzyjemne infekcje i niedoskonałości.
Dodatkowo osoby z tym rodzajem cery nie powinny stosować chusteczek do demakijażu oraz ostrych mydeł chemicznych, ponieważ mogą one podrażnić skórę.
Zobacz także:
- Skąd się bierze trądzik różowaty i jak z nim walczyć? "Szukamy bakterii w brzuchu"
- Kosmetyki z retinalem i ich dobroczynne właściwości. Dlaczego warto po nie sięgać?
- Dry cleansing, czyli mycie twarzy na sucho. Czy warto wypróbować tę metodę?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: glamour.pl/elle.pl
Źródło zdjęcia głównego: PKpix/Getty Images