Co to jest delfinoterapia i kiedy jest stosowana? Kontrowersje wokół terapii

Delfinoterapia to rodzaj specjalnej psychoterapii. Należy pamiętać o tym, że wbrew pozorom, najważniejszą rolę w terapii z delfinami odgrywa umiejętny psychoterapeuta – delfiny są tylko ważnym dodatkiem. Na czym polega delfinoterapia i kiedy zaleca się ją stosować?

Choć delfinoterapia w Polsce nie istnieje (nie ma żadnego ośrodka oferującego takie rozwiązanie), coraz więcej Polaków interesuje się tą alternatywną formą terapii. Najbliższymi Polsce ośrodkami proponującym delfinoterapię są Ukraina i Austria. Wokół terapii z delfinami z czasem narosło wiele kontrowersji, a przynajmniej część z nich zdaje się być poparta naukowo.

Czym jest delfinoterapia?

Delfinoterapia to metoda leczenia osób z niepełnosprawnościami, głównie dzieci, ale nie tylko. Wokół metody istnieje wiele kontrowersji. Niektórzy zwolennicy delfinoterapii uważają, że leczenie jest skuteczne dzięki działaniu delfinów – nie tylko ich ruchom i towarzystwu, ale także ich specjalnym właściwościom. Faktem jest, że te popularne morskie ssaki emitują poprzez swój narząd echolokacyjny ultradźwięki, które służą do porozumiewania się. Człowiek jednak nie jest w stanie usłyszeć tych ultradźwięków z powodu ich zbyt wysokiej częstotliwości, jednocześnie też żadne badanie nie potwierdziły dotychczas wpływu fal wydawanych z narządów echolokacyjnych na zdrowie człowieka.

Zwierzęta

Leśne Przytulisko w Skrzynicach Pierwszych
Źródło: Dzień Dobry TVN
To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątko
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Czego twój pupil nie powinien jeść?
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Aktorstwo z pazurem i z kopyta
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jak przygotować zwierzę do lotu samolotem?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Jakie ptaki przylatują na wiosnę do Polski?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Czy twój pies wie, że go kochasz?
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Psy do zadań specjalnych
Psy do zadań specjalnych
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Jak zwierzęta domowe wpływają na nasze zdrowie?
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Schronisko przyjmuje zwierzęta z Ukrainy
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Na czym polega pomoc dla zwierząt laboratoryjnych?
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Zwierzęta z kijowskiego zoo przyjechały do Poznania
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Psy towarzyszą uczniom na lekcjach
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Jak zwierzęta przygotowują się do wiosny?
Kto pokocha koty z Palucha?
Kto pokocha koty z Palucha?
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi
Dzień Kundelka
Dzień Kundelka
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Koci celebryci
Koci celebryci
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Lisy jak psy i koty. Czy staną się zwierzętami domowymi?
Najbardziej wymagające rasy psów
Najbardziej wymagające rasy psów
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Przytulisko dla kotów potrzebuje pomocy
Psy z obrazka
Psy z obrazka
Pożegnalne zdjęcia psów
Pożegnalne zdjęcia psów
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Co robi kot, kiedy nie ma nas w domu?
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Hiszpania: zwierzęta podczas rozwodów traktowane jak dzieci
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Lira i Funia – bohaterskie psy, które uratowały właścicielkę przed pożarem
Psie przedszkole
Psie przedszkole
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Jak wyczesać kota i wyjść z tego cało?
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Polski sportowiec ratuje ukraińskie psy
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Psi terapeuta do zadań specjalnych
Mam kota na punkcie kota
Mam kota na punkcie kota
Olga Frycz pomaga zwierzętom
Olga Frycz pomaga zwierzętom

Ciesząca się coraz większym zainteresowaniem również w Polsce, delfinoterapia powinna być rozumiana jako DAT, czyli Dolphin–Assisted Therapy i tak uzasadniona może mieć pozytywny wpływ na walkę z wieloma chorobami oraz na pozytywny rozwój osób z niepełnosprawnościami. Wbrew pozorom, najważniejszym elementem delfinoterapii jest doświadczony psychoterapeuta (w niektórych przypadkach nawet kilku), delfiny natomiast są bardzo pomocnym czynnikiem dodatkowym. Przykładowo podczas terapii skoncentrowanej wokół leczenia zaburzeń autystycznych u dzieci delfin lub delfiny mają za zadanie skupić na sobie wzrok młodego pacjenta.

Przez niektórych lekarzy delfinoterapia postrzegana jest jako odmiana zooterapii. Głównym jej celem jest kontakt ze zwierzęciem, który stymuluje zdolności kognitywne pacjenta i pomaga w kształtowaniu odruchów behawioralnych. Delfinoterapia posiada również liczne zalety aquaterapii, czyli terapii wodą.

Zastosowanie delfinoterapii

Terapia z delfinami polecana jest przy leczeniu wielu schorzeń i upośledzeń psychicznych i psychoruchowych. Najczęściej stosuje się ją w przypadkach:

  • autyzmu,
  • zespołu Downa,
  • ADHD,
  • depresji i nerwicy,
  • dziecięcego mózgowego porażenia nerwowego,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • zaburzeń mowy i słuchu, głuchoty sensorycznej.

Nie wszystkie osoby cierpiące na powyższe i pokrewne im zaburzenia mogą skorzystać z delfinoterapii. Metodę tę odradza się zwłaszcza w przypadku epilepsji, ponieważ aktywność nieodzownie związana z delfinoterapią może być czynnikiem wywołującym lub przyczyniającym się do powstawania napadów epileptycznych.

Delfinoterapia w Polsce - gdzie można leczyć delfinoterapią?

Delfinoterapia, zwłaszcza w Europie, jest wciąż rozwijającą się gałęzią psychoterapii. W związku z tym znalezienie ośrodka oferującego terapię z delfinami może być utrudnione. Obecnie delfinoterapia uznawana jest za kontrowersyjną i wiele ośrodków zostało zamkniętych z powodu oszustów i naciągania rodzin osób chorych.

Terapią z delfinami zajmują się ośrodki dalej położone względem Polski – australijskie, amerykańskie i tureckie. W Ukraińskim ośrodku koszt 10 sesji delfinoterapeutycznych wynosił 1000 euro lub 1300 euro w przypadku zajęć z polskim terapeutą (co wydaje się być kluczowe ze względu na to, że psychoterapeuta jest najważniejszy w terapii).

Delfinoterapia – kontrowersje

Wysokie koszty delfinoterapii i trudna dostępność wyspecjalizowanych ośrodków nie są najważniejszymi problemami. W środowisku naukowym od lata toczy się debata odnośnie pozytywnych lub negatywnych skutków takiego leczenia. Przeciwnicy terapii delfinami wskazują na badania, które nie potwierdzają specjalnego wpływu z wykorzystywania tych zwierząt – podkreśla się, że delfinoterapie są skuteczne, jednak nie bardziej niż klasyczne terapie z wykwalifikowanym psychoterapeutą.

Kwestia kwalifikacji również wzbudza wiele emocji w środowisku eksperckim, ponieważ nie istnieją jasne reguły i procedury dotyczącego tego, jak powinna wyglądać delfinoterapia. Na skutek tego mogą powstawać ośrodki, które wcale nie zagwarantują poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Należy również zdawać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka związanego z obcowaniem z delfinami. Jest ono podwójne – po pierwsze, człowiek może zarazić się bakteriami oportunistycznymi (może to się zdarzyć przy bliskim kontakcie ze zwierzęciem mimo odkażonej w basenie wody), po drugiej – niezwykle rzadko, ale czasem dochodzi do agresywnych zachowań delfinów.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości