Zwierzęta

Mają dwa żołądki i potrafią odróżniać swoje imiona. Poznaj zaskakujące ciekawostki o delfinach z okazji ich święta

Zwierzęta

Aktualizacja:

Delfiny to niezwykłe wodne ssaki. Uważane są za najbardziej przyjazne wśród waleni. I najbardziej inteligentne. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tych sympatycznych zwierzętach? Z okazji Dnia Delfina poznaj kilka niezwykłych faktów na ich temat.

Dzień Delfina obchodzi się 14 kwietnia. Chcąc uczcić ten dzień, warto poświęcić chwilę nie tylko samym delfinom, ale również stopniowi zanieczyszczenia naturalnego środowiska - wód.

Delfin - co to za zwierzę?

Przede wszystkim warto podkreślić, że delfiny to zbiorowa nazwa na wodne ssaki z rzędu waleni. Należą one do rodziny Delphinidae i Platanistidae. Można je rozpoznać po charakterystycznym, poziomym ułożeniu tylnej płetwy, która świadczy o przekształceniu tylnych kończyn - nóg, w płetwę. Ryby mają płetwę ustawioną pionowo, w ten sposób łatwo odróżnić delfiny od rekinów.

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Delfiny, podobnie jak większość ludzi, żyją w stadach, w których obowiązuje swoista hierarchia, nawet jeśli w grupie znajduje się kilkanaście osobników. Ich życie, które trwa od 7 do 21 lat, w dużej mierze polega na podróży i to w naprawdę dalekie rejony.

Śpią, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, przy czym muszą wydobywać się na powierzchnię co 30 sekund, aby zaczerpnąć powietrza. Nie budzą się podczas tej czynności. Często polują z rekinami. Unikają ataków z ich strony dzięki temu, że tworzą duże społeczności. Ich naturalnym wrogiem są zaś orki. Jedzą ryby i skorupiaki.

To jedne z najbardziej inteligentnych ssaków. Wolność delfinów w niektórych częściach świata jest usankcjonowana prawnie - tak jest choćby w Indiach. Ssaki te są przyjaźnie nastawione do człowieka, a niekiedy nawet mu pomagają. Delfiny służyły choćby w amerykańskiej marynarce wojennej.

To jednak nie wszystkie ciekawostki na temat tych niezwykłych zwierząt. Poznaj pięć najbardziej zaskakujących faktów.

Ciekawostki o delfinach

  1. 1Podczas snu, ich jedno oko pozostaje otwarte, aby cały czas wypatrywać zagrożenia i pilnować, żeby nie oddalić się od grupy
  2. 2Potrafią odróżniać swoje "imiona", którymi są niepowtarzalne i charakterystyczne dla siebie gwizdy. Delfiny potrafią się ich uczyć i przywoływać do siebie konkretnego osobnika
  3. 3Mają dwa żołądki – jeden z nich przeznaczony jest do przechowywania pożywienia, podczas gdy drugi służy do trawienia
  4. 4Delfiny zamieszkują cały świat. 36 gatunków żyje w najróżniejszych środowiskach. Świetnie odnajdują się zarówno w słonych, jak i słodkich wodach, w temperaturach od 0 do nawet 30 stopni
  5. 5Są bardzo inteligentne. Mają rozwiniętą samoświadomość, potrafią myśleć w sposób logiczny i wyciągać wnioski. Naukowcy wierzą, że są najinteligentniejszymi zwierzętami po człowieku.

Zobacz także:

Autor: Anna Mierzejewska

Źródło zdjęcia głównego: StefanoVenturi/Getty Images

Pozostałe wiadomości