Zwierzęta

Mają dwa żołądki i potrafią odróżniać swoje imiona. Poznaj zaskakujące ciekawostki o delfinach

Zwierzęta


Delfiny to niezwykłe wodne ssaki. Uważane są za najbardziej przyjazne wśród waleni. I najbardziej inteligentne. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tych sympatycznych zwierzętach? Z okazji Dnia Delfina poznaj kilka niezwykłych faktów na ich temat.

Delfin - charakterystyka

Delfiny, podobnie jak większość ludzi, żyją w stadach, w których obowiązuje swoista hierarchia, nawet jeśli w grupie znajduje się kilkanaście osobników. Ich życie, które trwa od 7 do 21 lat, w dużej mierze polega na podróży i to w naprawdę dalekie rejony.

Śpią, unosząc się w wodzie na głębokości około 50 cm, przy czym muszą wydobywać się na powierzchnię co 30 sekund, aby zaczerpnąć powietrza. Nie budzą się podczas tej czynności. Często polują z rekinami. Unikają ataków z ich strony dzięki temu, że tworzą duże społeczności. Ich naturalnym wrogiem są zaś orki. Jedzą ryby i skorupiaki.

To jedne z najbardziej inteligentnych ssaków.

Według współczynnika encefalizacji inteligencja delfina wynosi 4–5 i jest wyższa niż u szympansa (dla porównania inteligencja według tego kryterium dla człowieka wynosi 7, a szympansa 2,5)

- czytamy na wikipedii.

Wolność delfinów w niektórych częściach świata jest usankcjonowana prawnie - tak jest choćby w Indiach. Ssaki te są przyjaźnie nastawione do człowieka, a niekiedy nawet mu pomagają. Delfiny służyły choćby w amerykańskiej marynarce wojennej.

To jednak nie wszystkie ciekawostki na temat tych niezwykłych zwierząt. Poznaj pięć najbardziej zaskakujących faktów.

Delfin - ciekawostki

  1. 1Podczas snu, ich jedno oko pozostaje otwarte, aby cały czas wypatrywać zagrożenia i pilnować, żeby nie oddalić się od grupy
  2. 2Potrafią odróżniać swoje imiona. Mają niepowtarzalne i charakterystyczne dla siebie gwizdy. Delfiny potrafią się ich uczyć i przywoływać do siebie konkretnego osobnika
  3. 3Mają dwa żołądki – jeden z nich przeznaczony jest do przechowywania pożywienia, podczas gdy drugi służy do trawienia
  4. 4Delfiny zamieszkują cały świat. 36 gatunków żyje w najróżniejszych środowiskach. Świetnie odnajdują się zarówno w słonych, jak i słodkich wodach, w temperaturach od 0 do nawet 30 stopni
  5. 5Są bardzo inteligentne. Mają rozwiniętą samoświadomość, potrafią myśleć w sposób logiczny i wyciągać wnioski. Naukowcy wierzą, że są najinteligentniejszymi zwierzętami po człowieku.

Zobacz także:

Biega, by ratować bezdomne czworonogi. "Praca, którą wykonuje Arek, oznacza bardzo dużo dla psów"

Nietoperz – nie taki straszny, jak go malują. Czy lęk przed tym zwierzęciem jest uzasadniony?

Dieta BARF dla kota – jakie są jej założenia i składniki?

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości