Śnią ci się delfiny w wodzie? Sprawdź, co oznacza sen o tych sympatycznych zwierzątkach

Sennik: Delfin. Co oznacza, kiedy śnią nam się delfiny w wodzie? Poznaj analizę i interpretację
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co Ci się śniło?
Co Ci się śniło?
Co oznaczają nasze sny?
Co oznaczają nasze sny?
Świadomy sen
Świadomy sen
Sennik dla dzieci
Sennik dla dzieci

Zainteresowanie filozofów, artystów czy lekarzy snami nie jest zjawiskiem nowym, jednak dopiero w XX wieku marzenia senne stały się obiektem badań naukowych. Jak ten dość powszechny sen z delfinami widziałby Freud lub Jung, a jak interpretuje go sennik?

Każde społeczeństwo postrzega marzenia senne w sposób charakterystyczny dla wierzeń oraz tradycji danego kręgu kulturowego. Zupełnie inne będzie ich znaczenie na terenie Europy, a inne np. w plemionach afrykańskich. Różnice w interpretacji istniały również na przestrzeni wieków. Na terenach należących do kontynentu i kultury europejskiej marzenia senne pozostawały w kręgach domysłów filozofów i wyobrażeń artystów aż do pierwszej połowy XX wieku, kiedy to zajął się nimi Zygmunt Freud, a później Carl Gustaw Jung. 

Następnie marzeniami sennymi zajęli się naukowcy, którzy wykorzystują wysokiej jakości maszyny pomagające m.in. rejestrować aktywność mózgu oraz innych części ciała podczas snu. Interpretacja znanego wielu osobom snu z pływającymi delfinami zależeć więc będzie nie tylko od danej kultury, lecz także od tego, jaka dyscyplina naukowa ją podejmie. Chociaż oczywiście mamy do dyspozycji standardowe interpretacje (nie pominiemy ich), które można odnaleźć w sennikach dostępnych w Internecie, w ramach poszerzania horyzontów zachęcamy do interpretacji wielotorowej.

Sny o delfinach w filozofii i religii Starożytnej Grecji

W starożytności, na terenie Morza Śródziemnego sny o delfinach miały raczej tylko jeden ustalony sposób interpretacji, a odczytania te są do dziś w wielu aspektach aktualne w najbardziej znanych i standardowych sennikach. Mówiąc o postrzeganiu tych stworzeń w starożytności, nie można nie wspomnieć o Apollu. Delfiny były bowiem kojarzone z tym bogiem-opiekunem mędrców i artystów. Nawet jeden z jego przydomków brzmi Delfinios i od niego również pochodzi nazwa antycznego miasta Delfy, w którym powstał ośrodek kultu Apollina oraz tzw. wyrocznia delfijska – jedno z najważniejszych miejsc świata starożytnego.

Delfiny w snach często były zatem postrzegane jako znak od bogów, zwiastun szczęścia. Osoba, która doświadczyła snu o delfinach, mogła spodziewać się pomyślności. Ssaki te utożsamiane były też z ogromną mądrością i sprytem. Podążanie za delfinem w śnie było również interpretowane jako znak od bogów wskazujący śniącemu właściwą drogę. Sen o martwym delfinie był już jednak zwiastunem nieszczęścia, a nawet śmierci.

Co Freud i Jung powiedzieliby na temat snu o pływaniu z delfinami?

Snami jako na wpół nieświadomą projekcją naszego umysłu zajął się dopiero Freud. To on zerwał z tradycją interpretowania snów jako pewnego rodzaju przepowiedni i uznał je za sposób, w jaki nasze nieuświadomione pragnienia lub traumy dają o sobie znać. Jego pomysł, aby postrzegać sny w ten sposób, był oryginalny i do dziś stanowi główny wyznacznik podczas pracy psychoterapeuty z pacjentami. Jednak kierunek, jaki obrał Freud, bardzo szybko został skrytykowany przez jego własnych uczniów. Wątpliwości miał szczególnie Carl Gustaw Jung, a kolejne pokolenia psychologów i naukowców niemal całkowicie obaliły teorię Zygmunta Freuda. Dlaczego? Mówiąc wprost, Freud we wszystkim dopatrywał się ukrytego znaczenia związanego z seksem. Sen z delfinami zapewne zinterpretowałby jako silne pragnienie ze strony pacjenta, aby zaznać wolności w sferze seksualnej. Gdyby natomiast pacjentem była kobieta, zostałaby jej wmówiona zazdrość o penisa, ponieważ kształtem delfin przypominałby Freudowi fallusa.

Carl Gustaw Jung sprzeciwił się tym jednostronnym interpretacjom i znaczenia snu z delfinami upatrywał również w pragnieniach pacjenta, poruszając się jednak po różnych polach interpretacyjnych, a nie tylko w sferze seksualnej. Przede wszystkim doszukiwałby się we śnie o delfinach autoekspresji pacjenta oraz wyrazu twórczej osobowości.

Interpretacja według sennika: delfin w wodzie

Współczesne senniki wyróżniają kilka interpretacji w zależności od sytuacji, w której znajduje się delfin w naszym śnie. Oto kilka najważniejszych z nich:

  • zadowolony i bawiący się delfin – wyraz szczęścia i zadowolenia osoby śniącej,
  • pływanie z delfinami – sennik interpretuje to jako wyraz nietuzinkowego charakteru śniącego,
  • skaczące delfiny – zwiastują sukces w życiu (w tej interpretacji wpływy kultury greckiej są szczególnie silne),
  • grupa delfinów podczas zabawy – sen zwiastuje bardzo pozytywne zmiany w życiu lub nawiązanie nowych kontaktów.

Jak widać, obecnie sny postrzega się nie tylko jako pewnego rodzaju przepowiednie, lecz także jako projekcję charakteru lub pragnień osoby śniącej, co stanowi eklektyczną i harmonijną całość.

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie