Lekarze z Centrum Leczenia Oparzeń w Szczecinie, dzięki jednej z pionierskich operacji przeszczepu skóry uratowali życie ciężko poparzonego chłopca. Na czym polega transplantacja keratynocytów, czyli namnożonych z naskórka komórek? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Stanisław Paradowski, lekarz, który operował chłopca oraz dr n. med. Paweł Gonerko, współzałożyciel Centrum Leczenia Oparzeń w Szczecinie.
Okazuje się, że kasztany mają wiele właściwości zdrowotnych. Są wykorzystywane w zielarstwie, ale również przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Nazywane są naturalnymi odpromiennikami. Dlaczego? Opowiedzieli o tym Karolina i Maciej Szaciłło.
Ile godzin powinno się spać? Naukowcy od lat starają się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Niektórzy uważają, że wystarczy nam dosłownie kilka godzin snu, aby organizm mógł odpocząć, inni przekonują, że powinniśmy spać aż 8 godzin na dobę. Jak to więc jest z tym snem? Ile godzin spać, żeby się wyspać? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Skalski psychiatra, ekspert od zaburzeń snu.
Czkawka to czasami bardzo uciążliwa przypadłość. Może być objawem towarzyszącym wielu chorobom. Warto dowiedzieć się, co jest przyczyną czkawki, by móc sobie z nią radzić. Jak pozbyć się czkawki? W Dzień Dobry TVN o tym, czym jest czkawka i jak się jej pozbyć u dorosłych, a jak u dzieci, rozmawialiśmy z Urszulą Tataj-Puzyną - położna i Pawłem Grzesiowskim - pediatrą.
Wszy to małe, pasożytnicze owady żywiące się krwią. Przenoszą uciążliwą chorobę o nazwie wszawica, której głównymi objawami są świąd i zaczerwienienie. Schorzenie to kojarzone jest z biedą i brakiem dbałości o higienę, jednak tak naprawdę może dotknąć każdego, bez względu na status materialny. Skąd się biorą wszy? Czy można się przed nimi uchronić? I przede wszystkim, jaki preparat na wszy będzie najbardziej skuteczny? O problemie rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN: Ewą Kopeć, która zawodowo zajmuje się usuwaniem wszy.
Tech-neck jest częstym zjawiskiem w XXI wieku. "Technologiczna szyja", zwana też "smartfonową szyją" to efekt postawy ciała przyjmowanej podczas korzystania z komputera, tabletu lub smartfona. Tech-neck objawia się poprzez poprzeczne zmarszczki na szyi, stopniową utratę jędrności skóry w tych okolicach i bóle karku. O problemach ze smartfonową szyją rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą.
Krzywa przegroda nosowa utrudnia oddychanie i wpływa na częste występowanie infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie funkcje pełni przegroda nosowa? Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej? Jak ją skorygować? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi.
Poznajcie wzruszającą historię małego Oliwiera, który już od dwóch lat mieszka w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie podłączony do aparatury, czeka na przeszczep serca. Goście DDTVN: Aleksandra Kurzak - śpiewaczka operowa, Roberto Alagna - śpiewak operowy i mąż Aleksandry oraz Patrycja Piekutowska, założycielka fundacji Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali opowiedzieli nam o koncercie „Wielcy Artyści Małym Pacjentom”.
Terapia testosteronowa, kojarzona głównie z dopingiem sporcie, jest stosowana obecnie w celu polepszenia poziomu życia mężczyzny, u którego stwierdzono niedobór testosteronu. O jej zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN Alicja Przywózka-Suwała, ekspertka terapii hormonalnej.
Sąd we Frankfurcie w procesie przeciwko producentowi antykacowych napojów uznał, że kac jest chorobą. A jak do kaca podchodzi się w Polsce? Czy też jest uznawany za chorobę? Zapytaliśmy o to lekarza Tomasza Hendzela.
Uporczywe gazy to powszechne zjawisko dotykające wielu z nas. Pojawiają się w wyniku niestrawienia węglowodanów na początku układu pokarmowego, kolonizacji bakteryjnej lub ze względu na choroby i nietolerancje pokarmowe. Czy jest sposób na to, aby pozbyć się nadmiernych gazów?
Chcesz ograniczyć mięso i ryby w codziennej diecie, ale obawiasz się restrykcyjnych zasad wegetarianizmu czy weganizmu? Fleksitarianizm jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. To nie tylko dieta sprzyjająca utracie wagi, ale także jeden z najlepszych sposób na uniknięcie wielu chorób, w tym nowotworów. Na czym polega dieta fleksitariańska?
Imbir posiada właściwości wspomagające odchudzanie, zmniejszające bóle miesiączkowe oraz wspierające pracę mózgu. Znajduje zastosowanie w kuchni jako dodatek do mięs, marynat i deserów. Imbir jest również ceniony w kosmetyce, ponieważ redukuje cellulit.
Wahania nastroju dotykają każdego człowieka w mniejszym lub większym stopniu. Mogą być związane z pogodą, sytuacją życiową czy zmianami hormonalnymi pod wpływem chorób lub fizjologicznych procesów, np. ciąży, okresu lub przekwitania.
Dziś Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jurka Owsiaka, z którym porozmawialiśmy o tym, Dlaczego pierwsza pomoc jest tak ważna. Jak zachęcić młode osoby do udzielania pierwszej pomocy? Czy wprowadzenie obowiązkowych lekcji z pierwszej pomocy to dobry pomysł?
O nadgarstki powinny dbać nie tylko osoby regularnie uprawiające sport, ale również te, które większość część czasu spędzają, pracując przy komputerze. Ból w nadgarstkach jest szczególnie dokuczliwy, ale można się pozbyć dolegliwości, wzmacniając je dzięki ćwiczeniom.
Gotowe okulary korekcyjne są chętnie kupowane ze względu na cenę. Ich koszt oscyluje średnio między 10 a 30 zł. Są dostępne od razu, w różnych wzorach opraw i kolorach. Ale czy gotowe okulary korekcyjne nie niszczą wzroku? Zapytaliśmy o zdanie gościa Dzień Dobry TVN optometrystę Rafała Bohdanowicza.
Dane są zatrważające - Polacy przyjmują do 2 miliardów tabletek rocznie, z czego tylko ok. 10 proc. jest przepisywanych przez lekarzy. Wśród leków bez recepty, po które z chęcią sięgamy są środki przeciwbólowe. Jak je przyjmować, aby sobie nie zaszkodzić? Gościem Dzień Dobry TVN była lekarz, Monika Działowska.
Komfortowy sen to podstawa zdrowego życia. Wygodny materac, wykonana z odpowiedniego materiału kołdra i dobra poduszka taki sen na pewno zagwarantują. Jak wybrać najlepszą poduszkę do spania? Gościem Dzień Dobry TVN był Michał Dachowski, fizjoterapeuta.
Pod koniec sierpnia Tomasz Sekielski napisał w mediach społecznościowych, że poddał się operacji bariatrycznej. Zabieg laparoskopowego rękawowego wycięcia części żołądka wykonał chirurg Wiesław Pesta. Jak czuje się dziennikarz miesiąc po operacji? Ile zrzucił kilogramów? Gościem Dzień Dobry TVN był chirurg dr Wiesław Pesta.
Z badań wynika, że w przestrzeni komunikacji miejskiej znajduje się wiele bakterii, insektów i drobnoustrojów, które powodować mogą rozmaite choroby.
Problemy z uzębieniem lub wady zgryzu można skutecznie korygować, zakładając aparat ortodontyczny. Postęp nauki i medycyny spowodował, że w tej chwili na rynku jest dostępnych wiele modeli aparatów ortodontycznych, które można dobrać zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.
Zespół suchego oka to przewlekła choroba, która dotyczy blisko 17 proc. społeczeństwa. Najbardziej charakterystycznymi objawami ZSU są: pieczenie i zaczerwienienie oczu. Jakie są przyczyny zespołu suchego oka? Jak leczyć ZSU? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła okulistka Monika Dzięgielewska.
Ciągłe wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, tablety, laptopy i telewizory może mieć przykre konsekwencje ze względu na to, że emitują one światło niebieskie. O jego wpływie na organizm mówiła w Dzień Dobry Wakacje: Blanka Nasiłowska, ekspert ds. optyki.
Chirurdzy rekonstrukcyjni z Instytutu Onkologii w Gliwicach odnieśli kolejny wielki sukces - jako pierwsi na świecie chłopcu, który urodził się z Zespołem suszonej śliwki, przeszczepić w brzuchu mięśnie pobrane z jego ud. Co to jest Zespół suszonej śliwki? Na czym polegała nowatorska operacja? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli lekarze, którzy wykonali ten pionierski zabieg: prof. Adam Maciejewski i prof. Łukasz Krakowczyk z Centrum Onkologii w Gliwicach.
Operacje nosa przeprowadzane są z powodów zdrowotnych i estetycznych. Jak długo trwa zabieg i jak się do niego przygotować? Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji nosa? Jakie są dolegliwości? Gościem Dzień Dobry Wakacje był chirurg plastyczny dr n.med. Rafał Pabiańczyk.
O roli jaką pełni ból w życiu człowieka i skutkach nadmiernego stosowania środków przeciwbólowych przez Polaków, rozmawialiśmy z dr. n. med. Piotrem Gryglasem - internistą i kardiologiem.
Eteryczny olejek z jałowca pozyskuje się z owoców i igieł jałowca pospolitego. Występuje praktycznie na całej półkuli północnej. Wykorzystywany jest jednak od wieków na całym świecie ze względu na jego wszechstronne zastosowanie.
Na naszych ciałach znajduje się czasem wiele pieprzyków, które zazwyczaj nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Niektóre z nich mogą jednak być niebezpieczne. Warto zdecydować się na dermatoskopię, czyli dermatologiczne badanie znamion.
Lateralizacja to funkcjonalna dominacja jednej ze stron ciała – jej przewaga związana z aktywnością ruchową, wykorzystaniem narządu wzroku i słuchu. Asymetria czynnościowa wynika z różnic w budowie półkul mózgowych. U większości ludzi występuje lateralizacja jednorodna prawostronna.