Zasypianie przy telewizorze, z telefonem w ręku, sen przerywany. Wszystko to obniża jakość snu, a w efekcie może spowodować poważne problemy zdrowotne. O higienie snu opowiedział nam w DDTVN dr n.med. Tadeusz Piotrowski z Pracowni Badań nad Snem. Czy otyłość brzuszna rzeczywiście może być wynikiem "niehigienicznego snu"?
Początek wiosny to dobry czas na oczyszczenie organizmu ze złogów i substancji, które skumulowały się w nim po zimie. Pomogą nam w tym: sok z brzozy, pokrzywa i jarmuż. Jakie mają właściwości? Czy każdy może po nie sięgać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prowadzącą cykl „Naturalnie” Agnieszkę Cegielską.
10 października obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. W Dzień Dobry TVN wraz z Moniką Dzięgielewską - okulistą dziecięcym postanowiliśmy przyjrzeć się jednej z wad wzroku, która występuje u jednego na pięćdziesiąt dzieci. Czym jest "leniwe oko" i jak rozpoznać tę wadę u dziecka?
Z badań wynika, że alkohol pije ponad 90% naszych rodaków. Sięgając po kieliszek, powinniśmy pamiętać, że nie jest on obojętny dla naszego organizmu. Wielu pijących ma tzw. brzuch alkoholowy, którego głównym, choć nie jedynym powodem, są wysokoprocentowe trunki.
Z okazji dni spirometrii w kawiarence Dzień Dobry TVN można wykonać bezpłatne badania. Na czym polegają, wyjaśnili goście programu, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog i Katarzyna Mirowska, pielęgniarka.
Bierne palenie tytoniu jest tak samo szkodliwe dla zdrowia jak samodzielne sięganie po papierosy, fajkę czy cygaro. Na jego negatywne skutki najbardziej narażone są kobiety w ciąży oraz dzieci. Gośćmi Dzień Dobry TVN byli pediatra, Ewa Miśko-Wąsowska i socjolog, Marek Troszyński.
6 października to Dzień Boskich Matek, czyli kobiet, u których w ciąży lub do roku po porodzie, zostanie zdiagnozowany nowotwór. Z tej okazji zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN dr n. med. Agnieszkę Jagiełło-Gruszfeld, Ordynator Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej z Centrum Onkologii w Warszawie, a także Aleksandrę Wiederek-Barańską, u której wykryto raka piersi, kiedy synek miał 8 miesięcy, aby zapytać o mity krążące wokół ciąży i raka.
Lekarze z Centrum Leczenia Oparzeń w Szczecinie, dzięki jednej z pionierskich operacji przeszczepu skóry uratowali życie ciężko poparzonego chłopca. Na czym polega transplantacja keratynocytów, czyli namnożonych z naskórka komórek? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Stanisław Paradowski, lekarz, który operował chłopca oraz dr n. med. Paweł Gonerko, współzałożyciel Centrum Leczenia Oparzeń w Szczecinie.
Okazuje się, że kasztany mają wiele właściwości zdrowotnych. Są wykorzystywane w zielarstwie, ale również przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Nazywane są naturalnymi odpromiennikami. Dlaczego? Opowiedzieli o tym Karolina i Maciej Szaciłło.
Ile godzin powinno się spać? Naukowcy od lat starają się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Niektórzy uważają, że wystarczy nam dosłownie kilka godzin snu, aby organizm mógł odpocząć, inni przekonują, że powinniśmy spać aż 8 godzin na dobę. Jak to więc jest z tym snem? Ile godzin spać, żeby się wyspać? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Skalski psychiatra, ekspert od zaburzeń snu.
Czkawka to czasami bardzo uciążliwa przypadłość. Może być objawem towarzyszącym wielu chorobom. Warto dowiedzieć się, co jest przyczyną czkawki, by móc sobie z nią radzić. Jak pozbyć się czkawki? W Dzień Dobry TVN o tym, czym jest czkawka i jak się jej pozbyć u dorosłych, a jak u dzieci, rozmawialiśmy z Urszulą Tataj-Puzyną - położna i Pawłem Grzesiowskim - pediatrą.
Wszy to małe, pasożytnicze owady żywiące się krwią. Przenoszą uciążliwą chorobę o nazwie wszawica, której głównymi objawami są świąd i zaczerwienienie. Schorzenie to kojarzone jest z biedą i brakiem dbałości o higienę, jednak tak naprawdę może dotknąć każdego, bez względu na status materialny. Skąd się biorą wszy? Czy można się przed nimi uchronić? I przede wszystkim, jaki preparat na wszy będzie najbardziej skuteczny? O problemie rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN: Ewą Kopeć, która zawodowo zajmuje się usuwaniem wszy.
Tech-neck jest częstym zjawiskiem w XXI wieku. "Technologiczna szyja", zwana też "smartfonową szyją" to efekt postawy ciała przyjmowanej podczas korzystania z komputera, tabletu lub smartfona. Tech-neck objawia się poprzez poprzeczne zmarszczki na szyi, stopniową utratę jędrności skóry w tych okolicach i bóle karku. O problemach ze smartfonową szyją rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Tomaszem Jurkiewiczem, fizjoterapeutą.
Krzywa przegroda nosowa utrudnia oddychanie i wpływa na częste występowanie infekcji górnych dróg oddechowych. Jakie funkcje pełni przegroda nosowa? Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej? Jak ją skorygować? Gościem Dzień Dobry TVN był dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi.
Poznajcie wzruszającą historię małego Oliwiera, który już od dwóch lat mieszka w Centrum Zdrowia Dziecka, gdzie podłączony do aparatury, czeka na przeszczep serca. Goście DDTVN: Aleksandra Kurzak - śpiewaczka operowa, Roberto Alagna - śpiewak operowy i mąż Aleksandry oraz Patrycja Piekutowska, założycielka fundacji Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali opowiedzieli nam o koncercie „Wielcy Artyści Małym Pacjentom”.
Terapia testosteronowa, kojarzona głównie z dopingiem sporcie, jest stosowana obecnie w celu polepszenia poziomu życia mężczyzny, u którego stwierdzono niedobór testosteronu. O jej zaletach mówiła w Dzień Dobry TVN Alicja Przywózka-Suwała, ekspertka terapii hormonalnej.
Sąd we Frankfurcie w procesie przeciwko producentowi antykacowych napojów uznał, że kac jest chorobą. A jak do kaca podchodzi się w Polsce? Czy też jest uznawany za chorobę? Zapytaliśmy o to lekarza Tomasza Hendzela.
Uporczywe gazy to powszechne zjawisko dotykające wielu z nas. Pojawiają się w wyniku niestrawienia węglowodanów na początku układu pokarmowego, kolonizacji bakteryjnej lub ze względu na choroby i nietolerancje pokarmowe. Czy jest sposób na to, aby pozbyć się nadmiernych gazów?
Chcesz ograniczyć mięso i ryby w codziennej diecie, ale obawiasz się restrykcyjnych zasad wegetarianizmu czy weganizmu? Fleksitarianizm jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. To nie tylko dieta sprzyjająca utracie wagi, ale także jeden z najlepszych sposób na uniknięcie wielu chorób, w tym nowotworów. Na czym polega dieta fleksitariańska?
Imbir posiada właściwości wspomagające odchudzanie, zmniejszające bóle miesiączkowe oraz wspierające pracę mózgu. Znajduje zastosowanie w kuchni jako dodatek do mięs, marynat i deserów. Imbir jest również ceniony w kosmetyce, ponieważ redukuje cellulit.
Wahania nastroju dotykają każdego człowieka w mniejszym lub większym stopniu. Mogą być związane z pogodą, sytuacją życiową czy zmianami hormonalnymi pod wpływem chorób lub fizjologicznych procesów, np. ciąży, okresu lub przekwitania.
Dziś Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jurka Owsiaka, z którym porozmawialiśmy o tym, Dlaczego pierwsza pomoc jest tak ważna. Jak zachęcić młode osoby do udzielania pierwszej pomocy? Czy wprowadzenie obowiązkowych lekcji z pierwszej pomocy to dobry pomysł?
O nadgarstki powinny dbać nie tylko osoby regularnie uprawiające sport, ale również te, które większość część czasu spędzają, pracując przy komputerze. Ból w nadgarstkach jest szczególnie dokuczliwy, ale można się pozbyć dolegliwości, wzmacniając je dzięki ćwiczeniom.
Gotowe okulary korekcyjne są chętnie kupowane ze względu na cenę. Ich koszt oscyluje średnio między 10 a 30 zł. Są dostępne od razu, w różnych wzorach opraw i kolorach. Ale czy gotowe okulary korekcyjne nie niszczą wzroku? Zapytaliśmy o zdanie gościa Dzień Dobry TVN optometrystę Rafała Bohdanowicza.
Dane są zatrważające - Polacy przyjmują do 2 miliardów tabletek rocznie, z czego tylko ok. 10 proc. jest przepisywanych przez lekarzy. Wśród leków bez recepty, po które z chęcią sięgamy są środki przeciwbólowe. Jak je przyjmować, aby sobie nie zaszkodzić? Gościem Dzień Dobry TVN była lekarz, Monika Działowska.
Komfortowy sen to podstawa zdrowego życia. Wygodny materac, wykonana z odpowiedniego materiału kołdra i dobra poduszka taki sen na pewno zagwarantują. Jak wybrać najlepszą poduszkę do spania? Gościem Dzień Dobry TVN był Michał Dachowski, fizjoterapeuta.
Pod koniec sierpnia Tomasz Sekielski napisał w mediach społecznościowych, że poddał się operacji bariatrycznej. Zabieg laparoskopowego rękawowego wycięcia części żołądka wykonał chirurg Wiesław Pesta. Jak czuje się dziennikarz miesiąc po operacji? Ile zrzucił kilogramów? Gościem Dzień Dobry TVN był chirurg dr Wiesław Pesta.
Z badań wynika, że w przestrzeni komunikacji miejskiej znajduje się wiele bakterii, insektów i drobnoustrojów, które powodować mogą rozmaite choroby.
Problemy z uzębieniem lub wady zgryzu można skutecznie korygować, zakładając aparat ortodontyczny. Postęp nauki i medycyny spowodował, że w tej chwili na rynku jest dostępnych wiele modeli aparatów ortodontycznych, które można dobrać zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.
Zespół suchego oka to przewlekła choroba, która dotyczy blisko 17 proc. społeczeństwa. Najbardziej charakterystycznymi objawami ZSU są: pieczenie i zaczerwienienie oczu. Jakie są przyczyny zespołu suchego oka? Jak leczyć ZSU? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła okulistka Monika Dzięgielewska.