W dawnych czasach chodzenie boso było czymś naturalnym. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu widok biegających na bosaka dzieci na wsi nie był niczym dziwnym. Z biegiem czasu przyjęło się jednak, że chodzenie bez butów jest oznaką prymitywności, biedy i świadczy o niskim pochodzeniu.
Nadeszło lato, a wraz z nim wyjazdy i spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody. Aby jednak te chwile upłynęły nam spokojnie i bez komplikacji, warto zabezpieczyć się nie tylko w wysoki filtr kremu przeciwsłonecznego, ale przede wszystkim zadbać o ochronę przed groźną chorobą, czyli kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Pamiętajmy! Konsekwencje, które niesie ze sobą ukłucie kleszcza mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego jeszcze przed wyjazdem warto podjąć odpowiednie kroki i zaszczepić się!
Laparoskopia - szybciej i mało inwazyjnie. Czy operacje metodą laparoskopową będą bardziej dostępne dla pacjentów w Polsce? O laparoskopii rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr. n. med. Andrzejem Morawskim - ginekologiem i onkologiem oraz z Beatą Ścibakówną.
Mały Tymek cierpi na zespół Moebiusa, czyli rzadką chorobę składającą się z szeregu zaburzeń neurologicznych. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Moebiusa? Czy można leczyć tę chorobę? Gościem Dzień Dobry TVN była neurolog dziecięca dr Iwona Terczyńska.
Historia pana Romana Błażejczaka pokazuje, że medycyna może coraz więcej i daje otuchę osobom, które przeszły przeszczep serca. Pan Roman przeszedł retransplantację, czyli ponowną operację przeszczepu serca! W Dzień Dobry TVN gościliśmy również panią Joannę Prorok, która również przeszła operację serca ze względu na kardiomiopatię i jej syna, u którego także wykryto tę wadę. Jak wygląda oczekiwanie na przeszczep oczami chorego?
Brzydki zapach negatywnie wpływa na zdrowie człowieka - zarówno na nasze psychiczne zdrowie, jak i bezpośrednio na nasz organizm. Czy przykry zapach w dłuższej perspektywnie może wywołać choroby? Jak mierzy się smród? Bartosz Szulczyński, doktorant na wydziale chemii Politechniki Gdańskiej, odpowiedział na te wszystkie pytania w studiu Dzień Dobry TVN.
Boli cię głowa? Zamiast sięgać po tabletkę przeciwbólową, sprawdź czy możesz pozbyć się bólu naturalnymi sposobami. Co pomoże zamiast tabletki albo proszku na ból głowy? Jakie jedzenie działa przeciwbólowo lub przeciwzapalnie? Jakub Mauricz, dietetyk, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN o wybranych produktach i ich działaniu.
Borelioza - co to za choroba? Jakie są objawy boreliozy? Jak wygląda rumień wędrujący - czyli jeden z objawów boreliozy? Kiedy powinieneś się zbadać, czy przypadkiem nie zostałeś zarażony boreliozą? Na czym polega leczenie boreliozy?
Do poznańskiego szpitala trafił starszy mężczyzna, który - jak wykazało prześwietlenie - połknął wykałaczkę. Drewienko spowodowało duże obrażenia w jego organizmie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr Łukasza Durajskiego, aby powiedział, jakie rzeczy lekarze znajdują w organizmach pacjentów i co zrobić, kiedy dziecko połknie jakiś przedmiot.
Kleszcz łąkowy jest dużym zagrożeniem zarówno dla człowieka, jak i dzikiego zwierzęcia. To jeden z najbardziej popularnych gatunków w Polsce. Sprawdź, czym się wyróżnia i jak go rozpoznać.
To była pierwsza tego typu operacja w Polsce i jedna z pierwszych w Europie oraz na świecie. Pacjentce wstawiono nowoczesną protezę oka, która umożliwiła jej powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Nadmierne pocenie się pod pachami jest wyjątkowo uciążliwe i nieprzyjemne, a przy tym bardzo krępujące. Szczególnie trudną sytuacją są widoczne plamy potu pod pachami oraz towarzyszący im nieprzyjemny zapach. O nadpotliwości mówiła w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Aleksandra Jagielska.
Konfabulacja jest ciekawym zjawiskiem w psychologii, które polega na uzupełnianiu luk we wspomnieniach fałszywymi zdarzeniami. Określana jest jako nieświadome działanie człowieka. Sprawdź, na czym dokładnie polega konfabulacja.
Albinizm, zwany także bielactwem to choroba charakteryzująca się brakiem pigmentu w skórze, tworach skórnych, włosach i tęczówce oka. Jakie są rodzaje i przyczyny albinizmu? Czy bielactwo jest dziedziczne? Czy można je wyleczyć? Z czym muszą zmagać się albinosi? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dermatologiem Łukaszem Preibiszem i muzykiem, projektantem wnętrz Piotrem Zemłą, który jest albinosem.
Kiedy Allan miał siedem miesięcy zdiagnozowano u niego dziecięcy autyzm. W tym czasie mama chłopca była już w drugiej ciąży i postanowiła sprawdzić, czy krew pępowinowa pobrana od młodszego braciszka będzie mogła pomóc Allanowi. Dziś chłopiec jest w czasie eksperymentalnej terapii... W studiu Dzień Dobry TVN razem z lek. med. Tomaszem Baranem z Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz z Krzysztofem Zalewskim porozmawialiśmy o tym, kiedy stosuje się komórki macierzyste krwi pępowinowej i co trzeba zrobić, aby je zabezpieczyć.
Hipersomnia to grupa zaburzeń, które charakteryzują się nadmierną sennością w ciągu dnia. Przymus do zaśnięcia w sytuacjach najmniej temu sprzyjających. Jak odróżnić ją od zwykłego niewyspania, jak leczyć to schorzenie i co może być jego przyczyną?
Na suchość i drapanie w gardle uskarża się wiele osób, zwłaszcza palaczy i pracujących głosem, np. nauczycieli. Jakie są przyczyny suchości gardła? Co robić w przypadku tej dolegliwości? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła w Dzień Dobry TVN laryngolog Agata Gerwel.
Tendencje demograficzne są nieubłagane. Prognozuje się, że w 2050 roku już ponad milion Polaków będzie cierpiało na chorobę Alzheimera – trzy razy więcej niż dzisiaj. Czy potrzebujemy nowoczesnych i kompleksowych rozwiązań w opiece geriatrycznej? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marzenę Jazowską, psycholog i terapeuta tańcem i ruchem, Centrum Alzheimera i Prof. Marię Barcikowską, neurologa.
Naukowcy z Imperial College w Londynie przebadali 50 mężczyzn, których partnerki poroniły przynajmniej 3 razy z nasieniem 60 mężczyzn, których partnerki donosiły ciążę. Na podstawie tego porównania ustalili, że jakość nasienia ma ogromny wpływ na ciążę. O kondycji męskiego nasienie i metodach leczenia niepłodności rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psycholog Tatianą Ostaszewską-Mosak.
Pluskwa domowa to pasożyt występujący w strefie umiarkowanej oraz tropikalnej. W ostatnich czasach w Europie, Ameryce oraz Australii pojawia się ich coraz więcej, co jest spowodowane najprawdopodobniej zwiększoną ich odpornością na środki owadobójcze oraz przez podróże międzykontynentalne.
Niskie ciśnienie krwi leczy się również domowymi sposobami. Co podnosi ciśnienie? Picie kawy, zimne prysznice na przemian z ciepłymi, regularna aktywność fizyczna. Przy niedociśnieniu ważną rolę odgrywają także przyjmowanie dużej ilości płynów oraz regularne spożywanie posiłków o małych objętościach.
Bluszczyk kurdybanek to roślina znana w medycynie naturalnej od dawna. Choć przez pewien czas jej popularność znacznie zmalała, dziś ponownie wraca do łask. Zioło znane jest również pod nazwą bluszczyk pospolity lub zimowy oraz jako kurdybanek. W naturalnym środowisku osiąga wysokość od 10 do 20 cm. Gdy rośnie na ostrym słońcu, na jego liściach pojawiają się charakterystyczne ciemnopurpurowe przebarwienia. Kurdybanek jest rośliną, z której może powstać nalewka pełna zdrowotnych właściwości. Jak jeszcze można ją wykorzystać?
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tasiemcem bąblowcowym, którym można się zarazić jedząc niemyte owoce! Zarażenie tasiemcem jest trudne do wykrycia, zwłaszcza, że w niektórych przypadkach przebiega zupełnie bezobjawowo. Osoba, która ma pasożyta we wnętrzu swojego ciała, może nic nie podejrzewać nawet przez długie lata. Jak pozbyć się tasiemca? Konieczne jest podanie leków odrobaczających, które neutralizują zarówno pasożyta, jak i jego jaja. Nie zaleca się walki z robakiem domowymi sposobami, gdyż zazwyczaj nie są one wystarczająco skuteczne.
Bataty to ciekawa alternatywa dla ziemniaków. Można je przygotować na wiele sposobów, ale najbardziej popularne są bataty pieczone. Jak je przygotować, by były zdrowe i smaczne? Ile kalorii mają bataty?Jakie mają właściwości zdrowotne i właściwości odżywcze? Kto powinien powinien sięgać po bataty? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Właściwości herbaty z pokrzywy znane są na całym świecie. Zioło jest pełne ważnych dla zdrowia soli mineralnych, mikroelementów i witamin, które są chętnie wykorzystywane nie tylko w medycynie naturalnej, ale także kosmetyce.
Zamknięte kąpieliska nad morzem i jeziorami w 2019. Sprawdź, które kąpieliska są nieczynne? Sinice w Bałtyku rozwijają się przede wszystkim podczas upalnego lata. Ich dynamicznemu wzrostowi sprzyja też napływ zanieczyszczonej wody rzecznej do morza. Co ważne, sinice są groźne nie tylko dla człowieka, lecz także dla ryb. Do zatrucia może więc dojść nie tylko poprzez kontakt z wodą, ale również przez rybie mięso. Sinice wytwarzają toksyny, które są bardzo niebezpieczne dla organizmu.
Potliwość stóp to problem wielu ludzi. W wielu przypadkach ma podłoże genetyczne. Pocącym się stopom towarzyszy niekiedy nieprzyjemny zapach, dlatego warto zwalczać ten problem już w zarodku. O nadpotliowości mówiła w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Aleksandra Jagielska.
Kiedyś żylaki uważane były wyłącznie za problem natury estetycznej, a ich konsekwencje zdrowotne były często bagatelizowane. Niestety, żylaki są objawem poważnego problemu – przewlekłej niewydolności żylnej i choroby zakrzepowej. Żylaki mogą występować zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ich przyczyną jest osłabienie ścian naczyń krwionośnych oraz wysokie ciśnienie krwi. O problemie żylaków mówiła w Dzień Dobry TVN chirurg i flebolog Agnieszka Krawczyk.
Marcin Prokop: "Kiedy poszła do lekarza, okazało się, że ma w mózgu 20 guzów, a lekarze nie dają jej szans na życie dłuższe niż kilka miesięcy...". Z panią Barbarą rozmawiał Marcin Sawicki, a w studiu Dzień Dobry TVN o immunoterapii opowiedział nam prof. Piotr Rutkowski - kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie w Warszawie
Zioła na trawienie i na przemianę materii są bezpieczne, z reguły nie wywołują efektów ubocznych. Wspomagają organizm po ciężkostrawnym posiłku. Zioła na trawienie pomagają uporać się z wzdęciami i zaparciami.