Z badań wynika, że w przestrzeni komunikacji miejskiej znajduje się wiele bakterii, insektów i drobnoustrojów, które powodować mogą rozmaite choroby.
Problemy z uzębieniem lub wady zgryzu można skutecznie korygować, zakładając aparat ortodontyczny. Postęp nauki i medycyny spowodował, że w tej chwili na rynku jest dostępnych wiele modeli aparatów ortodontycznych, które można dobrać zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.
Zespół suchego oka to przewlekła choroba, która dotyczy blisko 17 proc. społeczeństwa. Najbardziej charakterystycznymi objawami ZSU są: pieczenie i zaczerwienienie oczu. Jakie są przyczyny zespołu suchego oka? Jak leczyć ZSU? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła okulistka Monika Dzięgielewska.
Ciągłe wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak komputery, tablety, laptopy i telewizory może mieć przykre konsekwencje ze względu na to, że emitują one światło niebieskie. O jego wpływie na organizm mówiła w Dzień Dobry Wakacje: Blanka Nasiłowska, ekspert ds. optyki.
Chirurdzy rekonstrukcyjni z Instytutu Onkologii w Gliwicach odnieśli kolejny wielki sukces - jako pierwsi na świecie chłopcu, który urodził się z Zespołem suszonej śliwki, przeszczepić w brzuchu mięśnie pobrane z jego ud. Co to jest Zespół suszonej śliwki? Na czym polegała nowatorska operacja? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli lekarze, którzy wykonali ten pionierski zabieg: prof. Adam Maciejewski i prof. Łukasz Krakowczyk z Centrum Onkologii w Gliwicach.
Operacje nosa przeprowadzane są z powodów zdrowotnych i estetycznych. Jak długo trwa zabieg i jak się do niego przygotować? Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji nosa? Jakie są dolegliwości? Gościem Dzień Dobry Wakacje był chirurg plastyczny dr n.med. Rafał Pabiańczyk.
O roli jaką pełni ból w życiu człowieka i skutkach nadmiernego stosowania środków przeciwbólowych przez Polaków, rozmawialiśmy z dr. n. med. Piotrem Gryglasem - internistą i kardiologiem.
Eteryczny olejek z jałowca pozyskuje się z owoców i igieł jałowca pospolitego. Występuje praktycznie na całej półkuli północnej. Wykorzystywany jest jednak od wieków na całym świecie ze względu na jego wszechstronne zastosowanie.
Na naszych ciałach znajduje się czasem wiele pieprzyków, które zazwyczaj nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Niektóre z nich mogą jednak być niebezpieczne. Warto zdecydować się na dermatoskopię, czyli dermatologiczne badanie znamion.
Lateralizacja to funkcjonalna dominacja jednej ze stron ciała – jej przewaga związana z aktywnością ruchową, wykorzystaniem narządu wzroku i słuchu. Asymetria czynnościowa wynika z różnic w budowie półkul mózgowych. U większości ludzi występuje lateralizacja jednorodna prawostronna.
Wielu rodziców myśli, że wady postawy u dzieci ograniczają się jedynie do nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa. W rzeczywistości dotyczą także zmian w biodrach, kolanach i stopach. Tego typu wady to problem nie tylko natury estetycznej, lecz przede wszystkim zdrowotnej
Klaustrofobia to jedna z najczęściej występujących fobii, objawiająca się panicznym strachem przed małymi i zamkniętymi pomieszczeniami. Przebywanie w takim miejscu może skończyć się atakiem paniki. Zaburzenie to ma znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie i wymaga terapii psychologicznej.
Laserowe zamykanie naczynek to całkowicie bezpieczny zabieg, który pomaga uporać się z wieloma problemami naczyniowymi. Najczęściej przeprowadza się go przy użyciu lasera neodymowo-yagowego lub IPL. Efektami ubocznymi terapii jest kilkudniowe zaczerwienienie skóry, pieczenie lub obrzęk.
Nalewka z propolisu zalecana jest w stanach przeziębienia oraz infekcji bakteryjnych. Propolis wykazuje właściwości regenerujące i stymulujące układ odpornościowy. Przyspiesza gojenie się ran, oparzeń i owrzodzeń oraz zapobiega chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Każdemu zdarzają się senne dni, szczególnie jesienią i zimą – wypijamy dużo kaw, pojawia się częste ziewanie. Jeśli takie samopoczucie zdarza się tylko czasami, nie ma się czym martwić, jednak ciągłe uczucie zmęczenia powinno być skonsultowane z lekarzem.
Nazwa smog elektromagnetyczny odnosi się do nadmiaru fal elektromagnetycznych obecnych w środowisku. Podejrzewane są one nie tylko o wywoływanie złego samopoczucia, np. bólu głowy, lecz także poważnych problemów ze zdrowiem, w tym nawet nowotworów.
Wydaje się, że pozycja, jaką przyjmujemy do spania, ma niewielki lub znikomy wpływ na jakość snu i zdrowie. Tymczasem jest zupełnie inaczej – przyzwyczajenia związane ze sposobem układania się do snu mają duży wpływ na organizm. Co jest najzdrowsze – spanie na plecach, brzuchu, a może na boku?
Stan płytki paznokciowej może informować nas o niedoborach witamin i minerałów w organizmie. Najczęściej spotykane problemy to łamliwość, rozdwajanie się, białe oraz czarne plamy na paznokciach. Te ostatnie mogą być wynikiem urazu, przyjmowania leków, kontaktu z chemikaliami, a nawet nowotworu.
W dawnych czasach chodzenie boso było czymś naturalnym. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu widok biegających na bosaka dzieci na wsi nie był niczym dziwnym. Z biegiem czasu przyjęło się jednak, że chodzenie bez butów jest oznaką prymitywności, biedy i świadczy o niskim pochodzeniu.
Nadeszło lato, a wraz z nim wyjazdy i spędzanie wolnego czasu na łonie przyrody. Aby jednak te chwile upłynęły nam spokojnie i bez komplikacji, warto zabezpieczyć się nie tylko w wysoki filtr kremu przeciwsłonecznego, ale przede wszystkim zadbać o ochronę przed groźną chorobą, czyli kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM). Pamiętajmy! Konsekwencje, które niesie ze sobą ukłucie kleszcza mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego jeszcze przed wyjazdem warto podjąć odpowiednie kroki i zaszczepić się!
Laparoskopia - szybciej i mało inwazyjnie. Czy operacje metodą laparoskopową będą bardziej dostępne dla pacjentów w Polsce? O laparoskopii rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr. n. med. Andrzejem Morawskim - ginekologiem i onkologiem oraz z Beatą Ścibakówną.
Mały Tymek cierpi na zespół Moebiusa, czyli rzadką chorobę składającą się z szeregu zaburzeń neurologicznych. Jakie są przyczyny i objawy zespołu Moebiusa? Czy można leczyć tę chorobę? Gościem Dzień Dobry TVN była neurolog dziecięca dr Iwona Terczyńska.
Historia pana Romana Błażejczaka pokazuje, że medycyna może coraz więcej i daje otuchę osobom, które przeszły przeszczep serca. Pan Roman przeszedł retransplantację, czyli ponowną operację przeszczepu serca! W Dzień Dobry TVN gościliśmy również panią Joannę Prorok, która również przeszła operację serca ze względu na kardiomiopatię i jej syna, u którego także wykryto tę wadę. Jak wygląda oczekiwanie na przeszczep oczami chorego?
Brzydki zapach negatywnie wpływa na zdrowie człowieka - zarówno na nasze psychiczne zdrowie, jak i bezpośrednio na nasz organizm. Czy przykry zapach w dłuższej perspektywnie może wywołać choroby? Jak mierzy się smród? Bartosz Szulczyński, doktorant na wydziale chemii Politechniki Gdańskiej, odpowiedział na te wszystkie pytania w studiu Dzień Dobry TVN.
Boli cię głowa? Zamiast sięgać po tabletkę przeciwbólową, sprawdź czy możesz pozbyć się bólu naturalnymi sposobami. Co pomoże zamiast tabletki albo proszku na ból głowy? Jakie jedzenie działa przeciwbólowo lub przeciwzapalnie? Jakub Mauricz, dietetyk, opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN o wybranych produktach i ich działaniu.
Borelioza - co to za choroba? Jakie są objawy boreliozy? Jak wygląda rumień wędrujący - czyli jeden z objawów boreliozy? Kiedy powinieneś się zbadać, czy przypadkiem nie zostałeś zarażony boreliozą? Na czym polega leczenie boreliozy?
Do poznańskiego szpitala trafił starszy mężczyzna, który - jak wykazało prześwietlenie - połknął wykałaczkę. Drewienko spowodowało duże obrażenia w jego organizmie. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dr Łukasza Durajskiego, aby powiedział, jakie rzeczy lekarze znajdują w organizmach pacjentów i co zrobić, kiedy dziecko połknie jakiś przedmiot.
Kleszcz łąkowy jest dużym zagrożeniem zarówno dla człowieka, jak i dzikiego zwierzęcia. To jeden z najbardziej popularnych gatunków w Polsce. Sprawdź, czym się wyróżnia i jak go rozpoznać.
To była pierwsza tego typu operacja w Polsce i jedna z pierwszych w Europie oraz na świecie. Pacjentce wstawiono nowoczesną protezę oka, która umożliwiła jej powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Nadmierne pocenie się pod pachami jest wyjątkowo uciążliwe i nieprzyjemne, a przy tym bardzo krępujące. Szczególnie trudną sytuacją są widoczne plamy potu pod pachami oraz towarzyszący im nieprzyjemny zapach. O nadpotliwości mówiła w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Aleksandra Jagielska.