Hashimoto, to choroba kojarzona głównie z kobietami, ale mężczyźni też na nią chorują. Dziś w programie Dzień Dobry TVN Marek Zaremba, autor książki Hashi Detoks, opowiedział swoją historię. Jak choroba wpłynęła na jego życie?
Hipermobilność konstytucjonalna zaliczana jest do chorób wrodzonych. Związana jest z dziedzicznymi zaburzeniami tkanki łącznej. Badacze przypuszczają, że hipermobilność to skutek nieprawidłowości genetycznej kolagenu tej tkanki. Nie udało się jednak odnaleźć genu odpowiedzialnego za to zaburzenie.
Zatoki są przestrzeniami w okolicach nosa i czoła wewnątrz kości czaszki. Człowiek ma cztery pary zatok. Zdrowe wypełniają się powietrzem, które wdychamy, a następnie je ogrzewają, oczyszczają i nawilżają. Co dziesiątemu Polakowi rokrocznie dokuczają objawy zapalenia zatok. O tym, jak uniknąć kataru zatokowego opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN, dr Michał Wątróbski.
Pani Iwona napisała w swoim liście: "pięknego uśmiechu i zdrowych cudnych zębów brakuje mi do szczęścia". Postanowiliśmy spełnić jej marzenie. Zobaczcie jakie efekty przyniosła metamorfoza jej uśmiechu przeprowadzona przez specjalistów z Malo Clinic.
O problemach zdrowotnych Laury mówiliśmy w Dzień Dobry TVN już w 2011 roku. Dziś wracamy do jej historii. Podczas snu mózg Laury nie wysyła impulsów odpowiedzialnych za oddychanie. Szansą dla niej jest skomplikowana operacja wszczepienia stymulatora nerwów przepony. Pozwoli on dziewczynce na oddychanie bez respiratora. Jak możemy pomóc?
Szczepionka HPV to właściwie jedyny skuteczny sposób, aby ochronić się przed nowotworem szyjki macicy. W Polsce co roku na raka szyjki macicy zapada 4,2-4,5 tys. kobiet, a umiera 2,5 tys. Udaje się wyleczyć zaledwie 40 proc. chorych. Szczepionka HPV nie jest obowiązkowa, lecz ze względu na własne bezpieczeństwo szczepienie powinny rozważyć nie tylko kobiety.Obecnie wiele samorządów w Polsce refunduje szczepienia oraz prowadzi programy profilaktyczne przeciwko wirusowi HPV. Obok Torunia, Poznania, Gdańska, Gdyni i Krakowa znalazła się również Warszawa. Ratusz zakupił szczepionki przeznaczone zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, którzy ukończyli 12. rok życia, ale nie skończyli jeszcze 13. roku.
Słodziki coraz śmielej wchodzą na rynek słodyczy, kiedyś dostępne wyłącznie w specjalistycznych sklepach, dziś spotkać je można niemal wszędzie. Sprawdź, które słodziki najlepiej sprawdzą się w codziennym użyciu i jakie mają właściwości.
Jeśli szukasz sposobów na przywrócenie zębom bieli, koniecznie wypróbuj sprawdzone pomysły naszych babć. Składniki znajdziesz w każdym sklepie, a przeprowadzenie zabiegu zajmie Ci zaledwie kilka minut. Zobacz, jak zastosować wybielanie zębów sodą i cytryną.
Sezon na przeziębienia w pełni. Karolina i Maciej Szaciłło w studiu Dzień dobry TVN pokazali, jak w naturalny sposób poradzić sobie z najczęstszymi dolegliwościami, które mogą nam się przytrafić. Jak poprawić nasze trawienie lub wspomóc organizm w okresie przeziębienia i grypy? Poznajcie najlepsze sposoby.
Maść tygrysia, tiger balm, to specyfik ze 150-letnią historią. Niewielkie, metalowe pudełeczka z wizerunkiem tygrysa zdobyły popularność także w Polsce – szczególnie w czasach PRL-u. Znane były także pod nazwą „maść z kotkiem”.
11-letnia Nadia w czerwcu tego roku zachorowała na białaczkę limfoblastyczną. Dziadek dziewczynki - Jan Szykowski chce pomóc ukochanej wnuczce i wystawił na aukcję charytatywną swojego czerwonego „malucha”. Zebrane w tej sposób pieniądze mają pokryć koszty leczenia dziewczynki. Do kupna samochodu zachęca sam Krzysztof Hołowczyc.
Aplikacja menstruacyjna to popularna w dzisiejszych czasach metoda kontrolowania cyklu miesiączkowego. Na ile wiarygodna jest taka aplikacja? I czy można ją stosować jako środek antykoncepcyjny? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy ginekolog Beatę Strelińską-Tulimowską.
Wszyscy pamiętamy czasy, kiedy w wieku wczesnoszkolnym traciliśmy mleczne zęby. W ich miejscu wyrastały te docelowe – stałe. Jak się okazuje, są osoby, które pomimo tego, że są już dorosłe wciąż mają mleczaki. Co zrobić w sytuacji, kiedy mleczne zęby nie chcą wypaść? W studiu Dzień doby TVN gościliśmy Marka Konkolewskiego, który mleczne „trójki” stracił w wieku 50 lat, Joannę Mrzewa, która musiała wyrwać mleczaki w wieku 29 lat i w stawić implanty oraz stomatologa Michała Dudzińskiego.
Chroniczne zmęczenie jest uznawane za chorobę cywilizacyjną, spowodowaną powszechnie panującym stylem życia. To zespół objawów, w którym oprócz ciągłego uczucia zmęczenia występują zaburzenia całego organizmu. Przyczyn chronicznego zmęczenia jest kilka. Nie powinno być ono bagatelizowane i konieczne jest podjęcie właściwego leczenia.
Drgająca powieka to objaw, który może utrudniać nam życie codzienne. Jak sobie z tym radzić? W Studiu Dzień Dobry TVN o przyczynach opowiedziała dietetyk Hanna Stolińska.
Lekarz chorób wewnętrznych, Hubert Czerniak kwestionował obowiązujący kalendarz szczepień i przekonywał, że szczepienia są szkodliwe dla dzieci. Za te działania Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi wymierzył mu karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok. Hubert Czerniak zamierza odwołać się od wyroku, który nazwał "zakładaniem kagańca na lekarza". O komentarz do sprawy poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN pulmonologa, prof. Tadeusza Zielonkę.
Syndrom napięcia przedmiesiączkowego to dla wielu kobiet okres silnych dolegliwości na tle psychicznym i fizycznym. Co to jest PMS i jak walczyć z uciążliwymi objawami? Premenstrual syndrome pojawia się przede wszystkim w wyniku zaburzeń hormonalnych pojawiających się w określonym momencie cyklu menstruacyjnego. Należy zauważyć, że jego objawy nie są stałe i mogą zmieniać się w kolejnych cyklach. Czy możliwe jest leczenie PMS i zniwelowanie przykrych dolegliwości?
Na scenie Dzień Dobry TVN wystąpił zespół Passionaci, czyli rozśpiewani ratownicy z Rzeszowa, którzy zasłynęli coverem hitu "Despasito". Utwór nosił tytuł "Serce Piko". Tym razem grupa zaprezentowali swoją najnowszą piosenkę - "Zadławienie w Zakopanem".
Co roku udar przechodzi 80 tys. Polaków, z czego jedna trzecia z nich umiera. Pięć lat temu udar niedokrwienny dotknął Monikę Michalak. O swojej walce o zdrowie opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Obok niej na kanapie usiadł Łukasz Grass, dziennikarz i autor książki "Szlag mnie trafił", której bohaterką jest właśnie Monika.
Szczepionka WZW typu A pozwala uniknąć wirusowego zapalenia wątroby A. To wirus typu A wywołuje chorobę potocznie określaną mianem żółtaczki pokarmowej. W przypadku dzieci choroba ta najczęściej przebiega bezobjawowo, natomiast u dorosłych może się wiązać z wieloma bolesnymi dolegliwościami. Szczepionka na WZW typu A pozwala zdobyć odporność na całe życie. O żółtaczce i szczepieniach opowiedział nam dr Paweł Grzesiowski. Robert Stockinger pokazał, że to szczepienie, to nic strasznego!
Szczepionka WZW typu B jest obowiązkowa. Pierwszą jej dawkę podaje się dziecku w dobę po porodzie, kolejne w pierwszych miesiącach życia. Warto natomiast pamiętać, że szczepienie WZW B przed zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym jest także zalecane. Dobrze jest wykonać je odpowiednio wcześniej.
Coraz więcej kobiet zgłasza się na zabiegi ginekologii estetycznej. I to wcale nie z powodu jakiś fanaberii, tylko poważnych dolegliwości w miejscach intymnych. Gościem Dzień Dobry TVN była spec. położnictwa i ginekologii dr Agnieszka Czarnecka-Świerkot.
Kofeina to naturalna substancja o działaniu pobudzającym. Można ją znaleźć między innymi w ziarnach kawy. Jako że picie naparu z ziaren kawowca jest rozpowszechnione na całym świecie, kofeinę przyswaja sporo ludzi. Właśnie dlatego uzależnienie od tej substancji okazuje się tak częste.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Przemysława Saletę z córką Nicole, która czeka na trzeci z kolei przeszczep nerki. Nam opowiedzieli o trudnej codzienności w oczekiwaniu na dawcę.
We wrześniu 2019 roku lekarze ze śląskich szpitali przeszczepili pacjentowi choremu na mukowiscydozę wątrobę i płuca. To była pierwsza taka operacja w Polsce. W Dzień Dobry TVN gościliśmy lekarzy, którzy brali udział w tym niezwykłym zabiegu, dra hab. n. med. Marka Ochmana i dra med. Tomasza Stącela.
Problemy z otyłością są coraz częstszym problemem pojawiającym się w Polsce. O tym, z czego wynika nadmierna masa ciała i jak ją kontrolować w studiu Dzień Dory TVN opowiedzieli Urszula Somow – dietetyk, Krzysztof Kryj – trener personalny, Piotr Gryglas – internista, kardiolog, hipertensjolog oraz Magdalena Gajda – społeczny rzecznik praw osób chorych na otyłość.
Wiele osób, z uwagi na niższą cenę, decyduje się na zabiegi estetyczne u osób bez wykształcenia medycznego. Na jakie niebezpieczeństwo się narażają? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dra n. med. Piotra Osucha, specjalistę chirurgii plastycznej. Natomiast radca prawny, dr Mateusz Mądry powiedział o zmianach w prawie, które mają uregulować sprawę wykonywania zabiegów estetycznych przez osoby nieuprawnione.
Witamina C uważana jest za panaceum na przeziębienie. Czy rzeczywiście tak jest? O właściwościach witaminy C mówiła w Dzień Dobry TVN Justyna Lenda, dietetyk.
Sezon przeziębień rozpoczął się w najlepsze. Jak łagodzić objawy kaszlu u dziecka? Pomocne mogą być inhalacje. O tym, jak prawidłowo przeprowadzić inhalacje w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała Katarzyna Woźniak, lekarz i blogerka.
Jerzy Gawryszewski stracił wzrok ponad 70 lat temu na skutek wybuchu poniemieckiego granatu. Dzięki okulistom z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Św. Barbary w Sosnowcu odzyskał widzenie. Na czym polega zabieg, który przeszedł pacjent? Jak się dzisiaj czuje? Z panem Jerzym i docentem Dariuszem Dobrowolskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska.