Od połowy kwietnia 2020 roku mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Wielu badaczy prześciga się więc w opracowaniu maseczek, które będą najlepiej chronić nas przed koronawirusem. Na uwagę zasługuje między innymi projekt dwóch Polaków, nazwany Halloy Nano. Zobaczcie, jakie ma zalety.
Mycie rąk jest jedną z najprostszych metod walki z wirusem. Środki do dezynfekcji masowo znikają ze sklepowych półek. Okazuje się, że płyn antybakteryjny można zrobić w domu. Prostym przepisem podzieliła się w naszym studiu Martyna Grzenkowicz.
U małej Ani wykryto rzadką chorobę AADC, która uniemożliwia prawidłowy rozwój u dzieci. Dziewczynkę poddano terapii genowej, która może być nadzieją dla wielu osób. Podczas rozmowy z Dzień Dobry TVN prof. Mirosław Ząbek, wyjaśniał, na czym polega jej unikalność.
Nie od dziś wiadomo, że wysoka temperatura może sygnalizować początek choroby. Przywykliśmy do tego, że termometr powinien wskazać 36,6 st. C. A co jeśli nasza temperatura ciała jest niższa? Sprawdź, jak brzmi odpowiedź na to pytanie.
Pytań dotyczących pandemii wciąż przybywa. Wiemy już, jak wyglądają charakterystyczne objawy wirusa, jakie środki ostrożności powinniśmy zachować oraz co robić w przypadku podejrzenia o zakażenie. A co w przypadku, gdy chorobę przechodzimy bezobjawowo? Temat ten przybliżył nam dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.
W dobie koronawirusa nauczyliśmy się, że wiele rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Pokazywaliśmy już jak samemu zrobić płyn do dezynfekcji oraz szyliśmy kolorowe maseczki. A teraz przyszła pora na chusteczki dezynfekujące. Jak je wykonać? To niesamowicie proste i ekologiczne. Sposoby na ich wykonanie zdradziła nam Sylwia Majcher.
Praca zdalna podczas pandemii zaczyna przynosić konsekwencje. W czasie, który dla milionów ludzi oznacza działalność i naukę przez komputer, może dojść do masowego zjawiska pogorszenia się wzroku - alarmują włoscy okuliści. Lekarze podsumowali ponad dwa miesiące kwarantanny i oddelegowania wielu osób do zajęć online. Jednym z rezultatów jest zaostrzenie astenopii. Jakie są jej objawy?
Ciało muśnięte promieniami słońca wygląda zdrowiej, a nawet szczuplej. Marzymy o pięknej opaleniźnie, mimo że większość czasu spędzamy w domu. Jak przyśpieszyć opalanie na balkonie? Swoimi radami podzielił się z nami dermatolog Łukasz Preibisz.
Katar sienny to poważna choroba, która nie tylko jest nieprzyjemna, ale może nawet uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Jak odróżnić go od zwykłego nieżytu nosa? Wytłumaczyła nam to Magdalena Krajewska, lekarz medycyny rodzinnej.
Choroba Parkinsona to postępujące zwyrodnienie układu nerwowego, które prowadzi do zupełnej niesprawności. Jedną z metod leczenia schorzenia jest wszczepienie elektrod do głębokiej stymulacji mózgu. - Techniki tej nauczyłem się w San Francisco i udało się wdrożyć ją w kraju - powiedział prof. Mirosław Ząbek, bohater nowego serialu dokumentalnego TVN, "Neurochirurg".
Czas trwania zdrowego snu dziecka zależy od kilku czynników. Na liczbę godzin snu, których potrzebuje maluch, aby wypocząć, ma wpływ jego wiek, stan zdrowia i jakość materaca.
Maja Kapłon potrzebowała aż 5 mln zł na operację kręgosłupa w Stanach Zjednoczonych. Dzięki ludziom dobrej woli pieniądze udało się zebrać. Dziewczyna jest już po zabiegu i niedawno wróciła do domu. - Muszę przyznać, że przypadek Mai był najbardziej skomplikowany wśród tych, jakie przyszło mi leczyć - powiedział amerykański specjalista, prof. Lawrence G. Lenke.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w mieszkaniu oprócz gatunków typowo ozdobnych, ma również rośliny o właściwościach leczniczych. Warto wykorzystać je jako naturalne środki wspomagające walkę z chorobami. Zobacz, jakie rośliny doniczkowe lecznicze mogą być uprawiane w domu.
Pytań dotyczących koronawirusa wciąż przybywa. To, że pranie maseczek i prasowanie jest niezbędne, chyba wszyscy już wiemy. Pojawiają się jednak nowe informacje dotyczące zabijania wirusa falami wytwarzanymi przez mikrofalówkę. Czy są one prawdziwe? Na pytanie odpowiedział dr Paweł Grzesiowski, immunolog, ekspert ds. zakażeń.
Z powodu pandemii większość z nas pracuje i uczy się zdalnie, co jest niezwykle szkodliwe dla naszych pleców. Dowiedz się, jak zadbać o kręgosłup w czasie domowej izolacji.
Do naszych ekspertów przychodzi wiele zapytań dotyczących ochrony przed zarażeniem koronawirusem. Jedno z nich brzmi: Czy lepiej, aby jedna osoba poszła dwa razy do sklepu, czy dwie z tego samego gospodarstwa domowego raz? Oto co powiedział immunolog i ekspert ds. zakażeń, dr Paweł Grzesiowski.
W dobie koronawirusa borykamy się z wieloma niedogodnościami i uciążliwościami. Obecna sytuacja zmusza nas do pozostania w domu, gdzie niemal non stop przesiadujemy przed telewizorem lub komputerem. Dowiedz się, jak w tym trudnym czasie zadbać o swoje oczy i wzrok.
Świetnie udrażnia nos, nawilża górne drogi oddechowe i ułatwia oddychanie. Inhalacja to popularna metoda leczenia, która z powodzeniem jest stosowana od wielu lat. Szczególnie dobrze sprawdza się u najmłodszych. Jak poprawnie inhalować dziecko i jakich błędów unikać - wyjaśniała dr Monika Działowska.
W czasie, gdy wszyscy siedzimy w domu i nie mamy możliwości korzystać z pierwszych wiosennych promieni słonecznych pojawiających się za oknem, warto pomyśleć o uzupełnieniu niedoborów witaminy D. Kiedy ją suplementować, czy podawać dziecku i jak sprawdzić, czy faktycznie nam jej brakuje? Na wszystkie pytania widzów odpowiedziała Magdalena Krajewska, lekarz medycyny rodzinnej.
W trosce o pacjentów, wszystkie terapie i procedury związane z leczeniem niepłodności zostały wstrzymane i odłożone na bezpieczniejszy czas. Wiele par przeżywa z tego względu frustrację i czeka na moment, w którym będą mogli podjąć starania o dziecko. O tym, jak wygląda aktualnie leczenie niepłodności oraz kiedy procedury zostaną uruchomione, porozmawialiśmy z dr n. med. Piotrem Marianowskim.
Każdego roku około 600 osób zapada w śpiączkę, z czego 150 to dzieci. Dzięki Ewie Błaszczyk i klinice Budzik wielu najmłodszym udało się już pomóc. Prezes Fundacji "Akogo?" w planach ma otworzenie kolejnej kliniki, tym razem przeznaczonej dla dorosłych. Niestety plany pokrzyżowała rozprzestrzeniająca się pandemia. Jak Ewa Błaszczyk i jej córka radzą sobie w tym trudnym czasie?
Które wielkanocne dania możemy jeść bez wyrzutów sumienia, a których się wystrzegać, jeśli nie chcemy przytyć? Wystarczy zwracać uwagę na dodatki i miarkować ilość spożywanych potraw. O tym, jak świętować, aby nie żałować mówiła nam dietetyk Ula Somow.
Żyjemy w czasach, kiedy chcemy jak najszybciej osiągnąć pewne efekty. W przypadku bólu głowy sięgamy po tabletki, a gdy szukamy rano energii, wypijamy kawę. Tymczasem poprzez ucisk jesteśmy w stanie pobudzić organizm do regeneracji czy poprawić samopoczucie. To jedno z założeń refleksologii. Więcej na jej temat opowiedziała Aneta Jagielińska-Latoszek.
Panująca pandemia koronawirusa gra obecnie pierwsze skrzypce we wszelkich przekazach. Trzeba też jednak pamiętać o tym, w jak ciężkiej sytuacji znajdują się pacjenci z chorobami nowotworowymi. Wśród nich jest chociażby Anna Puślecka, która mimo wszystko stara się wspierać innych onkopacjentów. Zorganizowała nawet cykl rozmów ze specjalistami na swoim Instagramie.
Wszystkie raporty medyczne podkreślają, że ryzyko zachorowania i cięższego przebiegu COVID-19 znacznie podnoszą „choroby współistniejące”. W Polsce niemal u wszystkich osób zmarłych potwierdzono występowanie dolegliwości, które osłabiają układ odpornościowy. W programie rozmawialiśmy o tym, jakie choroby sprzyjają zakażaniu się koronawirusem i dlaczego.
Uważa się, że kobieta powinna rzucić palenie, jeśli stara się o dziecko lub w momencie, gdy dowie się o ciąży. Palenie podczas karmienia piersią także jest niewskazane, na szczęście jeszcze nie jest za późno na pozbycie się nałogu.
Alkoholowy zespół abstynencyjny najczęściej pojawia się w sytuacji, gdy człowiek przez długi czas przyjmował duże ilości alkoholu i nagle przestał lub znacząco ograniczył dzienne spożycie. W niektórych przypadkach objawy są niegroźne, lecz powodują duży dyskomfort. W skrajnych sytuacjach zespół odstawienny może stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.
Nadwrażliwość słuchowa jest rzadko spotykaną chorobą, jednak dla osób nią dotkniętych codzienność bywa koszmarem. To, co dla innych jest zwykłym odgłosem, na który nawet nie zwracają uwagi, dla kogoś z tym zaburzeniem staje się drażniące lub sprawia mu ból.
- Teściowa podstawiała jedzenie pod drzwi, myliśmy wszystko specjalnymi chusteczkami, wychodziliśmy tylko tam gdzie nie było ludzi - powiedział Glenn O'Neill, który wraz z żoną dobrowolnie poddał się prawie dwuletniej kwarantannie. Para zrobiła to ze względu na chorobę córki. Czy mieli chwile zwątpienia? Jak przetrwać izolację?
W ostatnim czasie żele bakteryjne, rękawiczki i maseczki ochronne stały się częścią naszej codzienności. O ile zabezpieczanie rąk nie stanowi dla większości z nas problemu, o tyle twarzy już tak. Znacząca część osób nie używa maseczek ochronnych w sposób prawidłowy. Dowiedz się, jakie maseczki są dostępne na rynku, jakich należy ich używać i jak się ich pozbyć.