Prawie 180,5 tys. przypadków ospy wietrznej zarejestrowano w ubiegłym roku w Polsce. To o jedną piątą więcej, niż rok wcześniej. Takie alarmujące dane podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.
Coraz więcej osób ulega nałogom. Narkotyki, alkohol i dopalacze bezlitośnie niszczą ludzkie życie. Bezradne patrzenie, jak nałóg powoli zabija bliską nam osobę, jest nie do zniesienia. Jak pomóc uzależnionemu?
W Wielkiej Brytanii rekordy popularności w internecie bije test, który ma określać wiek naszego serca, a tym samym oceniać ryzyko zawału czy udaru oraz prognozować długość życia. Na podstawie otrzymanych wyników, angielscy lekarze doszli do wniosku, że serca osób biorących udział w badaniu są za stare. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kardiologa, Piotra Gryglasa, aby zapytać, jakie czynniki negatywnie wpływają na kondycję tego organu.
Maksymalna waga nastoletniego Norberta wynosiła prawie 150 kilogramów. Z powodu otyłości chłopak musiał mierzyć się z nieprzyjemnymi zaczepkami rówieśników i problemami zdrowotnymi. Lekarze z Katowic przeprowadzili u niego operację bariatryczną, po której w 11 miesięcy schudł 55 kilogramów. W Dzień Dobry TVN usłyszeliśmy również historię najmłodszej pacjentki Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, która przeszła operację bariatryczną i schudła 26 kg.
Piotr Kimla stworzył piktogramy dla głuchych. Karta zawiera opis najczęstszych chorób, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. O szczegółach swojego projektu Piotr opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
10-letnia Maja zmaga się z łysieniem plackowatym. W wyniku choroby, w zaledwie kilka miesięcy straciła wszystkie włosy na całym ciele. Dziewczynka marzy o peruce z naturalnych włosów. Dziś o chorobie i jej skutkach rozmawiali w studiu Dzień Dobry TVN: trycholog, Magdalena Szymczak oraz pacjentka, Aleksandra Romańska.
Migrena to silny i uciążliwy ból głowy, który niekiedy uniemożliwia codziennie funkcjonowanie. W Polsce cierpi na nią aż 3 miliony osób. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Adama Górkę specjalistę od neurostymulacji. Na czym polega ta metoda leczenia migreny?
Początek roku to czas zmian i nowych postanowień. Jak się okazuje, najwięcej problemów sprawia nam odchudzanie lub zmiana nawyków żywieniowych. Jak wytrwać na diecie i się nie poddać? Na czym polega metoda małych kroków? Zapytaliśmy o to psychodietetyk Małgorzatę Talagę-Dumę oraz Jolantę Trzcińską, która schudła 25 kg.
Piotr Protasewicki stracił dużą część zębów podczas wypadku w kopalni, do którego doszło 25 lat temu. Dzięki metamorfozie, której dokonali specjaliści z Malo Clinic, znów może się cieszyć pięknym uśmiechem. Nowy casting odbędzie się między 13 a 19 stycznia 2020 roku.
Uzależnienie od cukru to jedna z najpopularniejszych form nałogu, równie silna jak uzależnienie od alkoholu czy papierosów. Jak przestać jeść słodycze, skoro podczas ich spożywania wydzielają się hormony szczęścia, przyczyniające się do pogłębiania uzależnienia?
Historia Alicji Sztygowskiej jest bardzo motywująca. Choć kobieta choruje na padaczkę od 15 lat, pokazuje, że z epilepsją można aktywnie żyć, wychowywać dziecko i cały czas iść do przodu.
Zespół lekarzy z dziecięcego szpitala w Olsztynie dokonał pionierskiej operacji dystrakcji czaszki u 8-letniej dziewczynki. To pierwsza taka operacja u dziecka w Polsce i druga w Europie! Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościł profesor Dawid Larysz, który opowiedział o zabiegu.
Według obiegowej opinii mróz niszczy wszystkie zarazki. Okazuje się, że jest to mit. Brak mrozu zimą wcale nie oznacza, że zachorowań na grypę będzie więcej. Wręcz przeciwnie – w Warszawie jest ich mniej. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Grzesiowskiego.
- Mam nadzieję, że tak jak Magda Gessler ma Kuchenne rewolucje, tak samo będzie można przeprowadzić biurowe rewolucje i umożliwić wszystkim pracę na stająco – proponuje Dominik Kępczyński, specjalista ds. BHP. W studiu Dzień Dobry TVN sprawdzaliśmy czy lepiej stać czy siedzieć podczas pracy. Zobacz nasze wideo, zanim poprosisz pracodawcę o nowe, regulowane biurko.
Rozpoznanie pierwszych objawów zaburzeń odżywiania zarówno u dzieci, jak i nastolatków nie jest łatwe. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościła psychodietetyk Magdalena Błaszczyk, która wytłumaczyła, kiedy w głowie rodziców powinna zapalić się czerwona lampka.
Obecnie coraz więcej osób chce samodzielnie monitorować swój stan zdrowia, a domowe testy diagnostyczne im to umożliwiają. Sprawdź, co możesz zbadać w domowym zaciszu. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy farmaceutkę Paulinę Front.
Do Świąt Bożego Narodzenia pozostał już zaledwie tydzień. Podczas tych kilku ostatnich dni robimy mnóstwo zakupów. Jak nosić ciężkie torby z zakupami, by oszczędzić kręgosłup? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy fizjoterapeutę Łukasza Kłosa.
Gips kratkowany jakim jest ORTOCAST jest nowym rodzajem usztywnienia. Jest ono równie skuteczne co tradycyjny gips. Co najważniejsze, sprawia on, że komfort leczenia pacjenta jest o wiele większy - powiedziała w Dzień Dobry TVN Karina Prączko - ortopeda. Jakie jeszcze są zalety tego rozwiązania?
Zapobieganie cukrzycy opiera się na prowadzeniu zdrowego stylu życia. Ważne jest stosowanie się do zasad racjonalnego żywienia: jedzenie dużej ilości warzyw i owoców, spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz chudych mięs.
Kobiety coraz chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. W pierwszej kolejności należy sprawdzić gabinet, do którego się wybieramy oraz substancje, które stosuje u nas lekarz. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy dr Marcina Ambroziaka i Joannę Ambroziak.
Okres jesienno-zimowy sprzyja zachorowaniom na grypę. Objawy grypy są bardzo uciążliwe i zmuszają do spędzenia kilku dni w łóżku. A czym się różni grypa od przeziębienia? Czy powinniśmy zbijać gorączkę gdy się pojawi? O gorączce i grypie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z pediatrą i immunologiem Pawłem Grzesiowskim.
Gazy i wzdęcia są dolegliwością na którą cierpi od czasu do czasu każdy z nas. Jakie są przyczyny ich powstawania? Czy istnieje dieta przeciwdziałająca gazom i wzdęciom? O tym w Dzień Dobry TVN mówili propagatorzy zdrowego stylu życia Karolina Szaciłło i Maciej Szaciłło.
Jedzenie skórki od banana korzystnie wpływa na nasz organizm - badania na ten temat przeprowadziła dietetyk Susie Burrell. Jakie właściwości mają inne owoce tropikalne? Wiele z nich swoim wyglądem odstrasza, inne zaś wyglądają na tyle smakowicie, że nie sposób im się oprzeć. Owoce tropikalne to dla jednych zagadka, dla innych kulinarna inspiracja, a dla jeszcze innych prawdziwe wyzwanie czy rarytas.
Istnieje takie powiedzenie, że kiedy mężczyzna choruje to walczy o życie. Okazuje się, że panowie faktycznie inaczej przechodzą chorobę niż kobiety! Zostało to naukowo potwierdzone. Szczegóły wyjaśnił nam pediatra Łukasz Durajski.
Zapalenie pęcherza to poważny stan zapalny, któremu można zapobiegać. Dotyka szczególnie kobiet zażywających tabletki antykoncepcyjne i po menopauzie. Jakie są domowe sposoby na zapalenie pęcherza moczowego?
Kiedy skoki ciśnienia są groźnie dla zdrowia człowieka? O tym dziś w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Piotr Gryglas, kardiolog, internista.
Czym jest nadwrażliwe jelito i jak je leczyć? Dietetyk Jakub Mauricz w przypadku IBS rekomenduje m.in. odstawienie pszenicy i cukrów mlecznych. Czym zastąpić gluten? W takim przypadku warto wprowadzić do diety płatki, które wyprodukowane są ze zbóż naturalnie bezglutenowych: owsiane, kukurydziane i jaglane. Do bezglutenowych płatków zaliczamy również sojowe i lniane, ryżowe, gryczane, a także coraz bardziej popularne płatki z amarantusa. Płatki bez zawartości glutenu mogą być spożywane przez osoby chore na celiakię lub nietolerancję glutenu. Stanowią także wartościowy składnik różnego rodzaju diet.
Krzysztof Mrozek zachorował na nowotwór serca. Konieczna była natychmiastowa operacja. Zabieg był wyjątkowy, ponieważ wycięcia raka dokonano nie w klatce piersiowej, ale po wyjęciu serca z ciała pacjenta. Jak czuje się mężczyzna? Spotkał się z nim reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger. W studiu gościliśmy natomiast kardiologa prof. dr hab. n. med. Michała Zakliczyńskiego ze szpitala, w którym wykonano operację.
Są różne sposoby na rozładowanie napięcia i wyciszenie nerwów. Aktywność fizyczna, naturalne metody relaksacji, odpoczynek, sen, ale pomocne mogą być także rozmaite leki i substancje ziołowe. Jakie są najskuteczniejsze sposoby na uspokojenie?
1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Magdę i Tomka, którzy od lat są nosicielami wirusa HIV. Jak oceniają świadomość Polaków dotyczącą HIV? Z jakimi reakcjami się spotykają? Czym różni się HIV od AIDS?