Co może nam powiedzieć morfologia krwi?
Morfologia krwi obwodowej to podstawowe badanie, które odzwierciedla ogólną kondycję organizmu. Powinno być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki zdrowotnej.
Zobacz także: Morfologia – podstawowe badanie krwi: normy i interpretacja wyników
Odbiegające od normy wyniki mogą wskazywać na stany chorobowe (...) Wynik zawsze daje nam w nawiasach wartość prawidłową "od-do". Pamiętajmy, że norma jest pojęciem statystycznym, a nie biologicznym - podkreśla prof. Zbigniew Gaciong.
Jakie stany chorobowe wskaże badanie krwi?
- Hormony – wynik TSH - oznaczenie stężenia hormonu tyreotropowego TSH pozwala wykryć zaburzenia czynności tarczycy
- Próby wątrobowe - mają na celu ocenę enzymów wątrobowych i bilirubiny. Wyniki pomagają w diagnozowaniu chorób wątroby i dróg żółciowych, a także w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego oraz zawału serca
- OB (odczyn Biernackiego) – jest miarą szybkości opadania krwinek czerwonych w osoczu w jednostce czasu. Pozwala na wykrywanie i monitorowanie przewlekłych stanów zapalnych organizmu, związanych ze zmianami stężenia białek we krwi
- Lipidogram - badanie przeprowadzane jest w celu oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, takich jak: choroba wieńcowa, zawał serca, udar mózgu i miażdżyca zarostowa tętnic kończyn dolnych. Powinny je wykonywać osoby z wysokim poziomem cholesterolu całkowitego i współistniejącymi czynnikami ryzyka miażdżycy (palenie, nadciśnienie, obciążenie rodzinne)
- - badanie służy diagnostyce równowagi wodno-elektrolitowej i zaburzeń równowagi kwasowo-zasadowej
- – badanie przydatne w przebiegu zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej, w tym chorób metabolicznych tkanki kostnej
Zobacz też
- Grupy krwi – rodzaje, badania, dziedziczenie
- Pediatra apeluje: Rodzice podają dzieciom za dużo suplementów diety
podziel się: