Suplementy na odporność, na lepszy apetyt, koncentrację czy sen. Rodzice bardzo często podają swoim dzieciom wiele suplementów diety. Niestety ich nadmiar może przynieść zupełnie odwrotny efekt. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy pediatrę Łukasza Durajskiego.
Dzieci na suplementach
Najczęściej podawanymi suplementami są preparaty wielowitaminowe najczęściej opakowane w lubiane przez dzieci żelki. Zawierają one najczęściej witaminę C, witaminy z grupy B, czasami witaminę D, cynk.
Rodzice podając dziecku preparaty witaminowe wychodzą z założenia, że suplementy pokryją ewentualne niedobory dziecka. Jak apeluje nasz ekspert, jest to bardzo złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ nie ma konieczności profilaktycznego suplementowania witamin i składników mineralnych.
Najlepszymi suplementami są warzywa i zbilansowana dieta.
Organizm najlepiej wchłania witaminy i składniki mineralne, które są dostarczane z dietą. Ich przedawkowanie jest niemożliwe.
Kiedy suplementy?
Jak zaznaczył Łukasz Durajski suplementy najlepiej podawać po medycznym wskazaniu.
Jeśli mamy zlecone badanie krwi dziecka, to dopiero po omówieniu wyników można skupić się na doborze suplementu.
Należy pamiętać, że branie zbyt wielu suplementów jest szkodliwe. Przedawkowanie witamin może doprowadzić do hiperwitaminozy.
Organizm musi nagle sobie radzić z nadmierną ilością substancji, która w nadmiernej ilości jest toksyczna. Wątroba musi to metabolizować, będzie to miało negatywny wpływ układ krwionośny oraz mózg. Może to w przyszłości skutkować problemami kardiologicznymi oraz metabolicznymi.
-apeluje Łukasz Durajski.
Zobacz też:
- Twoje dziecko często choruje? Zgodnie z prawem przysługuje Ci aż 60 dni zasiłku
- Jak powinno siedzieć twoje dziecko? Ekspert: "Siad ma być aktywny"
- Dzieci jedzą za dużo cukru! Jak przekonać je do zieleniny?
Autor: Magdalena Gudowska
Źródło zdjęcia głównego: OJO Images RF