Maja Dąbska od kilku miesięcy zmaga się z łysieniem plackowatym, w wyniku którego straciła swoje piękne i długie pukle. Od kilku dni cieszy się z wymarzonej peruki. Jej wykonanie było możliwe dzięki pomocy wielu ludzi, którzy przekazali dziewczynce swoje włosy. O tym, jak zmieniło się życie Mai, dziewczynka i jej mama opowiedziały w naszym studiu.
Nikt nie lubi, kiedy jest mu za gorąco. Ani latem, ani zimą nie chcemy się pocić. I słusznie, bo przegrzanie organizmu bywa bardzo niebezpieczne. Mimo to zakładamy na siebie i swoje pociechy wiele warstw ubrań. Dlaczego nie powinniśmy się przegrzewać? Dlaczego zimno korzystnie wpływa na nasz organizm? O to pytaliśmy dr. Michała Sutkowskiego.
Na podstawie miesiąca urodzenia można wskazać, do jakich chorób mamy predyspozycje oraz, czy obciążenie ryzykiem chorób jest duże czy nie - tak twierdzą naukowcy. O komentarz do badań poprosiliśmy dziennikarza naukowego, Jana Stradowskiego.
Z Polską służbą zdrowia nasz tylko złe skojarzenia? A może na myśl o lekarzach i szpitalu zalewa cię fala ciepłych uczuć? Bez względu na swoje doświadczenia dołącz do akcji #HistoriaNaZadrowie i pomóż innym!
Z twarzy daje się odczytać nie tylko emocje, ale podobno także symptomy, które mogą świadczyć o ewentualnych zaburzeniach pracy organizmu. Na przykład suchość skóry twarzy może być wynikiem stanu zapalnego żołądka lub problemów z krążeniem krwi. - Jeśli chcemy zawęzić diagnozę musimy iść do lekarza - powiedział terapeuta medycyny chińskiej, Rafał Becker.
Spowalnia proces starzenia, zwiększa wydolność fizyczną organizmu oraz zdolność do zapamiętywania - to tylko niektóre zalety terapii tlenowej w komorze normobarycznej. Jak działa to urządzenie? Kto może z niego korzystać?
Masaż odstresuje, rozluźni mięśnie, ale też przyniesie ulgę w bólu. Kiedy warto się na niego zdecydować? Czy można wykonać go samemu? Spytaliśmy o to terapeutkę Annę Olech.
Z polityki do octu. Była ambasador i była konsul obecnie warzy „octy żywe”. Czym są? Skąd ta pasja? Jak w naturalny sposób wzmocnić swoją odporność? O tym Urszula Gacek opowiedziała w naszym studiu.
Masz problemy ze snem i zawsze, kiedy nadchodzi czas wyciszenia, czujesz, że rozpiera cię energia? Być może to kwestia napoju, który spożywasz. Zobacz, co warto pić przed snem, aby się wyciszyć i zrelaksować. Złote rady dała nam dzisiaj Agnieszka Cegielska.
Kardiochirurdzy z Łodzi uratowali życie ośmioletniego Alana, który urodził się bez lewej komory serca. Jako pierwsi w Polsce przeprowadzili niezwykle trudny zabieg cewnikowania z udrożnieniem żyły bezimiennej. - Dziękuję lekarzom, że mi go uratowali - powiedziała wzruszona mama chłopca.
Synestezja to zdolność do nietypowego odbioru rzeczywistości za pośrednictwem zmysłów, np. dana osoba może widzieć dźwięki lub czuć kolory. Nasi goście mają różne rodzaje synestezji: Kuba Mikurda widzi kolory liter, cyfr i dni tygodnia, a Marika Kuźmicz widzi kolory dźwięków. Jak wygląda ich świat na co dzień?
Osoby z wadą wzroku mogą korygować ostrość widzenia przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Jakie zalety mają te ostatnie? Jak się zakłada soczewki kontaktowe i jakie są przeciwwskazania do ich noszenia? Oto kilka porad eksperta.
Na ból pleców uskarża się coraz więcej osób. W większości przypadków jest to związane z siedzącym trybem życia (w pracy spędzamy zwykle osiem godzin dziennie) i brakiem ruchu. Jakie proste ćwiczenia wykonywać, by unikać uszkodzenia kręgosłupa? Zapytaliśmy o to trenerkę Katarzynę Bigos.
Zespół MRHK to choroba genetyczna, z którą w Polsce rodzi się około 40 dziewczynek rocznie. Z jej powodu nie będą one mogły w przyszłości odbywać stosunków pochwowych oraz zajść w ciążę i urodzić dziecka. - Klasyczny zespół MRHK to brak macicy, niedorozwój jajowodów i szczątkowa pochwa - wyjaśniła ginekolog i endokrynolog, Kornelia Zaręba.
Mimo że sezonowa grypa jest często bagatelizowana, stanowi bardzo poważne zagrożenie. Niewielki odsetek osób zaszczepionych przeciw wirusowi przyczynia się do wzrostu liczby zachorowań i częstszego występowania powikłań. Pół miliona Polaków zapadło w tym roku na grypę, 10 osób zmarło. Jak rozpoznać, że nasze objawy to nie jest zwykłe przeziębienie?
Z obserwacji chirurgów plastycznych wynika, że nos jest jednym z głównych powodów kompleksów. - Rocznie wykonuję około trzystu takich operacji - powiedział dr Marek Szczyt. Co jeszcze korygujemy w klinikach urody? Do jakiego zabiegu przyznała się Gosia Ohme?
Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów w Polsce. Diagnozę, która zmieniła ich życie usłyszały kilka lat temu Wioletta Liberadzka i Innocenta Dźwierzyńska. O swoich doświadczeniach w leczeniu oraz stereotypach dotyczących choroby nowotworowej opowiedziały w naszym studiu.
Nawet co trzeci człowiek ma szumy w uszach. Dla 5 procent ten dźwięk jest naprawdę uciążliwy. Do tej grupy należał Łukasz Szelestowski, któremu pomogła sterydoterapia. Co może być przyczyną problemów ze słuchem?
Zimna woda zdrowia doda - mówi polskie przysłowie. Kąpiele w lodowatej wodzie od wieków uważane są świetną metodę walki z wieloma schorzeniami. Wiedzą o tym entuzjaści morsowania, których z roku na rok systematycznie przybywa. Jakiś czas temu w ich szeregi wstąpiła pani Krystyna Galara. Ma 93 lata i jest najstarszą morsującą „foczką”.
Morfologia krwi to tanie i niezwykle ważne badanie, które każdy z nas powinien wykonać przynajmniej raz w roku. Pozwala wykryć wiele schorzeń już na wczesnym etapie. Co mówią wyniki badania krwi i jak się do niego przygotować - wyjaśnił prof. Zbigniew Gaciong, internista.
Bohaterowie naszego materiału przeszli bardzo długą drogę zanim dowiedzieli się, jaka jest przyczyna problemów ich syna. FAS to choroba trudna do zdiagnozowania. Cierpiącym na nią dzieciom nie przysługuje żadna pomoc i terapia. Nasi goście postanowili zmierzyć się z nią sami, a dziś pomagają innym rodzinom.
Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą przyczyniać się do zatrzymania miesiączki. Ich źródłem może być stres, niewłaściwa dieta albo ciąża. Dowiedz się, w jakich sytuacjach niezbędna jest wizyta u lekarza.
Kiedy zasypiam, zaciskam zęby i trzymam w takim szczękościsku - przyznał Filip Chajzer. Okazuje się, że z tym problemem zmaga się coraz więcej osób. W nocy organizm odreagowuje permanentny stres i przemęczenie, dlatego zaczynamy zgrzytać. Co nam może przynieść ulgę? Zapytaliśmy o to stomatolog Małgorzatę Leśniak.
Pomaga usunąć nagromadzony w ciele stres i łagodnie wprowadza w pogodny nastrój. To tylko część zalet masażu dźwiękiem mis tybetańskich i gongów. Pradawna technika relaksacyjna ma coraz więcej zwolenników. Dowiedz się, na czym polega masaż dźwiękiem.
Poznawanie świata za pomocą zmysłów jest kluczowe w rozwoju małego człowieka. W ten sposób dziecko rozwija mózg. Dlatego właśnie coraz więcej bawialni oferuje zajęcia sensoryczne. Maluchom z problemami pomoc mogą dać kołdry terapeutyczne. O ich zastosowaniu opowiedział gość Dzień Dobry TVN, fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.
Aż 1048 hektopaskali wskazywały wczoraj barometry w niektórych częściach naszego kraju. To niewiele mniej niż w 1977 roku, kiedy padł polski rekord (1054 hPa). "Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat" - podkreślił w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Skąd się bierze? Jak wpływa na nasze zdrowie? Zapytaliśmy o to synoptyka i lekarza.
Kamica to choroba układu moczowego powstająca w wyniku odkładania się tzw. złogów. Jej atak wiąże się najczęściej z silnymi dolegliwościami. - Nie ma większego bólu, jaki może przeżyć mężczyzna - potwierdził lekarz, Michał Swolkień. Jakie są powody powstawania kamieni w układzie moczowym? Jak można leczyć kamicę?
Katar to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Przez zatkany nos nie możemy oddychać, a ulubione potrawy niemal całkowicie tracą zapach i smak. Skąd w ogóle bierze się katar i jak skutecznie się go pozbyć?
Co piąty pacjent, u którego stwierdzono depresję lub zaburzenia lękowe, tak naprawdę ma za mało witaminy B12. Co robić, aby nie doprowadzić do jej braków w organizmie? Czy można ją przedawkować?
Gabriel Rucki to nastolatek, który z powodu zespołu Pradera-Williego odczuwa nieustający głód. - Pierwszy szok przeżyłam na wakacjach, gdy zobaczyłam, jak wybiera jedzenie z kosza na śmieci - powiedziała jego mama. Aby uchronić syna przed otyłością, rodzice musieli przeorganizować mu życie.