Zimna woda zdrowia doda - mówi polskie przysłowie. Kąpiele w lodowatej wodzie od wieków uważane są świetną metodę walki z wieloma schorzeniami. Wiedzą o tym entuzjaści morsowania, których z roku na rok systematycznie przybywa. Jakiś czas temu w ich szeregi wstąpiła pani Krystyna Galara. Ma 93 lata i jest najstarszą morsującą „foczką”.
Morfologia krwi to tanie i niezwykle ważne badanie, które każdy z nas powinien wykonać przynajmniej raz w roku. Pozwala wykryć wiele schorzeń już na wczesnym etapie. Co mówią wyniki badania krwi i jak się do niego przygotować - wyjaśnił prof. Zbigniew Gaciong, internista.
Bohaterowie naszego materiału przeszli bardzo długą drogę zanim dowiedzieli się, jaka jest przyczyna problemów ich syna. FAS to choroba trudna do zdiagnozowania. Cierpiącym na nią dzieciom nie przysługuje żadna pomoc i terapia. Nasi goście postanowili zmierzyć się z nią sami, a dziś pomagają innym rodzinom.
Zaburzenia równowagi hormonalnej mogą przyczyniać się do zatrzymania miesiączki. Ich źródłem może być stres, niewłaściwa dieta albo ciąża. Dowiedz się, w jakich sytuacjach niezbędna jest wizyta u lekarza.
Kiedy zasypiam, zaciskam zęby i trzymam w takim szczękościsku - przyznał Filip Chajzer. Okazuje się, że z tym problemem zmaga się coraz więcej osób. W nocy organizm odreagowuje permanentny stres i przemęczenie, dlatego zaczynamy zgrzytać. Co nam może przynieść ulgę? Zapytaliśmy o to stomatolog Małgorzatę Leśniak.
Pomaga usunąć nagromadzony w ciele stres i łagodnie wprowadza w pogodny nastrój. To tylko część zalet masażu dźwiękiem mis tybetańskich i gongów. Pradawna technika relaksacyjna ma coraz więcej zwolenników. Dowiedz się, na czym polega masaż dźwiękiem.
Poznawanie świata za pomocą zmysłów jest kluczowe w rozwoju małego człowieka. W ten sposób dziecko rozwija mózg. Dlatego właśnie coraz więcej bawialni oferuje zajęcia sensoryczne. Maluchom z problemami pomoc mogą dać kołdry terapeutyczne. O ich zastosowaniu opowiedział gość Dzień Dobry TVN, fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski.
Aż 1048 hektopaskali wskazywały wczoraj barometry w niektórych częściach naszego kraju. To niewiele mniej niż w 1977 roku, kiedy padł polski rekord (1054 hPa). "Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat" - podkreślił w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Skąd się bierze? Jak wpływa na nasze zdrowie? Zapytaliśmy o to synoptyka i lekarza.
Kamica to choroba układu moczowego powstająca w wyniku odkładania się tzw. złogów. Jej atak wiąże się najczęściej z silnymi dolegliwościami. - Nie ma większego bólu, jaki może przeżyć mężczyzna - potwierdził lekarz, Michał Swolkień. Jakie są powody powstawania kamieni w układzie moczowym? Jak można leczyć kamicę?
Katar to dolegliwość, która potrafi mocno uprzykrzyć życie. Przez zatkany nos nie możemy oddychać, a ulubione potrawy niemal całkowicie tracą zapach i smak. Skąd w ogóle bierze się katar i jak skutecznie się go pozbyć?
Co piąty pacjent, u którego stwierdzono depresję lub zaburzenia lękowe, tak naprawdę ma za mało witaminy B12. Co robić, aby nie doprowadzić do jej braków w organizmie? Czy można ją przedawkować?
Gabriel Rucki to nastolatek, który z powodu zespołu Pradera-Williego odczuwa nieustający głód. - Pierwszy szok przeżyłam na wakacjach, gdy zobaczyłam, jak wybiera jedzenie z kosza na śmieci - powiedziała jego mama. Aby uchronić syna przed otyłością, rodzice musieli przeorganizować mu życie.
Prawie 180,5 tys. przypadków ospy wietrznej zarejestrowano w ubiegłym roku w Polsce. To o jedną piątą więcej, niż rok wcześniej. Takie alarmujące dane podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.
Coraz więcej osób ulega nałogom. Narkotyki, alkohol i dopalacze bezlitośnie niszczą ludzkie życie. Bezradne patrzenie, jak nałóg powoli zabija bliską nam osobę, jest nie do zniesienia. Jak pomóc uzależnionemu?
W Wielkiej Brytanii rekordy popularności w internecie bije test, który ma określać wiek naszego serca, a tym samym oceniać ryzyko zawału czy udaru oraz prognozować długość życia. Na podstawie otrzymanych wyników, angielscy lekarze doszli do wniosku, że serca osób biorących udział w badaniu są za stare. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kardiologa, Piotra Gryglasa, aby zapytać, jakie czynniki negatywnie wpływają na kondycję tego organu.
Maksymalna waga nastoletniego Norberta wynosiła prawie 150 kilogramów. Z powodu otyłości chłopak musiał mierzyć się z nieprzyjemnymi zaczepkami rówieśników i problemami zdrowotnymi. Lekarze z Katowic przeprowadzili u niego operację bariatryczną, po której w 11 miesięcy schudł 55 kilogramów. W Dzień Dobry TVN usłyszeliśmy również historię najmłodszej pacjentki Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, która przeszła operację bariatryczną i schudła 26 kg.
Piotr Kimla stworzył piktogramy dla głuchych. Karta zawiera opis najczęstszych chorób, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. O szczegółach swojego projektu Piotr opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN.
10-letnia Maja zmaga się z łysieniem plackowatym. W wyniku choroby, w zaledwie kilka miesięcy straciła wszystkie włosy na całym ciele. Dziewczynka marzy o peruce z naturalnych włosów. Dziś o chorobie i jej skutkach rozmawiali w studiu Dzień Dobry TVN: trycholog, Magdalena Szymczak oraz pacjentka, Aleksandra Romańska.
Migrena to silny i uciążliwy ból głowy, który niekiedy uniemożliwia codziennie funkcjonowanie. W Polsce cierpi na nią aż 3 miliony osób. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. Adama Górkę specjalistę od neurostymulacji. Na czym polega ta metoda leczenia migreny?
Początek roku to czas zmian i nowych postanowień. Jak się okazuje, najwięcej problemów sprawia nam odchudzanie lub zmiana nawyków żywieniowych. Jak wytrwać na diecie i się nie poddać? Na czym polega metoda małych kroków? Zapytaliśmy o to psychodietetyk Małgorzatę Talagę-Dumę oraz Jolantę Trzcińską, która schudła 25 kg.
Piotr Protasewicki stracił dużą część zębów podczas wypadku w kopalni, do którego doszło 25 lat temu. Dzięki metamorfozie, której dokonali specjaliści z Malo Clinic, znów może się cieszyć pięknym uśmiechem. Nowy casting odbędzie się między 13 a 19 stycznia 2020 roku.
Uzależnienie od cukru to jedna z najpopularniejszych form nałogu, równie silna jak uzależnienie od alkoholu czy papierosów. Jak przestać jeść słodycze, skoro podczas ich spożywania wydzielają się hormony szczęścia, przyczyniające się do pogłębiania uzależnienia?
Historia Alicji Sztygowskiej jest bardzo motywująca. Choć kobieta choruje na padaczkę od 15 lat, pokazuje, że z epilepsją można aktywnie żyć, wychowywać dziecko i cały czas iść do przodu.
Zespół lekarzy z dziecięcego szpitala w Olsztynie dokonał pionierskiej operacji dystrakcji czaszki u 8-letniej dziewczynki. To pierwsza taka operacja u dziecka w Polsce i druga w Europie! Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościł profesor Dawid Larysz, który opowiedział o zabiegu.
Według obiegowej opinii mróz niszczy wszystkie zarazki. Okazuje się, że jest to mit. Brak mrozu zimą wcale nie oznacza, że zachorowań na grypę będzie więcej. Wręcz przeciwnie – w Warszawie jest ich mniej. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Pawła Grzesiowskiego.
- Mam nadzieję, że tak jak Magda Gessler ma Kuchenne rewolucje, tak samo będzie można przeprowadzić biurowe rewolucje i umożliwić wszystkim pracę na stająco – proponuje Dominik Kępczyński, specjalista ds. BHP. W studiu Dzień Dobry TVN sprawdzaliśmy czy lepiej stać czy siedzieć podczas pracy. Zobacz nasze wideo, zanim poprosisz pracodawcę o nowe, regulowane biurko.
Rozpoznanie pierwszych objawów zaburzeń odżywiania zarówno u dzieci, jak i nastolatków nie jest łatwe. Dziś w studiu Dzień Dobry TVN gościła psychodietetyk Magdalena Błaszczyk, która wytłumaczyła, kiedy w głowie rodziców powinna zapalić się czerwona lampka.
Obecnie coraz więcej osób chce samodzielnie monitorować swój stan zdrowia, a domowe testy diagnostyczne im to umożliwiają. Sprawdź, co możesz zbadać w domowym zaciszu. W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy farmaceutkę Paulinę Front.
Do Świąt Bożego Narodzenia pozostał już zaledwie tydzień. Podczas tych kilku ostatnich dni robimy mnóstwo zakupów. Jak nosić ciężkie torby z zakupami, by oszczędzić kręgosłup? W studiu Dzień dobry TVN gościliśmy fizjoterapeutę Łukasza Kłosa.
Gips kratkowany jakim jest ORTOCAST jest nowym rodzajem usztywnienia. Jest ono równie skuteczne co tradycyjny gips. Co najważniejsze, sprawia on, że komfort leczenia pacjenta jest o wiele większy - powiedziała w Dzień Dobry TVN Karina Prączko - ortopeda. Jakie jeszcze są zalety tego rozwiązania?