Koronawirus może wywoływać problemy z oddychaniem, warto więc wiedzieć, jak sobie pomóc w takiej sytuacji. O dobroczynnym wpływie dmuchawek opowiedział nam dr n. med. Maciej Jędrzejko.
Magda Glińska to instruktorka tańca, u której zdiagnozowano zakażenie koronawirusem. 15 marca na swoim profilu społecznościowym przekazała, że jest potwierdzonym przypadkiem, ale ze względu na dobry stan zdrowia hospitalizację przejdzie w domu. Teraz charakterystyczne dla koronawirusa objawy ustąpiły, a Magda czuje się już bardzo dobrze i czeka na test. Nam opowiedziała o tym, jak znosiła ostatnie dwa tygodnie.
Od trzech tygodni zostajemy w domu. Nie chodzimy do pracy, szkół, przedszkoli. Przestaliśmy też chodzić do lekarzy. Niestety, pora roku sprzyja infekcjom, które niekiedy wymagają konsultacji. Jak w obecnej sytuacji wyglądają wizyty lekarskie? Zapytaliśmy o to dr. Magdalenę Krajewską.
Pytanie setek milionów kobiet: dlaczego w niektórych partiach ciała jestem gruba i nic nie mogę z tym zrobić? Odpowiedzią może być lipoedema, czyli obrzęk tłuszczowy, nazywany czasem chorobą grubych nóg, chociaż zmienione mogą być także inne części ciała. Jak zdiagnozować lipoedemę? Jak niwelować jej objawy? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Juzą, flebologiem i chirurgiem estetycznym.
W kolejnym, specjalnym wydaniu "36,6" dotyczącym Covid-19 Ewa Drzyzga będzie rozmawiała z naukowcem z instytutu Johna Hopkinsa w Baltimore, na temat szczepionki na koronawirusa, nad którą pracuje. - Dowiemy się, jak długo trzeba będzie na nią poczekać i dla kogo będzie przeznaczona - zdradziła prowadząca.
Zgodnie z odkryciami naukowców słuchanie muzyki do snu koi zmysły, regeneruje organizm, poprawia pamięć i sprawia, że zmniejszają się dolegliwości bólowe. Dźwiękoterapia uznawana jest za doskonałą metodę leczenia bezsenności u dorosłych. Z kolei muzyka do snu dla niemowląt może wpływać pozytywnie na rozwój malucha.
W czasie kwarantanny jesteśmy zmuszeni do pozostania w domu. Pracujemy zdalnie, a w wolnym czasie oglądamy ulubione seriale. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jak siedzimy w trakcie nawet kilkugodzinnego oglądania telewizji. O tym, na co jest narażony nasz kręgosłup i jak zapobiec kontuzji porozmawialiśmy z fizjoterapeutą.
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu lekarze przeprowadzili zabieg wszczepienia nowoczesnego stentgraftu u czternastoletniej Niny, u której zdiagnozowano kilka tętniaków aorty piersiowej. – Urządzenie będzie rosło razem z dzieckiem - powiedział dr Piotr Weryński.
Wątroba i trzustka uważane są za bardzo ważne narządy. Pierwszy organ ma za zadanie wytwarzanie żółci biorącej udział w trawieniu oraz detoksykację krwi. Z kolei drugi również ma wpływ na trawienie, a także reguluje poziom glukozy we krwi. Czy warto pić zioła na wątrobę i trzustkę?
„Bez tabu. Epidemia próchnicy” - to temat najnowszego dokumentu Agaty Młynarskiej na antenie TVN Style. Datę premiery programu wybrano nieprzypadkowo - odbędzie się ona w Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej. Jak walczyć z dziecięcą próchnicą?
Znamy wiele gwizd i sportowców, którzy bez włosów wyglądają świetnie, niestety dla wielu młodych mężczyzn łysienie bywa dużym problemem. Jakie są przyczyny tego procesu i jak sobie z nim radzić? O tym opowiedział nam dermatolog Łukasz Preibisz.
45 mln ludzi na świecie zmaga się z chorobą Alzheimera. Objawia się ona zaburzeniami pamięci i obniżeniem ogólnej aktywności psychicznej, a w końcu prowadzi do śmierci. Ratunkiem dla chorych może być lek, nad którym pracuje polska badaczka Karolina Pierzynowska. Kiedy specyfik może się pojawić w aptekach?
Niemal codziennie spędzamy 8 godzin w pozycji siedzącej przy biurku. Do tego dochodzi niewielki ruch, zwłaszcza teraz, gdy eksperci nie zalecają wychodzić z domu. Wszystko to negatywnie odbija się na naszym zdrowiu, zwłaszcza jeśli chodzi o krążenie. Jak rozpoznać pojawiający się z nim problem i mu zaradzać?
Medycyna Wschodu od wielu tysięcy lat głosi, że matką większości chorób jest zła dieta, a ojcem – stres. Na szczęście polska natura skrywa skarby, które ukoją nasze targane niepokojem nerwy. Zobacz, które zioła pomogą wyciszyć się w tym, jakże trudnym czasie.
W dobie panującej pandemii koronawirusa, większość ludzi posiłkuje się informacjami, które znajdują w internecie. Czy możemy się samodzielnie zdiagnozować? Jak chronić się przed wirusem? Lepiej jeździć komunikacją miejską czy taksówką? Ewa Drzyzga w programie "36,6" postanowiła zweryfikować te wiadomości. Jej gościem była specjalistka chorób zakaźnych, prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
Nie od dziś wiadomo, że bardzo wiele powszechnie stosowanych kosmetyków nie jest obojętnych dla zdrowia. Coraz więcej badań wskazuje na to, że zawarte w antyperspirantach i dezodorantach aluminium może doprowadzić do rozwoju wielu poważnych schorzeń, w tym chorób nowotworowych. Dlaczego aluminium w dezodorantach jest szkodliwe dla zdrowia?
W Internecie pojawia się wiele fałszywych informacji na temat koronawirusa i metod, jak się przed nim bronić. W naszym studiu wątpliwości rozwiewał w naszym studiu lek med. Michał Sutkowski.
Dobra pamięć i umiejętność skoncentrowania się to cechy, którymi nie wszystkie osoby mogą się pochwalić. A z drugiej strony, są to najbardziej oczekiwane przez większość osób młodych i dorosłych umiejętności. Pamięć i koncentracja przydają się nie tylko w codziennym życiu, ale przede wszystkim mają duży wpływ na wyniki osiągane w nauce i sukcesy zawodowe.
Odkażanie (dezynfekcja) rąk jest bardzo prostym sposobem pozwalającym na zniwelowanie ryzyka zakażeń chorobami w codziennym życiu. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie ze skóry zanieczyszczeń, substancji organicznych oraz mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozwój chorób bakteryjnych i wirusowych.
Wojtek był zdrowym nastolatkiem, bez żadnych szczególnych objawów choroby. Pewnego dnia, słysząc o guzkach, które pojawiły się w organizmie jego psa Kropki, z ciekawości zaczął dotykać swoich węzłów chłonnych. Były twarde i powiększone. Kiedy trafił do szpitala, zdiagnozowano u niego chłoniaka Hodgkina, który zmienił jego życie nie tylko podczas leczenia.
Wiele osób skarży się, że w tym roku wcześniej mają pierwsze oznaki alergii. To wynik ocieplania się klimatu. - Leszczyna już pyliła w zasadzie od początku stycznia - powiedział alergolog i pulmonolog, Marek Kulus. Czy alergicy są w grupie wysokie ryzyka w przypadku koronawirusa?
W okresie walki z koronawirusem i codziennych nowych doniesień warto porozmawiać o tym, czy grupa krwi może mieć wpływ na odporność człowieka. O tym opowiedziała nam hematolog dr Ewa Nita.
Wiele osób ma problemy z prawidłowym oddychaniem, co prowadzi często do niedotlenienia organizmu, zmęczenia i bólu głowy. Jak zatem robić to właściwie? - Najlepiej nosem, przeponą, lekko i cicho - powiedział instruktor oddychania, Marcin Petrus. Jak ćwiczeniami oddechowymi zniwelować stres?
Koronawirus jest już w Polsce. Pierwszy przypadek został oficjalnie potwierdzony. Czy są powody do niepokoju? Na te pytania w studiu Dzień Dobry TVN odpowiadał dr Michał Sutkowski.
Codziennie nasze uszy narażone są na hałasy o różnym natężeniu. Zadbaj o swój słuch w Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. Zwrócić uwagę na to, jakie słuchawki wybrać, żeby nie uszkodzić cennego zmysłu.
Ultrasonografia jest badaniem obrazowym, dzięki któremu lekarz je wykonujący może ocenić budowę narządów wewnętrznych. - Możemy badać serce, gałkę oczną, tarczycę, piersi, stawy, brzuch, nerwy, płuca i kości - powiedział w naszym studiu doktor Piotr Sołtysiak. Jak przygotować się do badania? Czy są przeciwwskazania do wykonania USG?
Rada "myjcie ręce" dotyczy każdego typu zakażeń wirusowych, szczególnie w sezonie grypowym. Nie ma wyjątków. Czy jest koronawirus czy nie – przekonuje wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jak się chronić przed zakażeniem? O tym rozmawialiśmy w naszym studiu.
Śmiać się - takie było największe marzenie Edyty Aranin. Od kilku dni może się cieszyć pełnym, pięknym, zniewalającym uśmiechem. Zobaczcie, jakie efekty przyniosła metamorfoza przeprowadzona przez specjalistów z Malo Clinic.
Michał Baryza większości z nas zapadł w pamięci jako uczestnik programu „Top Model”. Niewiele osób wie, że model od 7 lat zajmuje się fizjoterapią i pracuje z pacjentami. Dużą część swojej działalności skupia na stretchingu. Po co to robić? O dobroczynnym wpływie rozciągania opowiedział nam sam fizjoterapeuta.
Sen jest naturalnym elementem naszego rytmu biologicznego. To czas, w którym organizm może się zregenerować i odpocząć. Zdarza się jednak, że rytm ten zostaje zaburzony. Z niektórych badań wynika, że problem dotyka nawet 30-40 proc. ludzi. Dlaczego czasami nie pomaga nawet liczenie owiec? O tym rozmawialiśmy z dr. Michałem Skalskim, psychiatrą, specjalistą od zaburzeń snu.