Przepis na domowe chusteczki dezynfekujące. Prosty, tani i ekologiczny

W dobie koronawirusa nauczyliśmy się, że wiele rzeczy możemy wykonać samodzielnie. Pokazywaliśmy już jak samemu zrobić płyn do dezynfekcji oraz szyliśmy kolorowe maseczki. A teraz przyszła pora na chusteczki dezynfekujące. Jak je wykonać? To niesamowicie proste i ekologiczne. Sposoby na ich wykonanie zdradziła nam Sylwia Majcher.

Domowe chusteczki dezynfekujące

W wolnym czasie, kiedy większość czasu spędzamy w domu, możemy pozwolić sobie na odrobinę zabawy. Polecamy zatem wykonać przydatne i bezpieczne dla środowiska chusteczki dezynfekujące, które z pewnością przydadzą się podczas codziennych czynności. Jak je wykonać? Wystarczy nam zwykły słoik, woda przegotowana, spirytus oraz ocet jabłkowy. Możemy pokusić się także o olejek eteryczny o zapachu mięty, drzewa herbacianego lub tymianku. Do namoczenia przygotujmy 10 bawełnianych chusteczek, które będą wielorazowe, a tym samym ekologiczne.

Jak wykonać chusteczki?

Do słoika wlewamy 40 ml spirytusu, 10 ml octu i 10 ml wody. Aby chusteczki dobrze pachniały, dodajemy 10 kropel olejku eterycznego. Zakręcamy słoik i mocno nim potrząsamy. Następnie do środka wkładamy pocięte w kwadraty kawałki materiału. Zostawiamy do nasączenia. Przed wyjściem z domu, delikatnie odciskamy nadmiar płynu i przekładamy chusteczki do pudełka lub woreczka strunowego.

To jest wersja dla dorosłych, przy wersji dla dzieci zamiast octu jabłkowego, lepiej użyć żelu aloesowego. Teraz ściereczki, ja używam takich pociętych na kawałki. Używamy, to, co już mamy. Mogą to być ściereczki kuchenne, można użyć także pieluch

– powiedziała Sylwia Majcher.

Jak przechowywać takie chusteczki?

Wykonane chusteczki możemy zwinąć i przełożyć do pudełeczka np. metalowego lub umieścić w woreczku strunowym. Tak zapakowane możemy zabrać ze sobą, gdy wychodzimy z domu. Ważne jest to, aby nie wyjmować chusteczek zbyt wcześnie, lecz bezpośrednio przed użyciem. Tego typu produkt, podobnie jak mokre chusteczki dla dzieci, jeśli nie będzie namoczony i szczelnie zamknięty będzie wysychać.

Takie chusteczki są wielorazowe, można je uprać. Najlepiej zużyte i brudne wrzucać do materiałowego woreczka. A następnie wrzucić do pralki i w wyprać w 40 st. C.

Jak użytkować samodzielnie zrobione chusteczki? Używamy ich oczywiście do rąk i do ich dezynfekcji, gdy musimy czegoś dotknąć. Możemy także przecierać nimi stół w domu, na którym stawiamy rzeczy przyniesione ze sklepu oraz zastosować do dezynfekcji smartfona, klawiatury w komputerze, portfela czy klamek, a także w windzie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?
Materiał promocyjny

Jak i gdzie zmierzyć skład ciała?