Grypa i COVID-19 często mają podobne objawy. Ból głowy i mięśni oraz zmęczenie są charakterystyczne dla obu chorób, ale przy grypie są częstsze. A co je różni? Między innymi utrata węchu i smaku.
Dla 45-letniego pana Grzegorza zakażenie koronawirusem było starciem życia ze śmiercią. Jego żona i dwuletni synek przeszli Covid-19 łagodnie, on natomiast, mimo że nie palił i nie cierpiał na inne choroby, żyje tylko dzięki przeszczepowi płuc.
Dużo ostatnio mówi się o szczepieniach na grypę. Temat ten także interesuje widzów Dzień Dobry TVN. Świadczą o tym chociażby pytania, które do nas nadesłali w ostatnim czasie. O odpowiedzi na nie poprosiliśmy dr Pawła Grzesiowskiego, immunologa i eksperta profilaktyki zakaźnej.
Zdaniem refleksologów ze stóp można wyczytać, jakie obszary naszego ciała działają nieprawidłowo i poprzez stymulację odpowiednich punktów można przywrócić równowagę organizmu. Na czym dokładnie polega ta metoda? Czym się różni od masażu stóp?
Jak co roku lekarze zalecają szczepienia na grypę, jednak teraz - ze względu na pandemię koronawirusa - zainteresowanie Polaków przekroczyło wszelkie oczekiwania. Niektórzy farmaceuci w ubiegłym tygodniu sprzedali tyle szczepionek, ile w ciągu całego zeszłego roku. Czy wystarczy ich dla wszystkich? Czy w związku z koronawirusem grypa będzie groźniejsza? O tym rozmawialiśmy pulmonologiem, prof. Tadeuszem Zielonką.
Zapewnienie dostępu do podpasek i tamponów w szkołach na terenie Polski, żeby żadna uczennica nie musiała już zostawać w domu z powodu swojej fizjologii. Taki jest cel projektu "Hej, dziewczyny!". Jej organizatorki chcą stworzyć Punkty Pomocy Okresowej. Jak można im pomóc?
Indyjscy lekarze przeprowadzili operację, o której zrobiło się głośno na całym świecie. Z brzucha 17-letniej dziewczyny wyciągnęli ogromną masę włosów, która ważyła blisko 7 kilogramów. Okazało się, że pacjentka cierpi na zespół Roszpunki.
Dwuletni Ksawery Rynkiewicz przez swoją chorobę, czyli rdzeniowy zanik mięśni, potrzebuje najdroższego na świecie leku. Kosztuje on aż 9,5 mln złotych. W pomoc w ubieraniu funduszu zaangażowało się wiele osób dobrej woli, w tym Mateusz Damięcki i Mariusz Maciołek - pomysłodawca akcji Pol-Truck Expedition.
Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego biorą udział w projekcie, dzięki któremu wkrótce będzie można przewidzieć ryzyko przedwczesnego i późnego starzenia się. Na czym polegają te badania? Czy da się zatrzyma młodość?
Skończyły się wakacje, a więc i czas intensywnej ekspozycji na słońce. Teraz warto udać się do lekarza, który sprawdzi występujące na skórze znamiona. Dzięki kontrolnej wizycie można w porę wykryć ewentualnego czerniaka. Do badań zachęcał w naszym programie dermatolog dr Marcin Ambroziak.
Powrót do formy sprzed ciąży wymaga czasu i wysiłku. Niestety praktyka pokazuje, że dieta i ćwiczenia czasami nie przynoszą zamierzonego skutku, nawet po wielu miesiącach. W takim przypadku pomocne mogą być zabiegi Mommy Makeover. Na czym polegają? Kiedy można je zrobić?
Włosy na kobiecej brodzie, pod nosem czy na palcach nie wyglądają estetycznie. Nadmierne owłosienie może też świadczyć o problemach ze zdrowiem. W jakich chorobach może się ono pojawić? Jak się skutecznie pozbyć niechcianych włosów? Odpowiedzi udzielił nam dermatolog, Łukasz Preibisz.
Głos towarzyszy nam od momentu narodzin, kiedy to po przyjściu na świat wydaliśmy swój pierwszy krzyk. Nie tylko wyróżnia każdą z osób, lecz także może być wykorzystywany w chociażby kojeniu nerwów. O potędze terapii głosem wypowiedziała się terapeutka Agata Bargiel.
Ciężkie nogi to częsty objaw po dniu spędzonym w niewygodnym obuwiu lub w upale. Jeśli stan ten nie mija samoistnie, może oznaczać problemy z krążeniem krwi w kończynach dolnych. Uczucie ciężkich nóg zwalcza się też domowymi sposobami, ale jeśli często nawraca, należy skonsultować się z lekarzem.
We Wrocławiu przyszła na świat mała dziewczynka i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mama maleństwa jest od kilku miesięcy w stanie wegetatywnym i nawet nie wie, że jej dziecko się urodziło.
Ewa Galant od lat zmaga się z chorobą tarczycy i na własnej skórze doświadczyła, czym jest Hashimoto. Długa i mozolna droga, jaką pokonała pacjentka w celu zweryfikowania nietypowych objawów, doprowadziła ją do diagnozy. Dziś kobieta pragnie podzielić się swoją wiedzą z innymi. Niebawem na rynku pojawi się mobilna aplikacja dla chorych.
Mariola Bojarska-Ferenc jest aktywna w mediach społecznościowych, w których nie tylko zamieszcza zdjęcia ukazujące jej życie prywatne, ale także porusza zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia. Ostatnio zajęła się tematem dotyczącym zatrzymania wody w organizmie, ponieważ - jak przyznała - sama zmaga się z tym problemem.
Bóle menstruacyjne dotyczą prawie połowy kobiet. Często występują wraz z innymi objawami, przez co są jeszcze trudniejsze do zniesienia. Z tego powodu kilka krajów wprowadziło urlopy przysługujące kobietom, które źle znoszą miesiączki. Na takie rozwiązanie zdecydowała się także jedna z polskich firm.
Placebo redukuje markery stresu emocjonalnego w mózgu, nawet jeśli ludzie mają świadomość tego, że przyjmują dawki bez aktywnego leku - dowiedli naukowcy z University of Michigan. Badacze zamierzają teraz przetestować efekt "uczciwego" placebo w badaniu stresu związanego z Covid-19.
Problemy z zębami miał od dziecka, trzy z nich stracił w wyniku bójki. Przez wiele lat uśmiech stanowił dla niego powód do skrępowania. Po wizycie u specjalistów Grzegorz Michoń mówi, że jest zupełnie innym człowiekiem. O swojej metamorfozie w naszym programie opowiadał razem z Anną Grabowską, stomatologiem z Malo Clinic Warsaw.
Wakacyjna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Czasem relaks zostaje niespodziewanie zakłócony przez bolesne użądlenie lub ukąszenie. Choć taka sytuacja nie powinna zakończyć się niczym poważnym, istnieją przypadki, w których jedno ukąszenie spowodowało śmierć. Jedną z osób, które zmarły po użądleniu osy jest sołtys Kamionki. Jak powinniśmy reagować w przypadku ataku tych owadów? Oto kilka zasad, które warto zapamiętać.
Wędrówki po lesie i spacery w parku to popularny i bardzo lubiany sposób spędzania wolnego czasu, zwłaszcza latem. Niestety, wielu osobom przyjemność pobytu w otoczeniu przyrody psuje obawa przed kleszczami. Przenoszone przez te owady bakterie mogą bowiem wywołać boreliozę. Nad szczepionką przeciwko tej groźnej chorobie pracują francuscy naukowcy. Wyniki badań wskazują, że jest skuteczna i bezpieczna.
Podwyższony cholesterol w obecnych czasach jest dość powszechnym zjawiskiem. Zła dieta, nieregularny tryb życia, a do tego wysoko przetworzone jedzenie bogate w nasycone kwasy tłuszczowe. Co jeść, aby zadbać o zdrowie i obniżyć zły cholesterol, a zwiększyć ten dobry?
Codziennie bywamy narażeni na nerwy związane z pracą czy nieprzyjemnymi zdarzeniami, które nas spotykają. Każdy ma swoje pomysły na rozładowanie negatywnych emocji – od uprawiania sportu po czytanie książek. Równie skuteczne może być również uprawianie ogródka. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści mogą z tego płynąć.
Nieregularne miesiączki, bolesne, obfite lub skąpe krwawienia miesiączkowe, plamienia śródcykliczne - skąd się biorą zaburzenia cykli miesiączkowych? Jakie są ich najczęstsze przyczyny i objawy? Czy zaburzenia miesiączkowe mogą utrudniać zajście w ciążę? Jak leczyć zaburzenia miesiączkowe? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN doświadczoną ginekolog-położnik dr n. med. Anettę Karwacką.
Ślady po ukąszeniu z reguły nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czy życia. Nie można ich jednak bagatelizować. Gdy się pojawią, warto użyć środka odkażającego i na obrzęk. O ukąszeniach owadów rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN: pediatrą Grażyną Jędrzejczyk.
Sushi jest zdrowym i pożywnym daniem kuchni azjatyckiej, głównie kojarzonym z Japonią, gdzie przybrało formę i styl doceniany przez smakoszy na całym świecie. Pełne potrzebnych organizmowi składników odżywczych, sushi może być włączone do zbilansowanego sposobu odżywiania nawet przez osoby na diecie redukcyjnej. Poza kilkoma wyjątkami, prawie nikt nie musi dokonywać wyboru między jedzeniem sushi a zdrowiem!
Od dawna już eksperci mówią o konieczności wzmacniania mięśni Kegla. Pomocne w tym są m.in. kulki gejszy. Jak wybrać odpowiednie? Odpowiedź na to pytanie ma Joanna Keszka.
Herbata z pietruszki to źródło witamin, składników mineralnych, flawonoidów i substancji śluzowych. Składniki obecne w naparze są odpowiedzialne za jego właściwości. Co ważne, herbatę z natki pietruszki lub/i jej korzenia można przygotować samodzielnie.
Wstrząs anafilaktyczny to silna reakcja organizmu na czynnik uczulający, którym może być lek. U dzieci wstrząs anafilaktyczny często spowodowany jest przez pokarm, np. jaja. Brak wiedzy na temat postępowania w sytuacji anafilaksji może prowadzić do śmierci poszkodowanego.