Ból piersi w drugiej fazie cyklu – jak można mu zaradzić?

Ból piersi przed miesiączką jest zmorą wielu kobiet. O ile pojawia się na dzień czy dwa przed okresem, można to jakoś wytrzymać. Jednak jeśli zaczyna się w drugiej fazie cyklu i trwa blisko 2 tygodnie, potrafi znacząco obniżyć standard życia. Czy tak musi być? O tym, w naszym programie, mówiła dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolog.

Mastalgia – uporczywy ból piersi

Mastalgia to łagodny ból piersi niewiadomego pochodzenia. Ma niestety subiektywny charakter i niejasną etiologię. Jest powodem większości skierowań do poradni piersi.

Trzeba badać piersi . USG jest badaniem niebolesnym, oczywiście wiąże się ze stresem, bo dygoczemy w środku, co się okaże. Ale 7 pań po badaniu będzie absolutnie uspokojona, a jedna będzie miała szansę na to, by szybko znaleźć rozwiązanie, więc nie uciekajmy od tego

- apeluje dr n. med. Agnieszka Nalewczyńska, ginekolog.

Wyróżniamy ból:

 • cykliczny - pojawiający się 7-14 dni przed okresem i ustępujący wraz z miesiączką, zwykle u młodszych kobiet 30-40 roku życia
  • niecykliczny - u kobiet zwykle po 40. roku życia, który pojawia się niezależnie od cyklu.
   Dotyczy to 70 proc. kobiet w pewnym okresie życia . Menopauza szczęśliwie tu nam pomaga i te bóle wycisza

   - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

   Dlaczego piersi bolą?

   Do tej pory nie wiadomo, co może być przyczyną mastalgii. Za najczęstsze, które można potwierdzić w badaniu, uważa się torbiele w piersi, zmiany łagodne, zmiany po operacjach i hyperplazję. "Pozapiersiowe" przyczyny, które mogą imitować ból w piersiach to choroby kardiologiczne, choroba wrzodowa i ból międzyżebrowy.

   Tych przyczyn mamy bardzo dużo i wcale nie muszą być związane z rakiem piersi, ale o tym pamiętajmy

   - podkreśla dr Agnieszka Nalewczyńska.

   Ból piersi w drugiej fazie cyklu

   Najczęściej ból piersi wywoływany jest przez naturalne zmiany w gospodarce hormonalnej. Odczuwany jest najbardziej przez kobiety w drugiej połowie cyklu. Przed pojawieniem się krwawienia spada poziom estradiolu, natomiast wzrasta ilość progesteronu. Ta zmiana powoduje, że część pań jest na to wrażliwa. Wówczas piersi stają się bardzo twarde i nabrzmiałe, towarzyszy im bolesność. Bóle te nie muszą pojawiać się podczas każdego cyklu, zdarza się, że bywają bardzo łagodne. Niekiedy jednak utrudniają codziennie funkcjonowanie, powodując ciągłe rozdrażnienie i nerwowość.

   Jak złagodzić ból piersi w drugiej fazie cyklu?

   Standardy postępowania to :

   • diagnostyka w kierunku zmian w piersiach - czy to przypadkiem nie jest rak lub zmiana łagodna, torbiel etc.
    • jeśli ból nie ma organicznej przyczyny dalsze postepowanie jest objawowe, pod względem hormonalnym można sprawdzić stan prolaktyny (czy nie mamy hiperprolaktynemii). Jednak zazwyczaj jest tak, że hormony są w porządku – bo w czasie trwania cyklu w sposób naturalny poziom jednego hormonu się obniża, a innego wzrasta i w badaniu wszystko wyjdzie dobrze
     • u zdecydowanej większości pacjentek pomaga wizyta u dobrej brafiterki i dobranie odpowiedniego stanika. Nie tylko obwód i miseczka, ale też dobranie odpowiedniej wysokości ramiączek – takie szczegóły mają znaczenie!
      • jeśli objawy nie ustąpią, dodanie miejscowych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) przynosi ulgę 70-92% kobiet
       • można wspomagać się homeopatią - niepokalanek, czarnuszka, len. Mówi się, że trzeba brać te preparaty co najmniej 3 miesiące, żeby było czuć efekt.
        • zmniejszenie spożycia kawy i tłuszczu w diecie przynosi pewne korzyści, ale nie ma na to dużych badań
         • terapia relaksacyjna, akupunktura i kinezjologia mogą być przydatne, ale brakuje dobrych dowodów na ich skuteczność
          • leki hormonalne - działają, ale należy rozważyć korzyści i działania niepożądane. Zdarza się, że preparaty w postaci doustnej prowadzą do zaburzenia cyklu miesięcznego oraz bólu głowy, tycia i wypadania włosów
           • w ostatnim czasie popularne stało się leczenie tzw. analogami, czyli substancjami chemicznymi przypominającymi hormony. Ich zadaniem jest hamowanie pracy jajników. Powodują one tzw. pseudoklimakterium - wówczas ból piersi ustępuje, jednak pojawiają się działania niepożądane: zlewne poty, uderzenia gorąca oraz ogólne złe samopoczucie (jak podczas prawdziwego okresu przekwitania). Należy zaznaczyć, że tego rodzaju skutki uboczne ustępują równocześnie z odstawieniem leku.

            Jeśli cyklicznie bolą nas piersi, nie musimy się na to godzić. Każdy lekarz ginekolog powinien podejść indywidualnie do każdego przypadku i tak pokierować pacjentkę, by ta znalazła ulgę.

            Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

            Zobacz też:

            Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki

            Stanik sportowy – jak dobrać? Na co zwracać uwagę?

            Jak dopasować biustonosz do dużego biustu?

            Autor: Luiza Bebłot

            podziel się:

            Pozostałe wiadomości