Stanik sportowy – jak dobrać? Na co zwracać uwagę?

Stanik sportowy w pierwszej kolejności dobieramy do rozmiaru naszych piersi. Większość producentów staników sportowych posługuje się tradycyjną sportową (S, M, L) lub ubraniową (34, 36, 38, 40) rozmiarówką. Część jednak stosuje numerację bieliźnianą, co zwiększa szansę na to, że od razu trafimy na swój rozmiar. W przypadku rozmiarówki sportowej lub ubraniowej trzeba czasami trochę poszukać i… poprzymierzać.

  • Jak dobrać stanik sportowy?
  • Topy sportowe a bieganie
  • Biustonosz sportowy push up – warto czy nie?
  • Stanik sportowy do biegania
  • Jak dobrać biustonosz sportowy na jogę albo pilates?
  • Biustonosz sportowy dla dziewczynki

Zobacz też: 

Schudła 27 kilogramów w zgodzie ze swoją naturą! Oto dieta polecana przez Szaciłłów

Biustonosz sportowy to bardzo ważna część garderoby aktywnej sportowo kobiety. Niezależnie od tego, czy trenujemy fitness, jogę, pilates, chodzimy na crossfit albo intensywnie biegamy, staniki sportowe to konieczność. Chronią nasz biust przed uszkodzeniami, otarciami, niejednokrotnie także zimnem. Zabezpieczają także nasze piersi przed deformacją, której biust może ulegać w trakcie treningu. Równie istotną kwestią jest materiał, z jakiego są wykonane biustonosze sportowe - powinny być “oddychające”, żeby zapewnić nam odpowiednią higienę w trakcie treningu.

Jak dobrać stanik sportowy?

Sportowy stanik zawsze należy – jak każdy biustonosz – przymierzyć przed zakupem. Niezależnie od tego, czy producent posługuje się tradycyjną rozmiarówką, czy łączy rozmiary miseczek z rozmiarówką ubraniową (np. Adidas podaje rozmiary w takiej formie: miseczka A-B, rozmiar S). Przymiarka jest konieczna, głównie ze względu na inne dodatkowe czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę, czyli amortyzację, ograniczenie ruchu, stabilność.

Topy sportowe a bieganie

Stanik sportowy usztywniany z reguły lepiej zbiera biust i utrzymuje go w miejscu. To istotne szczególnie w przypadku intensywnych sportów, np. takich jak bieganie. Niezależnie od tego, czy biegamy 5, 10 czy 15 kilometrów, nasz biust powinien być chroniony przed nieustannym „obijaniem” się o naszą klatkę piersiową. Piersi przy każdym kilometrze unoszą się o ok. 9 cm, co bez odpowiedniego zabezpieczenia prowadzi do rozciągnięcia tzw. więzadeł Coopera. Dlatego tak ważny jest biustonosz sportowy do dużego biustu . W przypadku dużych piersi więzadła są jeszcze bardziej obciążone, szybciej się rozciągają, a w efekcie biust traci jędrność i elastyczność. W przypadku biegania lub innych intensywnych sportów, takich jak crossfit, topy sportowe należy zamienić na sportowy biustonosz o silnej konstrukcji i dobrym usztywnieniu.

Biustonosz sportowy push up – warto czy nie?

Sportowy biustonosz często jest uzupełniony dodatkowym wypełnieniem, które daje efekt podniesionego i powiększonego nieco biustu. Ten efekt powinniśmy jednak traktować bardziej jako bonus niż podstawowe kryterium wyboru. Stanik sportowy push up jest jednak dobry pod wieloma względami - z reguły jest wysoko zabudowany, wykonany z grubego materiału, co sprawia, że zapewnia on naszym piersiom odpowiednią ochronę. Amortyzuje wszelkiego rodzaju wstrząsy, utrzymuje biust na miejscu i chroni mięśnie, na których utrzymują się piersi.

Biustonosz sportowy usztywniany – jeśli nie jest biustonoszem push up – rzadko kiedy daje efekt powiększenia biustu. Boją się tego często panie z większymi rozmiarami i wybierają lekko podtrzymujące topy. To błąd. Szczególnie jeśli macie duży biust warto wybrać stanik mocno podtrzymujący, inaczej ryzykujecie ból podczas treningu, dyskomfort oraz deformację kształtu biustu. Stanik sportowy na duży biust musi mieć stabilną konstrukcję, inaczej nie spełnia on swojej roli. 

Jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Stanik sportowy do biegania

Dobry stanik sportowy do biegania to stanik mocno wspierający (dobre podtrzymanie nie jest tutaj pustym, marketingowym hasłem). Biustonosz sportowy z fiszbinami to konieczność. Najlepiej, żeby fiszbiny były zatopione w silikonie. Chodzi przede wszystkim o to, aby zwiększyć poziom stabilności piesi, podtrzymać je i jednocześnie zadbać o odpowiedni ich kształt przez cały czas wykonywania ćwiczeń. Biustonosz sportowy do biegania nie powinien nadmiernie spłaszczać naszego biustu, a wręcz przeciwnie – powinien podkreślać jego naturalny kształt.

Jak dobrać biustonosz sportowy na jogę albo pilates?

Biustonosz sportowy z wkładkami lub fiszbinami nie jest potrzebny do tak mało intensywnych ćwiczeń, jak joga czy pilates. W przypadku takiej aktywności sportowej liczy się przede wszystkim komfort kobiety, delikatność materiału biustonosza i lekkie wsparcie całego biustu. Tutaj można pozwolić sobie na finezyjne rozwiązania - cienkie ramiączka, różnego rodzaju sploty i wcięcia. Takie staniki sprawdzą się dobrze także podczas nordic walkingu. Jeśli jednak wybieracie się na zumbę, to sięgnijcie po staniki sportowe usztywniane .

Biustonosz sportowy dla dziewczynki

Staniki sportowe dla dzieci to osobna kategoria, choć w dużej mierze przypominają one niektóre modele dla dorosłych. Warto o nich pomyśleć, jeśli dziewczynka zaczyna się szybko rozwijać. Zwłaszcza w pierwszym okresie wzrostu biustu trzeba zadbać o to, aby nie uległ on deformacji. Jeśli zaś nasza córka intensywnie uprawia sport, biega, skacze i trenuje zumbę, to z pewnością przyda się jej podstawowy czarny stanik sportowy.

Więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się: