Pierwszy trymestr ciąży wielu kobietom wydaje się najbardziej dokuczliwy. Zmiany hormonalne powodują uczucie zmęczenia, a także mdłości, które z czasem powinny jednak ustąpić. Dzięki rozwojowi technologii medycznych rodzice mogą podejrzeć, jak wygląda płód w 9. tygodniu ciąży.
Jak wygląda dziecko w 9. tygodniu ciąży?
Kiedy rozpocznie się 3. miesiąc, czyli 9. tydzień ciąży , wielkość płodu to zaledwie 2-2,5 cm. Ma nieproporcjonalnie dużą głowę - to wynik szybkiego rozwoju układu nerwowego i mózgu. Główka dziecka jest opuszczona i zbliżona do jego ciała. Wyodrębniły się kończyny, na których tworzą się przewężenia - w tych miejscach powstaną łokcie i kolana. Na dłoniach i stopach wyróżniły się paluszki. Dziecko w 9. tygodniu ciąży ma giętki szkielet, tworzy go galaretowata chrząstka, która w kolejnych tygodniach będzie kostnieć. Wraz z rozwojem mięśni oraz układu nerwowego pojawiają się samoistne skurcze mięśni, przez co płód porusza się. 9. tydzień ciąży to też zmiany na twarzy dziecka - oczy przesuwają się do przodu główki, a uszy na boki. Pojawia się zawiązek wargi górnej oraz otwory w nosie. Oczy są zamknięte, ale przykrywają je powieki.
Jak wygląda brzuch w 9. tygodniu ciąży?
Kiedy kobieta wejdzie w 9. tydzień ciąży, brzuch może delikatnie się uwypuklać. Związane jest to z powiększaniem się macicy. Jednak ciąża w 9. tygodniu nie jest jeszcze tak zaawansowana, żeby osoby z zewnątrz mogły ją zauważyć, jeśli kobieta nie nosi przylegających ubrań. Pojawiające się zmiany barwnikowe na skórze, również na skórze brzucha, także powodować może ciąża. 9 tygodni noszenia dziecka to jeszcze nie jest etap, kiedy na brzuchu pojawiają się rozstępy, ale w tym czasie może pojawić się brunatna linia biegnąca od wyrostka mieczykowatego po spojenie łonowe, tak zwana linea negra. Związane jest to z barwnikową zmianą kresy białej - u większości kobiet linia ta znika w czasie około 12 miesięcy od porodu.
W 9. tygodniu ciąży, kiedy dolegliwości typowe dla pierwszego trymestru, w tym mdłości, zaczynają ustępować, warto przyjrzeć się sposobowi odżywiania kobiety. Powinna ona przede wszystkim jeść zdrowo, dostarczając sobie i dziecku wszystkich niezbędnych składników mineralnych oraz witamin. Należy jednak pamiętać, że kobieta w ciąży powinna jeść dla dwóch osób, ale zdecydowanie nie w ilości przypadającej dla dwóch dorosłych osób. Aby zadbać o kondycję brzucha, warto także wyrobić sobie nawyk codziennego nawilżania skóry brzucha, co może pomóc w zminimalizowaniu powstawania na nim rozstępów oraz odczuwanego swędzenia skóry brzucha.
9. tydzień ciąży - który to miesiąc?
9. tydzień życia dziecka to początek trzeciego miesiąca, czyli jeszcze pierwszy trymestr. Ze względu na konieczną precyzję w ocenie prawidłowego rozwoju płodu, warto podawać wiek ciąży w tygodniach, nie miesiącach. Ultrasonografia jest jednym z badań, które pozwala określić, czy płód spełnia normy przewidziane na 9. tydzień ciąży. USG jest badaniem w pełni bezpiecznym, które wykonuje się wielokrotnie w trakcie ciąży - zarówno, żeby ocenić, czy rozwija się ona prawidłowo, jak i w przypadku wystąpienia problemów, które mogą doprowadzić do poronienia, również jeśli to już 9. tydzień ciąży. Objawy poronienia zależne są od etapu ciąży. W 9. tygodniu mówimy o wczesnym poronieniu, które trudno przewidzieć - dopiero gdy do niego dojdzie, pojawia się krwotok, któremu często towarzyszyć może stan podgorączkowy. Przy poronieniu w tym czasie może zajść konieczność łyżeczkowania macicy, które ma na celu usunięcie resztek po poronieniu z macicy w celu uniknięcia rozwoju zakażenia. Ból brzucha w 9. tygodniu może być wynikiem powiększania się macicy, problemów jelitowych, ale w razie jego wystąpienia, należy skonsultować się z lekarzem, by szybko wykryć ewentualne zagrożenie ciąży.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN