Hobby

Chcesz robić zdjęcia analogowe? Jaki aparat analogowy wybrać? Czy lustrzanka analogowa będzie dobrym rozwiązaniem?

Aparat analogowy - tak wygląda aparat analogowy.

Fot. Ioannis Tsotras / Getty Images

Hobby

Chcesz robić zdjęcia analogowe? Jaki aparat analogowy wybrać? Czy lustrzanka analogowa będzie dobrym rozwiązaniem?

Aparat analogowy - tak wygląda aparat analogowy.

Fot. Ioannis Tsotras / Getty Images

Aparaty analogowe wracają do łask. Przy niezwykle szybkim rozwoju fotografii cyfrowej rośnie jednocześnie grupa osób, które wybierają fotografię analogową. Dlaczego? Według wielu amatorów „analogów”, nawet najlepsze zdjęcia zrobione „cyfrą” nie są w stanie dorównać tym z kliszy.

W dzisiejszych czasach, by zrobić technicznie dobre zdjęcie aparatem cyfrowym lub nawet telefonem, często wystarczy jedynie wykadrować i nacisnąć przycisk - zaawansowana technologia resztę zrobi za nas. Dlaczego więc spora grupa pasjonatów fotografii decyduje się na korzystanie z o wiele trudniejszych w obsłudze aparatów analogowych ? Miłośnicy tradycyjnej fotografii z pewnością powiedzą, że zdjęcia wykonane na kliszy mają niepowtarzalny klimat, to coś, czego nie można osiągnąć, fotografując nawet najlepszym aparatem cyfrowym. Głębia ostrości też tu oczywiście robi swoje - piękne rozmycie tła to cecha charakterystyczna dla zdjęć z tradycyjnych aparatów. Do tego pewien stopień niepewności, nieprzewidywalności i oczekiwanie na rezultaty - te elementy składają się na wyjątkowość fotografii analogowej.

Analogowy aparat dobry na początek przygody z fotografią

Aparat analogowy zmusza też do robienia bardziej przemyślanych zdjęć. W odróżnieniu od aparatów cyfrowych, gdzie karty pamięci pozwalają na pstrykanie setek zdjęć, w przypadku analogów na jednym filmie mamy do wykorzystania jedynie 24 lub 36 klatek. Mając tę świadomość, staranniej komponujemy kadry, zastanawiamy się nad każdym ujęciem. Musimy też znać i wykorzystywać w praktyce takie zagadnienia z fotografii, jak szybkość migawki, wartość przysłony czy ISO. Wiele osób powie, że lustrzanka analogowa to świetny sprzęt do rozpoczęcia przygody z fotografią, bo robiąc nią zdjęcia, szybciej nauczymy się o wiele więcej niż fotografując aparatem cyfrowym. Jaki więc aparat analogowy, fotograficzny sprzęt wybrać?

Zobacz film: Nagość w fotografii. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jaki aparat analogowy wybrać?

Najlepsze aparaty analogowe dostępne dziś na rynku mogą kosztować fortunę. Jednak jeśli chcemy rozpocząć przygodę z analogiem, wcale nie musimy mieć zasobnego portfela. Wręcz przeciwnie - dobry aparat można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze. Gdzie ich szukać? Po pierwsze, popytajmy wśród starszych członków rodziny, czy może przypadkiem w piwnicy czy na strychu nie trzymają starych, nieużywanych aparatów. Radzieckie modele były u nas bardzo popularne - prawdopodobieństwo, że taki sprzęt jest w posiadaniu Twojej rodziny jest bardzo wysokie. Nierzadko te lustrzanki analogowe są zachowane w bardzo dobrym stanie i w pełni sprawne.

Warto też przeglądać aukcje internetowe, na których często można znaleźć oferty sprzedaży aparatów analogowych. Jeśli lubimy podróżować, to właśnie podczas naszych wojaży możemy za półdarmo kupić dobry sprzęt. W wielu miastach w Polsce i za granicą regularnie odbywają się giełdy staroci. Dobrze przed wyjazdem zorientować się, czy może akurat podczas naszego pobytu w danym miejscu nie będzie się taki targ odbywać. Często pośród starych zabawek i szpargałów można znaleźć prawdziwe perełki. Oczywiście, można też kupić nowe lustrzanki analogowe, które kosztują tyle samo lub więcej niż dobre aparaty cyfrowe. Najlepsi producenci aparatów co jakiś czas wypuszczają na rynek nowe modele - warto śledzić na bieżąco, co dzieje się na tym rynku i porównać możliwości kilku modeli różnych marek. W przypadku zarówno aparatów z drugiej ręki, jak i tych nowych ważne, by na rynku były dostępne też pasujące do nich obiektywy - im większy wybór, tym lepiej

Aparaty analogowe - ograniczenia

Decydując się na robienie zdjęć aparatami analogowymi, miejmy na uwadze problemy z zakupem filmów fotograficznych. Budowa aparatu analogowego różni się od coraz popularniejszych aparatów cyfrowych przede wszystkim tym, że obraz jest rejestrowany na błonie fotograficznej, a nie jako zerojedynkowy zapis. Wypieranie analogów przez aparaty cyfrowe skutkuje tym, że dziś filmy fotograficzne do aparatów nie są tak tanie i ogólnodostępne, jak miało to miejsce jeszcze kilka, kilkanaście lat temu.

Kolejną rzeczą, którą powinniśmy mieć na uwadze, to dostępność serwisu i elementów zamiennych w razie uszkodzenia naszego aparatu analogowego. W sklepach stacjonarnych często niemożliwe już jest zaopatrzenie się w części aparatu - tu z pomocą znów przychodzi nam internet, gdzie możemy kupić praktycznie wszystko. Jednak musimy liczyć się z tym, że naprawa może trwać o wiele dłużej niż w przypadku nowoczesnych aparatów.

Nie ma prostej odpowiedzi, jakie są najlepsze aparaty analogowe. Wszystko zależy od tego, jaki mamy budżet, do czego ma nam właściwie służyć aparat, jakie zdjęcia chcemy robić. Dobra informacja to taka, że każdy, niezależnie od grubości portfela, może zacząć swoją przygodę z fotografią analogową.

Co sądzisz o tym artykule?
52
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0