Syndrom napięcia przedmiesiączkowego to dla wielu kobiet okres silnych dolegliwości na tle psychicznym i fizycznym. Co to jest PMS i jak walczyć z uciążliwymi objawami? Premenstrual syndrome pojawia się przede wszystkim w wyniku zaburzeń hormonalnych pojawiających się w określonym momencie cyklu menstruacyjnego. Należy zauważyć, że jego objawy nie są stałe i mogą zmieniać się w kolejnych cyklach. Czy możliwe jest leczenie PMS i zniwelowanie przykrych dolegliwości?
PMS nie jest uznawane za chorobę, choć zdania lekarzy na całym świecie są w tym temacie podzielone. Część z nich uznaje objawy napięcia przedmiesiączkowego za normalny proces fizjologiczny, inni zaś uważają, że syndrom ten powinien znaleźć się na liście chorób. Faktem jest, że leki na PMS istnieją, choć przyjmują różną formę, począwszy od terapii hormonalnej aż po antydepresanty. Które z nich są najbardziej skuteczne?
Napięcie przedmiesiączkowe – objawy
Istnieje blisko 300 objawów PMS, obejmują one zarówno symptomy psychiczne, jak i fizyczne. Niektórym kobietom towarzyszy zaledwie jeden lub kilka objawów, inne panie muszą zmagać się z całą grupą dolegliwości. O skłonności do napięcia przedmiesiączkowego mogą przesądzać – oprócz zaburzeń hormonalnych – predyspozycje genetyczne oraz zaburzenia neuroprzekaźników. Są to jednak tylko przypuszczenia, gdyż dotychczas nie udało się określić konkretnych przyczyn. Zespół PMS stał się tematem wielu dyskusji, zarówno tych o podłożu medycznym, jak i tych nieco żartobliwych. Część lekarzy uznaje objawy za odczucia subiektywne, które nie wymagają leczenia, przez co wiele kobiet nie otrzymuje należnej im pomocy. W takiej sytuacji należy zwrócić się do innego lekarza, który zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. Jakie symptomy są charakterystyczne dla PMS?
PMS – objawy fizyczne:
- bolesność piersi,
- ból nadbrzusza,
- ból głowy,
- zatrzymanie wody w organizmie,
- omdlenia,
- problemy jelitowe,
- trądzik,
- bóle stawów,
- uczucie zmęczenia,
- obrzęki ciała,
- wzrost apetytu i zachcianki jedzeniowe,
- przyspieszony rytm serca.
PMS – objawy psychiczne:
- rozdrażnienie,
- problemy z koncentracją,
- stany depresyjne,
- skłonność do płaczu,
- wahania nastroju,
- problemy ze snem,
- niski poziom libido,
- uczucie niepokoju i zdenerwowania,
- spadek samooceny,
- spadek zainteresowania dotychczasowymi zajęciami,
- złość i agresja.
Wszystkie objawy PMS sprawiają, że okres ten może być niezwykle trudny nie tylko dla kobiety, ale również osób z jej otoczenia. Z tego względu zalecane jest podjęcie leczenia i wykonanie czynności mających złagodzić uciążliwe symptomy. Napięcie miesiączkowe a ciąża to dwie odmienne kwestie, choć towarzyszą im podobne dolegliwości – w obu przypadkach mogą pojawić się nudności, nadwrażliwość piersi i wzrost apetytu. Wyraźnym znakiem będzie dla kobiety brak menstruacji w określonym terminie, jednak należy upewnić się wykonując test ciążowy, a następnie odwiedzając ginekologa.
Jak złagodzić PMS? Leki i polecane sposoby
Tabletki na PMS mogą przyjąć różną postać. Najpopularniejsza jest terapia hormonalna w postaci pigułek antykoncepcyjnych. Niestety nie wykazuje ona 100% skuteczności. W wielu przypadkach może dochodzić do zaostrzenia objawów związanych z depresją. Leki na napięcie przedmiesiączkowe mogą przyjąć również postać antydepresantów. Lekarze uznają je za bardziej skuteczne, wskazując dodatkowo na szybkość ich działania. Panie, które preferują naturalne sposoby walki z dolegliwościami, mogą przetestować fitoterapię. Zioła na PMS to między innymi chmiel, pokrzywa, melisa i dziurawiec. Herbaty te należy spożywać kilka razy dziennie. Leki bez recepty sprzedawane w aptekach również w pewnym stopniu mogą pomóc z walce z PMS. Najczęściej mają postać tabletek ziołowych lub kropli.
Pomimo że objawy fizyczne mogą uniemożliwić codzienne funkcjonowanie, znacznie gorsze są objawy psychiczne, które niesie ze sobą napięcie przedmiesiączkowe. Jak złagodzić ich przebieg?
- Relaksująca kąpiel – kąpiel z dodatkiem ziół lub olejków (np. z wiesiołka) pozwoli rozluźnić bolące podbrzusze i zmniejszyć napięcie psychiczne. Należy jednak pamiętać, aby woda nie była zbyt gorąca.
- Masaż podbrzusza – delikatne masowanie okolic brzucha przyniesie ulgę podczas dotkliwych skurczy. Dodatkowo warto poprosić bliską osobę o masaż pleców, który pozwoli zrelaksować się i ukoić nerwy.
- Dieta – niektóre sposoby na PMS wymagają dłuższego stosowania. Aby zmniejszyć objawy związane ze wzdęciami, warto zrezygnować z produktów, które przyczyniają się do ich powstawania – jest to m.in. kapusta, cebula czy groch. Dietę należy uzupełnić o błonnik i kiełki. Przyczyny PMS wynikają raczej z kwestii hormonalnych, choć niewłaściwa dieta może wzmocnić niektóre objawy. Słodkie gazowane napoje przyczyniają się do zatrzymywania wody w organizmie, należy więc zrezygnować z ich spożywania, przynajmniej w okresie napięcia przedmiesiączkowego. Wskazane jest również odstawienie alkoholu, papierosów, słodyczy i słonych przekąsek. Należy pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Aby ukoić nerwy, warto spożywać zioła w postaci melisy lub mięty.
Ile trwa PMS ? Kiedy pojawiają się objawy? Pierwsze symptomy są widoczne najczęściej na 10 dni przed menstruacją i kończą się wraz z jej rozpoczęciem. W przypadku silnych dolegliwości warto odwiedzić ginekologa, który wykluczy inne przypadłości.
>>> Zobacz też:
- Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa
- Czy można pozbyć się miesiączki? Wszystko o antykoncepcji długoterminowej
- Napisała książkę, by pokazać jak wygląda życie pielęgniarki "Moja praca to narodziny i śmierć"
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN