Bardzo często kobiety uczą się prawidłowo dobrać biustonosz metoda prób i błędów. Niestety nadal spora część kobiet nie wie w ogóle, co wziąć pod uwagę, wybierając model stanika. Często kupują one jeden model, do którego są przyzwyczajone albo po omacku szukają idealnego modelu.

  • Jak dobrze dobrać stanik?
  • Przykładowe rozmiary miseczek
  • Jak dobrać odpowiedni stanik – modele biustonoszy a typ biustu


Zobacz też: Czy warto spać w biustonoszu? Prawdy i mity


Warto skorzystać z pomocy profesjonalnej brafitterki. Warto także sięgać po poradniki tworzone przez producentów bielizny. Podstawą wyboru odpowiedniego stanika jest jednak właściwy pomiar ciała, obwodu biustu oraz obwodu pod biustem.

Jak dobrze dobrać stanik?

Dobrze dobrany biustonosz to przede wszystkim model, który ładnie zbiera piersi, lekko unosi je do góry i utrzymuje stabilnie w miejscu. Aby takie podtrzymanie było możliwie, stanik nie może być ani za mały, ani za duży. Do najczęściej popełnianych przez kobiety błędów należy kupowanie zbyt luźnego stanika w obwodzie z za małą miseczką. Nauka, jak dobrze dobrać biustonosz powinna rozpocząć się więc od odpowiedniego dopasowania rozmiaru biustonosza. Potrzebne do tego są dwa podstawowe wymiary:

  • obwodu pod biustem;
  • obwodu w biuście (na wysokości brodawek).

Rozmiar miseczki jest uzależniony od różnicy między obwodem w biuście a obwodem pod biustem. Rozmiar obwodu pod biustem kobieta powinna pomniejszyć o 5-10 cm. Pamiętać bowiem należy, że z czasem biustonosz się rozciągnie. Dlatego lepiej kupować biustonosze ściśle dopasowane, nawet nieco za małe w obwodzie.

Przykładowe rozmiary miseczek

A – 11 cm

B – 14 cm

C – 16,5 cm

D – 19 cm

DD – 21,5 cm

E – 24 cm



Jak dobrać odpowiedni stanik – modele biustonoszy a typ biustu

Dobrze dobrany stanik powinien mieć nie tylko odpowiedni rozmiar. Liczy się również jego model. Odpowiednio dobrana forma pozwala właściwie zebrać i podnieść biust. Dzięki temu jest on naturalnie wyeksponowany i idealnie układa się pod ubraniem. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto kierować się pewnymi podstawowymi wskazówkami. Oto lista przykładowych pytań.

  • Jak dobrać stanik do małego biustu? Warto postawić na modele plunge lub half cup. Pierwszy z nich ma nisko kończące się fiszbiny, które zbierają i wypychają piersi do przodu. Drugi tzw. miseczkę 1/2 , która świetnie unosi i eksponuje biust.
  • Czy warto wybierać push-up? Wydaje się on naturalnym wyborem w przypadku małego biustu, noszony na stałe może jednak przyczyniać się do jego deformacji. Kobiety wybierają go ze względu na optyczne powiększenie biustu, natomiast warto pamiętać, że modele push up często spłaszczają biust. Wybór stanika push up powinien być więc bardzo przemyślany.
  • Jak dobrać biustonosz do dużego biustu? Przede wszystkim powinien mieć on wzmocnioną i stabilną konstrukcję. Proponuje się miseczkę 3/4 lub full cup. Panie o dużym biuście powinny wybierać biustonosze typu balkonetka lub te w całości zabudowane, zakrywające piersi.
  • Jak dobrać biustonosz do szeroko i wąsko rozstawionych piersi? Dla jednego i drugiego typu biustu najlepszym rozwiązaniem są staniki, w których fiszbiny kończą się nisko na mostku. Takie modele gwarantują, że fiszbina nie będzie wbijała się w pierś, a miękko układała pod nią, podnosząc biust delikatnie do góry.

Zobacz film: W co ubrać biust? Źródło: Dzień Dobry TVN


Jak prawidłowo dobrać stanik – najczęściej popełniane błędy

Dobranie stanika to dla kobiet naprawdę trudne zadanie. Brak odpowiedniej wiedzy o modelach i rozmiarach biustonosza może je jeszcze dodatkowo utrudniać. Jeśli dodać do tego często błędne rozmiary własnego biustu, jakimi posługują się panie, łatwo zrozumieć, dlatego tak wiele kobiet nosi źle dobrane staniki. Sprawy nie ułatwiają również niektóre bieliźniane mity:

· duży biust = grube ramiączka – to mit; to nie ramiączka, a dolna konstrukcja biustonosza odpowiada za odpowiednie podtrzymanie piersi; przy większym biuście można kupować stanik z cienkimi ramiączkami;

· wycięty u góry stanik nie zbiera dobrze biustu – kolejny mit; należy wybierać modele o zabudowanych bokach, to one odpowiadają za odpowiednie modelowanie biustu; w środkowej części biustonosza wycięcie może być już znacznie większe;

· biustonosz powinien być luźny – wręcz przeciwnie; podczas zakupu stanik powinien być dopasowany, wręcz obcisły; na początku należy do zapinać na pierwszą haftkę, z czasem biustonosz się rozciąga; luźny model szybko okaże się zupełnie nieprzydatny.

Jak dobrać stanik sportowy?

Jak odpowiednio dobrać stanik na siłownię, do biegania, na pilates? Przede wszystkim dobrać go do rozmiaru, stosując wyżej wymienione zasady. Rozważania, jak dobrać stanik sportowy do sylwetki, należy rozpocząć od zdefiniowania charakteru uprawianego przez kobietę sportu. Biustonosze do biegania muszą mieć wysokie wsparcie, jak najmocniej amortyzować ruch piersi i utrzymywać je w miejscu. Podobnie dużego wsparcia potrzebują staniki na zajęcia typu body workout lub tabata. Największe pole wyboru pojawia się przy jodze lub pilatesie. Tutaj biustonosz może być nieco lżejszy, o mniejszym stopniu wsparcia, bardziej fantazyjny. Uwzględnić należy również typ materiału, z jakiego jest wykonany stanik. Warto stawiać na tkaniny oddychające, zapewniające skórze odpowiednie odprowadzanie potu nawet przy intensywnym wysiłku.

Jak dobrać biustonosz do karmienia?

Nie każda przyszła mama wie, jak dobrać stanik do karmienia. Przede wszystkim warto go kupić między 8. a 9. miesiącem ciąży, choć najlepiej stanik dobiera się dopiero po dwóch tygodniach od rozpoczęcia laktacji. Kupując stanik przed porodem, warto zwrócić uwagę, aby miał on nieco większą miseczkę. Dobrze, aby był on mocno rozciągliwy i elastyczny. Jak dobrać odpowiedni biustonosz? Przede wszystkim zwrócić uwagę na wszystkie szwy, haftki i zapięcia. Biustonosz do karmienia nie może uwierać. Nie powinien także podrażniać bardzo wrażliwej skóry. Warto także wybierać jasne materiały oraz delikatne tkaniny, zapewniające wysoki poziom higieny.

Co sądzisz o tym artykule?
1
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0