Z jakiej tkaniny powinien być biustonosz?

W bieliźnie trzeba się przede wszystkim dobrze czuć. Za komfort odpowiadają trzy rzeczy: krój biustonosza, prawidłowo dobrany rozmiar oraz materiał, z którego został wykonany. Najczęściej wykorzystywaną tkaniną do produkcji biustonoszy są poliamid, poliestr i elastan. Monika Kołodyńska w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała o poszczególnych modelach biustonoszy.

  • Polieaster i poliamid
  • Bandeau - czyli bandażowy biustonosz
  • Push-up
  • Krój balkonowy
  • Plunge
  • Braletka
  • Strapless
  • Full cup
  • Spacer
  • Sportowy

Zobacz też: Bielizna, której nie widać

Poliamid i poliester to tkaniny, które do tej pory były demonizowane. Zdaniem brafitterki Moniki Kołodyńskiej współczesny poliester nie ma nic wspólnego z poliestrem sprzed kilku lat. Dzisiejszy poliester to tkanina syntetyczna, wysokogatunkowa i przyjemna dla skóry.

Bandeau - czyli bandażowy biustonosz - to inaczej opaska na biust. W najprostszym wariancie stanik bandeau to taśma z elastycznego materiału. Jeśli krój ten nie posiada wszytych fiszbin, stanik nie zapewni praktycznie żadnego podtrzymania, dlatego bandażowy biustonosz jest lepszym rozwiązaniem dla pań z małym biustem.

Push-up - to biustonosz, którego podstawowym celem jest podniesienie, „wypchnięcie” biustu do góry. Aby było to możliwe, musi on dobrze podtrzymywać biust i zbierać przede wszystkim jego boki. Optyczne powiększenie biustu to tylko tak zwany efekt uboczny całej konstrukcji stanika, choć wiele kobiet wybiera go właśnie z tego względu. Najpopularniejsze modele to bardotka push-up , staniki half cup oraz te o poziomej linii dekoltu. Dawniej wypełnienia w biustonoszu push-up były wykonane z gąbki. Obecnie producenci używają wypełnienia olejowego, dzięki czemu biustonosz zlewa się z kobiecym biustem.

Krój balkonowy – to biustonosz charakteryzujący się zabudowaniem miseczki zakrywającym pierś na ¾ jej wielkości. Taki biustonosz posiada wysoko zabudowany mostek (złączenie pomiędzy piersiami). Krój balkonowy zapewnia duży stopień podtrzymania, podnosi i zaokrągla piersi. Zbiera je do przodu, jednocześnie nadając im naturalny kształt. Jest świetny do kreacji z okrągłym lub kwadratowym dekoltem. Sprawdza się w przypadku większości biustów.

Zobacz to: Faceci w biustonoszach!

Plunge – taki biustonosz przeznaczony jest do głębokich dekoltów. Dzięki nisko zabudowanemu złączeniu pomiędzy piersiami sprawdza się w kreacjach z głębokim dekoltem w kształcie litery V. Miseczki mogą być miękkie lub usztywnione, a ich zadaniem jest zebranie piersi do środka i wyeksponowanie perfekcyjnej linii dekoltu. Nie jest polecany paniom z bardziej wiotkim biustem, gdyż głębokie wycięcie może spowodować „wymykanie się” luźnej skóry tkanki piersiowej z miseczek.

Więcej: Od XS do XL - czyli jak wybrać bieliznę na noc poślubną?

Braletka – to miękki biustonosz bez fiszbin. Jego miseczki są najczęściej trójkątne. Tworzy się go z koronki lub satyny. Należy zwrócić uwagę, by koronki były elastyczne, ponieważ tylko takie nie będą obcierały nam biustu. Nie poleca się go paniom z wiotkim biustem, ponieważ jego konstrukcja nie jest wystarczająco mocna, by odpowiednio uformować piersi i zapewnić im wymagany stopień podtrzymania.

Strapless – to biustonosz, który ma za zadanie idealnie trzymać biust nawet po odpięciu ramiączek m.in. dzięki szerokiemu obwodowi pasa. Wykończone sylikonowymi paskami brzegi obwodu stanika uniemożliwiają przesuwanie się biustonosza. Doskonale sprawdzi się do keacji z odkrytymi ramionami. Strapless sprawdzi się w przypadku małych, jak i dużych biustów.

Full cup – ten biustonosz zapewnia duży stopień podtrzymania. Miseczka zakrywa dosyć mocno pierś, dlatego nie nadaje się do noszenia wydekoltowanych ubrań. Full cup jest najlepszym rozwiązaniem dla kobiet, których piersi straciły elastyczność.

Spacer – "zlewa" się idealnie z kobiecym biustem. Wykonany z materiału a’ la gąbki składającego się z dwóch warstw. Warstwa wierzchnia podtrzymuje piersi, warstwa wewnętrzna zazwyczaj posiada dodatek bawełny, która chroni biust. Obie warstwy oddzielone są od siebie materiałem przepuszczającym powietrze. Biustonosz ten jest lekki, przewiewny i wygodny.

Biustonosz sportowy - to bardzo ważna część garderoby aktywnej sportowo kobiety. Niezależnie od tego, czy trenujemy fitness, jogę, pilates, chodzimy na crossfit albo intensywnie biegamy, staniki sportowe to konieczność. Chronią nasz biust przed uszkodzeniami, otarciami, niejednokrotnie także zimnem. Zabezpieczają także nasze piersi przed deformacją, której biust może ulegać w trakcie treningu. Równie istotną kwestią jest materiał, z jakiego są wykonane biustonosze sportowe - powinny być “oddychające”, żeby zapewnić nam odpowiednią higienę w trakcie treningu. Biustonosz sportowy powinien być wykonany z poliamidu i elastanu, które będą odpowiednio podtrzymywać biust.

Więcej: Jak dobrać stanik sportowy?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się: