W drugiej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska przybliżyła nam, czym dokładnie jest indeks glikemiczny. W zależności od tego, jak wzrasta poziom glukozy we krwi po spożyciu danych produktów, mówimy o niskim, średnim bądź wysokim indeksie glikemicznym. Kto powinien zwracać uwagę na indeks glikemiczny? Dlaczego zaraz po ugotowaniu produkty zbożowe mają wyższy indeks glikemiczny? I jak komponować posiłki, by obniżać indeks?
Grypa i przeziębienie mają podobny przebieg, dlatego tak łatwo je ze sobą pomylić. Są jednak cechy, dzięki którym można odróżnić te dwie choroby. Jakie? Czy są testy diagnozujące grypę? Jaki typ grypy dominuje obecnie w Polsce? Czym się charakteryzuje? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ordynator oddziału pediatrycznego na Niekłańskiej dr Aneta Górska-Kot.
Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Jak wygląda system opieki psychiatrycznej w Polsce? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziennikarkę Katarzynę Szczerbowską, która jest osobą z doświadczeniem kryzysu psychicznego. U dziennikarki zdiagnozowano schizofrenię paranoidalną. Jak objawia się ta choroba? Jak można pomóc osobie chorej na schizofrenię? Czy to prawda, że z tej choroby się nie wychodzi?
Owoce głogu to skarb natury. Nie tylko wspierają naszą odporność, warto też po nie sięgać, kiedy cierpimy z powodu zaparć. Jakie inne właściwości lecznicze mają te owoce? Co można z nich zrobić? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska. Dowiedzieliśmy się również, kto nie może sięgać po owoce głogu.
Permanentny brak snu negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Stany emocjonalne stale niewysypiającego się człowieka przypominają stany osoby będącej pod wpływem alkoholu lub kogoś, kto poddawany jest chemioterapii. Brak snu może też prowadzić do otyłości. Jak jeszcze niewyspanie wpływa na organizm człowieka? Ile należy spać, aby się wyspać? Dlaczego osoby starsze sypiają mniej? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista od zaburzeń snu dr Michał Skalski. Zobaczcie, co robi Marcin Prokop, kiedy jest permanentnie niewyspany. To może Was zszokować. Czy dla Marcina jest jeszcze ratunek? ;)
Kiedy Aniela miała 10 miesięcy, lekarze zdiagnozowali u niej kardiomiopatię gąbczastą i niedomykalność zastawki mitralnej. Dziewczynkę zakwalifikowano do przeszczepu serca, jednak lekarze nie pozostawiali złudzeń jej rodzicom, ponieważ w Polsce szansa na przeszczep u dzieci do trzeciego, czwartego roku życia jest bardzo mała. Mimo tych informacji rodzice Anieli wierzyli w cud i każdego dnia czekali na telefon, że znalazł się dawca. Niestety dziewczynka nie doczekała się operacji. Po jej stracie rodzice postanowili walczyć o przeszczepy dla innych dzieci. Dlaczego w Polsce tak trudno o przeszczepy dla małych dzieci?
Ciąża postrzegana jest jako jeden z najpiękniejszych okresów życia kobiety, dlatego trudno sobie wyobrazić, aby panie w stanie błogosławionym mogły mieć depresję. A jednak depresja w ciąży pojawia się i to dość często. Dlaczego? Jak się objawia? Jak ją leczyć? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę Maję Herman i ginekolog dr Beatę Sterlińską-Tulimowską.
Według Światowej Organizacji Zdrowia dziennie możemy zjeść 5 łyżeczek cukru. Tymczasem statystyczny Polak zjada miesięcznie 3,5 kg cukru, z czego 1 kg to ten w torebkach, a reszta ulokowana jest w innych produktach. Jakich? Dlaczego jest szkodliwy? Kiedy cukier pojawił się w Europie? O cukrze, jego historii i właściwościach rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze specjalistką do spraw żywienia człowieka Małgorzatą Sobczyk z Fundacji Szczęśliwi Bez Cukru i dziennikarzem Dariuszem Kortko.
Procowała w szkole, wychowywała trzy córki, kończyła studia, miała wiele pasji... Pewnego dnia dowiedziała, że choruje na nowotwór wewnątrzrdzeniowy. Po dwóch ratujących życie operacjach i wycięciu stale rosnącego guza jest sparaliżowana. Kiedy poznała diagnozę jej dzieci miały 11, 18 i 20 lat. Przekazanie informacji dzieciom o chorobie to dla każdego rodzica niezwykle trudne zadania. Oto historia Joanny Konkel.
Do tej pory w Czechach grypa przyczyniła się do śmierci 33 osób. W Polsce na razie wiemy o 4 ofiarach śmiertelnych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prof. dr hab. Lidię Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy, aby zapytać, jakie są zagrożenia związane z tą chorobą i jak się przed nią uchronić. Czy w tym roku wirus jest wyjątkowy zjadliwy? Jakie osoby są w grupie podwyższonego ryzyka? Czy to prawda, że wirus grypy mutuje tak szybko, iż szczepionki, w krótkim czasie przestają być skuteczne?
Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Exeter stwierdzili, że bisfenol A, który znajduje się w opakowaniach na żywność może przenikać do naszego organizmu i wywoływać choroby. W jaki sposób związek chemiczny może dostać się do krwiobiegu? Jakie problemy ze zdrowiem może spowodować? I jak się go pozbyć z organizmu? W czym najlepiej przechowywać żywność? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczną z Instytutu Żywności i Żywienia Hannę Stolińską-Fiedorowicz.
Haluks to choroba polegająca na zniekształceniu stopy. Dotyczy głównie kobiet. Co jest jej przyczyną? Jak się pozbyć haluksów? Czy po operacyjnym usunięciu haluksów mogą powrócić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił ortopeda, chirurg stopy dr Krzysztof Bryłka.
Wiele osób wzbrania się przed zdrową dietą z powodów ekonomicznych. Czy zdrowe produkty muszą być drogie? Co wtorek Aneta Łańcuchowska w swoim nowym cyklu "Reakcja łańcuchowa" będzie przekonywać nas, że zdrowe odżywianie się opłaca. Dziś porównaliśmy ze sobą dwa koszyki - jeden pełny zdrowych produktów, drugi z produktami niezdrowymi. Który zestaw był tańszy? W jakie produkty opłaca się inwestować?
W 2014 roku 14-letnia Magda Więcławska zaczęła się uskarżać na ból brzucha. Przez półtora roku lekarze nie potrafili zdiagnozować choroby. Dopiero, kiedy w szpitalu zrobiono jej usg dopochwowe, okazało się, że na jajniku ma 16-centymetrowego złośliwego guza. Dziewczyna jest w trakcie leczenia. Mimo choroby nie załamuje się i namawia innych do badań profilaktycznych. O swojej walce o zdrowie, spełnianiu marzeń i planach na przyszłość mówiła w Dzień Dobry TVN. Czy w jej rodzinie ktoś chorował na nowotwory? Obok Magdy na naszej kanapie usiadł ginekolog i położnik dr Grzegorz Południewski. W jakim wieku należy badać się pod kątem nowotworów? Czy osoby młode często zapadają na raka? Jak ważna jest profilaktyka antynowotworowa?
Od dzisiaj nie można reklamować i promować solariów, a korzystać z nich mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. Ograniczenia te wprowadzono ze względu na szkodliwość emitowanych przez lampy promieni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatologa dra Marcina Ambroziaka, aby zapytać o wpływ solariów na skórę. Czy jest bezpieczna dawka solarium?
Kiedy dopada nas infekcja, powinniśmy sięgnąć po szałwię lekarską. Na co jeszcze jest dobra? O właściwościach leczniczych tej rośliny mówiła w Dzień Dobry TVN prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Rosyjska celebrytka Julia Debbagh przeszła operację plastyczną biustu. Po 13 latach jedna z jej piersi zrobiła się kanciasta. Dlaczego mogło dojść do tego typu powikłania? Czy implanty piersi trzeba wymieniać po latach? Czy powiększoną implantem piersią można karmić dziecko? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN chirurga dra n. med. Artura Bociana.
Podczas ciąży rozciągają się mięśnie brzucha, który zmienia swój kształt. Po porodzie mięśnie powinny wrócić na swoje miejsce, ale nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego u niektórych kobiet dochodzi po ciąży do rozstępu mięśni prostych brzucha, a u innych nie? Jak dbać o mięśnie brzucha po ciąży? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Izabelą Dębińską, trenerką i położną fitness oraz lekarzem Łukaszem Preibiszem.
Czym jest choroba afektywna dwubiegunowa, jak się ją diagnozuje, i jak z nią żyć? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Piotrem Buckim, który sam ma dwubiegunówkę i, który postanowił napisać o tej chorobie książkę. Choroby nie traktuje jak wyrok. A książkę napisał po to, by 8 proc. populacji, czyli ludzie z chorobą afektywną dwubiegunową, nie czuli się samotni.
Zatrzymanie wody w organizmie i związanych z tym stanem obrzęków może dotyczyć każdego z nas. Co je powoduje? Jak pozbyć się tego problemu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy internistę dra Michała Sutkowskiego.
Trombektomia to nowoczesna metoda leczenia osób po udarze mózgu. Na czym ona polega i jak szybko po udarze powinna zostać przeprowadzona? O tym, czym jest udar, jak rozpoznać jego objawy i co robić kiedy je zauważymy, opowiedział nam w Dzień Dobry TVN dr hab. n. med. Adam Kobayashi.
Zeń-szeń ma różnorakie zastosowania. Nie tylko w przemyśle spożywczym, ale i w medycynie. Jakie właściwości lecznicze ma korzeń? W jakiej formie powinniśmy go spożywać? W studiu Dzień Dobry TVN o żeń-szeniu opowiedziała Agnieszka Cegielska.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy trzy najlepsze położne w Polsce. Marzena Langner-Pawliczek, Monika Wójcik i Elżbieta Wójtowicz są laureatkami plebiscytu, w którym głosy oddawały pacjentki. Jak zmieniła się opieka okołoporodowa na przestrzeni lat? Czy ojcowie chętnie partnerują swoim żonom podczas porodu? Czy są oni pomocni czy raczej przeszkadzają położnym w pracy?
Dzieci - głównie z ciekawości - wkładają sobie do nosa, ust czy ucha ciała obce. Są w wśród nich: guziki, agrafki, pieniądze, ziarna fasoli, zapałki, bazie, a nawet igły. Czym to może grozić? Co powinien zrobić w takiej sytuacji rodzić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN kierownika szpitalnego oddziału ratunkowego Annę Janus-Młodawską.
Jeszcze do niedawna przekonywano nas, że chude mleko jest zdrowsze, a teraz okazuje się, że to tłuste jest lepsze. Jakie są zatem zalety tłustego mleka? Wyjaśniła nam to w Dzień Dobry TVN psychodietetyk Karolina Gruszecka. Po czym poznać, że mleko nam nie służy?
Zespół badaczy pod kierunkiem dr Thomasa Currana z Uniwersytetu w Bath, po przeanalizowaniu odpowiedzi ponad 40 tysięcy studentów, uznał, że z biegiem lat coraz więcej młodzieży deklarowało perfekcjonizm. Objawiał się on tym, że przejmowali się osądami otoczenia, mieli wobec siebie i innych wysokie oczekiwania. A to już prosta droga do problemów ze zdrowiem psychicznym? Co dokładnie grozi perfekcjonistom? O szczegółach badań i wnioskach dr Thomas opowiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu.
Podczas snu ciało człowieka rozluźnia się, natomiast świadomość traci kontrolę. Dlaczego śnią nam się koszmary? I czy z koszmarów można wyczytać dolegliwości zdrowotne? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Zenon Waldemar Dudek, psychiatra, według którego koszmary pełnią funkcję alarmową. Co to znaczy?
Według najnowszych badań w przypadku osób ze zmutowanymi genami BRCA1 i BRCA2 podwójna mastektomia po rozpoznaniu raka piersi nie ma wpływu na statystyki przeżywalności. Szanse na wyzdrowienie u ich nosicielek są takie same, jak u pozostałych kobiet walczących z rakiem. Czy w związku z tym podwójna mastektomia, jakiej poddała się swego czasu Angelina Jolie ma sens? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN ginekologa i położnika dra Grzegorza Południewskiego. Jakie są szanse na wyleczenia nowotworu, kiedy jest wcześnie wykryty?
Okazuje się, że himalaiści przebywający w górach powyżej 8 tys metrów nad poziomem morza mają tak samo niskie ciśnienie krwi, jak pacjenci na oddziale intensywnej terapii. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Roberta Szymczaka, himalaistę i lekarza, który pomagał przy akcji ratunkowej w Nangat Parbat. Według Roberta Szymczaka mózgi himalaistów w strefie śmierci mają zaburzone funkcje poznawcze. Co to znaczy?
Grupa naukowców z Cambridge postanowiła przeprowadzić badania na reakcje ludzkich organizmów na zmniejszoną ilość tlenu w powietrzu. Do jakich doszli wniosków? Czym jest hipoksja i dlaczego jest tak groźna dla ludzkiego organizmu? Z Dr Andrew Murray z Department of Physiology, Development and Neuroscience w University of Cambridge rozmawiała reporterka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.