Z powodu choroby nowotworowej całkowicie stracił słuch. Po długim leczeniu otrzymał jednak nową szansę - wszczepiono mu implanty, dzięki którym znowu słyszy. Życie już nigdy nie będzie jednak takie samo. Szczególnie kiedy na chleb zarabia się przez tworzenie muzyki. Tu z pomocą przyszli przyjaciele. W Zielonych Drzwiach Karol "Pjus" Nowakowski opowiedział o swojej życiowej podróży od rapera do tekściarza i producenta muzycznego.
Epilepsja jest przewlekłą chorobą mózgu charakteryzująca się napadami padaczkowymi. Jak wygląda życie cierpiących na to schorzenie? Jak pomóc osobie, która ma właśnie atak padaczki? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN neurolog dr Magdalena Podbrożna.
Napar z melisy to najpopularniejszy naturalny sposób na zszargane nerwy. Jest jednak skuteczne tylko jeśli odpowiednio go przygotujemy. Jak to zrobić? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedziała Agnieszka Cegielska. Jak możemy wzbogacić smak takiego naparu? Do czego jeszcze wykorzystuje się melisę? I na co, poza zdenerwowaniem, pomaga melisa?
Na świecie w ciągu ostatnich kilku lat liczba osób zarażonych wirusem HIV wzrosła dwukrotnie. Tymczasem, co drugi Polak zakażony HIV nigdy nie zrobił testu i nie wie, że jest jego nosicielem. Kto jest narażony na zakażenie tym wirusem? Czy prezerwatywa skutecznie zabezpiecza przed HIV? Gdzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test na HIV? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: doradca i edukator HIV/AIDS dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak i organizator kampanii społecznej dotyczącej HIV/AIDS Patrycja Rzucidło-Zając.
Czym są komórki macierzyste? Jakie możliwość daje nam pobór i przechowywanie krwi pępowinowej. Jak można ją wykorzystywać? O tym rozmawiamy z lekarzem Tomaszem Baranem z Polskiego Banku Krwi Pępowinowej i aktorem Jakubem Wesołowskim.
Jak sobie radzić z pluskwami, pchłami i wszami? Czy można coś zrobić za pomocą domowych sposobów? Po czym poznać, że nasz dom opanowały te małe owady? Jak wygląda ślad po ugryzieniu pluskwy i co zrobić, żeby to miejsce przestało swędzieć? O tym w Dzień Dobry TVN Zygmunt Jeszka reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji.
Karolina Mikulska zaczęła mieć problemy z zębami w wieku 10 lat. Z powodu ich braków już od 22. roku życia musiała nosić protezę. Po nowy uśmiech udała się do Warszawy. Jej zębami zajęli się specjaliści z Malo Clinic. Jaki zabieg przeprowadzili? Zobaczcie metamorfozę Pani Karoliny.
22q11 to choroba spowodowana ubytkami w kodzie genetycznym. Rocznie rodzi się z nią około 380 dzieci w Polsce, co oznacza, że jest zaraz po zespole Downa drugą najczęstszą wrodzoną chorobą genetyczną. Pomimo to jest niezwykle trudna do zdiagnozowania - ma około 180 objawów, przy czym występują one w przypadkowej konfiguracji. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Jak pracuje się z takim dzieckiem? I skąd czerpać wiedzę o tym schorzeniu? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielone Drzwi Anna Maruszeczko i genetyk dr Beata Nowakowska.
Toksokaroza to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych wywołana przez pasożyty. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy internistę dr Michała Sutkowskiego, aby zapytać, jakie są jej przyczyny, jakie objawy, jak można ją wykryć, a następnie wyleczyć.
9-letni Karol pokonał sepsę, wygrał z białaczką limfoblastyczną, teraz po raz trzeci walczy o życie. Tym razem z ostrą białaczką szpikową. W tych zmaganiach potrzebuje pomocy bliźniaka genetycznego. Dorota Walczak, mama Karola: "Nie mam hamulców w tej chwili (...) musi być zrobione wszystko z mojej strony, żeby go uratować. WSZYSTKO". O tym, jak wygląda poszukiwanie dawcy szpiku, opowiedział nam prof. Wiesław Jędrzejczak, hematolog, transplantolog, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii.
Światło ma duży wpływ na nasz wzrok. Co zyskują oczy dzięki dobremu oświetleniu? O tym, jak dbać o wzrok mówił w Dzień Dobry TVN lek. Piotr A. Woźniak z Instytutu Oka w Warszawie.
Aktor Piotr Zelt przyznał się, że zapadł na depresję. O chorobie szczerze powiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej. Jak zaczęła objawiać się u niego depresja? Jakie wydarzenia miały wpływ na to, że zachorował? Kto mu pomógł wyjść z depresji? Leczył się farmakologicznie?
Opiekunowie osób niepełnosprawnych czasami bywają nadopiekuńczy, a to niestety prowadzi do niesamodzielności ich podopiecznych. Co robić, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Zielone Drzwi Anna Maruszeczko.
Nerki pełnią w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, m.in. usuwają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii, regulują objętość płynów ustrojowych i mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Niestety - tak jak inne organy - narażone są na choroby. Jakie? Jak dbać o nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?
Przywykliśmy do mówienia o tym, jak ważne są profilaktyczne badania. Niestety prawie wszystkie akcje dotyczące profilaktyki skierowane są do kobiet. Dlaczego płeć piękna wyparła w tej dziedzinie mężczyzn? Przecież badanie prostaty jest tak samo ważne jak regularne wykonywanie cytologii. Czy dla mężczyzn to "niemęski temat"? Jak wygląda badanie prostaty? I na czym dokładnie polega akcja Movember? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca program "36,6 st. C" Ewa Drzyzga i urolog Marcin Łykowski.
Propolis, zwany inaczej kitem pszczelim, jest niezastąpiony w walce z infekcjami. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Korzystnie wpływa na układ oddechowy i przyspiesza gojenie się ran. Co takiego jest w propolisie, że tak korzystnie wpływa na organizm? Czy propolis może uczulać? O niezwyklej mocy propolisu i jego zastosowaniu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Agnieszką Cegielską.
Wirus HPV kojarzy się głównie z rakiem szyjki macicy, tymczasem z jego powodu na nowotwory mogą zapadać także mężczyźni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistkę ginekologii i położnictwa lek. Annę Traczyńską i specjalistę chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy dr n. med. Norberta Górskiego, aby zapytać, ile jest odmian wirusa HPV i które są dla nas groźne. Jak można się zarazić wirusem HPV? Czy każdy zarażony zachoruje na raka? Co nas powinno zaniepokoić?
Z jednych z ostatnich badań wynika, że ryzyko śmierci u osób leczących się antydepresantami jest o 33 proc. wyższe niż u tych, którzy ich nie biorą. O komentarz do tych badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychiatrę dr Maję Polikowską-Herman. Jakie są skutki uboczne tego typu leków?
Największa tragedia jaka może spotkać matkę i ojca to strata dziecka. Dotknęła ona m.in. rodziców 8-letniej Marty - Ewelinę i Krzysztofa Kowalskich. Dziewczynka niespodziewanie dostała udaru mózgu i niestety po kilku dniach zmarła. Rodzice postanowili wykonać testament córki i oddali jej organy do transplantacji. Oto wzruszająca historia Marty.
Jeden z francuskich lekarzy, który odebrał ok. 15 tys. porodów, twierdzi, że przy narodzinach dziecka nie powinien być obecny mężczyzna. Jak to argumentuje? Czy takie same zdanie mieli goście Dzień Dobry TVN: położna Monika Jodłowska i ginekolog Artur Skowyra? Dowiedzieliśmy się również, ilu mężczyzn było w sali, w której rodziła Dorota Wellman.
Zespół cieśni nadgarstka jest jedną z pięciu najczęstszych chorób ręki na świecie. Czym się objawia? Komu grozi? Jak się leczy to schorzenie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił chirurg ręki Paweł Nowicki.
Paweł ma 38 lat i od 13 lat walczy z chorobą genetyczną, która zabrała mu sprawność i najbliższą rodzinę. Ewa Osiowy, sąsiadka Pawła :"Był bardzo aktywnym człowiekiem, dużo widział na świecie, dużo gór zdobył,... a teraz jego życie jest codzienną walką, o każdą minutę, o każde wyjście z domu, o każdą aktywność". O ataksji rdzeniowo-móżdżkowej oraz o pasji, która potrafi utrzymać nas przy życiu, Anna Maruszeczko rozmawiała z Dorotą Wellman i Marcinem Prokopem.
Wiele osób uskarża się na bóle głowy przy zmianie ciśnienia, dużym wietrze, czy wysokiej temperaturze powietrza. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy lekarza rodzinnego dra Michała Sutkowskiego, aby zapytać, jaka jest zależność między pogodą a naszym samopoczuciem. W jakich miesiącach jest najwięcej zawałów serca? Czy to prawda, że kiedy wieje halny, odnotowuje się więcej samobójstw?
Podczas zjazdu na nartach, Tomasz Brzeski uderzył głową w skałę. Obrażenia, których doznał były bardzo duże: połamane oczodoły, złamana podstawa czaszki, połamana piramida skroniowa, rozdarty mózg. To było duże ogromne dla lekarzy i... dla rodziny. O wypadku, operacji i rekonwalescencji opowiedziały nam jego żona - Agnieszka i córka Ewa. Jakie są rokowania dla Tomka? Czy odzyska całkowitą sprawność?
"Nie umiem funkcjonować jak dziecko jest w złym stanie [...] Wstaje człowiek w nocy i nie wie, co ma zrobić. A dziecko płacze..." - mówi Agnieszka Kazimierczak, mama chorej na atopowe zapalenie skóry Kamili. Na chorobę jej dziecka nie ma leku. Ale można pomóc. Zobacz, na czym polega hydroterapia przeznaczona specjalnie dla dzieci z tym problemem. Po trzech tygodniach Kamila przestała się drapać i płakać w nocy. A mama znowu jest szczęśliwa.
Sezon na kichanie i kaszel w pełni, więc i kolejki do lekarza - dłuższe. Pacjenci w najgorszym stanie dostają zwolnienia lekarskie, które mają obowiązek dostarczyć do pracodawcy. A co, jeśli pracodawców jest kilku? Czy ZUS wie, że w jednym miejscu jesteśmy na zwolnieniu, a w innym - pracujemy normalnie? Czy w czasie trwania zwolnienia chory może wybrać się na zakupy? A co, jeśli w galerii handlowej spotka pracodawcę? I dlaczego lekarzowi wystawiającemu zwolnienie należy podać adres, pod którym planujemy spędzić zwolnienie? O dawnym L4 w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Rzecznikiem ZUS Wojciechem Andrusiewiczem.
Wiele osób, by schudnąć, pomija posiłki. Zazwyczaj rezygnujemy z kolacji. W Dzień Dobry TVN dietetyczka Aneta Łańcuchowska wytłumaczyła, dlaczego to duży błąd. Ile posiłków dziennie powinniśmy jeść? Co, jeśli nie mamy czasu na przygotowywanie skomplikowanych dań? Co się dzieje z organizmem jeśli pomijamy posiłek? I o której zabierać się za kolację?
Gość Dzień Dobry TVN Katarzyna Stachowicz, która jest po mastektomii obu piersi, zachęca do wykonywania badań genetycznych, jeżeli w rodzinie wystąpił rak piersi lub rak jajnika. Ona miała 29 lat, gdy poddała się takim badaniom. Wtedy dowiedziała się, że w jej przypadku ryzyko zachorowania na raka piersi jest duże. Jej siostra zachorowała na raka piersi, a jej ciotka zmarła tę chorobę. Profilaktycznej mastektomii podała się w Niemczech, bo w Polsce nie mogła takiego zabiegu wykonać. Gościem Dzień Dobry TVN był też onkolog prof. Cezary Szczylik, z którym rozmawialiśmy m.in. o tym, dlaczego profilaktyczna mastektomia powinna być w Polsce refundowana.
Problem niewydolności żył dotyczy prawie połowy Polaków. Czy z żylakami można walczyć poza salą operacyjną? Oczywiście tak! W Dzień Dobry TVN trener personalny Szymon Gaś i Katarzyna Kępka pokazali ćwiczenia na żylaki. A czego należy unikać przy niewydolności żył?