Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o błędach lekarskich, które doprowadziły do kalectwa, a nawet śmierci pacjenta. Jakie błędy najczęściej się zdarzają? Czego mogą domagać się pacjenci, których stan zdrowia pogorszył się z powodu błędu medycznego? Kto może im pomóc w dochodzeniu praw? O tym w Dzień Dobry TVN mówił radca prawny z Biura Rzecznika Praw Pacjenta Robert Bryzek.
Zuzia Plewa cierpi na pęcherzycę - rzadką chorobę przez którą na jej ciele i w przełyku powstają pęcherze, które pękają i tworzą rany. Do tej pory nie ma na nią leku. Bandaże, ból i nieprzespane noce - to codzienność Zuzi i jej mamy Barbary. Dlatego program "Uwaga!" i Fundacja TVN Nie Jesteś Sam postanowili spełnić marzenie Zuzi. Co, poza wyzdrowieniem, jest jej największym marzeniem?
Podobno spanie nago jest korzystniejsze dla naszej skóry i jakości snu. Czy to prawda? Zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dermatologa dra Łukasza Preibisza.
Choroba Recklinghausena znana również jako nerwiakowłókniakowatość typu 1. to łagodny rodzaj nowotworu, który odpowiada za pojawianie się na ciele chorej osoby guzów. Niestety jest nieuleczalny. Joanna Gnosowska miała zaledwie 4 lata kiedy jej przypadek został zdiagnozowany. Nowotwór odebrał jej wzrok, a guzy pojawiły się na całym ciele, w tym w jamie ustnej. Wtedy przyszedł przełom - w 2013 roku przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep twarzy. Dla Asi taka operacja była szansą na nowe życie. Jako 2. osoba w Polsce dostała nową twarz. Czego obawiała się przed przeszczepem? Czy po przeszczepie jest podobna do siebie sprzed choroby? Jak wygląda rehabilitacja po takim zabiegu? W Dzień Dobry TVN gościliśmy osobę posiadającą niezwykłą siłę ducha i ogromnie zdeterminowaną - Joannę Gnosowską. Towarzyszyli jej rodzice: mama Aleksandra i tata Zbigniew.
Włoski neurochirurg Sergio Canavero twierdzi, że znalazł metodę zespolenia przeciętego rdzenia kręgowego i niebawem - wraz z zespołem z Chin - podejmie się operacji przeszczepu głowy. Skąd wzięło się to marzenie? Kto będzie pacjentem? Jaki cel przyświeca lekarzowi? Czy jeśli pacjent umrze, lekarz przyzna się do porażki? Jak do tej operacji podchodzi środowisko medyczne? Z Sergio Canavero spotkał się dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Zdaniem prof. Canavero przeszczep głowy mógłby być metodą przedłużania życia. Jeśli operacja zakończyła się sukcesem, to czy - według Was - stać by było na nią wszystkich, czy tylko najbogatszych, którzy swoje głowy przeszczepialiby na ciała dawców?
Najczęstszymi objawami zapalenia zatok są: ból głowy, zatkany nos i wydzielina w nosie. Nieleczony stan zapalny zatok może prowadzić do wielu komplikacji i poważnych schorzeń. Jak naturalnymi metodami wspomagać leczenie zatok? Dlaczego warto nosić czapkę w chłodnie dni? Jaką rolę w leczeniu zatok odgrywa kasza jaglana, kurkuma i imbir lub czarnuszka? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Agnieszka Cegielska, autorka cyklu i książki "Naturalnie".
Polacy kochają antybiotyki, tymczasem ich nadmierne spożycie może doprowadzić do tego, że za jakiś czas przestaniemy na nie reagować. Już teraz lekarze mają problem z wyleczeniem niektórych chorób właśnie z powodu wzrostu odporności bakterii na tego typu leki. O skutkach zbyt częstego sięgania po antybiotyki rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Rafałem Gierczyńskim z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. Jak zaradzić tej sytuacji?
Chroniczny stres negatywnie wpływa na działanie naszych organów, m.in. zmienia strukturę mózgu. Czy szkody nim wywołane są odwracalne? O wpływie długotrwałego stresu na nasz organizm rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z psychiatrą Mają Polikowską-Herman.
Z powodu choroby nowotworowej całkowicie stracił słuch. Po długim leczeniu otrzymał jednak nową szansę - wszczepiono mu implanty, dzięki którym znowu słyszy. Życie już nigdy nie będzie jednak takie samo. Szczególnie kiedy na chleb zarabia się przez tworzenie muzyki. Tu z pomocą przyszli przyjaciele. W Zielonych Drzwiach Karol "Pjus" Nowakowski opowiedział o swojej życiowej podróży od rapera do tekściarza i producenta muzycznego.
Epilepsja jest przewlekłą chorobą mózgu charakteryzująca się napadami padaczkowymi. Jak wygląda życie cierpiących na to schorzenie? Jak pomóc osobie, która ma właśnie atak padaczki? Mówiła o tym w Dzień Dobry TVN neurolog dr Magdalena Podbrożna.
Napar z melisy to najpopularniejszy naturalny sposób na zszargane nerwy. Jest jednak skuteczne tylko jeśli odpowiednio go przygotujemy. Jak to zrobić? W Dzień Dobry TVN na to pytanie odpowiedziała Agnieszka Cegielska. Jak możemy wzbogacić smak takiego naparu? Do czego jeszcze wykorzystuje się melisę? I na co, poza zdenerwowaniem, pomaga melisa?
Na świecie w ciągu ostatnich kilku lat liczba osób zarażonych wirusem HIV wzrosła dwukrotnie. Tymczasem, co drugi Polak zakażony HIV nigdy nie zrobił testu i nie wie, że jest jego nosicielem. Kto jest narażony na zakażenie tym wirusem? Czy prezerwatywa skutecznie zabezpiecza przed HIV? Gdzie można bezpłatnie i anonimowo zrobić test na HIV? O tym w Dzień Dobry TVN mówiły: doradca i edukator HIV/AIDS dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak i organizator kampanii społecznej dotyczącej HIV/AIDS Patrycja Rzucidło-Zając.
Czym są komórki macierzyste? Jakie możliwość daje nam pobór i przechowywanie krwi pępowinowej. Jak można ją wykorzystywać? O tym rozmawiamy z lekarzem Tomaszem Baranem z Polskiego Banku Krwi Pępowinowej i aktorem Jakubem Wesołowskim.
Jak sobie radzić z pluskwami, pchłami i wszami? Czy można coś zrobić za pomocą domowych sposobów? Po czym poznać, że nasz dom opanowały te małe owady? Jak wygląda ślad po ugryzieniu pluskwy i co zrobić, żeby to miejsce przestało swędzieć? O tym w Dzień Dobry TVN Zygmunt Jeszka reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji.
Karolina Mikulska zaczęła mieć problemy z zębami w wieku 10 lat. Z powodu ich braków już od 22. roku życia musiała nosić protezę. Po nowy uśmiech udała się do Warszawy. Jej zębami zajęli się specjaliści z Malo Clinic. Jaki zabieg przeprowadzili? Zobaczcie metamorfozę Pani Karoliny.
22q11 to choroba spowodowana ubytkami w kodzie genetycznym. Rocznie rodzi się z nią około 380 dzieci w Polsce, co oznacza, że jest zaraz po zespole Downa drugą najczęstszą wrodzoną chorobą genetyczną. Pomimo to jest niezwykle trudna do zdiagnozowania - ma około 180 objawów, przy czym występują one w przypadkowej konfiguracji. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Jak pracuje się z takim dzieckiem? I skąd czerpać wiedzę o tym schorzeniu? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca Zielone Drzwi Anna Maruszeczko i genetyk dr Beata Nowakowska.
Toksokaroza to jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych wywołana przez pasożyty. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy internistę dr Michała Sutkowskiego, aby zapytać, jakie są jej przyczyny, jakie objawy, jak można ją wykryć, a następnie wyleczyć.
9-letni Karol pokonał sepsę, wygrał z białaczką limfoblastyczną, teraz po raz trzeci walczy o życie. Tym razem z ostrą białaczką szpikową. W tych zmaganiach potrzebuje pomocy bliźniaka genetycznego. Dorota Walczak, mama Karola: "Nie mam hamulców w tej chwili (...) musi być zrobione wszystko z mojej strony, żeby go uratować. WSZYSTKO". O tym, jak wygląda poszukiwanie dawcy szpiku, opowiedział nam prof. Wiesław Jędrzejczak, hematolog, transplantolog, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii.
Światło ma duży wpływ na nasz wzrok. Co zyskują oczy dzięki dobremu oświetleniu? O tym, jak dbać o wzrok mówił w Dzień Dobry TVN lek. Piotr A. Woźniak z Instytutu Oka w Warszawie.
Aktor Piotr Zelt przyznał się, że zapadł na depresję. O chorobie szczerze powiedział dziennikarce Dzień Dobry TVN Katarzynie Olubińskiej. Jak zaczęła objawiać się u niego depresja? Jakie wydarzenia miały wpływ na to, że zachorował? Kto mu pomógł wyjść z depresji? Leczył się farmakologicznie?
Opiekunowie osób niepełnosprawnych czasami bywają nadopiekuńczy, a to niestety prowadzi do niesamodzielności ich podopiecznych. Co robić, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl Zielone Drzwi Anna Maruszeczko.
Nerki pełnią w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, m.in. usuwają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii, regulują objętość płynów ustrojowych i mają wpływ na ciśnienie tętnicze krwi. Niestety - tak jak inne organy - narażone są na choroby. Jakie? Jak dbać o nerki? O tym w Dzień Dobry TVN mówił prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wynalazł też bezinwazyjny test na zespół Downa, zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii, a obecnie robi doktorat na temat preeklampsji - patologii ciąży, która może powodować nawet śmierć matki oraz płodu. To właśnie na nią cierpiała Kim Kardashian. Na czym dokładnie polega ten rodzaj patologii ciąży? Czym się objawia? I jak często występuje? W Dzień Dobry TVN gościliśmy naukowca, który poświęcił życie na ratowanie zdrowia i życia kobiet Karola Charkiewicza, doktoranta na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Czy planuje zostać w Polsce?
Przywykliśmy do mówienia o tym, jak ważne są profilaktyczne badania. Niestety prawie wszystkie akcje dotyczące profilaktyki skierowane są do kobiet. Dlaczego płeć piękna wyparła w tej dziedzinie mężczyzn? Przecież badanie prostaty jest tak samo ważne jak regularne wykonywanie cytologii. Czy dla mężczyzn to "niemęski temat"? Jak wygląda badanie prostaty? I na czym dokładnie polega akcja Movember? O tym w Dzień Dobry TVN prowadząca program "36,6 st. C" Ewa Drzyzga i urolog Marcin Łykowski.
Propolis, zwany inaczej kitem pszczelim, jest niezastąpiony w walce z infekcjami. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Korzystnie wpływa na układ oddechowy i przyspiesza gojenie się ran. Co takiego jest w propolisie, że tak korzystnie wpływa na organizm? Czy propolis może uczulać? O niezwyklej mocy propolisu i jego zastosowaniu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Agnieszką Cegielską.
Wirus HPV kojarzy się głównie z rakiem szyjki macicy, tymczasem z jego powodu na nowotwory mogą zapadać także mężczyźni. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistkę ginekologii i położnictwa lek. Annę Traczyńską i specjalistę chirurgii głowy i szyi, chirurgii plastycznej twarzy dr n. med. Norberta Górskiego, aby zapytać, ile jest odmian wirusa HPV i które są dla nas groźne. Jak można się zarazić wirusem HPV? Czy każdy zarażony zachoruje na raka? Co nas powinno zaniepokoić?
Z jednych z ostatnich badań wynika, że ryzyko śmierci u osób leczących się antydepresantami jest o 33 proc. wyższe niż u tych, którzy ich nie biorą. O komentarz do tych badań poprosiliśmy gościa Dzień Dobry TVN psychiatrę dr Maję Polikowską-Herman. Jakie są skutki uboczne tego typu leków?
Największa tragedia jaka może spotkać matkę i ojca to strata dziecka. Dotknęła ona m.in. rodziców 8-letniej Marty - Ewelinę i Krzysztofa Kowalskich. Dziewczynka niespodziewanie dostała udaru mózgu i niestety po kilku dniach zmarła. Rodzice postanowili wykonać testament córki i oddali jej organy do transplantacji. Oto wzruszająca historia Marty.
Jeden z francuskich lekarzy, który odebrał ok. 15 tys. porodów, twierdzi, że przy narodzinach dziecka nie powinien być obecny mężczyzna. Jak to argumentuje? Czy takie same zdanie mieli goście Dzień Dobry TVN: położna Monika Jodłowska i ginekolog Artur Skowyra? Dowiedzieliśmy się również, ilu mężczyzn było w sali, w której rodziła Dorota Wellman.
Zespół cieśni nadgarstka jest jedną z pięciu najczęstszych chorób ręki na świecie. Czym się objawia? Komu grozi? Jak się leczy to schorzenie? O tym w Dzień Dobry TVN mówił chirurg ręki Paweł Nowicki.