"W czasach epidemii dżumy, ludzie pracujący przy wydobyciu i obróbce bursztynu, nigdy nie byli infekowani. (...) Udało mi się potwierdzić, że jeden z ekstraktów uzyskanych z bursztynu bałtyckiego jest w stanie zabijać lekooporne szczepy bakterii np. gronkowca złocistego". W Dzień Dobry TVN Igor Kaczmarek opowiedział o tym, jak uzyskuje się ekstrakt z bursztynu, jakie ma właściwości i co zainspirowało zdolnego studenta do podjęcia badań nad właściwościami bursztynu. Zobacz koniecznie!
Pacjentka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie spodziewała się bliźniąt. Niestety jedno z nich zmarło w ok. 19 tygodniu ciąży i doszło do poronienia. Lekarze zdecydowali się na wykonanie skomplikowanego zabiegu zahamowania akcji porodowej, dzięki któremu kobieta mogła utrzymać i urodzić drugie dziecko. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dra Tomasza Waśniewskiego i dra Norberta Derę, aby powiedzieli nam o przeprowadzonym przez siebie zabiegu. Dlaczego jest on taki ryzykowny? Przez ile tygodni lekarzom udało się utrzymać tę ciążę? W jakim stanie urodziło się drugie dziecko?
Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Justynę Sobolewską-Noël, autorkę książki "Przeżyć raka. Przewodnik dla chorych i ich bliskich". Pani Justyna dwukrotnie pokonała chorobę nowotworową, a teraz pomaga innym. W tej książce zawarła swoją historię, by pomóc osobom chorującym na nowotwór, ich rodzinom i najbliższym. Oto jej historia... Jak włączyć najbliższych w pomoc osobie dotkniętej chorobą? Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Jak rozmawiać z lekarzem o chorobie nowotworowej?
W województwie lubelskim stwierdzono w 2017 roku czterdzieści dwa przypadki zarażenia śmiertelnie niebezpieczną superbakterią New Delhi. Czym się różni od innych bakterii? Dlaczego jest taka niebezpieczna? Jak można się nią zarazić? Jakie choroby wywołuje? Jak się przed nią bronić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chorób wewnętrznych dr Piotr Gryglas.
Podczas Świąt niektóre osoby wpadają w dół emocjonalny. Czym spowodowane może być obniżenie nastroju w okresie, który kojarzy się większości z nas z radością? Jak się przed tym bronić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę Maję Polikowską-Herman.
To był gorący dzień. 12-letnia Amanda Suszczyk kilka lat temu poszła z koleżanką nad rzekę, aby się ochłodzić. Gdy weszła do wody, wpadła w wir... "Dobiegłem w to miejsce, gdzie Amanda miała wypadek... faktycznie było tam cało mojej córki, całe nabrzmiałe wodą" - tak ten fatalny dzień wspomina jej tata. Na szczecie dziewczynkę udało się uratować, choć w szpitalu odchodziła jeszcze 3 razy. Niestety w wyniku niedotlenienia mózgu Amanda zapadła w śpiączkę, w której spędziła prawie 8 miesięcy. Tata walczył o nią jak lew. I to dzięki tej walce Amanda została wybudzona. W jakim stanie jest dziś? Z tatą dziewczynki spotkała się prowadząca Zielone Drzwi Anna Maruszeczko.
Jak jeść w Święta Bożego Narodzenia, żeby nie utyć? Co jeść, by świąteczne biesiadowanie przy suto zastawionym stole nie odbiło się na naszym zdrowiu i sylwetce? Z tym pytaniem zwróciliśmy w Dzień Dobry TVN się do dietetyczki Anny Jelonek-Radowickiej.
W 2016 roku Katarzyna Dacyszyn została oblana przez swojego prześladowcę kwasem. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak obecnie wygląda jej życie i jak walczy o swój wygląd. Obok Katarzyny na naszych kanapach usiadł lekarz medycyny estetycznej Marek Wasiluk, który podjął się jej leczenia. Jakim zabiegom poddaje swoją pacjentkę?
Pani Sylwia Cieślak z powodu nowotworu musiała mieć przeszczepioną wątrobę. Po otrzymaniu informacji, że operacja może się odbyć, wsiadła z mężem do samochodu i z Konina jechała do Warszawy. Niestety w stolicy natrafili na korki. Każda minuta spóźnienia oznaczała ryzyko, że zabieg może się nie powieść. Dlaczego? Na szczęście dzięki pomocy policjantek Pani Sylwia trafiła do szpitala na czas. O swojej drodze do warszawskiego szpitala powiedziała Dzień Dobry TVN.
Niestety w wielu polskich miastach smog zatruwa powietrze. Warto więc rozważyć zakup maski antysmogowej. Jaką wybrać? Radziła w tym temacie, goszcząca w Dzień Dobry TVN, działaczka i ekspertka antysmogowa dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska. Czy przed smogiem uchronią nas zwykłe maski chirurgiczne?
Ich największym marzeniem są dwie kreski na teście ciążowej. Próbom poczęcia dziecka podporządkowują całe swoje życie. Dlaczego tak bardzo chcą mieć własne dziecko? Dlaczego nie mogą go począć? Poznajcie matki, które nie mają dzieci...
W studiu Dzień Dobry TVN stylistka paznokci - Lilia Koval pokazała nam jak domowymi sposobami przygotować peelingi, maseczki i kremy, które możemy wykorzystać do pielęgnacji dłoni.
Jednym z najnowszych hitów wśród propagatorek zdrowego stylu życia jest picie wody z chlorofilem. Czy ten zielony składnik w jakiś sposób wpływa na strukturę atomową wody? Jaką wodę należy pić, a jakiej unikać? I jak rury wpływają na strukturę wody? O tym w Dzień Dobry TVN dr Danuta Myłek.
O zagrożeniach jakie niesie ze sobą ta przewlekła choroba i nowatorskich sposobach jej leczenia opowiedzieli nam: dr n. med. Irena Walecka, specjalista dermatolog-wenerolog, Kierownik Kliniki Dermatologii szpitala CSK MSWiA w Warszawie i dr n. med. Piotr Gryglas, specjalista chorób wewnętrznych.
Współczesne nastolatki żyją pod ogromną presją. Oczekiwania rodziców, coraz większa ilość obowiązków związanych ze szkołą, chęć dopasowania się do grupy rówieśniczej... Na dokładkę młodzi i gniewni to wulkany hormonów budzących się do życia i wywołujących nieznane dotąd uczucia, z którymi często trudno sobie poradzić. W takich momentach bardzo łatwo popaść w apatię, a nawet depresję. Jak odróżnić chwilowy spadek nastroju dziecka od depresji? O tym w Dzień Dobry TVN Jolanta Zmarzlik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".
Wioletta przyszła na świat w 24 tygodniu ciąży. Ważyła 510 gramów. W drugim tygodniu życia pojawiły się kłopoty z odżywianiem. Konieczna była operacja ratująca życie dziecka. Usunięto jej uszkodzoną część jelita. Lekarze pierwszy raz operowali tak małą pacjentkę! W studiu Dzień Dobry TVN o małych pacjentach rozmawialismy z dr. Witoldem Miaśkiewiczem, kierownikiem oddziału chirurgii dziecięcej w szpitalu im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i dr. nauk med. Katarzyną Bierłą, kierownikiem oddziału neonatologicznego.
Kinga Rusin: "Żyjemy w świecie marketingu stworzonego przez hodowców zwierząt. Nie potrzebujemy mięsa"! Piotr Kraśko: "... ja mam te same wyniki co Kinga, pożerając ogromne ilości mięsa". O jedzeniu mięsa i diecie wegetariańskiej w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Moniką Stromkie-Złomaniec i Iwoną Zasuwą. Czy mięso jest niezbędne w diecie dziecka? Jak je zastępować, aby zbilansować dietę?
Medycyna estetyczna nie stoi w miejscu. Co i raz słychać o nowych terapiach i preparatach przeznaczonych do wykonywania zabiegów odmładzających i wyszczuplających. O tych najnowszych mówił w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Łukasz Preibisz, który wrócił właśnie z kongresu lekarzy medycyny plastycznej i estetycznej. Nasz gość powiedział także, jak poprawić wygląd twarzy, aby nie stracić naturalności.
Kiedy katar u dziecka powinien nas zaniepokoić? Dlaczego u niemowląt katar jest szczególnie groźny? Jak złagodzić dolegliwości związane z katarem? I jakie mogą być przyczyny nawracającego kataru? O prawdach i mitach na temat kataru u dzieci rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Joanną Wacławek, pediatrą z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Lekarze alarmują: szerzy się plaga alergii nabytych. Bardziej dotykają one mieszkańców miast niż wsi. Ile do tej pory zdefiniowano białek, które mogą uczulać? Dlaczego część ludzi uczulonych nie choruje z powodu alergii? Jak znaleźć przyczynę alergii? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN alergologiem prof. Jerzym Kruszewskim.
Na stopach spoczywa całe nasze ciało, dlatego ich urazy mogą nam bardzo uprzykrzyć życie. Jak zatem o nie dbać? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN fizjoterapeutę i ortopodologa Joannę Stodolną-Tukendorf. Jakimi schorzeniami stóp zajmują się podolodzy?
Agata Kowalska: "W poniedziałek rano wstałam do pracy, Andrzej zadzwonił, jedyne co usłyszałam to jego olbrzymi płacz. Powiedział ... Mami jest w szpitalu na intensywnej terapii, nieprzytomna. Na skutek zawału nastąpiło niedotlenienie mózgu". Poznajcie wzruszającą historię Grażyny Dymeckiej, która od 5 grudnia 2016 roku jest w śpiączce. Anna Maruszeczko wybrała się do Józefowa, gdzie spotkała się z wybudzaną ze śpiączki Agnieszką Holką i jej rodzicami Basią i Markiem. Jak wygląda proces wybudzania? Zobaczcie!
Mała Alicja urodziła się z krótszą o 7 cm nóżką. Lekarze stwierdzili brak części kości w kończynie. Ali groziła nawet amputacja. Na szczęście jej nieustraszeni rodzice znaleźli pomoc za granicą. Niestety, by uratować nogę córki, potrzebują aż miliona złotych. Dlatego proszą o pomoc...
Przebarwienia skóry to problem dotyczący przede wszystkim kobiet. Dlaczego pojawiają się na skórze? Czy można im jakoś zapobiegać? A co, jeśli już je mamy? Jakie zabiegi medycyny estetycznej należy zastosować i ile trwa rekonwalescencja po ich przeprowadzeniu? Czy są niebezpieczne? A może z przebarwieniami da się walczyć domowymi sposobami? O to wszystko zapytaliśmy w studiu Dzień Dobry TVN dr. Marcina Ambroziaka z kliniki medycyny estetycznej.
Już od dzieciństwa Alicja Mielniczek miała problemy z zębami. Traciła je z powodu licznych infekcji. Brak zębów sprawił, że miała wiele kompleksów. W końcu postanowiła to zmienić i po nowy uśmiech zgłosiła się do specjalistów z Malo Clinic w Warszawie. Jaki zabieg przeprowadzili? Czy był skomplikowany? Czy po jego wykonaniu Alicja czuła ból? Zobaczcie, jak wyglądała przed i po zabiegu.
Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii dr Krzysztof Grandys z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie tworzy protezy rąk za pomocą drukarek 3D. Zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział o swojej niezwykłej pracy. Jak działają protezy? Ile kosztują?
Powięzi trzymają nas czasami w dużym spięciu i mogą powodować różne dolegliwości bólowe. Czym są powięzi i jak je rozprężyć - o tym w Dzień Dobry TVN fizjoterapeuta Dawid Natański. Fizjoterapeucie towarzyszył "nasz poglądowy materiał" w osobie Angeliki Fajcht. Zobaczcie, jak wygląda terapia mięśniowo-powięziowa i, kiedy należy ją zastosować.
Kroplówki witaminowe zyskują na popularności. Ze względu na cenę są jednak dostępne tylko dla tych bardziej zamożnych. Czy faktycznie są tak dobre, jak o nich mówią? W Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to internistę dr. Michała Sutkowskiego. Co wchodzi w skład takiej kroplówki? W jakich wypadkach warto się na nie zdecydować? Czy można zaufać formom, które je oferują? I czy ich cena nie jest przypadkiem przesadzona?
Dołącz do akcji "Wiem, czym oddycham". Zadbajmy wspólnie o powietrze, którym oddychamy.
Niektóre dzieci, nieradzące sobie z ilością emocji, zaczynają się okaleczać. Jakie są inne powody takiego zachowania? Czy to prawda, że częściej okaleczają się dziewczynki? Jak pomóc takiemu dziecku? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN psycholog dziecięcą Aleksandrą Piotrowską.