Trądzik kojarzy się z nastolatkami. Jednak problem ten dotyczy także dorosłych. Co go wywołuje? Jak go leczyć? Jakie są skutki uboczne leków na trądzik? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dermatolog dr Anita Tarajkowska-Olejnik.
Dwa i pół roku temu przedstawiliśmy w Dzień Dobry TVN historię Zuzi Machety, dziewczynki cierpiącej na bardzo rzadką chorobę genetyczną - pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Jej ciało pokrywało się bolesnymi, niegojącymi się ranami. Dzięki wsparciu 80 tys. osób udało się zebrać 6 mln zł na operację, która dała Zuzi nowe życie. Na czym polegała terapia przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych? Kto był dawcą skóry i szpiku kostnego? Czy dłonie dziewczynki zostały zrekonstruowane? Jak obecnie wygląda życie Zuzi i jej rodziny?
Udar mózgu - to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci. To także najczęstsza przyczyna niepełnosprawności u dorosłych osób. Co jest przyczyną udaru mózgu? Jakie są rodzaje udaru i komu on grozi? Jakie są pierwsze objawy udaru? I, jak leczyć pacjentów po udarze mózgu? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy neurologiem Adamem Kobayashim.
We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało, że 3546 lekarzy rezydentów i specjalistów wypowiedziało umowę na mocy, której mogli dodatkowo pracować. Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł nie widzi perspektyw dialogu, a i sami lekarze nie chcą z nim rozmawiać. Mamy zatem impas. Czy to oznacza, że w 2018 roku nie będzie miał nas, kto leczyć? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy Aleksandrę Kurowską, eksperta ochrony zdrowia. Jaką strategię ma Ministerstwo Zdrowia? Jak rozwiąże problem, by nie ucierpieli na tym pacjenci? Czy szpitale i przychodnie będą zamykane?
W kwestii zdrowia i wyglądu włosów, bardzo duże znaczenie mają geny. Możemy jednak wpływać na ich stan, stosując odpowiednią dietę, pielęgnację i suplementację. O tym, jak o nie zadbać, zwłaszcza w okresie zimowym, rozmawialiśmy z Anną Kuznetsovą, która jest specjalistą trychologiem.
Jest sto razy silniejszy niż morfina, uzależnia szybciej niż metamfetamina i zabija szybciej niż heroina. Mowa o fentanylu - leku dostępnym na receptę, od którego w USA umiera rocznie 50 tys. osób. Fentanyl ma silne właściwości przeciwbólowe, dlatego - jak mówi Tomasz Białas z GIS, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi - chorzy w stanach terminalnych odczuwają fentanyl jako błogosławieństwo. Czy lekarze często przepisują ten lek? Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem pochodnych fentanylu?
Aż 48 proc. kobiet, które poddały się zapłodnieniu in vitro określa okres niepłodności jako najgorsze doświadczenie w swoim życiu. Czy piętno niepłodności i stres, jaki towarzyszy długotrwałym staraniom się o upragnione dziecko, odbija się na późniejszym macierzyństwie? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mają Politkowską-Herman, psychiatrą z Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Anną Mazur-Gajo, która sama zmagała się z niepłodnością, założycielką Akademii Płodności. A my mocno trzymamy kciuki za wszystkich starających się o dziecko!
GreenPeace Polska wydał raport, z którego wynika, że ponad 60 proc. polskich przedszkoli położonych jest na terenach, gdzie jakość powietrza nie spełnia obowiązujących w naszym kraju norm, natomiast przekroczenia norm określonych przez Światową Organizację Zdrowia występują w otoczeniu wszystkich przedszkoli. O tych wynikach i negatywnym wpływie smogu na dzieci rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Markiem Józefiakiem z GreenPeace Polska i alergologiem dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim. Jak chronić dzieci przed smogiem?
Światowa Organizacja Zdrowia wpisała uzależnienie od gier wideo i komputerowych na listę chorób psychicznych. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pedagoga społecznego prof. Mariusza Jędrzejko, aby zapytać, kiedy granie staje się problemem i jak gry wpływają na mózg. Obok niego na naszej kanapie usiedli: Łukasz Bęś i Jonatan Blank z formacji Rymcerze, którzy spotykają się z młodzieżą i przestrzegają przed uzależnieniem od gier. Z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie, do których docierają?
Nastała moda na probiotyki - podobno można dzięki nim wzmocnić swoją odporność. Czy to prawda? Czy można je brać profilaktycznie? Można je stosować bez konsultacji z lekarzem? Czy probiotyki mogą zaszkodzić? O działanie probiotyków zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN kierownik Kliniki Pediatrii WUM prof. dr hab. Hannę Szajewską.
"W czasach epidemii dżumy, ludzie pracujący przy wydobyciu i obróbce bursztynu, nigdy nie byli infekowani. (...) Udało mi się potwierdzić, że jeden z ekstraktów uzyskanych z bursztynu bałtyckiego jest w stanie zabijać lekooporne szczepy bakterii np. gronkowca złocistego". W Dzień Dobry TVN Igor Kaczmarek opowiedział o tym, jak uzyskuje się ekstrakt z bursztynu, jakie ma właściwości i co zainspirowało zdolnego studenta do podjęcia badań nad właściwościami bursztynu. Zobacz koniecznie!
Pacjentka Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie spodziewała się bliźniąt. Niestety jedno z nich zmarło w ok. 19 tygodniu ciąży i doszło do poronienia. Lekarze zdecydowali się na wykonanie skomplikowanego zabiegu zahamowania akcji porodowej, dzięki któremu kobieta mogła utrzymać i urodzić drugie dziecko. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dra Tomasza Waśniewskiego i dra Norberta Derę, aby powiedzieli nam o przeprowadzonym przez siebie zabiegu. Dlaczego jest on taki ryzykowny? Przez ile tygodni lekarzom udało się utrzymać tę ciążę? W jakim stanie urodziło się drugie dziecko?
Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Justynę Sobolewską-Noël, autorkę książki "Przeżyć raka. Przewodnik dla chorych i ich bliskich". Pani Justyna dwukrotnie pokonała chorobę nowotworową, a teraz pomaga innym. W tej książce zawarła swoją historię, by pomóc osobom chorującym na nowotwór, ich rodzinom i najbliższym. Oto jej historia... Jak włączyć najbliższych w pomoc osobie dotkniętej chorobą? Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Jak rozmawiać z lekarzem o chorobie nowotworowej?
W województwie lubelskim stwierdzono w 2017 roku czterdzieści dwa przypadki zarażenia śmiertelnie niebezpieczną superbakterią New Delhi. Czym się różni od innych bakterii? Dlaczego jest taka niebezpieczna? Jak można się nią zarazić? Jakie choroby wywołuje? Jak się przed nią bronić? O tym w Dzień Dobry TVN mówił specjalista chorób wewnętrznych dr Piotr Gryglas.
Podczas Świąt niektóre osoby wpadają w dół emocjonalny. Czym spowodowane może być obniżenie nastroju w okresie, który kojarzy się większości z nas z radością? Jak się przed tym bronić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę Maję Polikowską-Herman.
To był gorący dzień. 12-letnia Amanda Suszczyk kilka lat temu poszła z koleżanką nad rzekę, aby się ochłodzić. Gdy weszła do wody, wpadła w wir... "Dobiegłem w to miejsce, gdzie Amanda miała wypadek... faktycznie było tam cało mojej córki, całe nabrzmiałe wodą" - tak ten fatalny dzień wspomina jej tata. Na szczecie dziewczynkę udało się uratować, choć w szpitalu odchodziła jeszcze 3 razy. Niestety w wyniku niedotlenienia mózgu Amanda zapadła w śpiączkę, w której spędziła prawie 8 miesięcy. Tata walczył o nią jak lew. I to dzięki tej walce Amanda została wybudzona. W jakim stanie jest dziś? Z tatą dziewczynki spotkała się prowadząca Zielone Drzwi Anna Maruszeczko.
Jak jeść w Święta Bożego Narodzenia, żeby nie utyć? Co jeść, by świąteczne biesiadowanie przy suto zastawionym stole nie odbiło się na naszym zdrowiu i sylwetce? Z tym pytaniem zwróciliśmy w Dzień Dobry TVN się do dietetyczki Anny Jelonek-Radowickiej.
W 2016 roku Katarzyna Dacyszyn została oblana przez swojego prześladowcę kwasem. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, aby zapytać, jak obecnie wygląda jej życie i jak walczy o swój wygląd. Obok Katarzyny na naszych kanapach usiadł lekarz medycyny estetycznej Marek Wasiluk, który podjął się jej leczenia. Jakim zabiegom poddaje swoją pacjentkę?
Pani Sylwia Cieślak z powodu nowotworu musiała mieć przeszczepioną wątrobę. Po otrzymaniu informacji, że operacja może się odbyć, wsiadła z mężem do samochodu i z Konina jechała do Warszawy. Niestety w stolicy natrafili na korki. Każda minuta spóźnienia oznaczała ryzyko, że zabieg może się nie powieść. Dlaczego? Na szczęście dzięki pomocy policjantek Pani Sylwia trafiła do szpitala na czas. O swojej drodze do warszawskiego szpitala powiedziała Dzień Dobry TVN.
Niestety w wielu polskich miastach smog zatruwa powietrze. Warto więc rozważyć zakup maski antysmogowej. Jaką wybrać? Radziła w tym temacie, goszcząca w Dzień Dobry TVN, działaczka i ekspertka antysmogowa dr Agnieszka Liszka-Dobrowolska. Czy przed smogiem uchronią nas zwykłe maski chirurgiczne?
Ich największym marzeniem są dwie kreski na teście ciążowej. Próbom poczęcia dziecka podporządkowują całe swoje życie. Dlaczego tak bardzo chcą mieć własne dziecko? Dlaczego nie mogą go począć? Poznajcie matki, które nie mają dzieci...
W studiu Dzień Dobry TVN stylistka paznokci - Lilia Koval pokazała nam jak domowymi sposobami przygotować peelingi, maseczki i kremy, które możemy wykorzystać do pielęgnacji dłoni.
Jednym z najnowszych hitów wśród propagatorek zdrowego stylu życia jest picie wody z chlorofilem. Czy ten zielony składnik w jakiś sposób wpływa na strukturę atomową wody? Jaką wodę należy pić, a jakiej unikać? I jak rury wpływają na strukturę wody? O tym w Dzień Dobry TVN dr Danuta Myłek.
O zagrożeniach jakie niesie ze sobą ta przewlekła choroba i nowatorskich sposobach jej leczenia opowiedzieli nam: dr n. med. Irena Walecka, specjalista dermatolog-wenerolog, Kierownik Kliniki Dermatologii szpitala CSK MSWiA w Warszawie i dr n. med. Piotr Gryglas, specjalista chorób wewnętrznych.
Współczesne nastolatki żyją pod ogromną presją. Oczekiwania rodziców, coraz większa ilość obowiązków związanych ze szkołą, chęć dopasowania się do grupy rówieśniczej... Na dokładkę młodzi i gniewni to wulkany hormonów budzących się do życia i wywołujących nieznane dotąd uczucia, z którymi często trudno sobie poradzić. W takich momentach bardzo łatwo popaść w apatię, a nawet depresję. Jak odróżnić chwilowy spadek nastroju dziecka od depresji? O tym w Dzień Dobry TVN Jolanta Zmarzlik z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę".
Wioletta przyszła na świat w 24 tygodniu ciąży. Ważyła 510 gramów. W drugim tygodniu życia pojawiły się kłopoty z odżywianiem. Konieczna była operacja ratująca życie dziecka. Usunięto jej uszkodzoną część jelita. Lekarze pierwszy raz operowali tak małą pacjentkę! W studiu Dzień Dobry TVN o małych pacjentach rozmawialismy z dr. Witoldem Miaśkiewiczem, kierownikiem oddziału chirurgii dziecięcej w szpitalu im. Tytusa Chałubińskiego w Ostrowie Wielkopolskim i dr. nauk med. Katarzyną Bierłą, kierownikiem oddziału neonatologicznego.
Kinga Rusin: "Żyjemy w świecie marketingu stworzonego przez hodowców zwierząt. Nie potrzebujemy mięsa"! Piotr Kraśko: "... ja mam te same wyniki co Kinga, pożerając ogromne ilości mięsa". O jedzeniu mięsa i diecie wegetariańskiej w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Moniką Stromkie-Złomaniec i Iwoną Zasuwą. Czy mięso jest niezbędne w diecie dziecka? Jak je zastępować, aby zbilansować dietę?
Medycyna estetyczna nie stoi w miejscu. Co i raz słychać o nowych terapiach i preparatach przeznaczonych do wykonywania zabiegów odmładzających i wyszczuplających. O tych najnowszych mówił w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Łukasz Preibisz, który wrócił właśnie z kongresu lekarzy medycyny plastycznej i estetycznej. Nasz gość powiedział także, jak poprawić wygląd twarzy, aby nie stracić naturalności.
Kiedy katar u dziecka powinien nas zaniepokoić? Dlaczego u niemowląt katar jest szczególnie groźny? Jak złagodzić dolegliwości związane z katarem? I jakie mogą być przyczyny nawracającego kataru? O prawdach i mitach na temat kataru u dzieci rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Joanną Wacławek, pediatrą z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Lekarze alarmują: szerzy się plaga alergii nabytych. Bardziej dotykają one mieszkańców miast niż wsi. Ile do tej pory zdefiniowano białek, które mogą uczulać? Dlaczego część ludzi uczulonych nie choruje z powodu alergii? Jak znaleźć przyczynę alergii? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN alergologiem prof. Jerzym Kruszewskim.