Senność, problemy z koncentracją i ból głowy. Wiele osób uskarża się na problemy związane z przesileniem wiosennym. Okazuje się, że w tym czasie nasze hormony wariują. Następuje brak równowagi między melatoniną a serotoniną. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Grażynę Jędrzejczyk, lekarza pediatrę, która podpowiedziała, jak radzić sobie z dolegliwościami "kaca wiosennego".
Kolejną bohaterką "Metamorfozy uśmiechu" jest Katarzyna Naworska, która protezę zaczęła nosić w wieku 25 lat. Z jakim problemem jamy ustnej borykała się Pani Kasia? Na pomoc przyszli jej specjaliści z Malo Clinic. Na czym polegał zabieg, któremu poddała się nasza bohaterka? Jak się obecnie czuje? Co nowy uśmiech zmienił w jej życiu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy bohaterkę naszego materiału oraz doktora Armando Lopesa, kierownika chirurgii Malo Clinic Warsaw.
Ponad 60 proc. mężczyzn i blisko połowa kobiet w Polsce jest dotkniętych otyłością. Problem jest poważny. WHO zaliczyła otyłość do grupy chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Mówi się nawet o epidemii otyłości. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Prof. Mariusza Wyleżoła, chirurga, bariatrę oraz Magdalenę Gajdę, Społecznego Rzecznika Praw Osób Chorych na Otyłość. Czym jest otyłość? I w jakich przypadkach leczy się ją operacyjnie? Na czym polega operacja bariatryczna?
Ola wybrała się ze znajomymi na tor kartingowy. Niestety podczas jazdy gokartem doszło do wypadku. Szalik, którym była owinięta dziewczyna wkręcił się w tylną oś pojazdu i zacisnął na jej szyi. Ola straciła przytomność. Lekarze, którzy się nią zajęli podejrzewali, że dziewczyna nie będzie chodzić i samodzielnie oddychać. Na szczęście prognozy się nie sprawdziły - Ola oddycha bez maszyny, a czucie w rękach powraca. Marzy, by stanąć na nogi.
Centrum Cyklotronowe Bronowice oferuje osobom chorującym na niektóre typy nowotworów nowoczesną terapię protonową. Jest jednym z nowocześniejszych w Europie. Rocznie mogłoby się w nim leczyć nawet 600 pacjentów, niestety z lecznicy korzysta tylko kilkudziesięciu. Dlaczego? Czy jest szansa, że sytuacja zmieni się w najbliższym czasie? Czym charakteryzuje się terapia protonowa? Czym różni się od leczenia fotonami? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z dziennikarką Faktów TVN Renatą Kijowską, która zajmuje się sprawą.
Już dziś wieczorem na antenie TVN kolejny odcinek programu "Hipnoza". W studiu Dzień Dobry TVN razem z naszym gościem Lechem Dębskim, lekarzem, neurolingwistą zastanowiliśmy się nad samym zjawiskiem hipnozy. Na czym polega? Po co się ją wykorzystuje? Czy każdego da się zahipnotyzować? I jakie należy posiadać umiejętności, by być hipnotyzerem?
Okazuje się, że w tym roku zaszczepiono o 30% mniej dzieci niż w roku poprzednim. Statystki są zatrważające, co pokazuje, że ruch antyszczepionkowców jest bardzo silny, ale i agresywny. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Dawida Ciemięgę. Pediatra z Tychów postanowił pokazać, jak absurdalne są argumenty antyszczepionkowców. Skąd w ogóle wziął się problem z niechęcią do szczepień? Jakie mogą być konsekwencje nieszczepienia dzieci? Jak temu zaradzić?
Perfekcjonistka, tytan pracy, patriotka i kobieta z klasą. W tym roku mija 10 lat od dokonanej przez jej zespół lekarzy, pierwszej na świecie całkowitej transplantacji twarzy. Maria Siemionow od 4 lat mieszka i pracuje w Chicago. Tam też kieruje zespołem badawczym mikrochirurgów. W rozmowie z Kingą Rusin zdradziła, że by z nią pracować, dobrze jest być Polakiem. To taka jej osobista misja, promować polskie talenty. Jakim jest szefem? Profesor Siemionow pracuje też nad lekiem, który ma ułatwić życie pacjentom po przeszczepach. Choć praca pochłania większość jej dnia, Pani Maria zawsze znajduje czas, by odwiedzić wnuki. Jaką jest babcią?
Podobno kobiety w ciąży nie powinny poddawać się leczeniu kanałowemu zębów, ekstrakcji, a jeśli zdecydują się na zabieg dentystyczny, to bez znieczulenia. Czy rzeczywiście panie spodziewające się dziecka muszą przestrzegać tych zasad? Czym im grozi nieleczenie zębów? O tym mówiła w Dzień Dobry TVN stomatolog dr Urszula Jarosz-Kajdrys.
Łysienie plackowate to przewlekła choroba z autoagresji, w której dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Szacuje się, że aż 60 proc. pacjentów ma mniej niż 30 lat. Dlaczego? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi łysienia plackowatego? Jak można wprowadzić tę chorobę w remisję? Czy są prowadzone badania mające na celu znalezienie skutecznego leczenia łysienia plackowatego? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: doktor nauk biologicznych Patrycję Szachtę i dietetyka Łukasza Sieńczewskiego.
To jedna z najbardziej powszechnych i dokuczliwych kobiecych przypadłości. Co czwarta kobieta, przynajmniej raz, w roku choruje na zakażenie układu moczowego. jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak leczyć nawracające zapalenie pęcherza moczowego? Dlaczego najczęściej chorują na to kobiety? I jak można zadbać o nerki? O tym rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z nefrologiem Dariuszem Aksamitem.
Lekarze ze szpitala w Bielsku-Białej do leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej używają komórek macierzystych. Są one są wszczepiane w mało inwazyjny sposób, przy pomocy metody suchej artroskopii. Po jakim czasie następuje pełna odbudowa stawu? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dyrektora szpitala w Bielsku-Białej lek. med. Jarosława Stankowskiego i lek. med. Karola Pałkę, aby wyjaśnili, na czym dokładnie polega ta pionierska metoda leczenia stawu kolanowego.
Rynek suplementów diety jest niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynkiem w Polsce. Ostatnio nawet jedna z firm wypuściła na rynek - uwaga - tabletki antysmogowe. Dlaczego Polacy tak chętnie sięgają po suplementy diety? I czy te mogą być lekiem na całe zło? Okazuje się, że pod koniec 2017 roku inspektorzy zakwestionowali ponad 20 proc. suplementów diety.
Rozdrażnienie, ból głowy, problemy z koncentracją. Przedwiośnie jest dla naszego organizmu ciężkim okresem. Winne są temu duże różnice temperatur i ciśnienia. W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska podpowiedziała, jak sobie poradzić z przesileniem wiosennym. Według dietetyczki w tym szczególnym okresie powinniśmy postawić na dobrze zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną. Jakie produkty powinny się znaleźć w naszej codziennej diecie? I czego lepiej jest unikać?
Nie jesz a tyjesz? Uważaj, to może być zespół Cushinga. Jest to choroba, która rozwija się bardzo podstępnie. Przyczyną jest zbyt duże stężenie kortyzolu w organizmie człowieka. Jakie objawy daje choroba? Jak się ją leczy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Piotra Gryglasa, specjalistę od chorób wewnętrznych.
Królestwo Suazi to mały kraj na południu Afryki, w którym co trzecia osoba jest nosicielem wirusa HIV. Jest też ostatnią monarchią absolutną na afrykańskim kontynencie. Suazi to miejsce, w którym w dalszym ciągu rządzi tradycja. Mężczyźni mogą mieć wiele żon. Niestety stawia ona kobiety w dużo gorszej sytuacji niż mężczyzn. Kobiety po ślubie nie mogą bez zgody małżonka wyrobić paszportu czy podpisywać umów. Nie mają też prawa własności i z reguły po śmierci męża tracą wszystko na rzecz jego krewnych. O walce z wirusem HIV na świecie i w Polsce rozmawialiśmy z Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak, a już dziś o 11.00 w TVN kolejny odcinek Efektu Domina, w którym poznamy historię kobiet z Suazi.
Wulwodynia to zaburzenie polegające na chronicznym bólu kobiecych miejsc intymnych. Jak się ją rozpoznaje? Czy jest na nią lekarstwo? Czy znane są przyczyny pojawiania się jej? O wulwodyni rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog i seksuolog dr n. med. Ewą Baszak-Radomańską.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy - Prawo Farmaceutyczne, zgodnie z którą możliwe będzie wystawianie recept elektronicznych. Jak będą one działały? Czy rzeczywiście ułatwią życie pacjentom? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN prezes fundacji zajmującej się farmacją Katarzynę Sabiłło.
Ajurweda jest najstarszym system medyczno-filozoficznym wywodzącym się ze starożytnych Indii. Zgodnie z filozofią, by człowiek zachował zdrowie, powinien się codziennie masować. Masaż ajurwedyjski relaksuje i odpręża. Ma również właściwości lecznicze. Jakie? Ile czasu powinien trwać masaż? Czy możemy wykonać go sami w domu? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ekspertkę od ajurwedy Elżbietę Żuk-Widmańską.
W sytuacji, kiedy człowiek umiera szybka reakcja i pomoc są najważniejsze. Niestety wiele osób - zamiast przystąpić do reanimacji - woli się przyglądać, a nawet nagrywać zdarzenie, którego są świadkami. Dlaczego niechętnie udzielamy innym pierwszej pomocy? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z psychologiem społecznym dr Konradem Majem, ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem i Mariuszem Niwińskim, który udzielił pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Opowiedział nam o tym zdarzeniu. Dowiedzieliśmy się również, jak się zachować, kiedy jesteśmy świadkami wypadku.
Są osoby, które mimo choroby wychodzą z domu i zarażają innych. Ten sam błąd robią niektórzy rodzice wysyłając do przedszkola czy szkoły dziecko z gorączką i katarem. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy pediatrę dra Bartosza Pawlikowskiego, aby zapytać, kiedy można wyjść z domu z przeziębieniem, po ilu dniach brania antybiotyków można wrócić do pracy i czy dziecko z lekkim katarem można wysłać do przedszkola.
Pewna amerykańska studentka zbadała powietrze wydmuchiwane z suszarek do rąk. Wyniki były przerażające. Okazuje się, że w ciepłym strumieniu powietrza namnażają się bakterie i grzyby. Czy w związku z tym lepiej korzystać z ręczników papierowych? Czy to prawda, że na tabletach i smartfonach jest więcej mikroorganizmów niż na desce klozetowej? Zapytaliśmy o to rzeczniczkę prasową Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Joannę Narożniak. Nasz gość pokazał nam również, jak prawidłowo myć ręce.
W styczniu 9-letni Gracjan został dotkliwie pogryziony przez psa. Jego lewa ręka była w opłakanym stanie - widać było kości i brakowało tkanek miękkich. Aby uratować kończynę, lekarze starannie oczyścili rany, a następnie wszyli ją pod skórę brzucha. W Dzień Dobry TVN chirurdzy: Tobiasz Szajerka i Ahmed Elsaftawy opowiedzieli o szczegółach leczenia Gracjana. Jak będzie wyglądała rehabilitacja ręki chłopca i ile czasu zajmie? Czy kończyna odzyska pełną sprawność? Czy taka operacja udałaby się u dorosłego pacjenta?
Ta roślina pochodzi z Azji, ale zadomowiała się też w Polsce. Ma cudowne właściwości zdrowotne. Można korzystać z jej owoców, liści i korzenia. Mowa o morwie, która m.in.: obniża poziom glukozy we krwi, korzystnie działa na jelita, może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, ma właściwości antyoksydacyjne i zawiera sporo witamin z grupy B i żelazo. Jakie jeszcze właściwości ma morwa? Komu rekomenduje morwę Agnieszka Cegielska, prowadząca cykl "Naturalnie!" w Dzień Dobry TVN?
W dzisiejszych czasach presja na posiadanie idealnej sylwetki jest ogromna. Okazuje się, że w pułapkę kultu ciała coraz częściej wpadają kobiety ciężarne. Inspiracją są gwiazdy, które publikują w sieci zdjęcia kilka dni po porodzie, gdzie na próżno szukać u nich śladu po ciąży. Ile powinna przytyć kobieta w ciąży? Czy dodatkowe kilogramy są zawsze wynikiem ciągłego podjadania? I jak szybko wraca się do formy po porodzie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mamy: aktorkę Alżbetę Lenską, dziennikarkę Katarzynę Bosacką i Izę Sztanderę, doulę.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Annę Radowicką, która obaliła tezę, jakoby po trzydziestce nasz metabolizm zwalniał. Dietetyk zwróciła uwagę na to, że mało słuchamy swojego organizmu, a ulegamy modnym dietom. Okazuje się, że kiedy przejdziemy na restrykcyjną dietę np. jednego produktu, nasz metabolizm zwalnia. Dlaczego stosowanie się tylko do zasady regularnych posiłków nie poprawi naszej sylwetki? Co zrobić, by metabolizm przyspieszył?
Kolejną uczestniczką "Metamorfozy uśmiechu" jest Katarzyna Wasilewska. Pani Katarzyna zaczęła tracić zęby w wieku 14 lat. Bardzo szybko zaczęła korzystać z protezy górnej szczęki. Utrata zębów była dla Pani Kasi wstydliwym problemem. Pomóc jej postanowili specjaliści z Malo Clinic. Jaki zabieg przeszła nasza bohaterka? W studiu Dzień dobry TVN opowiedziała o tym dr Anna Grabowska, lekarz stomatolog z Malo Clinic Warsaw. Jak się obecnie czuje Pani Kasia?
Czy w momencie, kiedy nie potrafimy odmówić sobie czegoś słodkiego, to jest już uzależnienie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy psychodietetyk Justynę Markowską. Jak radzić sobie z ciągłą ochotą na coś słodkiego? Dlaczego w momencie głodu zamiast sięgnąć po coś treściwego, wybieramy słodycze? Jak pokonać uzależnienie od cukru?
Naukowcy ze Szczecina dowiedli, ze im wyższe stężenie arsenu we krwi, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Odkrycia dokonał zespół prof. Jana Lubińskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Okazuje się, że arsen jest niebezpieczny zwłaszcza dla kobiet. Dlaczego? Jak wyglądał eksperyment? w jakich produktach spożywczych znajdziemy arsen? Z profesorem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna w zachowaniu świeżego oddechu i pięknego uśmiechu. O tym, jak prawidłowo szczotkować i nitkować zęby, a przy tym nie uszkodzić dziąseł mówił w Dzień Dobry TVN stomatolog dr n. med. Szymon Frank. Od naszego gościa dowiedzieliśmy się również, jak sprawdzić, czy dziecko dobrze wymyło zęby.