Wakacje to czas odpoczynku od roku szkolnego. Wyjazd na kolonię to szansa na poznanie nowych miejsc oraz zyskanie przyjaciół. Niestety blisko 50% polskich dzieci nie wyjeżdża nigdzie na wakacje. Fundacja Muszkieterów organizuje kolonie dla dzieci z rodzin niezamożnych, a także dzieci przebywających w domach dziecka oraz rodzinach zastępczych. Gdzie w tym roku dzieciaki wyjadą na kolonię? Jakie atrakcje czekają na dzieci na takich wyjazdach? Jak można wspomóc Fundację? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy Sylwię Gruchałę, ambasadorkę akcji "Wakacje z Muszkieterami" oraz Aldonę Antczak-Drews z Fundacji Muszkieterów.
Latem chętnie eksponujemy swoje stopy. Jak letnie obuwie wpływa na nasze stopy? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy ortopedę dr Alinę Blachę. Na co zwracać uwagę dobierając letnie buty? Czy to prawda, że popularne i bardzo wygodne japonki są niezdrowe dla naszych stóp?
Każdy z nas chce wrócić z urlopu z piękną opalenizną. Jak się opalać w sposób bezpieczny dla skóry? W studiu Dzień Dobry Wakacje swoją wiedzą na temat bezpiecznego opalania podzieliła się z nami dermatolog dr Magda Łuczkowska. Czy Wy używacie kremów z filtrem?
To pierwsza taka operacja w Polsce! 6 lipca zespół lekarzy przeprowadził operację, która pomoże przywrócić twarz Olafowi. Chłopiec urodził się z rzadką wadą genetyczną, która spowodowała, że nie ma oczu i nosa. W studiu Dzień Dobry Wakacje o operacji i rokowaniach małego pacjenta opowiedzieli nam: dr n. med. Maciej Jagielak chirurg szczękowy z CMKP Szpitala im. Orłowskiego w Warszawie oraz Piotr Pogorzelski specjalista chirurgii i urologii dziecięcej, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz Joanna Jutkiewicz Sypniewska, chirurg plastyczny i dziecięcy ze szpitala przy ul. Niekłańskiej.
W bezpiecznej strefie Volkswagena Robert Stockinger spotkał się z małymi superbohaterami. Jakimi mocami dysponują? Zdradziła nam to blogerka - Ilona Kostecka. Zobaczcie.
O dopalaczach i zagrożeniu jaki ze sobą niosą rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry Wakacje profesorem Mariuszem Jędrzejko, pedagogiem społecznym: "To jest typ substancji, której NIGDY NIE WOLNO WZIĄĆ! O ile przy marihuanie możemy jeszcze sobie dyskutować, to tutaj mamy do czynienia z czynnością, której nigdy w życiu nie wolno popełnić"! Dlaczego te środki są tak niebezpieczne? Jak rozpoznać, że dziecko jest pod ich wpływem i jak wówczas powinniśmy zareagować?
Poznajcie Pawła, bohatera kolejnej metamorfozy uśmiechu. Jego problemy z zębami zaczęły się już w podstawówce. Jak mówi "to problem natury estetycznej, moje zęby są mocno pokrzywione, mam dużo ubytków, odsłonięte szyjki...". Dziś nasz gość już nie wstydzi się uśmiechać. O leczeniu p. Pawła opowiedziały nam Anna Grabowska i Małgorzata Bachanek z Malo Clinic Warsaw.
W Niemczech ponad 2,5 mln seniorów potrzebuje codziennej opieki. Siedemdziesiąt procent z nich preferuje opiekę domową. Bardzo cenione przez niemieckich seniorów są opiekunki z Polski. Dlaczego? Jakie warunki powinny spełniać, aby móc zajmować się starszymi osobami w Niemczech? Ile mogą zarobić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN: właścicielkę Centrum Językowego Konik Magdalenę Kopacz oraz właścicielkę firmy Seniocare24 Renatę Föry.
W Gdańsku odbywa się kurs dla akupunkturzystów z mało znanej w Polsce metody doktora Yoshio Manaki. Do Trójmiasta wysłaliśmy reporterkę Dzień Dobry TVN Katarzynę Jaroszyńską, aby sprawdziła, na czym polega ta metoda i w przypadku jakich schorzeń ona pomaga.
Jeszcze nikt nie wymyślił eliksiru młodości, ale są produkty, które spowalniają procesy starzenia się. Co powinniśmy jeść, jeżeli chcemy pozostać młode i piękne? O tych produktach opowiedziała nam w studiu Dzień Dobry TVN dietetyk Anna Radowicka.
Mundial, a zwłaszcza mecze naszej reprezentacji, to czas ogromnych emocji, często wyrażanych wokalnie. Jak zadbać o głos, by po pełnym dramatyzmu meczu, meczu go nie stracić? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy specjalistę w tej kwestii - Piotra Balickiego, animatora publiczności i trenera w „Małych Gigantach”.
Od półtora roku Pani Grażyna Dymecka jest w śpiączce. Jej mąż oraz córka Agata robią wszystko, aby wybudzić ją ze śpiączki. Niedawno spotkali się ze specjalistą do spraw urządzeń badawczych Krzysztofem Malejem, który umożliwił im skontaktowanie się z Panią Grażyną za pomocą systemu Mind Beagle. Jak działa ten system? Co wykazuje? Czy możliwość rozmowy z najbliższymi motywuje pacjentów do pracy?
Anoreksja jest bardzo podstępna i niełatwo z niej wyjść. Zachorować na nią mogą nie tylko osoby dorosłe i nastolatki, ale również dzieci. Najmłodsza pacjentka, która trafiła do szpitala gościa Dzień Dobry TVN ordynator Anety Górskiej-Kot miała tylko 9 lat! Jakie są pierwsze sygnały anoreksji? Do czego może prowadzić ta choroba? Dlaczego jest taka trudna w leczeniu?
W ostatnim czasie doszło do wielu pożarów składowisk śmieci. Niestety w ich wyniku do powietrza przedostały się szkodliwe substancje chemiczne. Jakie dokładnie? Co nam w związku z tym grozi? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN kierownika Zakładu Chemii Analitycznej z Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. Adama Grochowalskiego.
Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest uzupełnieniem podstawowej opieki zdrowotnej. Jednak pacjenci coraz częściej nadużywają ten instytucji. W jakich sytuacjach można z niej korzystać, a kiedy udać się na SOR? Czego pacjent ma się prawo domagać w punkcie opieki nocnej i świątecznej?
Z uczuciem głodu zmaga się wiele osób będących na diecie. Czy uczucie głodu towarzyszy każdej diecie? Jak zapanować nad pragnieniem jedzenia tego, czego jeść nie powinniśmy? O komentarz w studiu Dzień Dobry TVN poprosiliśmy dietetyczkę Agatę Ziemnicką-Łaska.
Kochasz chodzić po lesie i łąkach, ale z powodu kleszczy unikasz tych miejsc? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy specjalistę w leczeniu boreliozy Małgorzatę Konik, aby powiedziała, czy jest jakiś skuteczny sposób na odstraszenie tych pajęczaków oraz jak bezpiecznie usunąć kleszcza, który wbił się już w ciało. Czy szybkie wykrycie i usunięcie kleszcza zwiększa nasze szanse na to, że nie zarazimy się boreliozą?
Problemem Karoliny były słabe i łamliwe zęby. Z powodu licznych obowiązków nie miała czasu się nimi zająć, a kiedy już decydowała się na wizyty u stomatologów, ci proponowali jej wstawienie protezy. W końcu kobieta zwróciła się o pomoc do ekspertów z Malo Clinic. Jaki zabieg jej zrobili? Efekt jest spektakularny.
W kolejnej odsłonie cyklu "Reakcja łańcuchowa" dietetyczka Aneta Łańcuchowska opowiada o właściwościach witaminy D. Witamina rozpuszcza się w tłuszczach, a w nadmiarze odkłada się w wątrobie. Witaminę D znajdziemy między innymi w tłustych rybach oraz jajkach. Czy samą dietą jesteśmy w stanie pokryć zapotrzebowanie na witaminę D? Co może powodować niedobór witaminy? I ile miesięcy w roku powinniśmy ją suplementować?
Z badań Ministerstwa Zdrowia wynika, że w Polsce mamy epidemię próchnicy. Wynika to głównie z braku higieny i nieprawidłowego szczotkowania zębów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy higienistkę stomatologiczną Anitę Walczak, aby powiedziała, jak prawidłowo czyścić zęby.
Na skręconą kostkę należy położyć zimny okład. Dlaczego? W jakich jeszcze innych sytuacjach zimny okład nam pomoże? A kiedy stosować ciepłe okłady? W Dzień Dobry TVN wyjaśnił nam to ratownik medyczny Ariel Szczotok.
Według badań prof. Izdebskiego 1 700 000 mężczyzn w Polsce ma zaburzenia erekcji. Jakie są tego przyczyny? Czy urolodzy wiedzą, jak pomóc panom z tą dysfunkcją? Do Katowic, gdzie trwa kongres Polskiego Towarzystwa Urologicznego pojechał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Na miejscu rozmawiał z prof. Piotrem Chłostą.
Stomatolog dba nie tylko o zdrowie zębów, ale także o ich wygląd. O najnowszych trendach w dziedzinie stomatologii estetycznej rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z doktor Magdaleną Żywicką i doktor Wojciech Ryncarz. Czym różni się stomatologia estetyczna od stomatologii?
Z każdym rokiem rośnie liczba osób uczulonych na słońce. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dermatolog dr hab. n. med. Irenę Walecką, aby zapytać ją, jakie są przyczyny i objawy tej alergii oraz jak sobie z nią radzić.
W kolejnej odsłonie serii "Reakcja łańcuchowa" Aneta Łańcuchowska rozprawiła się z mitami dotyczącymi smażenia. Czy w ogóle smażenie jest dla nas zdrowe? Które tłuszcze nadają się do smażenia, a które nie? I co z olejem kokosowym, o którym do niedawna pisano w samych superlatywach?
U niektórych kobiet brzuch w ciąży jest mocno widoczny, u innych mniej. Od czego zależy kształt, rozmiar i szybkość przyrastania brzucha ciążowego? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ginekolog Beatę Sterlińską-Tulimowską. Czy płeć dziecka determinuje wielkość i kształt brzucha? Czy zbyt duży lub zbyt mały brzuch powinien nas zaniepokoić?
90-letni prof. Eugeniusz Murawski jest najstarszym czynnym chirurgiem w Polsce. W dalszym ciągu operuje i prowadzi konsultacje. Jak wygląda jego dzień pracy? Co mówią o nim koledzy ze szpitala i rodzice małych pacjentów? W jaki sposób wypoczywa? Co go interesuje?
Barszcz Sosnowskiego to roślina bardzo niebezpieczna dla ludzi. Wystarczy przejść obok niej, by nabawić się oparzeń. Barszcz najczęściej występuje w południowej i wschodniej Polsce. Jak rozpoznać groźną roślinę? Jak się jej pozbyć? I jak długo utrzymują się rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego? Z Mariuszem Jachimczakiem, który zajmuje się tropieniem i niszczeniem rośliny rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
Krew pępowinowa, odpowiednio spreparowana i zamrożona, może w przyszłości uratować zdrowie dziecka, od którego została pobrana. Każdego roku na taki krok decyduje się coraz więcej matek. Zdecydowała się także aktorka Joanna Koroniewska, którą gościliśmy dziś w Dzień Dobry TVN. W studiu towarzyszył jej dr Tomasz Baran, ekspert ds. komórek macierzystych. Czym są komórki macierzyste? Czy przechowywanie krwi pępowinowej do droga inwestycja? Czy w każdym przypadku można pobrać krew pępowinową? W jaki sposób komórki macierzyste są przechowywane?
W jakim wieku należy się po raz pierwszy wybrać z dzieckiem do stomatologa? Co zrobić, żeby taka wizyta nie wywarła na małym pacjencie negatywnego wrażenia? Gościem Dzień Dobry TVN była dziś stomatolog dr Urszula Jarosz-Kajdrys.