Wzdęty brzuch po jedzeniu może być spowodowany nieprawidłową dietą. Ale nie tylko. Czynnikiem wywołującym wzdęcia może być także spożywanie niektórych ciężkostrawnych potraw, zbyt dużej ilości cukrów lub tłuszczów. Ciągle wzdęty brzuch może być z kolei wywołany przez zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego i jest to problem, który wymaga konsultacji lekarskiej. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć oraz poznaj domowe sposoby na poradzenie sobie z nimi.
W naszej kawiarence od samego rana można było skorzystać z porad ekspertów stomatologii.
Oddychanie jest dla nas tak naturalną czynnością, że w ogóle o niej nie myślimy. Tymczasem okazuje się, że jeszcze wiele musimy się o oddychaniu nauczyć.
Michael Mosley to znany brytyjski dziennikarz i producent. Od ponad 30 lat pracuje w BBC, gdzie prowadzi programy medyczne. W Polsce ukazała się jego książka "Jelita wiedzą lepiej", w której dziennikarz dowodzi, że istnieje komunikacja pomiędzy mózgiem w głowie, a mózgiem w jelitach. Michael zdecydował się na radykalny eksperyment i połknął kamerę w pigułce. Umyślnie również zaraził się tasiemcem. Jakie były efekty tych doświadczeń? Po eksperymentach Michael znacząco zmienił swoją dietę. Co według dziennikarza należy jeść, by zachować zdrową florę bakteryjną w jelitach? Z Michaelem rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara.
Na stronie Wojciecha Cejrowskiego znajduje się formularz dla rodziców, którzy według niego powinni dawać lekarzowi do uzupełniania przed szczepieniem dziecka. Dlaczego? Czy rodzice sami powinni decydować o tym, czy szczepić dziecko? Czy lekarze powinni odpowiadać za powikłania po szczepieniach? Zobaczcie, jaki znak robi Wojciech Cejrowski na widok Doroty Wellman?
Robert Kulej jest strażakiem, ale dentysty bał się jak ognia. Doprowadził do tego, że wypadły mu górne dwójki, trójki i zęby trzonowe. Mankamenty zasłaniał wąsami. W końcu postanowił zrobić porządek z brakami w uzębieniu. W tym celu zgłosił się do specjalistów Malo Clinic. Jaki zabieg mu zaproponowali? Pan Robert po przejściu metamorfozy zgolił wąsy.
W powiecie Pruszkowskim wykryto ognisko odry. Zachorowało 10 osób. Odra jest chorobą bardzo zakaźną. Szacuje się, że jeden chory może zarazić nawet do 20 osób. W przypadku zakażenia bardzo wiele zależy od układu odpornościowego dziecka, ponieważ na tę infekcję nie ma antybiotyku. Jedyną drogą, by uchronić się przed zakażaniem są szczepienia przeciwko odrze. Z dr Pawłem Grzesiowskim rozmawiała dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska.
Pod względem ilości osób, które mają problem z łysieniem Polska znalazła się w pierwszej 10 krajów. Jakie są przyczyny tej sytuacji? Jak można sobie radzić z tym problemem? Rozmawialiśmy o tym w studiu Dzień Dobry TVN z Magdaleną Szymczak, trychologiem i psychologiem oraz Katarzyną Kop, która cierpi na łysienie plackowate. Dlaczego nie jest to tylko problem kosmetyczno-estetyczny, ale także psychiczny?
"To jest taka ściągawka, do której możemy zajrzeć w trakcie operacji". 25 października br. zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Chorób Naczyń Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził drugą i trzecią w Polsce oraz jedną z pierwszych na świecie operację implantacji stentgraftów do tętniaków aorty brzusznej przy wykorzystaniu gogli rozszerzonej rzeczywistości. Jak wygląda taka operacja i jak bardzo gogle wspomagają pracę lekarza? O nowoczesnej technice wykorzystywanej na sali operacyjnej opowiedzieli nam dr Natalia Wrzesińska, dr n. med. Małgorzata Szostek, dr n. med. Wawrzyniec Jakuczun i lek. Sebastian Willenberg: "To faktycznie ubogaca, przyspiesza i poszerza orientację chirurga w polu operacyjnym". Szymon Brózda
Duńska tenisistka Caroline Wozniacki niedawno wyznała, że zdiagnozowano u niej reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy reumatolog dr Jolantę Nałęcz-Janik, aby zapytać, kogo ta choroba najczęściej dotyka, co może ją wywołać, jakie są jej objawy, czy RZS towarzyszą inne choroby, jaki styl życia powinny prowadzić osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów i czym RZS jest tym samym co reumatyzm?
Od kilku lat Agata Rusztyn choruje na anoreksję. Przez odmawianie sobie jedzenia doprowadziła do tego, że przy 173 cm ważyła tylko 33 kg. Co się wydarzyło w jej życiu, że zaczęła chorować? Niektóre ośrodki terapeutyczne odmówiły jej leczenia. Dlaczego? Jak się wtedy czuła? Jak obecnie walczy z chorobą? Agatę gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Obok niej na kanapie usiadła Ewa Galus-Raczyńska - dyrektor ośrodka terapeutycznego, Fundacja Światło Dla Życia, który pomaga Agacie.
Neuroblastoma jest nowotworem złośliwym układu nerwowego występującym jedynie u dzieci. Jego najbardziej zaawansowany stopień wymaga drogiego leczenia - immunoterapii. Oliwia zachorowała na neuroblastomę mając niespełna 3 latka. Pierwsze leczenie zakończyło się sukcesem. Niestety po dwóch latach nastąpił nawrót choroby. Szansą dla Oliwki jest immunoterapia. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Paulinę Szubińską-Gryz, z grupy Neuroblastoma Polska oraz Agnieszkę Uznańską z synem Szymonem, któremu udało się pokonać chorobę. Przypomnijmy, że Panią Agnieszkę i Szymona gościliśmy w 2014 roku. Szymon został poddany immunoterapii we Włoszech. Jak wyglądało leczenie chłopca? Na czym polega immunoterapia? Dlaczego w Polsce leczenie nie jest refundowane?
5-letnia Madzia została poparzona wrzątkiem podczas leżakowania w przedszkolu. Przedszkolanki nie udzieliły jej prawidłowo pierwszej pomocy, przez co powikłania po poparzeniu są bardzo poważne. Dziewczynka ma przeszczepioną skórę teraz czeka ją długa rehabilitacja. Dlaczego przedszkolanki nie przechodzą obowiązkowego szkolenia z udzielania pierwszej pomocy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Dorotę Maciejec, psycholog i Annę Janus, kierownik SOR w Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie, z którymi porozmawialiśmy, jak udzielić dziecku pierwszej pomocy w czasie poparzenia oraz o tym, jak ważna jest dla dziecka pomoc psychologiczna po tak tragicznym zdarzeniu.
Jesienią jesteśmy bardziej narażone na infekcje intymne. Dlaczego? Jak się przed nimi bronić? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła ginekolog i endokrynolog Katarzyna Skórzewska.
Tydzień temu w Kleosinie zmarła 48-letnia przedszkolanka. Powodem było zakażenie pneumokokami. Kobieta zaraziła się nimi od dzieci. Czym jest ta bakteria, i jak bardzo zagraża naszemu zdrowiu? Zapytaliśmy o to dr Anetę Górską - Kot, ordynator oddziału pediatrycznego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Okazuje się, że bakteria powoduje sepsę pneumokokową, która przebiega bardzo szybko... Jak można się ustrzec przed zakażeniem?
Dlaczego niektórzy w sytuacjach stresowych sięgają po przekąski? Jak sobie z tym radzić? W Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś panią Anitę Sierpowską, która właśnie przez podjadanie w sytuacjach stresowych bardzo przytyła. W końcu postanowiła coś z tym zrobić i przez ostatni rok schudła około 40 kilogramów! Na naszych kanapach usiedli także Qczaj i Emilia Cesarek, dietetyk kliniczny.
Osoby nieradzące sobie z natłokiem sytuacji bardzo stresowych może dopaść załamanie nerwowe. Czym objawia się ten stan? Jak sobie z nim poradzić? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN psychiatrę Maję Herman.
Jak zbadać stężenie witaminy D w organizmie, czy pomaga ona przy odchudzaniu i czy można ją przedawkować? Gościem Dzień Dobry TVN był internista - profesor Zbigniew Gaciong: "W Polsce niedobór witaminy D występuje, na szczęście, rzadko. (...) Witamina D powstaje u nas w skórze i wystarczy 15 minut słońca dziennie, żeby wytworzyć odpowiednią ilość". Jak najlepiej uzupełnić jej ewentualne braki? Jak dawkować leki i suplementy?
Mleko od wielbłąda ma mniej tłuszczu od mleka krowiego, smakuje jak kremówka i mimo że jest słodkie, zalecane jest chorym na cukrzycę. Jakie jeszcze ma zalety? O właściwości mleka wielbłądziego zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN dietetyk Annę Radowicką.
W Laosie na 10 tysięcy osób przypada... 2 lekarzy, w wielu, zwłaszcza trudno dostępnych rejonach, pomoc medyczna praktycznie nie istnieje. Właśnie jedno z takich miejsc odwiedziła, z kamerą "Efektu Domina", Dominika Kulczyk. W studiu poza nią gościliśmy też lekarzy okulistów: dr. Rafała Nowaka i dr. Piotra Kleina-Schmidta , którzy udzielają się jako wolontariusze w ramach projektu "Trzecie Oko".
Jak ważne jest wsparcie najbliższych w leczeniu onkologicznym? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska zapytała o to dr Marka Filipka, urologa oraz Beatę i Witolda Szczechurów, którzy razem pokonali raka prostaty. Pan doktor zwrócił uwagę, że wcześnie wykryty nowotwór jest niemal w każdym przypadku wyleczalny. Niestety mężczyźni boją się badania prostaty. Z czego to wynika? W jakich okolicznościach Pan Witold dowiedział się, że jest chory. Co w czasie całego leczenia było dla małżeństwa najtrudniejsze?
Pan Dariusz podczas czyszczenia maszyny stracił trzy palce, w tym kciuk, który jest bardzo ważną częścią dłoni i odpowiada za ok. 50 proc. jej sprawności. Lekarze ze szpitala im. Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy zaproponowali mu przeszczepienie dużego palca stopy w miejsce brakującego kciuka. Zabieg się udał. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga dra Macieja Paruzela, aby powiedział nam o szczegółach tej operacji. Na czym polega jej trudność? Czy pacjent musi przyjmować leki immunosupresyjne? Nasz reporter sprawdził, jak po operacji czuje się Pan Dariusz.
O chirurg Kristi Funk świat usłyszał pięć lat temu, kiedy wykonała zabieg podwójnej mastektomii aktorce Angelinie Jolie. Jej pacjentką była również piosenkarka Sheryl Crow. Jak to się stało, że została chirurgiem gwiazd? Musiała namawiać Jolie na mastektomię? Jak ocenia fakt, że aktorka przyznała się do usunięcia piersi? Niedawno lekarka wydała poradnik o piersiach, który właśnie ukazał się w Polsce. Czy książka jest skierowana tylko do kobiet, które chorują na raka piersi? Jak można zminimalizować ryzyko choroby?
Jak pokazują najnowsze badania, na cukrzycę choruje coraz więcej dzieci. Niestety problem z roku na rok będzie narastał. Państwowe przedszkola i szkoły mają obowiązek przyjąć każde dziecko w swoje szeregi. Niestety duża część placówek odmawia współpracy. Czego obawiają się nauczyciele? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Iwonę Sierant, z Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę oraz Aleksandrę Świerzy, z Towarzystwa Pomocy Dzieciom o Młodzieży z Cukrzycą.
Metabolizm to szereg reakcji chemicznych zachodzących w naszym organizmie, które pozwalają nam wykorzystać składniki odżywcze pochodzące z pożywienia i aktywności fizycznej. Co powinno znaleźć się w naszej diecie, by usprawnić metabolizm? W studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy o to Emilię Cesarek, eksperta do spraw żywienia.
Rozstępy to blizny, które mogą występować na udach, brzuchu, pośladkach, piersiach, a nawet plecach. Pojawiają się zazwyczaj na skutek gwałtownego i znacznego przybrania na wadze. Coraz częściej można je zaobserwować u dzieci. Dlaczego? Czy ograniczenie niektórych produktów spożywczych może zminimalizować ryzyko powstania rozstępów? Jak się je leczy? Czy można się ich pozbyć całkowicie? Czy u kobiety, która w dzieciństwie miała rozstępy, pojawią się nowe w czasie ciąży? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dermatologa Marcina Ambroziaka.
Zgodnie z polskim prawem, od 2015 roku każda kobieta może poprosić o znieczulenie w czasie porodu. Niestety nie każda je otrzymuje. Dlaczego? Najwięcej znieczuleń wykonano w woj. mazowieckim, najmniej w lubuskim. Badania pokazują też, że w tych szpitalach, w których jest mniejsza dostępność do znieczulenia, notuje się większy odsetek cesarskich cięć. Kobiety decydują się na zabieg, ponieważ boją się porodowego bólu. Kolejnym powodem, dla którego kobiety nie dostają znieczulenia, jest brak dostępności anestezjologów. Czy możemy zmienić sytuację rodzących kobiet w Polsce? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Bernarda Zająca, anestezjologa oraz Joannę Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku.
W Stanach Zjednoczonych otworzono klinikę, w której oferuje się starszym pacjentom przetaczanie krwi pobranej od młodszych osób. Zabieg ma przywrócić wigor seniorom. Co o tym pomyśle sądzą goście Dzień Dobry TVN prof. Elżbieta Lachert z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie i dermatolog dr Łukasz Preibisz? Czy istnieją badania kliniczne, które potwierdzałyby, że przetaczanie krwi odmładza? Jakie choroby możemy wyleczyć krwią?
W insulinooporności dochodzi do zmniejszenia wrażliwości tkanek organizmu na insulinę mimo jej prawidłowego lub podwyższonego poziomu we krwi. Jednym z elementów leczenia insulinooporności jest stosowanie odpowiedniej diety. Co zatem mogą jeść, a czego nie powinny osoby z tym zaburzeniem? Jakie badania trzeba zrobić, kiedy podejrzewamy u siebie insulinooporność? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dietetyk kliniczną Hannę Stolińską-Fiedorowicz.
Rak prostaty to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Wykryty za późno prowadzi do śmierci, natomiast kiedy jest on na wczesnym etapie rozwoju, jest praktycznie zawsze wyleczalny. Warto więc, aby każdy mężczyzna po 40. roku życia co roku poddawał się badaniom profilaktycznym. Na zbadanie prostaty zdecydował się Filip Chajzer. Reporter Dzień Dobry TVN poddał się badaniu per rectum. Czy lekarz zdiagnozował u niego coś niepokojącego? Jakie - obok badania per rectum - istnieją metody sprawdzania gruczołu krokowego?