O tym, czy i jak możemy zapobiegać chorobom przenoszonym przez kleszcze rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. dr hab. n. med Joanną Zajkowską - ekspertem kampanii "Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu". Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM). Co nam daje? Dlaczego warto się zaszczepić ?
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) - to druga najczęstsza choroba wywoływana przez kleszcze, obok boreliozy. Jakie są objawy kleszczowego zapalenia mózgu? Jakie powikłania powoduje ta choroba? O tym, jak się przed nią chronić rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z prof. dr Joanną Zajkowską z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Czy może być jedno lekarstwo na wszystkie typy raka? Izraelscy badacze uważają, że tak i już za rok to udowodnią. Na czym ma polegać ich terapia? Z izraelskim biotechnologiem dr Ilanem Moradem rozmawiał reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.
W tradycji latynoamerykańskiej curanderos to uzrdowiciele, którzy potrafią leczyć, udzielać mądrych rad i być wzorem duchowej dyscypliny. Czy w Meksyku są oni popularni? Czy można oficjalnie korzystać z ich porad? Każdy może zostać curandero? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN Ilianę Ramirez Rangel - doktor farmakobiologii, która pochodzi z rodziny z tradycjami curanderos.
Czy rosnące w sztolniach grzyby mogą być pomocne w leczeniu nowotworów? Ewa Kozłowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prowadzi badania, których wyniki dają odpowiedź twierdzącą. Postanowiliśmy zapytać ją, na czym dokładnie polega jej praca naukowa i w jaki sposób grzyby znalezione w śląskich sztolniach mogą przyczynić się do wynalezienia leku na raka.
Poznajcie pierwszego w Polsce naukowca, który zdobył tytuł doktora jeszcze przed ukończeniem studiów doktoranckich. Mateusz Hołda to 26-letni kardiolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień leczy pacjentów jako lekarz rezydent, pracuje badawczo i... podbija świat nauki.
U Adama Jeża przeszczep był konieczny, ponieważ na skutek choroby autoimmunologicznej jego organizm atakował i niszczył własną wątrobę. Magdalena Trębicka przeszła już trzy przeszczepy wątroby oraz jeden przeszczep szpiku. Pokazujemy niezwykłe historie ludzi, których życie ocaliły wysiłki transplantologów oraz miłość i wsparcie bliskich.
Z najnowszych badań wynika, że spożywanie 3-4 jajek dziennie może zwiększyć ryzyko chorób serca, a nawet przedwczesnej śmierci. Głównym winowajcą ma być obecny w jajkach cholesterol. Rzeczywiście jest się czego bać? O zdanie zapytaliśmy gościa Dzień Dobry TVN dietetyk Annę Radowicką.
Sylwia Krawczyk jest trenerem personalnym i instruktorką krav magi. Jakiś czas temu pokonała bulimię, która zostawiła jej przykrą pamiątkę – zniszczone zęby. Dzięki pomocy specjalistów z Malo Clinic Warsaw, odzyskała piękny uśmiech. Jak jej życie zmieniło się po zabiegu? Sylwię i doktora Armando Lopesa z Malo Clinic gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Antybiotyki miały być idealnym narzędziem do walki z chorobami zagrażającym życiu, jednak ich nadużywanie w medycynie i hodowli zwierząt, doprowadziło do wykształcenia wielu szczepów lekoopornych bakterii. Według prognozy WHO, jeśli nic z tym nie zrobimy, do 2050 roku osób, które umrą z powodu infekcji bakteryjnych, będzie kilka milionów. Jak zatem inaczej możemy walczyć z bakteriami? Czy ratunkiem mogą być antybiotyki naturalne? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: specjalistka z dziedziny fitoterapii Katarzyna Bartmańska i farmaceuta Bartosz Jemioła.
W najbliższy weekend zmieniamy czas z zimowego na letni. Jak długo zdrowy organizm przyzwyczaja się do tego? Co zrobić, aby ta zmiana była dla nas jak najmniej dolegliwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN neurolog Ałbenę Grabowską.
Po raz pierwszy w Polsce, w tego typu zabiegu, wykorzystano laser. Spowodowane to było wyjątkowo nietypowym umiejscowieniem tętniaka u pacjenta. Tylko używając zaawansowanej technologii zespół lekarzy był wstanie bezpiecznie umieścić protezę w tętnicy Pana Jerzego.
Problemy z opuchniętymi nogami mogą dotyczyć każdego człowieka, w każdym wieku. Jakie są główne przyczyny powstawania obrzęku nóg? Jak można radzić sobie z tym problemem? Jak przeciwdziałać puchnięciu nóg? Czy obrzęk nóg można wyleczyć?
Brak zrozumienia ze strony lekarzy, czasem przedmiotowe traktowanie czy niedostosowane gabinety. Raport „Przychodzi baba do lekarza” Fundacji Kulawa Warszawa obrazuje z jakimi niedogodnościami muszą się mierzyć kobiety niepełnosprawne idące do ginekologa. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Bierzanowską, autorkę bloga „Pełnoprawna”, działaczkę Fundacji „Kulawa Warszawa” oraz Iwonę Cichosz, tłumaczkę polskiego języka migowego i działaczkę społeczna. Miss Świata Głuchych 2016.
Na indonezyjskiej wyspie Sumba malaria wciąż stanowi tam poważny problem. Są rejony, w których co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko z powodu tej choroby. Czy jest szansa, aby zupełnie wyeliminować malarię? Jak się zabezpieczyć przed zachorowaniem na malarię? Gościem Dzień Dobry TVN była lekarz rodzinny, mikrobiolog Izabela Chudzicka-Strugała.
W listopadzie 2018 roku zespół kardiochirurgów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie – Aninie przeprowadził operację wszczepienia całkowicie sztucznego serca. Zabieg wykonano u pacjenta ze zdiagnozowanym nowotworem prawej komory serca. O szczegółach operacji powiedział w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. med. Mariusz Kuśmierczyk.
Jak zmiany ciśnienia wpływają na nasze samopoczucie? Jakie ciśnienie panuje w Rowie Mariańskim i co może stać się z rybą głębinową, która została odłowiona i wyciągnięta na powierzchnię? Dlaczego na Mount Everest nie napijemy się herbatki? Co dzieje się z żelem do golenia i bitą śmietaną przy gwałtownej zmianie ciśnienia? Na te pytania odpowiedział – przy pomocy eksperymentów – gość Dzień Dobry TVN Cezary Szmidke z Centrum Nauki Kopernik.
Daktyle, czarny sezam i wiesiołek to tylko niektóre skarby natury wspierające zdrowie i urodę kobiet. Po co jeszcze powinny sięgać panie, aby mieć siłę i witalność, do tego wyglądać pięknie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Co roku około 3 500 Polek zapada na raka szyjki macicy. Połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zbyt późno zgłosiła się na cytologię. Oznacza to, że z 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, 5 umiera. Czy cytologia wykonywana regularnie jest w stanie uchronić przed rakiem szyjki macicy? Czy raka szyjki macicy, który został wcześnie wykryty można pokonać? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z onkologiem prof. Cezarym Szczylikiem oraz fotografką Agą Szuścik, która z powodu odkładania przez cztery lata cytologii zachorowała na raka szyjki macicy, a teraz przekonuje - dla niektórych w kontrowersyjny sposób - inne kobiety do wykonania cytologii.
Refluks żołądka polega na cofaniu się treści żołądkowej w kierunku przełyku. Jakie są charakterystyczne objawy tej choroby? Czym jest spowodowany refluks żołądka? I jak się go leczy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił gastroenterolog dr hab. n. med. Michał Lipiński.
Magdalena Liduch z powodu utraty zębów w górnej szczęce zdecydowała się na protezę, która okazała się niewygodna. Ponadto kobieta ciągle żyła w strachu, że proteza jej wypadnie, co znacznie ograniczyło jej życie. Z pomocą przyszli jej specjaliści z Malo Clinic i zmienili jej uśmiech nie do poznania. Na czym polegał zabieg? I jak metamorfoza zmieniła życie pani Magdy? Panią Magdę i stomatolog Annę Grabowską z Malo Clinic gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Od niemal roku lekarze mogą przepisywać pacjentom medyczną marihuanę, ale tego nie robią. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego medycznej marihuany nadal nie ma w polskich aptekach? W Studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Markiem Bachańskim, Kamilem Sipowiczem i Aleksandrą Pezdą, dziennikarką i publicystką, autorką książki „Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie”.
Małżeństwo Lewandowskich dzień ostatniej operacji ich syna Miłosza zapamięta na całe życie. Zabieg się udał, ponieważ chłopcu wszczepiono zastawkę serca, wykonaną z jelita świni. Dlaczego prof. Jacek Moll zastosował tak nietypowy materiał? Jak chłopiec czuje się po zabiegu?
Odgrzewanie jedzenia jest w obecnych, zabieganych czasach zupełnie czymś normalnym. Okazuje się jednak, że niektórych produktów spożywczych nie należy poddać ponownej obróbce termicznej ze względu na nasze zdrowie. Jakich zatem dań nie należy odgrzewać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dietetyk Celina Kinicka.
Ciąża to szczególny stan, który jest dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. W tym czasie ciężarna powinna też zadbać o swoją dietę. Nie musi jeść za dwoje, ale dla dwojga. Co to znaczy? Są jednak kobiety, które w ciąży się odchudzają. Choć wiedzą, że szkodzą dziecku, nie potrafią tego przerwać. Z czego to wynika? Jak będąc w ciąży zadbać o dobrą formę fizyczną? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Izabelę Dembińską, położną, propagatorkę świadomej pracy z ciałem w okresie ciąży oraz Tatianę Mindewicz-Puacz, psychoterapeutkę.
Najnowszym hitem w gabinetach medycyny estetycznej jest zabieg karboksyterapii. Zabieg polega na wstrzyknięciu dwutlenku węgla pod skórę. Celem jest odmłodzenie skóry. Czy jest to bezpieczny zabieg? Jakie mogą być powikłania? I jakie są przeciwwskazania do karboksyterapii? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Janusza Łyko-Gresse, chirurga plastycznego, lekarza medycyny estetycznej.
Okazuje się, że co sezon z powodu zaczadzenia ginie w Polsce około 100 osób. Tysiące ulega zatruciu. Czad jest o tyle podstępny, że jest niewyczuwalny. Filmowiec Andrzej Frat omal nie przypłacił życiem zatrucia czadem. Teraz nagrał film dokumentalny by przestrzec innych.
W czasie "ustawień rodzinnych" obce osoby wcielają się w role naszych najbliższych. Cały seans nadzoruje guru, który z założenia jest wszechwiedzący. Co o kontrowersyjnej metodzie Hellingera sądzą psychologowie? Dlaczego została zakazana w Niemczech? W Dzień Dobry TVN psycholog, psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Zofia Milska-Wrzosińska wytłumaczyła, dlaczego metoda Hellingera wzbudza tak wiele kontrowersji w środowisku terapeutów.
Niektórym serom pleśń nadaje smak. Niestety pleśń wyhodowana na innych produktach spożywczych bądź na wilgotnej ścianie w mieszkaniu jest toksyczna dla naszego zdrowia. O tym, jak rozróżnić dobrą pleśń od tej złej, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Mileną Nosek, dietetyczką oraz Łukaszem Bożyckim, biologiem.
Krioterapia to leczenie zimnem, które stosuje się na wybraną część ciała (krioterapia miejscowa) lub na całe ciało (krioterapia ogólnoustrojowa). Działa ona przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Mimo pozytywnych efektów stosowania krioterapii, istnieją również przeciwwskazania do leczenia zimnem.