W najbliższy weekend zmieniamy czas z zimowego na letni. Jak długo zdrowy organizm przyzwyczaja się do tego? Co zrobić, aby ta zmiana była dla nas jak najmniej dolegliwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN neurolog Ałbenę Grabowską.
Po raz pierwszy w Polsce, w tego typu zabiegu, wykorzystano laser. Spowodowane to było wyjątkowo nietypowym umiejscowieniem tętniaka u pacjenta. Tylko używając zaawansowanej technologii zespół lekarzy był wstanie bezpiecznie umieścić protezę w tętnicy Pana Jerzego.
Problemy z opuchniętymi nogami mogą dotyczyć każdego człowieka, w każdym wieku. Jakie są główne przyczyny powstawania obrzęku nóg? Jak można radzić sobie z tym problemem? Jak przeciwdziałać puchnięciu nóg? Czy obrzęk nóg można wyleczyć?
Brak zrozumienia ze strony lekarzy, czasem przedmiotowe traktowanie czy niedostosowane gabinety. Raport „Przychodzi baba do lekarza” Fundacji Kulawa Warszawa obrazuje z jakimi niedogodnościami muszą się mierzyć kobiety niepełnosprawne idące do ginekologa. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Katarzynę Bierzanowską, autorkę bloga „Pełnoprawna”, działaczkę Fundacji „Kulawa Warszawa” oraz Iwonę Cichosz, tłumaczkę polskiego języka migowego i działaczkę społeczna. Miss Świata Głuchych 2016.
Na indonezyjskiej wyspie Sumba malaria wciąż stanowi tam poważny problem. Są rejony, w których co trzecia matka straciła przynajmniej jedno dziecko z powodu tej choroby. Czy jest szansa, aby zupełnie wyeliminować malarię? Jak się zabezpieczyć przed zachorowaniem na malarię? Gościem Dzień Dobry TVN była lekarz rodzinny, mikrobiolog Izabela Chudzicka-Strugała.
W listopadzie 2018 roku zespół kardiochirurgów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Instytutu Kardiologii w Warszawie – Aninie przeprowadził operację wszczepienia całkowicie sztucznego serca. Zabieg wykonano u pacjenta ze zdiagnozowanym nowotworem prawej komory serca. O szczegółach operacji powiedział w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. med. Mariusz Kuśmierczyk.
Jak zmiany ciśnienia wpływają na nasze samopoczucie? Jakie ciśnienie panuje w Rowie Mariańskim i co może stać się z rybą głębinową, która została odłowiona i wyciągnięta na powierzchnię? Dlaczego na Mount Everest nie napijemy się herbatki? Co dzieje się z żelem do golenia i bitą śmietaną przy gwałtownej zmianie ciśnienia? Na te pytania odpowiedział – przy pomocy eksperymentów – gość Dzień Dobry TVN Cezary Szmidke z Centrum Nauki Kopernik.
Daktyle, czarny sezam i wiesiołek to tylko niektóre skarby natury wspierające zdrowie i urodę kobiet. Po co jeszcze powinny sięgać panie, aby mieć siłę i witalność, do tego wyglądać pięknie? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła prowadząca cykl "Naturalnie!" Agnieszka Cegielska.
Co roku około 3 500 Polek zapada na raka szyjki macicy. Połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zbyt późno zgłosiła się na cytologię. Oznacza to, że z 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, 5 umiera. Czy cytologia wykonywana regularnie jest w stanie uchronić przed rakiem szyjki macicy? Czy raka szyjki macicy, który został wcześnie wykryty można pokonać? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z onkologiem prof. Cezarym Szczylikiem oraz fotografką Agą Szuścik, która z powodu odkładania przez cztery lata cytologii zachorowała na raka szyjki macicy, a teraz przekonuje - dla niektórych w kontrowersyjny sposób - inne kobiety do wykonania cytologii.
Refluks żołądka polega na cofaniu się treści żołądkowej w kierunku przełyku. Jakie są charakterystyczne objawy tej choroby? Czym jest spowodowany refluks żołądka? I jak się go leczy? O tym w Dzień Dobry TVN mówił gastroenterolog dr hab. n. med. Michał Lipiński.
Magdalena Liduch z powodu utraty zębów w górnej szczęce zdecydowała się na protezę, która okazała się niewygodna. Ponadto kobieta ciągle żyła w strachu, że proteza jej wypadnie, co znacznie ograniczyło jej życie. Z pomocą przyszli jej specjaliści z Malo Clinic i zmienili jej uśmiech nie do poznania. Na czym polegał zabieg? I jak metamorfoza zmieniła życie pani Magdy? Panią Magdę i stomatolog Annę Grabowską z Malo Clinic gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Od niemal roku lekarze mogą przepisywać pacjentom medyczną marihuanę, ale tego nie robią. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego medycznej marihuany nadal nie ma w polskich aptekach? W Studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z dr. Markiem Bachańskim, Kamilem Sipowiczem i Aleksandrą Pezdą, dziennikarką i publicystką, autorką książki „Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie”.
Małżeństwo Lewandowskich dzień ostatniej operacji ich syna Miłosza zapamięta na całe życie. Zabieg się udał, ponieważ chłopcu wszczepiono zastawkę serca, wykonaną z jelita świni. Dlaczego prof. Jacek Moll zastosował tak nietypowy materiał? Jak chłopiec czuje się po zabiegu?
Odgrzewanie jedzenia jest w obecnych, zabieganych czasach zupełnie czymś normalnym. Okazuje się jednak, że niektórych produktów spożywczych nie należy poddać ponownej obróbce termicznej ze względu na nasze zdrowie. Jakich zatem dań nie należy odgrzewać? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dietetyk Celina Kinicka.
Ciąża to szczególny stan, który jest dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. W tym czasie ciężarna powinna też zadbać o swoją dietę. Nie musi jeść za dwoje, ale dla dwojga. Co to znaczy? Są jednak kobiety, które w ciąży się odchudzają. Choć wiedzą, że szkodzą dziecku, nie potrafią tego przerwać. Z czego to wynika? Jak będąc w ciąży zadbać o dobrą formę fizyczną? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Izabelę Dembińską, położną, propagatorkę świadomej pracy z ciałem w okresie ciąży oraz Tatianę Mindewicz-Puacz, psychoterapeutkę.
Najnowszym hitem w gabinetach medycyny estetycznej jest zabieg karboksyterapii. Zabieg polega na wstrzyknięciu dwutlenku węgla pod skórę. Celem jest odmłodzenie skóry. Czy jest to bezpieczny zabieg? Jakie mogą być powikłania? I jakie są przeciwwskazania do karboksyterapii? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Janusza Łyko-Gresse, chirurga plastycznego, lekarza medycyny estetycznej.
Okazuje się, że co sezon z powodu zaczadzenia ginie w Polsce około 100 osób. Tysiące ulega zatruciu. Czad jest o tyle podstępny, że jest niewyczuwalny. Filmowiec Andrzej Frat omal nie przypłacił życiem zatrucia czadem. Teraz nagrał film dokumentalny by przestrzec innych.
W czasie "ustawień rodzinnych" obce osoby wcielają się w role naszych najbliższych. Cały seans nadzoruje guru, który z założenia jest wszechwiedzący. Co o kontrowersyjnej metodzie Hellingera sądzą psychologowie? Dlaczego została zakazana w Niemczech? W Dzień Dobry TVN psycholog, psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Zofia Milska-Wrzosińska wytłumaczyła, dlaczego metoda Hellingera wzbudza tak wiele kontrowersji w środowisku terapeutów.
Niektórym serom pleśń nadaje smak. Niestety pleśń wyhodowana na innych produktach spożywczych bądź na wilgotnej ścianie w mieszkaniu jest toksyczna dla naszego zdrowia. O tym, jak rozróżnić dobrą pleśń od tej złej, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Mileną Nosek, dietetyczką oraz Łukaszem Bożyckim, biologiem.
Krioterapia to leczenie zimnem, które stosuje się na wybraną część ciała (krioterapia miejscowa) lub na całe ciało (krioterapia ogólnoustrojowa). Działa ona przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Mimo pozytywnych efektów stosowania krioterapii, istnieją również przeciwwskazania do leczenia zimnem.
Co to jest nebulizator? Jak działa? Jak najlepiej inhalować się w domu? Czym różnią się nebulizator i inhalator? Ile powinien kosztować dobry nebulizator? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy uratowali życie Kamilkowi, który urodził się w 25 tygodniu ciąży i jest najmłodszym dzieckiem na świecie, które zostało uratowane dzięki terapii nerkozastępczej. W piątek Kamil wyszedł już ze szpitala! Na czym polegała operacja i o czym marzy dr Wojciech Kowalik, który ją przeprowadził?
Oliwia Bąk od urodzenia choruje na malformację naczyń krwionośnych lewej nogi. Z powodu znacznej deformacji kończyny w wieku 18 lat zdecydowała się na jej amputację. Obecnie porusza się za pomocą protezy, w której zakup byli zaangażowani znani blogerzy i zwykli ludzie. Jak teraz wygląda jej życie? Oliwię gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
W każdy poniedziałek i piątek o godzinie 20.00 w okolicach Dworca Centralnego w Warszawie zbiera się grupa wolontariuszy, która nazywa się "Medycy na ulicy". Społecznicy przychodzą tam niezależnie od pory roku, a wśród ich podopiecznych znajdują się głównie osoby bezdomne i uzależnione, które potrzebują pomocy medycznej i psychologicznej. Jak powstała grupa? Kto ją tworzy? Jak wygląda ich praca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy założycielkę grupy Annę Jastrzębską i ratownika medycznego Bartłomieja Matyszewskiego.
To była pierwsza tego rodzaju operacja w Polsce. Zespół specjalistów z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie przeprowadzi skomplikowaną operację – rekonstrukcję ubytku połowiczego twarzy powstałego po przebytym leczeniu nowotworu głowy. O jej przebiegu opowiedziała nam dr Anna Bromirska-Małyszko, chirurg, Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie.
Moda na wlewy witaminowe przyszła do nas z Zachodu. O kuracji mówi się, jako cudownym remedium na wszelkie dolegliwości urodowe, a także zdrowotne. O tym, czym są wlewy witaminowe, jakie jest ich zastosowanie i czy faktycznie mają takie cudowne działanie, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z internistą, dr Piotrem Gryglasem.
Uczeni z Uniwersytetu w Granadzie wzięli pod lupę paragony ze sklepów oraz restauracji w Hiszpanii, Brazylii i Francji, by zbadać, czy papier do ich wydruku zawiera substancje chemiczne groźne do zdrowia. Okazało się, że w jego składzie znajduje się bisfenol A, mający związek z zaburzeniami systemu dokrewnego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chemiczkę Urszulę Koss, aby zapytać, czy dotykanie paragonów może być rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia, czym jest bisfenol A i jak dostaje się do organizmu.
Szafran - najdroższa przyprawa świata. Kosztuje ok. 30 tysięcy złotych za kilogram. Ta drogocenna przyprawa ma wiele zastosowań w kuchni i lecznictwie. Jak używać szafranu? O szafranie rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Agnieszką Cegielską.
Zawroty głowy to nie choroba, ale możliwy objaw różnych chorób. Jak radzić sobie z zawrotami głowy? Kiedy zawroty głowy mogą świadczyć o jakiejś chorobie? Kiedy iść z zawrotami głowy do lekarza?
Hipotermia to wychłodzenie organizmu, które może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Powodem hipotermii jest nie tylko mróz, ale też wiatr, który potęguje odczucie zimna. Skutkiem wyziębienia są odmrożenia. Jakie są ich objawy i jak je leczyć?