Klapki, sandały, birkenstocki – kupujemy je z myślą o ciepłych dniach, kiedy buty mają przede wszystkim chronić stopę od spodu, nie zaś ogrzewać. Zwykle kierujemy się ich wyglądem i wygodą noszenia. Czemu by nie zadbać przy okazji o prawidłowe ułożenie stopy? Profilowane klapki to zarówno wygodne, prozdrowotne obuwie, jak i świetny sty
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która przy właściwie prowadzonym leczeniu umożliwia długie i zbliżone do normalności życie. Niestety, jednym z bardziej uciążliwych powikłań w przebiegu cukrzycy jest tak zwana stopa cukrzycowa – objawiająca się m.in. występowaniem trudno gojących się ran i owrzodzeń na stopach. To właśnie z myślą o tych osobach produkowane są buty dla cukrzyków.
Napięciowy ból głowy to najczęstszy rodzaj bólu tej części ciała. Przypuszcza się, że każdy doświadczył go chociaż raz w życiu. Występuje samoistnie i nie jest objawem choroby, jednak należy potraktować go poważnie. To sygnał, że organizm potrzebuje odpoczynku. W studiu Dzień Dobry TVN o przyczynach i sposobach radzenia sobie z napięciowym bólem głowy opowiedział dr Paweł Grzesiowski.
Mizofonia to rodzaj nadwrażliwości na konkretną grupę bodźców akustycznych związanych z biologicznym funkcjonowaniem zwłaszcza najbliższej osoby. Dotyczy np. mlaskania, pociągania nosem, chrząkania czy ziewania. Kiedy rozwija się mizofonia, objawy choroby przejawiają się poprzez zaburzenia psychiczne, negatywne zachowania emocjonalne i fizyczne reakcje organizmu. Jak rozpoznać te schorzenie i na czym skupia się leczenie mizofonii?
Padaczka alkoholowa dotyczy osób, które są uzależnione od alkoholu. Jest następstwem zaprzestania picia lub ograniczenia zwykle przyjmowanej dawki. Jej objawy są bardzo charakterystyczne. Stanowi zagrożenie życia, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda pierwsza pomoc przy padaczce alkoholowej.
Osłabienie organizmu to objaw o wielu możliwych przyczynach. Powodem nieustannego zmęczenia może być początek grypy czy przeziębienia, ale też choroby tarczycy, anemia oraz depresja. Niekiedy także ciągłe uczucie zmęczenia wynika z przepracowania czy zbyt małej ilości snu. Jak poznać przyczynę osłabienia organizmu i jak ją leczyć?
Obuwie medyczne to rodzaj obuwia ochronnego, które zapewnia bezpieczeństwo i higienę pracy medyka. Fason obuwia uzależniony jest przede wszystkim od miejsca i trybu pracy specjalisty. Jak dobrać buty medyczne do szpitala, a jakie obuwie medyczne będzie najlepsze dla farmaceuty czy rejestratorki medycznej? Jakie są rodzaje obuwia medycznego?
Żelowe wkładki do szpilek to pomoc w zachowaniu stabilności chodzenia i odciążenie zmęczonych stóp. Kiedy obciążamy stopy butami na wysokim obcasie, śródstopia dźwigają cały ciężar ciała w nienaturalnej pozycji, a pięty nie zapewniają wystarczającej równowagi. Jakie wybrać wkładki do szpilek, aby były dyskretne i dawały stabilność?
Kiedy rozwija się płaskostopie poprzeczne, to objawy często są przypisywane innym schorzeniom. Jak rozpoznać płaskostopie poprzeczne? Czy ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne oraz wkładki ortopedyczne są skutecznymi metodami leczenia?
Według szacunków ekspertów, na płaskostopie może cierpieć nawet 25% ludzi w Polsce. W większości mamy do czynienia ze zmianami łagodnymi. Płaskostopie jednak może się pogłębiać, dlatego ortopedzi zalecają noszenie wkładek korygujących nawet w przypadku niewielkiej wady.
Podpiętki ortopedyczne do butów wpływają nie tylko na ustawienie stopy, ale wywierają pozytywne efekty w niemal całym układzie kostno-mięśniowym człowieka. Podpiętki są szczególnie ważne w leczeniu wad postawy oraz zmian przeciążeniowych i wytwórczych tkanki kostnej w okolicy stóp. Jakie podpiętki wybrać w leczeniu schorzeń stóp dorosłej osoby, a jakie podpiętki ortopedyczne dla dzieci?
Ortopedzi przestrzegają przed szkodliwością butów na wysokich obcasach. Nierównomiernie obciążenie stopy, nienaturalne wygięcie palców – wszystko to prowadzi do deformacji stóp i związanego z nią bólu, a w konsekwencji nawet problemów z chodzeniem. Pewnym rozwiązaniem są wkładki na haluksy.
Zwykle bagatelizujemy bóle w piętach, tłumacząc ten stan zwykłym zmęczeniem. Jeżeli każdy krok powoduje ból i nie ustaje on nawet w pozycji spoczynkowej, warto zasięgnąć wiedzy specjalisty. Objawy takie jak nieustający dyskomfort i bolesny ucisk często sygnalizują zwyrodnienie kości piętowej, zwane potocznie ostrogą. Odpowiednio dobrane wkładki na ostrogi piętowe mogą skutecznie złagodzić przykre dolegliwości.
Płaskostopie u dziecka to nie powód do paniki. Jednak warto jak najwcześniej skonsultować się w tej sprawie z ortopedą, ponieważ nieleczone płaskostopie może skutkować wieloma powikłaniami. W większości przypadków lekarze stosują nieinwazyjne metody leczenia. Najpowszechniejszym sposobem na zwalczanie tej dolegliwości jest gimnastyka korekcyjna i odpowiednio dobrane wkładki na płaskostopie dla dzieci. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tomasz Jurkiewicz, osteopatę.
Stres, zmęczenie, bóle nóg i kręgosłupa - to tylko kilka spośród wielu dolegliwości, z którymi doskonale radzi sobie akupresura i refleksologia, czyli leczenie wybranych obszarów stóp za pomocą masażu. Chcesz odkryć dobroczynne właściwości tej terapii? Przedstawiamy klapki fakirki - lecznicze obuwie do masażu stóp!
Haluksy (czyli tzw. paluch koślawy) to zwyrodnienie stóp, objawiające się wykrzywianiem palucha w kierunku reszty palców oraz pojawieniem się bolesnego guza na wewnętrznej krawędzi stopy, u nasady palucha. Można je skutecznie leczyć – głównie ortopedycznie, nosząc na przykład sandały na haluksy oraz za pomocą bardziej radykalnych metod, takich jak zabieg chirurgiczny.
Kłopoty z zębami Marii Ziółkowskiej zaczęły się, gdy była w pierwszej ciążej. Średnio co miesiąc z powodu stanów zapalnych puchły jej dziąsła. Dentystka ściągała jej ropę przez wywiercone w zębach dziury. Niestety po jakimś czasie plombowane zęby zaczęły się łamać. I tak kobieta dorobiła się protezy, która bardzo utrudniała jej życie. O pomoc zwróciła się do specjalistów z Malo Clinic. Jakie zabiegi wykonali Marii, aby przywrócić jej piękny uśmiech? Marię i Annę Grabowską, stomatolog z Malo Clinic Warsaw gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Co to jest atopia? Jak się objawia? Czy dziedziczy się ją po rodzicach? Jak leczy się atopię? Jaki czynnik powoduje, że atopia wraca u dorosłego? O tym dermatolog Lidia Ruszkowska i alergolog Piotr Dąbrowiecki.
Olejek lawendowy to olejek eteryczny. Wycisza, uspokaja, ułatwia zasypianie, ale też pielęgnuje i leczy. Sprawdź, jakie bogactwo w sobie skrywa i jakie ma właściwości
Z Anią Szubert spotkaliśmy się kilka miesięcy temu. Wtedy była pacjentką Centrum Onkologii w Warszawie, ponieważ chorowała na chłoniaka. Do swojej choroby podchodziła niestandardowo, a każdy dzień walki o zdrowie opisywała w mediach społecznościowych. Teraz pojawiła się w Dzień Dobry TVN, by przekazać nam kolejną wiadomość na temat swojego zdrowia. Zobaczcie, czy udało jej się wyjść z choroby.
Jack Andraka, 16-letni geniusz ze Stanów Zjednoczonych, opracował test dzięki, któremu rak trzustki może być łatwiej wykrywalny. Otrzymał za to prestiżową nagrodę i 75 tys. dolarów. Z nastoletnim geniuszem rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki. Na czym polega jego metoda? Czy dzięki niej będzie można skuteczniej także diagnozować pozostałe nowotwory?
Trzustka pełni w organizmie bardzo ważną rolę - produkuje insulinę i enzymy trawienne. Można bez niej żyć? Co ją niszczy? Jakie są objawy chorej trzustki? Jakie badania warto zrobić, aby sprawdzić stan tego organu? O tym w Dzień Dobry TVN mówił gastroenterolog dr hab. n. med. Michał Lipiński.
W Polsce od czterech lat istnieje program powszechnych badań prenatalnych, tyle że odsetek przebadanych wciąż mamy najniższy w Europie. Dlaczego? Dziś w studiu "Dzień Dobry TVN" mogliście się dowiedzieć więcej o samych badaniach.
Przedawkować można te witaminy, które rozpuszczają się w tłuszczach, czyli witaminę: A, D, E, K oraz F i z grupy B - wyjaśnia doktor Piotr Gryglas. - Zbyt duża dawka witaminy C też ma swoje konsekwencje. Z kolei nie wiemy, jakie są skutki przedawkowania witaminy B5 - wyjaśnia gość Dzień Dobry TVN.
Kim Kardashian przyznała się do łuszczycy już kilka lat temu. Celebrytka twierdzi, że choroby nie widać na jej ciele ze względu na opaleniznę. Niestety w ostatnim czasie problem się pogłębił. Łuszczyca zaatakowała również twarz Kim Kardashian.
Bursztyn to nie tylko piękny kamień, który używany jest do tworzenia biżuterii, ma również wiele właściwości leczniczych. Jakie dokładnie? O tym w Dzień Dobry Wakacje mówiła propagatorka zdrowego stylu życia Agnieszka Cegielska.
Na początku wiosny odczuwamy znaczny spadek energii. W jaki sposób ją podnieść w naturalny sposób? O tym w Dzień Dobry TVN mówili propagatorzy zdrowego stylu życia Karolina i Maciej Szaciłło.
Szesnastoletnia córka Wojciecha Tarasewicza nie pamięta, by widziała kiedyś tatę z pełnym uzębieniem. Mężczyzna bardzo chciał to zmienić, dlatego zwrócił się o pomoc do specjalistów z Malo Clinic Warsaw. Jaki zabieg zastosowali stomatolodzy? Jak wygląda po metamorfozie Wojciech? Jego oraz Annę Grabowską, stomatolog z Malo Clinic Warsaw gościliśmy w Dzień Dobry Wakacje.
Wiele z naszych dolegliwości i chorób jest wywołanych niewystarczającą ilością, a nawet brakiem cennych mikroelementów i witamin oraz nadmiarem toksyn w organizmie. Wpływają one na osłabienie nie tylko naszego ciała, ale również ducha, mogą powodować spadek motywacji i uczucie ciągłego zmęczenia. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak naturalnie oczyścić organizm z toksyn. Mogą one wyrządzić spore spustoszenie nie tylko w przypadku osoby dorosłej, ale również dziecka. Na szczęście istnieje wiele metod i domowych sposobów na walkę z tego rodzaju dolegliwościami.
Genetyka to medycyna XXI wieku. Możemy zrobić sobie badanie genetyczne i wiedzieć co przyszłość może przynieść. Badanie genetyczne PlumCare pozwala wykryć predyspozycje do ponad 300 chorób genetycznych, które gdy dają objawy - są już nie do zatrzymania. W Dzień Dobry TVN o badaniach opowiedzieli nam aktorka Joanna Koroniewska i Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.