Ciąża to szczególny stan, który jest dużym obciążeniem dla organizmu kobiety. W tym czasie ciężarna powinna też zadbać o swoją dietę. Nie musi jeść za dwoje, ale dla dwojga. Co to znaczy? Są jednak kobiety, które w ciąży się odchudzają. Choć wiedzą, że szkodzą dziecku, nie potrafią tego przerwać. Z czego to wynika? Jak będąc w ciąży zadbać o dobrą formę fizyczną? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Izabelę Dembińską, położną, propagatorkę świadomej pracy z ciałem w okresie ciąży oraz Tatianę Mindewicz-Puacz, psychoterapeutkę.
Najnowszym hitem w gabinetach medycyny estetycznej jest zabieg karboksyterapii. Zabieg polega na wstrzyknięciu dwutlenku węgla pod skórę. Celem jest odmłodzenie skóry. Czy jest to bezpieczny zabieg? Jakie mogą być powikłania? I jakie są przeciwwskazania do karboksyterapii? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Janusza Łyko-Gresse, chirurga plastycznego, lekarza medycyny estetycznej.
Okazuje się, że co sezon z powodu zaczadzenia ginie w Polsce około 100 osób. Tysiące ulega zatruciu. Czad jest o tyle podstępny, że jest niewyczuwalny. Filmowiec Andrzej Frat omal nie przypłacił życiem zatrucia czadem. Teraz nagrał film dokumentalny by przestrzec innych.
W czasie "ustawień rodzinnych" obce osoby wcielają się w role naszych najbliższych. Cały seans nadzoruje guru, który z założenia jest wszechwiedzący. Co o kontrowersyjnej metodzie Hellingera sądzą psychologowie? Dlaczego została zakazana w Niemczech? W Dzień Dobry TVN psycholog, psychoterapeuta i superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Zofia Milska-Wrzosińska wytłumaczyła, dlaczego metoda Hellingera wzbudza tak wiele kontrowersji w środowisku terapeutów.
Niektórym serom pleśń nadaje smak. Niestety pleśń wyhodowana na innych produktach spożywczych bądź na wilgotnej ścianie w mieszkaniu jest toksyczna dla naszego zdrowia. O tym, jak rozróżnić dobrą pleśń od tej złej, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Mileną Nosek, dietetyczką oraz Łukaszem Bożyckim, biologiem.
Krioterapia to leczenie zimnem, które stosuje się na wybraną część ciała (krioterapia miejscowa) lub na całe ciało (krioterapia ogólnoustrojowa). Działa ona przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Mimo pozytywnych efektów stosowania krioterapii, istnieją również przeciwwskazania do leczenia zimnem.
Co to jest nebulizator? Jak działa? Jak najlepiej inhalować się w domu? Czym różnią się nebulizator i inhalator? Ile powinien kosztować dobry nebulizator? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te wszystkie pytania.
Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy uratowali życie Kamilkowi, który urodził się w 25 tygodniu ciąży i jest najmłodszym dzieckiem na świecie, które zostało uratowane dzięki terapii nerkozastępczej. W piątek Kamil wyszedł już ze szpitala! Na czym polegała operacja i o czym marzy dr Wojciech Kowalik, który ją przeprowadził?
Oliwia Bąk od urodzenia choruje na malformację naczyń krwionośnych lewej nogi. Z powodu znacznej deformacji kończyny w wieku 18 lat zdecydowała się na jej amputację. Obecnie porusza się za pomocą protezy, w której zakup byli zaangażowani znani blogerzy i zwykli ludzie. Jak teraz wygląda jej życie? Oliwię gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
W każdy poniedziałek i piątek o godzinie 20.00 w okolicach Dworca Centralnego w Warszawie zbiera się grupa wolontariuszy, która nazywa się "Medycy na ulicy". Społecznicy przychodzą tam niezależnie od pory roku, a wśród ich podopiecznych znajdują się głównie osoby bezdomne i uzależnione, które potrzebują pomocy medycznej i psychologicznej. Jak powstała grupa? Kto ją tworzy? Jak wygląda ich praca? W Dzień Dobry TVN gościliśmy założycielkę grupy Annę Jastrzębską i ratownika medycznego Bartłomieja Matyszewskiego.
To była pierwsza tego rodzaju operacja w Polsce. Zespół specjalistów z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie przeprowadzi skomplikowaną operację – rekonstrukcję ubytku połowiczego twarzy powstałego po przebytym leczeniu nowotworu głowy. O jej przebiegu opowiedziała nam dr Anna Bromirska-Małyszko, chirurg, Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie.
Moda na wlewy witaminowe przyszła do nas z Zachodu. O kuracji mówi się, jako cudownym remedium na wszelkie dolegliwości urodowe, a także zdrowotne. O tym, czym są wlewy witaminowe, jakie jest ich zastosowanie i czy faktycznie mają takie cudowne działanie, w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z internistą, dr Piotrem Gryglasem.
Uczeni z Uniwersytetu w Granadzie wzięli pod lupę paragony ze sklepów oraz restauracji w Hiszpanii, Brazylii i Francji, by zbadać, czy papier do ich wydruku zawiera substancje chemiczne groźne do zdrowia. Okazało się, że w jego składzie znajduje się bisfenol A, mający związek z zaburzeniami systemu dokrewnego. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chemiczkę Urszulę Koss, aby zapytać, czy dotykanie paragonów może być rzeczywiście niebezpieczne dla zdrowia, czym jest bisfenol A i jak dostaje się do organizmu.
Szafran - najdroższa przyprawa świata. Kosztuje ok. 30 tysięcy złotych za kilogram. Ta drogocenna przyprawa ma wiele zastosowań w kuchni i lecznictwie. Jak używać szafranu? O szafranie rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Agnieszką Cegielską.
Zawroty głowy to nie choroba, ale możliwy objaw różnych chorób. Jak radzić sobie z zawrotami głowy? Kiedy zawroty głowy mogą świadczyć o jakiejś chorobie? Kiedy iść z zawrotami głowy do lekarza?
Hipotermia to wychłodzenie organizmu, które może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Powodem hipotermii jest nie tylko mróz, ale też wiatr, który potęguje odczucie zimna. Skutkiem wyziębienia są odmrożenia. Jakie są ich objawy i jak je leczyć?
Siara bydlęca to wczesne mleko krów, które ze względu na bogactwo składników aktywnych, ma właściwości zdrowotne. W jakich dolegliwościach można ją stosować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dietetyk kliniczna Milena Nosek.
Od 1 stycznia 2019 roku, na liście leków refundowanych nie ma jedynego dostępnego medykamentu na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego. Dlaczego tak się stało? Czy jest szansa, że Ministerstwo Zdrowia zmieni decyzję? Co to jest rak podstawnokomórkowy skóry?
Bohaterami kolejnego odcinka cyklu Dzień Dobry TVN "Naturalnie!" są aloes, żyworódka oraz zioła: rozmaryn, mięta i bazylia. Jakie właściwości prozdrowotne mają te rośliny? Sprawdziła to prowadząca cykl Agnieszka Cegielska.
Dla prawidłowego rozwoju płodu niezwykle ważne jest dieta przyszłej mamy. Kobiety w ciąży powinny przyjmować nie tylko kwas foliowy i witaminy grupy B, ale ich dieta powinna być bogata w cholinę. Co to takiego i w jakich produktach można ją znaleźć? Jak na organizm dziecka w łonie matki wpływa niedobór choliny? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Każdy wie, że dbając o zęby dba także o swój cały organizm. Te zepsute mają ogromny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W kawiarence TVN Cafe zapytaliśmy prezydenta PTS prof. Bartłomieja Lostera, jak Polacy wyglądają od środka?
Zamiast wstać od razu po tym jak usłyszysz budzik, przełączasz drzemkę w telefonie? Zobacz, dlaczego jest to szkodliwe dla twojego organizmu i dlaczego nie powinieneś tego robić.
Wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBV) lub C (HCV) zakażonych jest na świecie łącznie około pół miliarda ludzi. Co roku umiera z powodu tych zakażeń ponad 1,5 miliona osób. Jak dochodzi do zakażenia HCV? Jak leczy się wirusowe zapalenie wątroby typu C?
Nastała moda na bieganie. Kiedy bieganie przestaje być zdrowe? Jak bezpiecznie dla naszego organizmu uprawiać ten sport? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedział lekarz kadry olimpijskiej i ordynator centrum leczenia urazów sportowych dr Robert Śmigielski. Jak często dochodzi do zgonów w czasie uprawnia sportu?
W Gorzowie Śląskim znaleziono pięćdziesięciolatka, który był w stanie skrajnego wychłodzenia. Jego temperatura ciała wynosiła 22 st. C, a serce już nie biło. Śmigłowcem został zabrany do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, gdzie podłączono go do aparatury ECMO, zastępującej funkcje płuc i serca. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dra Tomasza Czarnika, aby powiedział, co to jest hipotermia i jak dokładnie działa urządzenie ECMO.
Rocznie w Polsce dokonuje się około 90 przeszczepów narządów u dzieci. Najczęściej są to nerki i wątroby. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga, transplantologa z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie prof. Piotra Kalicińskiego, aby zapytać, jak długo dzieci w Polsce muszą czekać na narząd do przeszczepu, ile lat miał najmniejszy pacjent operowany przez naszego gościa. 20 stycznia odbędzie koncert "Gwiazdy jazzu charytatywnie dla Dziecięcego Centrum Transplantacji w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie". Weźmie w nim udział sławny skrzypek jazzowy Adam Bałdych. Dlaczego zdecydował się wziąć udział w tym wydarzeniu?
Czy prezerwatywy dla nastolatków rozwiążą w kwestię problemu ciągłego obniżania się wieku rozpoczynania życia seksualnego przez nastolatki? O tym rozmawialiśmy dzisiaj z naszymi gośćmi, Michałem Lwem Starowiczem i Jackiem Kawalcem.
"Mam 23 lata. Od około 10 lat mlaskam w nocy i choć na początku wydawało się to całkiem zabawne, teraz to nieświadome pomlaskiwanie i zgrzytanie zębami wywołuje u mnie zakłopotanie. Nie wiem, co jest przyczyną mlaskania. Bardzo proszę o poradę" - takiego e-maila otrzymała redakcja. Co na to doktor Piotr Gryglas?
Jak co tydzień, doktor Piotr Gryglas, odpowiada na pytania nadesłane na naszą skrzynkę e-mailową przez widzów Dzień Dobry TVN.
Z doktorem Piotrem Gryglasem rozmawiamy na temat chorób groźnych dla ciężarnej i jej dziecka.