Szafran - najdroższa przyprawa świata. Kosztuje ok. 30 tysięcy złotych za kilogram. Ta drogocenna przyprawa ma wiele zastosowań w kuchni i lecznictwie. Jak używać szafranu? O szafranie rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z Agnieszką Cegielską.
Zawroty głowy to nie choroba, ale możliwy objaw różnych chorób. Jak radzić sobie z zawrotami głowy? Kiedy zawroty głowy mogą świadczyć o jakiejś chorobie? Kiedy iść z zawrotami głowy do lekarza?
Hipotermia to wychłodzenie organizmu, które może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Powodem hipotermii jest nie tylko mróz, ale też wiatr, który potęguje odczucie zimna. Skutkiem wyziębienia są odmrożenia. Jakie są ich objawy i jak je leczyć?
Siara bydlęca to wczesne mleko krów, które ze względu na bogactwo składników aktywnych, ma właściwości zdrowotne. W jakich dolegliwościach można ją stosować? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła dietetyk kliniczna Milena Nosek.
Od 1 stycznia 2019 roku, na liście leków refundowanych nie ma jedynego dostępnego medykamentu na zaawansowanego raka podstawnokomórkowego. Dlaczego tak się stało? Czy jest szansa, że Ministerstwo Zdrowia zmieni decyzję? Co to jest rak podstawnokomórkowy skóry?
Bohaterami kolejnego odcinka cyklu Dzień Dobry TVN "Naturalnie!" są aloes, żyworódka oraz zioła: rozmaryn, mięta i bazylia. Jakie właściwości prozdrowotne mają te rośliny? Sprawdziła to prowadząca cykl Agnieszka Cegielska.
Dla prawidłowego rozwoju płodu niezwykle ważne jest dieta przyszłej mamy. Kobiety w ciąży powinny przyjmować nie tylko kwas foliowy i witaminy grupy B, ale ich dieta powinna być bogata w cholinę. Co to takiego i w jakich produktach można ją znaleźć? Jak na organizm dziecka w łonie matki wpływa niedobór choliny? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog i położnik prof. Romuald Dębski.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Każdy wie, że dbając o zęby dba także o swój cały organizm. Te zepsute mają ogromny wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W kawiarence TVN Cafe zapytaliśmy prezydenta PTS prof. Bartłomieja Lostera, jak Polacy wyglądają od środka?
Zamiast wstać od razu po tym jak usłyszysz budzik, przełączasz drzemkę w telefonie? Zobacz, dlaczego jest to szkodliwe dla twojego organizmu i dlaczego nie powinieneś tego robić.
Wirusowym zapaleniem wątroby typu B (HBV) lub C (HCV) zakażonych jest na świecie łącznie około pół miliarda ludzi. Co roku umiera z powodu tych zakażeń ponad 1,5 miliona osób. Jak dochodzi do zakażenia HCV? Jak leczy się wirusowe zapalenie wątroby typu C?
Nastała moda na bieganie. Kiedy bieganie przestaje być zdrowe? Jak bezpiecznie dla naszego organizmu uprawiać ten sport? O tym, w studiu Dzień Dobry TVN, opowiedział lekarz kadry olimpijskiej i ordynator centrum leczenia urazów sportowych dr Robert Śmigielski. Jak często dochodzi do zgonów w czasie uprawnia sportu?
W Gorzowie Śląskim znaleziono pięćdziesięciolatka, który był w stanie skrajnego wychłodzenia. Jego temperatura ciała wynosiła 22 st. C, a serce już nie biło. Śmigłowcem został zabrany do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, gdzie podłączono go do aparatury ECMO, zastępującej funkcje płuc i serca. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dra Tomasza Czarnika, aby powiedział, co to jest hipotermia i jak dokładnie działa urządzenie ECMO.
Rocznie w Polsce dokonuje się około 90 przeszczepów narządów u dzieci. Najczęściej są to nerki i wątroby. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga, transplantologa z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie prof. Piotra Kalicińskiego, aby zapytać, jak długo dzieci w Polsce muszą czekać na narząd do przeszczepu, ile lat miał najmniejszy pacjent operowany przez naszego gościa. 20 stycznia odbędzie koncert "Gwiazdy jazzu charytatywnie dla Dziecięcego Centrum Transplantacji w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie". Weźmie w nim udział sławny skrzypek jazzowy Adam Bałdych. Dlaczego zdecydował się wziąć udział w tym wydarzeniu?
Czy prezerwatywy dla nastolatków rozwiążą w kwestię problemu ciągłego obniżania się wieku rozpoczynania życia seksualnego przez nastolatki? O tym rozmawialiśmy dzisiaj z naszymi gośćmi, Michałem Lwem Starowiczem i Jackiem Kawalcem.
"Mam 23 lata. Od około 10 lat mlaskam w nocy i choć na początku wydawało się to całkiem zabawne, teraz to nieświadome pomlaskiwanie i zgrzytanie zębami wywołuje u mnie zakłopotanie. Nie wiem, co jest przyczyną mlaskania. Bardzo proszę o poradę" - takiego e-maila otrzymała redakcja. Co na to doktor Piotr Gryglas?
Jak co tydzień, doktor Piotr Gryglas, odpowiada na pytania nadesłane na naszą skrzynkę e-mailową przez widzów Dzień Dobry TVN.
Z doktorem Piotrem Gryglasem rozmawiamy na temat chorób groźnych dla ciężarnej i jej dziecka.
Ospa wietrzna należy do najczęstszych chorób zakaźnych młodego wieku, atakując najczęściej małe dzieci. Rozprzestrzenia się bardzo szybko i łatwo można się nią zarazić. Jakie są jej przyczyny i jak się przed nią uchronić radził nam dzisiaj dr Piotr Gryglas.
Jak co tydzień, doktor Piotr Gryglas odpowiada w Dzień Dobry TVN na e-maile widzów. Tym razem radzi, jak pozbyć się uporczywego kaszlu, co zrobić, gdy walka z łysieniem nie żadnego przynosi efektu, podpowiada także, jakie mogą być przyczyny brzydkiego zapachu z jamy ustnej.
Suche powietrze i nadwrażliwość oskrzeli może wysuszać śluzówkę. To prowadzi do uporczywego kaszlu. Zalecam nawadnianie i nawilżanie, ale warto też zrobić testy alergiczne na pleśni i grzyby - tak radzi dr Piotr Gryglas widzowi, którego męczy uporczywy kaszel.
Masz problemy ze zdrowiem? Ostatnio zauważyłeś niepokojące objawy i nie wiesz, co począć? Napisz do nas, a my zapytamy o to na antenie doktora Piotra Gryglasa. Dziś w Dzień Dobry TVN omawialiśmy problem dziecięcej żółtaczki, atopowego zapalenia skóry oraz nadwagi spowodowanej niedoczynnością tarczycą.
Czemu służy i na czym polega akcja "Policzmy się z rakiem" spytaliśmy jej inicjatora dr. Dariusza Godlewskiego i wspierającą akcję Magdą Gessler. Dlaczego restauratorka zdecydowała się dołączyć do akcji?
"Byłem młodym człowiekiem, który może wszystko, a nic nie musi... Dwa lata temu złapałem się za jaja, wykryłem coś niepokojącego - guzek. Na USG usłyszałem: NOWOTWÓR!" Kampania „Łap jaja” ma zachęcić mężczyzn do badania się pod kątem raka jąder. Nowotwór ten szczególnie niebezpieczny jest dla panów między 19 a 40 rokiem życia. Wcześnie wykryty jest w 100 proc wyleczalny. O mężczyznach, nowotworze jądra, profilaktyce i wstydliwych wizytach u urologa rozmawiamy z dr Tomaszem Bużańskim.
Czy wirus grypy A/H1N1 może zagrozić Polsce? Na to pytanie w studiu "Dzień Dobry TVN" odpowiedział Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Jak uniknąć problemów zdrowotnych wywołanych klimatyzacją? Skąd się biorą sińce pod oczami i jak z nimi walczyć? Czy zimne i drżące ręce to jedynie wynik stresu? Na wasze listy odpowiada w Dzień dobry TVN doktor Piotr Gryglas.
Doktor Piotr Gryglas odpowiadał w studiu Dzień Dobry TVN na e-maile widzów nadesłane w minionym tygodniu na skrzynkę zdrowie@tvn.pl
Doktor Piotr Gryglas odpowiada na pytania widzów Dzień Dobry TVN
Mam 30 lat a ważę 48 kg. Mam bardzo mały biust. Proszę o informację w jaki sposób działają leki powiększające piersi i czy są bezpieczne - pisze Pani Joanna z Siedlec. Co na to internista Piotr Gryglas?
Kiedy Małgosia Kępińska miała 9 lat, zdiagnozowano w jej głowie nowotwór. Wycięcie guza spowodowało u niej uszkodzenie tej części mózgu, która odpowiada za uczucie łaknienia i sytości. W wyniku tego po operacji Gosia zmagała się z wilczym apetytem. W 2016 roku przeszła zabieg wszczepienia stymulatora mózgu, który wycisza niepohamowany głód. Jak wygląda teraz jej życie? Udało się jej stracić wagę?
Niektórzy ludzie, mimo ciepłego ubrania marzną łatwiej i szybciej niż inni. Od czego to zależy? Którędy najszybciej ucieka ciepło? Jak temu skutecznie zapobiegać? Na pytania odpowiadały w Dzień Dobry TVN: pediatra dr Grażyna Jędrzejczyk i himalaistka Miłka Raulin.