Otyłość to choroba, która niejednokrotnie wymaga specjalistycznego leczenia. Co gorsza, zmaga się z nią coraz więcej osób, także dzieci. Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich badaczy sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia otyłość może być przenoszone z pokolenia na pokolenie. Tę zależność zaobserwowano przede wszystkim u matek i córek.
Monika Kwiatkowska-Świgoń to strażaczka, która jakiś czas temu przeszła jednostronną mastektomię. To doświadczenie i spotkania z kobietami, które z powodu raka także straciły piersi sprawiły, że zdecydowała się na odważną sesję zdjęciową.
Olej słonecznikowy to jeden z najbardziej popularnych olejów w Polsce. Wiele osób decyduje się jednak na wybór oleju rzepakowego, czy słusznie? Dowiedz się, dlaczego nie warto rezygnować z tego oleju w naszej diecie.
Marta Kubacka, żona jednego z najlepszych polskich skoczków narciarskich Dawida Kubackiego, jest w szpitalu. Kobieta trafiła do placówki z powodu problemów kardiologicznych. W Dzień Dobry TVN do sprawy odniósł się Krzysztof Skórzyński, który prywatnie zna małżeństwo.
Wulwodynia to mało znana choroba, która dotyka dużej grupy kobiet. Ciągły ból, towarzyszący schorzeniu odbiera im poczucie własnej wartości i szansę na normalne funkcjonowanie.
Choć większość z nas nie mogła się doczekać nadejścia wiosny, to dla niektórych osób jest bardzo trudnym okresem. Cieplejsze dni niejednokrotnie prowadzą do zaostrzenia nie tylko alergii, ale i atopowego zapalenia skóry. Jak złagodzić objawy choroby? Jak dbać o skórę atopową wiosną? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Julia Lanckorońska, dermatolog.
"Wpływa na stan psychiczny".
Ratownik medyczny pokazał, jak działać, gdy wymaga od nas tego sytuacja.
W Stanach Zjednoczonych gwałtownie rośnie liczba zakażeń grzybem Candida auris. Co gorsza, jak podkreślają specjaliści patogen zabija nawet 60 proc. zakażonych i jest on odporny na działanie środków grzybobójczych oraz leków.
"Brzuch z miesiąca na miesiąc naturalnie spadał".
Które warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów?
Szkła korekcyjne nazywane są inaczej soczewkami. To właśnie dzięki nim osoba mająca problemy ze wzrokiem może widzieć ostry i nie zamazany obraz. Szkła korekcyjne należy dobierać przede wszystkim do rodzaju oprawek okularów – jak to jednak zrobić?
Nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa. Spora część z nas przestała kupować napoje w jednorazowych butelkach i zaczęła korzystać z tych wielorazowych lub bidonów. Niestety - jak pokazują badania - nie dbamy o mnie właściwie, przez co stają się one wylęgarnią groźnych dla naszego zdrowia bakterii.
Dobra woda mineralna to życiodajny płyn, bez którego ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Zaleca się, aby osoba dorosła spożywała nawet do dwóch litrów wody mineralnej dziennie. Nic więc dziwnego, że naturalna woda mineralna oraz niegazowana woda mineralna cieszą się tak dużą popularnością. Ale czy tak naprawdę konsumenci zwracają uwagę również na skład wody mineralnej? Jaka woda mineralna jest najlepsza i najzdrowsza?
"Najbardziej wymagający czas dla organizmu".
22-latka zmarła w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z powodu grypy. Kobieta sądziła, że infekcja nie jest poważana i sama przejdzie. Niestety, kiedy w końcu trafiła do szpitala - mimo wysiłków lekarzy - nie udało się jej uratować. Dlaczego "zwykła grypa" zabija młode i zdrowe osoby?
"Dysponujemy znieczuleniem komputerowym".
Jak się objawia i jak sobie z nim poradzić?
"Powoduje to różne trudności".
Mimo że o depresji mówi się coraz więcej, to ogromna grupa pacjentów wciąż zbyt późno zgłasza się do specjalisty. Co gorsza, część nie chce przyjmować leków z obawy, że zmienią one ich osobowość lub strukturę mózgu. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Jak leczy się depresję i jak ją rozpoznać? Zapytaliśmy o to psychiatrę Klemens.
Stan jamy ustnej ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Zdarza się, że chore zęby mogą prowadzić do przeciążenia mięśni, a nawet problemów z sercem czy stawami. Co możemy zrobić, aby tego uniknąć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Aldona Chloupek, chirurg szczękowo-twarzowy z LUX MED Stomatologia.
W mózgu 18-letniego Szymona utworzył się naczyniak. Choć lekarze nie zdołali uratować nastolatka, to jego śmierć dała nowe życie aż sześciu osobom. - Powiedzieliśmy im, żeby przeszczepili wszystko, co się da - wyjaśniła mama nastolatka w reportażu Marty Buchli. W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy także z osobami, które otrzymały od dawców nowe narządy.
Mleko zagęszczone, inaczej mleko skondensowane, zdecydowanie ustępuje popularnością tradycyjnemu. Jednak ma ono wielu zwolenników ze względu na swój specyficzny smak i konsystencję, a także łatwość przechowywania.
Niemowlak zmarł po wypiciu mleka przygotowanego przez swoją mamę. Badania wykazały, że w pokarmie znalazła się groźna dla życia i zdrowia dzieci bakteria enterobacter sakazakii. Jak patogen trafił do mleka?
Otyłość to choroba, która dotyka coraz więcej dzieci. W niektórych sytuacjach także u nich przeprowadza się operacje bariatryczne. Specjaliści z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) niedawno wykonali taki zabieg metodą gastric bypass. To pierwsza w Polsce operacja wykonana tą techniką. Czym się charakteryzuje?
Naukowcy opracowują nowy rodzaj szczepionki przeciwnowotworowej. Polega ona na przeprogramowaniu komórek nowotworowych na komórki odpornościowe. - Nie mogliśmy uwierzyć, że działa tak dobrze - przyznał Ravi Majeti, główny autor badania.
Szczepionka na meningokoki należy do grupy szczepień zalecanych w Programie Szczepień Ochronnych. Niestety, nie jest to szczepionka refundowana. Koszt jednej dawki wynosi około 140–360 złotych.