Kontakt z psem lub kotem jeszcze w życiu płodowym dziecka zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii pokarmowych. Do takich wniosków doszli badacze z Japonii po przeanalizowaniu danych medycznych ponad 60 tysięcy niemowlaków. Wnioski z obserwacji opublikowano w magazynie "PLOS ONE".
"Medycyna to nie matematyka"
Czym jest zespół Mounier–Kuhna?
Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Choroba bardzo długo nie daje żadnych objawów, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa.
Jak przekonuje, zapuszczone owłosienie to jej aktualna "supermoc".
Naukowcy stworzyli preparat, który może pomóc po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.
To pierwszy taki przypadek na świecie.
Jajeczkowanie (owulacja) to moment w cyklu, kiedy organizm kobiety osiąga swój szczyt płodności. Uwalnia się wówczas komórka jajowa, która jest gotowa do zapłodnienia. Kiedy to następuje i w jaki sposób to rozpoznać?
7 kwietnia obchodzimy ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowy Dzień Zdrowia. Tegorocznym obchodom przyświeca hasło "Zdrowie dla wszystkich". Co się, zanim kryje? Z jakimi wyzwaniami będzie musiał się zmierzyć system opieki zdrowotnej?
Wielu rodziców podczas spaceru z dzieckiem, kiedy trzymają je za ręce, podnoszą je do góry. Ta niewinna zabawa, którą większość maluchów uwielbia, może być bardzo niebezpieczna. Do jakich problemów może doprowadzić?
Kleszcze to pajęczaki, które mogą przenosić groźne dla nas schorzenia. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że osób z chorobami odkleszczowymi przybywa. W minionym roku samą boreliozę wykryto u ponad 17 000 pacjentów. Jak odwrócić ten trend?
"Jak mamy dobry ekosystem w jelitach, to mniej chorujemy".
Wiele osób uważa, że umiarkowane picie alkoholu nie jest groźne dla zdrowia. Tymczasem nie jest to do końca prawda. Badania przeprowadzone przez badaczy z Kanady jasno pokazują, że nawet niewielka ilość alkoholu może być niebezpieczna. Czy zatem istnieje coś takiego jak bezpieczna dawka?
Z infekcjami intymnymi zmaga się ogromna grupa kobiet. Co gorsza, u części z nich dolegliwości nawracają. Dlaczego tak się dzieje? Czy można tego uniknąć? Zapytaliśmy o to ginekolożkę Annę Nieć.
Mimo licznych akcji zachęcających do rzucenia palenia, liczba palaczy wcale nie spada. Z najnowszych badań przeprowadzonych przed specjalistów z Polskiej Akademii Nauk wynika, że niemal 29 proc. z nas sięga po papierosy codziennie.
Pediatra rozwiewa wątpliwości.
Martyna Cwyl ma 16 lat. Kilka lat temu lekarze zdiagnozowali u niej niezwykle rzadką chorobą. Choć medycyna była bezradna wobec tego schorzenia, to dzięki determinacji ojca dziewczyny udało się opracować lek, który pomoże nastolatce oraz innym pacjentom.
Szczepionka 6w1 to szczepionka wysokoskojarzona, czyli taka, która zawiera antygeny błonicy, tężca, krztuśca, polio, Haemophilus influenzae typu b oraz WZW typu B. To nowoczesna forma profilaktyki szczepiennej, pozwalająca jednorazowo zaszczepić dziecko przeciwko większej liczbie chorób. Dzięki temu ogranicza się liczbę wizyt szczepiennych oraz samych wkłuć, które dla wielu dzieci są bolesnym przeżyciem.
Borelioza to jedna z chorób przenoszona przez kleszcze. Choć nie wszystkie pajęczaki są jej nosicielami, to okazuje się, że są miejsca, gdzie tych zakażonych jest znacznie więcej. W tym zestawieniu dominują cztery województwa. Które?
Za zakażenie odpowiedzialny jest chrząstkoskórnik purpurowy. Co to za grzyb?
Te 3 objawy, które powinny nas zaniepokoić.
Choć temat zaburzeń i chorób psychicznych coraz częściej poruszany jest w przestrzeni publicznej, to osoby, które mają tego rodzaju trudności, ciągle wstydzą się przyznać, np. w pracy, z czym się zmagają. Jak na tę kwestię patrzy prawo? Czy takie pacjenci mogą liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Andrzej Silczuk, specjalista psychiatra oraz Eliza Kuna, adwokat.
Endometrioza to choroba, która polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się tam, gdzie nie powinna. Najczęściej ginekolodzy namierzają ją w jajnikach lub w obrębie miednicy. Zdarza się, że endometrium pojawia się w nietypowych miejscach, jak jelito grube czy pęcherz żółciowy, a nawet w płucach czy mózgu. 30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Endometriozy. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.
"Naszym celem jest znalezienie terapii".
Jak poradzić sobie z pyleniem? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówił alergolog, prof. Jerzy Kruszewski.
"Chłoniaki, różnego rodzaju nowotwory".
Z pozoru drobna rana może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Przekonała się o tym mama kilkulatka. Kobieta aż trzy razy w ciągu 24 godzin zgłasza się z synem do szpitala.
Według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPIN) w Polsce narkolepsję ma zdiagnozowaną zaledwie kilkanaście osób. Jednak zdaniem ekspertów chorych jest znacznie więcej. Co to za choroba? Czy możną ją wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli lek. Agnieszka Pukaluk-Lewinska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Narkoleptycznego oraz dr n. med. Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
"Podwójny czas" - czas letni i zimowy - obowiązuje w blisko siedemdziesięciu krajach na całym świecie. W nocy, z soboty na niedzielę będziemy spać krócej. O godzinie 2.00 wskazówki zegarków musimy przestawić na godzinę 3.00. Naukowcy twierdzą, że zmiana czasu na letni może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Jakub Staszel zaczął mieć niekontrolowane napady śmiechu. Badania pokazały, że przyczyną tego nietypowego zachowania był guz mózgu. Chłopcu pomogli lekarze z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" przeprowadzając u niego zabieg laserowej termoablacji. Na czym on polega?