Borelioza to jedna z chorób przenoszona przez kleszcze. Choć nie wszystkie pajęczaki są jej nosicielami, to okazuje się, że są miejsca, gdzie tych zakażonych jest znacznie więcej. W tym zestawieniu dominują cztery województwa. Które?
Za zakażenie odpowiedzialny jest chrząstkoskórnik purpurowy. Co to za grzyb?
Te 3 objawy, które powinny nas zaniepokoić.
Choć temat zaburzeń i chorób psychicznych coraz częściej poruszany jest w przestrzeni publicznej, to osoby, które mają tego rodzaju trudności, ciągle wstydzą się przyznać, np. w pracy, z czym się zmagają. Jak na tę kwestię patrzy prawo? Czy takie pacjenci mogą liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Andrzej Silczuk, specjalista psychiatra oraz Eliza Kuna, adwokat.
Endometrioza to choroba, która polega na tym, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy znajduje się tam, gdzie nie powinna. Najczęściej ginekolodzy namierzają ją w jajnikach lub w obrębie miednicy. Zdarza się, że endometrium pojawia się w nietypowych miejscach, jak jelito grube czy pęcherz żółciowy, a nawet w płucach czy mózgu. 30 marca obchodzony jest Światowy Dzień Endometriozy. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.
"Naszym celem jest znalezienie terapii".
Jak poradzić sobie z pyleniem? O tym w studiu Dzień Dobry TVN mówił alergolog, prof. Jerzy Kruszewski.
"Chłoniaki, różnego rodzaju nowotwory".
Z pozoru drobna rana może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Przekonała się o tym mama kilkulatka. Kobieta aż trzy razy w ciągu 24 godzin zgłasza się z synem do szpitala.
Według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii (IPIN) w Polsce narkolepsję ma zdiagnozowaną zaledwie kilkanaście osób. Jednak zdaniem ekspertów chorych jest znacznie więcej. Co to za choroba? Czy możną ją wyleczyć? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli lek. Agnieszka Pukaluk-Lewinska, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Narkoleptycznego oraz dr n. med. Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.
"Podwójny czas" - czas letni i zimowy - obowiązuje w blisko siedemdziesięciu krajach na całym świecie. W nocy, z soboty na niedzielę będziemy spać krócej. O godzinie 2.00 wskazówki zegarków musimy przestawić na godzinę 3.00. Naukowcy twierdzą, że zmiana czasu na letni może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Jakub Staszel zaczął mieć niekontrolowane napady śmiechu. Badania pokazały, że przyczyną tego nietypowego zachowania był guz mózgu. Chłopcu pomogli lekarze z Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" przeprowadzając u niego zabieg laserowej termoablacji. Na czym on polega?
Otyłość to choroba, która niejednokrotnie wymaga specjalistycznego leczenia. Co gorsza, zmaga się z nią coraz więcej osób, także dzieci. Najnowsze badania przeprowadzone przez brytyjskich badaczy sugerują, że prawdopodobieństwo wystąpienia otyłość może być przenoszone z pokolenia na pokolenie. Tę zależność zaobserwowano przede wszystkim u matek i córek.
Monika Kwiatkowska-Świgoń to strażaczka, która jakiś czas temu przeszła jednostronną mastektomię. To doświadczenie i spotkania z kobietami, które z powodu raka także straciły piersi sprawiły, że zdecydowała się na odważną sesję zdjęciową.
Olej słonecznikowy to jeden z najbardziej popularnych olejów w Polsce. Wiele osób decyduje się jednak na wybór oleju rzepakowego, czy słusznie? Dowiedz się, dlaczego nie warto rezygnować z tego oleju w naszej diecie.
Marta Kubacka, żona jednego z najlepszych polskich skoczków narciarskich Dawida Kubackiego, jest w szpitalu. Kobieta trafiła do placówki z powodu problemów kardiologicznych. W Dzień Dobry TVN do sprawy odniósł się Krzysztof Skórzyński, który prywatnie zna małżeństwo.
Wulwodynia to mało znana choroba, która dotyka dużej grupy kobiet. Ciągły ból, towarzyszący schorzeniu odbiera im poczucie własnej wartości i szansę na normalne funkcjonowanie.
Choć większość z nas nie mogła się doczekać nadejścia wiosny, to dla niektórych osób jest bardzo trudnym okresem. Cieplejsze dni niejednokrotnie prowadzą do zaostrzenia nie tylko alergii, ale i atopowego zapalenia skóry. Jak złagodzić objawy choroby? Jak dbać o skórę atopową wiosną? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Julia Lanckorońska, dermatolog.
"Wpływa na stan psychiczny".
Ratownik medyczny pokazał, jak działać, gdy wymaga od nas tego sytuacja.
W Stanach Zjednoczonych gwałtownie rośnie liczba zakażeń grzybem Candida auris. Co gorsza, jak podkreślają specjaliści patogen zabija nawet 60 proc. zakażonych i jest on odporny na działanie środków grzybobójczych oraz leków.
"Brzuch z miesiąca na miesiąc naturalnie spadał".
Które warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów?
Szkła korekcyjne nazywane są inaczej soczewkami. To właśnie dzięki nim osoba mająca problemy ze wzrokiem może widzieć ostry i nie zamazany obraz. Szkła korekcyjne należy dobierać przede wszystkim do rodzaju oprawek okularów – jak to jednak zrobić?
Nasza świadomość ekologiczna jest coraz większa. Spora część z nas przestała kupować napoje w jednorazowych butelkach i zaczęła korzystać z tych wielorazowych lub bidonów. Niestety - jak pokazują badania - nie dbamy o mnie właściwie, przez co stają się one wylęgarnią groźnych dla naszego zdrowia bakterii.
Dobra woda mineralna to życiodajny płyn, bez którego ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Zaleca się, aby osoba dorosła spożywała nawet do dwóch litrów wody mineralnej dziennie. Nic więc dziwnego, że naturalna woda mineralna oraz niegazowana woda mineralna cieszą się tak dużą popularnością. Ale czy tak naprawdę konsumenci zwracają uwagę również na skład wody mineralnej? Jaka woda mineralna jest najlepsza i najzdrowsza?
"Najbardziej wymagający czas dla organizmu".
22-latka zmarła w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi z powodu grypy. Kobieta sądziła, że infekcja nie jest poważana i sama przejdzie. Niestety, kiedy w końcu trafiła do szpitala - mimo wysiłków lekarzy - nie udało się jej uratować. Dlaczego "zwykła grypa" zabija młode i zdrowe osoby?