Kilka dni temu w Polsce odbyła się pierwsza rozległa operacja feminizacji twarzy. Pacjentki dotychczas wyjeżdżały do Turcji lub Tajlandii na tego typu operacje. Teraz to może się zmienić. Na czym dokładnie polega zabieg?
Markery nowotworowe to substancje wytwarzane przez organizm, których podwyższone stężenie może świadczyć o rozwijającym się nowotworze. Ich badanie pełni tylko funkcję pomocniczą w diagnostyce raka, ponieważ nie zawsze ich zwiększona obecność zwiastuje tę ciężką chorobę.
Zdrowy styl życia nie kończy się tylko na odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej. Eksperci alarmują, aby zwracać uwagę na produkty codziennego użytku, jakie posiadamy w naszych domach. Jak się okazuje, związki chemiczne zawarte w niektórych przedmiotach, kosmetykach oraz środkach czyszczących narażają kobiet na rozwój "cichego zabójcy".
"Czułam się, jakby słoń stał na mojej klatce piersiowej".
Choroba nowotworowa może dotknąć każdego bez względu na wiek. Niedawno lekarze z Chile zdiagnozowali raka piersi u zaledwie siedmioletniej dziewczynki. Szacuje się, że jest najmłodszą pacjentką z tym rodzajem raka.
Szczepionka MMR należy do grupy szczepionek, wokół których narosło wiele mitów i wątpliwych przekonań. Do najszerzej dyskutowanych należy potencjalny wpływ szczepionki na występowanie autyzmu u dzieci. Zaznaczyć trzeba, że żadne badania naukowe nie potwierdziły tej teorii, a ruchy antyszczepionkowe posługują się tą koncepcją dość swobodnie, budząc strach u rodziców. Współczesne badania potwierdzają natomiast bezpieczeństwo stosowania tej szczepionki i małe prawdopodobieństwo powikłań po niej.
Już jedna filiżanka dziennie ma znaczenie.
14-miesięczny Antoś i 14-letni Szymon nie znają się, ale obu chłopców łączy to, że uratowano im wzrok dzięki przeszczepom rogówek. Na czym polega ten zabieg? Kiedy powinniśmy po raz pierwszy odwiedzić okulistę?
"Średnio organy odmłodzono na razie o pięć lat".
Pewne schorzenia, nietolerancje pokarmowe, alergie wymagają stosowania specjalnej diety. Zazwyczaj należy wykluczyć pewne składniki, jak np. gluten w przypadku celiakii lub nietolerancji. Dla chorych oznacza to wiele wyrzeczeń i rezygnacji z pewnych potraw. Jednak mądrze skomponowana i przemyślana dieta pozwala na jedzenie ulubionych posiłków.
Bycie w związku i mieszkanie z partnerem ma korzystny wpływ na zdrowie. Badacze z Luksemburga i Kanady dowiedli, że osoby po 50. roku życia, które dzielą życie z kimś bliskim mają niższy poziom glukozy we krwi, a także ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego jest u nich znacznie mniejsze. Jak to możliwe?
Pewien mężczyzna po przebudzeniu niespodziewanie zaczął mówić z obcym akcentem. Okazało się, że przyczyną tej zmiany była choroba nowotworowa. Ten niezwykły przypadek opisano w jednym z prestiżowych magazynów medycznych.
Lagevrio - lek opracowany przez firmę Merck - miał pomagać pacjentom chorym na COVID-19. Niestety najnowsze badania pokazują, że farmaceutyk może sprawić, że koronawirus SARS-CoV-2 zacznie mutować w nieznany dotąd sposób. Czy grozi nam wybuch kolejnej pandemii? Jak groźne mogą być nowe warianty wirusa?
Fantazja i pomysłowość nastolatków nie zna granic. Przekonali się o tym rodzice pewnego 14-latka. Chłopiec włożył sobie do odbytu piłeczkę, której później nie mógł wyjąć. Co więcej, problemy mieli również lekarze, którzy próbowali pomóc chłopcu.
"Nie należy się do tego przyzwyczajać, tylko leczyć".
Witamina D produkowana jest w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego najmniejsze prawdopodobieństwo niedoborów występuje w okresie wiosennym i letnim. Jesienią i zimą trzeba zadbać o uzupełnienie diety w produkty dostarczające organizmowi tę witaminę. Dowiedz się, czym grozi niedobór witaminy D i jak tego uniknąć.
Brafitterka wskazuje na "test ołówka".
"W kierunku wschodniego modelu picia".
Istnieje kilka metod, by szybko obliczyć długość cyklu miesiączkowego. Czy znajdą zastosowanie również w przypadku kobiet karmiących piersią i przed menopauzą?
Czy leczenie tej choroby będzie skuteczniejsze?
Nietrzymanie moczu to przypadłość, z którą zmaga się nawet co 3. kobieta. Na szczęście dzięki odpowiednio dobranemu leczeniu można pozbyć się problemu. Jedną z form terapii jest stosowanie gadżetów erotycznych. W jaki sposób mogą pomóc? Jakie inne metody leczenia są wdrażane? Porozmawialiśmy o tym z fizjoterapeutką Barbarą Forczek-Iwon.
Sezon infekcyjny trwa. Jedną z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod walki z przeziębieniem jest stawianie baniek. Jak działają? Czy taką formę leczenia można zastosować u każdego? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Leszek Waniek, akupunkturzysta, terapeuta medycyny chińskiej.
Szczepionka przeciw tężcowi to obowiązkowe szczepienie, którym objęte jest każde dziecko. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku wystąpienia rany grożącej zakażeniem po okresie 10 lat od szczepienia, koniecznie jest podanie dawki przypominającej.
Agata Młynarska: "Byłam pewna, że tata umrze".
Jak je bezpiecznie stosować? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z farmaceutką Pauliną Front.
Ciało kobiety po 40. roku życia niewątpliwie ulega metamorfozie. Jednak, jak podkreśliły gościnie Dzień Dobry TVN: aktorka Monika Mrozowska oraz ginekolożka dr Agnieszka Nalewczyńska, jest to zmiana na lepsze. Panie opowiedziały, jak przeszły ten proces.