Atopowe zapalenie skóry - co trzeba wiedzieć o chorobie?
Pyłki, które już pojawiają się powietrzu, podrażniają skórę osób, które chorują na atopowe zapalenie skóry (AZS).
- W AZS mamy defekt genetycznie uwarunkowany bariery naskórkowej, [...], (skóra) [...] trzeba ją sobie wyobrazić, jako mur zbudowany z cegieł, z kilku warstw. W przypadku atopowego zapalenia skóry ten mur jest dziurawy, naruszony. Nie dość, że woda, która znajduje się w skórze, łatwiej nam wyparowuje, co powoduje suchość skóry, to i ta skóra jest bardziej narażona na czynniki zewnętrzne - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dr Julia Lanckorońska, dermatolog.
Jak dbać o skórę?
Nadmierna suchość sprawia, że skóra bardzo swędzi. - Atopowcy ciągle się drapią, na skutek tego mamy następnie takie typowe dla atopowego zapalenia skóry zmiany. Zaczerwienienia, mogą być grudki, mogą być pęcherzyki, te pęcherzyki mogą pękać - powiedziała specjalistka. Zmiany te najczęściej widoczne są na twarzy, szyi, karku, rękach, zgięciach łokci czy kolan.
Jak złagodzić atopowe zapalenie skóry?
Sposobem na złagodzenie objawów choroby jest regularne smarowanie skóry. - Stosujemy ciągle emolienty, [...], czyli kremy, balsamy, które zawierają emolienty. Nakładamy je na skórę bardzo często, my, jako dermatolodzy, chcielibyśmy, żeby nakładać je na skórę 3-4 razy dziennie, [...], pamiętamy, żeby smarować całe ciało, nie tylko te obszary, które są objęte chorobą - dodała. Ważne jest także to, aby skórę nawilżyć od razu po kąpieli.
Aby złagodzić objawy choroby, należy unikać stresu oraz zadbać o to, aby się wysypiać. - Sen i odpowiednia długość snu też minimalizuje poziomo stresu, wyrównuje hormony, [...], aktywność fizyczna też bardzo pozytywnie wpływa na poziom stresu. Dieta też jest ważna, u niektórych osób, które mają uczulenie na niektóre pokarmy, musimy pamiętać, żeby stosować dietę eliminacyjną - powiedziała specjalistka.
Jak jeszcze dbać o skórę atopową? Po jakie preparaty warto jeszcze sięgnąć? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Badacze ostrzegają przed niebezpiecznym grzybem. Patogen zabija nawet 60 proc. zakażonych
- Odstawiła popularny składnik. "Brzuch z miesiąca na miesiąc naturalnie spadał"
- Butelka wielorazowa to siedlisko bakterii. Może być ich 40 tysięcy razy więcej niż na desce sedesowej
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News