W Stanach Zjednoczonych gwałtownie rośnie liczba zakażeń grzybem Candida auris. Co gorsza, jak podkreślają specjaliści patogen zabija nawet 60 proc. zakażonych i jest on odporny na działanie środków grzybobójczych oraz leków.
Candida auris - co to za grzyb?
Badacze z amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) w artykule zamieszczonym w czasopiśmie naukowym "Annals of Internal Medicine" przedstawili swoje obawy dotyczące nowego grzyba - Candida auris (C. auris). Patogen jest odporny na działanie środków przeciwgrzybiczych oraz leków, a także w szybkim tempie rozprzestrzenia się w amerykańskich placówkach opieki zdrowotnej.
Choroby gwiazd
Choroby gwiazd
Naukowcy w swoim artykule przedstawili dane zbierane od 2016 roku. Zgromadzone informacje wyraźnie pokazują, że liczba nowych zakażeń gwałtownie rośnie - z 50 w 2016 roku do aż 1471 w 2021 roku. Co więcej, grzyb zaczyna się rozprzestrzeniać na nowe tereny. Początkowo występował przede wszystkim w Nowym Jorku i rejonie Chicago, obecny rozpoznaje się go w większości amerykańskich stanów. Specjalistów niepokoi również fakt, że grzyb jest odporny na działanie środki dezynfekujące i może przenosić się z człowieka na człowieka. Zakażenie często długo nie daje objawów, dzięki temu grzyb bardzo szybko rozprzestrzenia się po organizmie.
- Rozwój (grzyba - red.) jest niepokojący i uwydatnia potrzebę ciągłego nadzoru, zwiększenia wydajności laboratoriów, przeprowadzania szybszych testów diagnostycznych oraz przestrzegania sprawdzonych metod zapobiegania i kontroli zakażeń - powiedziała cytowany w publikacji kierownik zespołu badawczego, epidemiolog dr Meghan Lyman.
Candida auris - jak bardzo jest niebezpieczny. Czy grozi nam kolejna infekcja?
Mimo że badacze z niepokojem przyglądają się patogenowi, to jednocześnie uspokajają, że grzyb nie stanowi zagrożenia dla organizmu zdrowego człowieka. Grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida bardzo często naturalnie występują na skórze i/lub błonach śluzowych człowieka, nie powodując infekcji.
Grzyb może być jednak bardzo niebezpieczny dla osób z osłabionym układem odpornościowym (np. przez choroby przewlekłe). Szacuje się, że w tej grupie śmiertelność sięga od 30 do 60 proc.
Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN Meteo.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pląsawica Huntingtona nieodwracalnie zmienia życie jego rodziny. "Nie ma na to leku"
- Drugi sezon "The Last of Us". Kiedy pojawią się pierwsze odcinki?
- Brudna Dwunastka 2023 roku wybrana. Które warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów?
Autor: kgo//mm/Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: KATERYNA KONSCIENCE PHOTO LIBRARY/Getty Images