Brudna Dwunastka 2023 - lista warzyw i owoców z pestycydami
Amerykańska organizacja ekologiczna Environmental Working Group każdego roku pobiera dane z Agencji Żywności i Leków (FDA), na podstawie których tworzy ranking warzyw oraz owoców z największą zawartością pozostałości pestycydów, które spożywane w nadmiernej ilości są niekorzystne dla zdrowia konsumentów.
Ranking ma pomóc klientom w dokonywaniu świadomych i odpowiedzialnych zakupów. W 2023 roku pierwsze miejsce zestawienia zajmują truskawki, które niechlubnie przodowały również w sezonie ubiegłym. Tegoroczną nowością jest natomiast pojawienie się w rankingu borówek amerykańskich i zielonej fasolki. Oto cała lista Brudnej Dwunastki:
- truskawki,
- szpinak,
- jarmuż i gorczyca,
- brzoskwinie,
- gruszki,
- nektarynki,
- jabłka,
- winogrona,
- papryka i ostre papryczki,
- czereśnie,
- borówki amerykańskie,
- zielona fasolka.
Pestycydy - czym są?
Pestycydy to środki ochrony roślin uprawnych przed grzybami, chwastami czy owadami. Ich stosowanie w rolnictwie konwencjonalnym jest legalne i ściśle regulowane przez międzynarodowe instytucje dbające o bezpieczeństwo żywności oferowanej konsumentom. Mimo tego należy zaznaczyć, że wspomniane fitofarmaceutyki mogą zaszkodzić zdrowiu człowieka, gdy są kumulowane w jego organizmie w nadmiernej ilości.
Co istotne, ranking Brudna Dwunastka obejmuje wyłącznie warzywa i owoce dostępne na rynku amerykańskim, dlatego nie odzwierciedla w 100% bezpieczeństwa żywnościowego, z którym mamy do czynienia w Europie. Sporządzona w USA lista jest jednak wskazówką i zachętą, by przywiązywać większą wagę do tego, jakiego pochodzenia są produkty, które trafiają na nasz talerz.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Herbaty oczyszczające - dobry wstęp do wiosny
- Produkty pełnoziarniste, czyli jak jeść zdrowo i smacznie
- Co jeść, aby nasz mózg pracował na wysokich obrotach? "Jedzenie jest paliwem dla całego organizmu"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: zdrowie.radiozet.pl
Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images