Zobacz, jakie właściwości posiada olej słonecznikowy i dlaczego warto go spożywać

Źródło: Dzień Dobry TVN
Oleje – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Oleje – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Obalamy mity o tłuszczach
Obalamy mity o tłuszczach
Olej rzepakowy skarbem Europy
Olej rzepakowy skarbem Europy
Olej słonecznikowy to jeden z najbardziej popularnych olejów w Polsce. Wiele osób decyduje się jednak na wybór oleju rzepakowego, czy słusznie? Dowiedz się, dlaczego nie warto rezygnować z tego oleju w naszej diecie.

Oleje roślinne to jeden z ważniejszych elementów zdrowej diety. Dostarczają do organizmu wielu cennych związków pozwalających mu prawidłowo funkcjonować. Co ciekawe, oleje roślinne mogą być pozyskiwane z dowolnej rośliny, nie tylko z tych, powszechnie uważanych za oleiste. Ponadto nie muszą być tłoczone wyłącznie z nasion. Pozyskuje się je również z pestek, owoców, jąder nasiennych, a nawet kiełków roślinnych. Wśród wielu olejów roślinnych, najbardziej popularne są: olej lniany, olej rzepakowy, olej z czarnuszki oraz olej słonecznikowy.

Które tłuszcze są najzdrowsze?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Obalamy mity o tłuszczach
Obalamy mity o tłuszczach
Oleje – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Oleje – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Olej rzepakowy skarbem Europy
Olej rzepakowy skarbem Europy

Olej słonecznikowy pozyskiwany jest z nasion słonecznika. Technologię jego wytłaczania opatentowano w Anglii już w 1716 roku. Powszechnie wykorzystywany jest przy produkcji margaryny miękkiej, a w domowej kuchni podczas gotowania i do sałatek. Często porównywany jest do innego, niezwykle popularnego oleju w Polsce – oleju rzepakowego. Pojawia się wtedy pytanie, który z nich jest lepszy, olej słonecznikowy czy rzepakowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Olej słonecznikowy posiada niewiele wyższy punkt dymienia w porównaniu do oleju rzepakowego, posiada jednak gorsze proporcje kwasów omega-3 i omega-6. Olej słonecznikowy posiada także wiele niezwykłych właściwości!

Olej słonecznikowy tłoczony na zimno

Sposób tłoczenia oleju jest kluczowy dla jego ostatecznej jakości. Tłoczenie na zimno odbywa się w temperaturze nieprzekraczającej 50℃. To za pomocą tej metody można uzyskać wysokiej jakości olej, zachowujący swoje właściwości, smak oraz aromat. Należy pamiętać, że olej słonecznikowy zimnotłoczony powinien być również nierafinowany. Olej słonecznikowy rafinowany będzie pozbawiony wartościowych składników. Jeśli zatem zależy nam na optymalnym składzie, olej słonecznikowy tłoczony na zimno posiada pełnię właściwości nasion, z których został pozyskany.

Olej słonecznikowy – skład

Wartość energetyczna oleju wynosi 884 kcal w 100 gramach produktu. Jednak olej słonecznikowy to nie same kalorie. Ponad połowę składu (ok. 56 proc.) oleju słonecznikowego stanowią wielonienasycone kwasy tłuszczowe, z czego większość to kwasy omega-6. Kwasy jednonienasycone stanowią ok. 32 proc. składu, a nasycone ok. 11 proc. Olej słonecznikowy zawiera witaminę E, a także fitosterole.

Jakie właściwości ma olej słonecznikowy?

Właściwości oleju słonecznikowego wynikają z jego składu. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe działają korzystnie na układ krążenia. Pomagają one obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, a także zmniejszyć ryzyko poważnych schorzeń, takich jak miażdżyca, zwężenie tętnic, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Obniżają ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Witamina E jest świetnym antyoksydantem, który chroni komórki przed wolnymi rodnikami. Chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, jest także wykorzystywana w leczeniu niepłodności u mężczyzn. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy olej słonecznikowy jest zdrowy, odpowiedź jest oczywista.

Do czego można używać olej słonecznikowy?

Skoro wiadomo już, że warto włączyć olej słonecznikowy do swojej diety, warto zastanowić się do czego go użyć. Olej słonecznikowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Może być dodawany do potraw przygotowywanych na zimno, czyli surówek, sałatek, past lub do polewania przestygniętych kasz czy ziemniaków. Czy olej słonecznikowy nadaje się do smażenia? Zdecydowanie nie. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe poddawane obróbce cieplnej stają się szkodliwe dla człowieka. Dlatego jeśli nie chcemy całkowicie zrezygnować z potraw smażonych, warto wybierać tłuszcze bogate w kwasy tłuszczowe nasycone lub jednonienasycone. W tym przypadku ratunkiem może być olej słonecznikowy wysokooleinowy. Zawiera on w składzie więcej jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są bardziej odporne nie obróbkę termiczną.

Innym, dość niezwykłym zastosowaniem jakim może się poszczycić olej słonecznikowy, jest ssanie. Olej słonecznikowy wykazuje właściwości lecznicze, np. wobec zapalenia dziąseł. Ssanie oleju ma pomagać również walkę z bakteriami jamy ustnej, które powodują nieświeży oddech. Jak ssać olej słonecznikowy? Czynność powinna trwać od 5 do 20 minut, a po upływie tego czasu olej należy wypluć. Nie wolno go połykać.

Olej słonecznikowy w kosmetyce

Naturalny olej słonecznikowy może być z powodzeniem wykorzystywany w kosmetyce. Dzięki swoim właściwościom sprawdzi się jako naturalny kosmetyk do twarzy, ciała a także do włosów. Odżywia skórę, radzi sobie z tłustą cerą i trądzikiem, pozostawia skórę świeżą i odmłodzoną. Jest też często spotykanym składnikiem sklepowych kosmetyków, takich jak kremy, mleczka i kosmetyki do kąpieli. W stosowaniu zewnętrznym najlepiej wybrać ekologiczny olej słonecznikowy.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: alexxx1981/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana